Σελίδα 7 από 19 ΠρώτοΠρώτο ... 2345678910111217 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 91 έως 105 από 284

Θέμα: Suzuki DRz 400

  1. #91
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από BLiTzER Προβολή μηνύματος
    Απλά να ενημερώσω ότι άφησα σήμερα το πρωί τη σέλα στον Σάκη (starsel), μου έδωσε μια δική του πρόχειρη για να κάνω τη δουλειά μου και το απόγευμα γύρισα να την πάρω. Χρησιμοποίησε το ίδιο κάλυμμα (το οποίο ήθελα), πρόσθεσε μαλακότερο υλικό και έδωσε λίγο περισσότερο όγκο και, κυρίως, πλάτος. Δυστυχώς, μιλάμε για motard μηχανάκι, οπότε δε μπορείς να κάνεις ακραίες αλλαγές, αν θες να διατηρήσεις τον χαρακτήρα της μοτοσυκλέτας. Οι αλλαγές ήταν μικρές, διακριτικές, στο όριο του επιτρεπτού και, ξανά, ΧΩΡΙΣ να αλλαχθεί το εργοστασιακό κάλυμμα. Ο Σάκης, ευγενέστατος και εξυπηρετικότατος. Μάλιστα άνοιξε νωρίτερα για μένα, για να προλάβω να είμαι στη δουλειά μου στην ώρα μου.



    Κόστος: 20€. Όταν όλοι οι υπόλοιποι μου ζητούσαν 110-120€ (με δικό τους κάλυμμα).
    Μια χαρα!
    Απο εμφανιση και λεφτα,ικανοποιημενος.
    Τελικα ομως δεν μας ειπες, εγινε οπως την ηθελες, πιο ανετη ουτως ειπειν?
    Typhoon 125, NX 250, WR200, LC4 400E, M 600, Canyon 500, LC4 640 SM, 640 ADV, Speed 4, Z1000, 404 DS, ADV 950S , SDuke 990, SM 950 , 440 SM, 690 SM, TUONO 660!

  2. #92
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.105
    Δε μπορώ να γνωρίζω ποιο είναι το καλύτερο που μπορεί να γίνει, χωρίς να χάσει τη φόρμα της, καθώς δεν είμαι ειδικός. Αλλά είναι λίγο πιο φαρδιά και αρκετά πιο "αφράτη" και μαλακή, οπότε ναι σίγουρα είναι πιο άνετη και τα λεφτά που έδωσα είναι ελάχιστα. Αν αργότερα θέλω κάτι πιο ριζικό, το ξαναβλέπω. Προς το παρόν, είμαι ευχαριστημένος. Θα ποστάρω μια φωτογραφία με την πρώτη ευκαιρία, αλλά δε νομίζω να φανεί η διαφορά.

    Παρ'όλ'αυτά, κυρίως, με εξέπληξε το γεγονός ότι ο άνθρωπος, αντί να κοιτάξει να βγάλει μεροκάματα μιας βδομάδας για μια ώρα δουλειάς, προτίμησε να βάλει το μυαλό του να δουλέψει και να κάνει αυτό που ήθελε ο πελάτης με την ελάχιστη δυνατή προσπάθεια και κόστος, δουλεύοντας με τα υπάρχοντα υλικά.
    Life begins at 45°.

  3. #93
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από BLiTzER Προβολή μηνύματος
    Δε μπορώ να γνωρίζω ποιο είναι το καλύτερο που μπορεί να γίνει, χωρίς να χάσει τη φόρμα της, καθώς δεν είμαι ειδικός. Αλλά είναι λίγο πιο φαρδιά και αρκετά πιο "αφράτη" και μαλακή, οπότε ναι σίγουρα είναι πιο άνετη και τα λεφτά που έδωσα είναι ελάχιστα. Αν αργότερα θέλω κάτι πιο ριζικό, το ξαναβλέπω. Προς το παρόν, είμαι ευχαριστημένος. Θα ποστάρω μια φωτογραφία με την πρώτη ευκαιρία, αλλά δε νομίζω να φανεί η διαφορά.

    Παρ'όλ'αυτά, κυρίως, με εξέπληξε το γεγονός ότι ο άνθρωπος, αντί να κοιτάξει να βγάλει μεροκάματα μιας βδομάδας για μια ώρα δουλειάς, προτίμησε να βάλει το μυαλό του να δουλέψει και να κάνει αυτό που ήθελε ο πελάτης με την ελάχιστη δυνατή προσπάθεια και κόστος, δουλεύοντας με τα υπάρχοντα υλικά.
    Όπως τα λέει ο φίλος BLiTzER είναι τα πράγματα.
    Θα πρέπει και εμείς να ξεχωρίσουμε τους επαγγελματίες από αυτούς που θέλουν αρπαχτες.
    Μιας και σε λίγο καιρό θα θέλω και εγώ αλλαγή στο κάλυμα μετά από τόσα χρόνια θα πάω στον ίδιο που λέει ( Σάκη ) και θα γράψω και εγώ την γνώμη μου.
    Παλιά έχω πάει στην Αμφιθέας 91 στον Γιάννη , θέλει κάνα 60 € περίπου μόνο για κάλυμμα και επεξεργασία που κάνει από κάτω στο υλικό για να αντέχει , ότι μου έχει φτιάξει παλιά είναι αθάνατο αλλά είναι λίγο μακριά μου.
    Στον Κουρή στην Υμηττού είχα πάει και μαλακια μου γιατί έδωσα 90 € για ένα σκέτο κάλυμμα πριν 4 χρόνια.
    Ένα απλό κάλυμμα δεν είναι καμία ιδιαίτερη τέχνη για να ζηταει αυτό το ποσο , από εκεί και πέρα δεν ξέρω τι άλλο κάνει ο άνθρωπος πιθανά με φουσκώματα σκαψίματα κλπ αλλά για σκέτο κάλυμα υπάρχουν καλύτερες τιμές.
    Τελευταία τροποποίηση από dankannn; 30/07/2015 στις 11:22.
    Dankannn

    CBR 600F THE BEST

  4. #94
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.105
    Επειδή το είχα υποσχεθεί:
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	IMG_20150802_150338.jpg 
Προβολές:	382 
Μέγεθος:	74,7 KB 
ID:	339328

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	IMG_20150802_150259.jpg 
Προβολές:	383 
Μέγεθος:	92,4 KB 
ID:	339330

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	IMG_20150802_150402.jpg 
Προβολές:	382 
Μέγεθος:	83,7 KB 
ID:	339329

    Δεν είμαι πολύ σίγουρος ότι φαίνεται η διαφορά. Πάντως το καβαλάω καθημερινά και δεν έχω νιώσει την παραμικρή ενόχληση (για motard). Και η συνεπιβάτιδά μου το βρήκε επίσης πιο άνετο.
    Life begins at 45°.

  5. #95
    yep ο Σάκης είναι καλός. τρεις εχω φτιάξει εκεί.

  6. #96
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.452
    πω..! μπουμπουκι το εργαλείο!! καλή δουλειά και αισθητικά η σέλα
    you rise you fall you're down then you rise again

  7. #97
    Μια χαρα ο Σακης !
    Κι εγω τετοια φαση της εκανα , αλλα με νεο καλυμα γιατι ηθελα αντιολισθητικο .
    Καλοκαιρι '13 εγινε και κρατα μια χαρα , ουτε εχει κατσει πουθενα ουτε τπτ το κακο , απο ανεση πολυ καλυτερα απο τη μαμα δε το συζητω!!!
    Ενα δαχτυλακι στο πλαι και στο υψος .
    Βασιλης

    DRZ4??sm k5 full extra!

  8. #98
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.105
    Βαριόμουν σήμερα και σκέφτηκα να αφαιρέσω το solenoid. Το PAIR είχε ήδη αφαιρεθεί από τον προηγούμενο ιδιοκτήτη, αλλά έκανα κάποιες "βελτιώσεις" και σε αυτό, πχ block-off plate στη θέση της σύνδεσης με την κεφαλή του μοτέρ, αντί να έχω ένα άκυρο σωληνάκι με μια βίδα στην άκρη του να εξέχει χωρίς λόγο. Γενικά αφαίρεσα οτιδήποτε περιττό. Υπόψην ότι δεν κατέχω γενικά το σπόρ, ποτέ δεν κάθισα να ασχοληθώ (ούτε λάδια δεν αλλάζω μόνος), αλλά που και που με πιάνει και σκαλίζω. Διάβασα, είδα βιντεάκια και κατέβηκα στο γκαράζ μου. Να σημειώσω εδώ ότι το έκανα χωρίς να αφαιρέσω το καρμπυρατέρ και ήταν εξαιρετικά δύσκολη η πρόσβαση σε κάποιες βίδες.

    3 ερωτήσεις:

    1. Το μηχανάκι μου δεν έχει vacuum line για το ντεπόζιτο (ναι, αφαίρεσα και το ντεπόζιτο), σωστά; Τέτοια έχουν μόνο όσα διαθέτουν PRI, ON, RES (εμένα έχει ON, OFF, RES) ή κάνω λάθος;

    2. Το σωληνάκι που βγαίνει από την κορυφή του δοχείου υπερχείλισης του ψυγείου είναι στον αέρα, σωστά; Πηγαίνει κάπου συγκεκριμένα;

    3. Στο τέλος των οδηγιών για τη μόντα, έλεγε ότι πρέπει να μπλοκάρω το "air boot hose that feeds the Solenoid". Μπορεί κάποιος να με καθοδηγήσει ποιο είναι αυτό; Μια φωτογραφία θα βοηθούσε. Είναι το σωληνάκι σε σχήμα "S" που ενώνει το κάτω μέρος του καρμπυρατέρ με το φιλτροκούτι;

    Κατά τ'άλλα, νομίζω τα έκανα όλα σωστά.

    Αύριο θα κάνω το "free power mod" και θα τσεκάρω ότι το μηχανάκι ακόμα δουλεύει :P

    FCR39MX που θα βρω; Από ΤΤ θα με χρεώσουν άλλο τόσο τα τελωνεία :/
    Τελευταία τροποποίηση από BLiTzER; 08/08/2015 στις 22:43.
    Life begins at 45°.

  9. #99
    d.m.w.t.l. Το avatar του/της congate7
    Εγγραφή
    02/06/2012
    Μηνύματα
    878
    Έχω ψαχτεί και εγώ για το fcr. Δεν έχω βρει εκτός αμερικής να πουλιέται καινούριο, αλλά το πιο φθηνό που βρήκα είναι από εδώ.
    Έχει μεγάλη διαφορά στην τιμή.
    O παππούλης


    Θα πάω σε ένα νησί, να ψαρεύω πρόκες.

  10. #100
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    19/06/2013
    Μηνύματα
    121
    το S κανονικά έχει ρουμπινέτο υποπίεσης

  11. #101
    Ρουμπινετα με υποπιεση (ON PRI RES) ηρθαν μονο στα τελευταια μοντελα drz400s/sm που ηρθαν στην Ελλαδακ αι αυτα ηταν μοντελα '07 .
    Ολα τα προηγουμενα ηταν με φυσικη ροη .

    Για Fcr/FcrMX δυσκολα τα πραγματα.. Ειναι ακριβη ιστορια τωρα πια με τις ισοτιμιες , ακομα κι αν δεν ειχαμε capital controls το θεωρω ακριβη ιστορια να δωσει καποιος αυτες τις μερες τα 500+++ που στοιχιζει ενα Fcr/MX .

    Αυτο στο λινκ ειναι μεταχειρισμενο , πανακριβο απλα για μεταχειρισμενο απο Αμερικη , με λιγη τυχη και ψαξιμο το εβρισκεις με +/-200$ & μεταφορικα .
    Επισης σε οτι αφορα τα μεταχειρισμενα Fcr/FcrMX ειναι το οτι τα τελευταια τετοια καρμπ. φορεθηκαν σε μηχανακια παραγωγης μεχρι και το '06 .
    Και λιγο πιο πμετα ειχαν καποια μοτο αλλα δεν ηταν τα σψστα fcr , δεν ειχαν αφαιρουμενο ανταπτωρα για το φιλτροκουτι , πιο πολλα εδω: http://supermotoforum.gr/viewtopic.php?f=23&t=53#p3289
    Μιλαμε για καρπμπυρατερ 10++ετιας , με οτι αυτο συνεπαγεται..
    Μπορει δλδ να αρχισει να ζηταει απο πλακακι σλάηντ(θελει αλλαγη αυτο μετα απο καποιο χρονικο διαστημα αναλογος της χρησης) μεχρι ολοκληρο το σλαηντ ή αν ειναι φθαρμενο το σωμα του καρμπ. στο σημειο που ανεβοκατεβαινει το σλάητν τοτε απλα θελει πεταμα..

    Ειναι μεγαλος τζογος ενα μεταχειρισμενο Fcr , εγω πλεον θα αγοραζα μεταχειρισμενο αν το εβρισκα στα 100-150ε μαξ , οποτε αν ηταν σε κακη κατασταση να μην εκλαιγα πολλα χρηματα .
    Βασιλης

    DRZ4??sm k5 full extra!

  12. #102
    d.m.w.t.l. Το avatar του/της congate7
    Εγγραφή
    02/06/2012
    Μηνύματα
    878
    Αυτό που έβαλα δεν είναι μεταχειρισμένο (εκτός και αν το λέει κάπου και εγώ δεν το βλέπω)
    O παππούλης


    Θα πάω σε ένα νησί, να ψαρεύω πρόκες.

  13. #103
    Η τιμή του & κυρίως τα σωληνάκια του το μαρτυρούν .
    Σε ένα καινούργιο καρμπ. τα σωληνάκια είναι προς το ροζ , όταν είναι δουλεμένο καιρό τότε έχουν αυτό το χρώμα .
    Και το καρμπ. πάντως φαίνεται δουλεμένο .
    Βασιλης

    DRZ4??sm k5 full extra!

  14. #104
    d.m.w.t.l. Το avatar του/της congate7
    Εγγραφή
    02/06/2012
    Μηνύματα
    878
    O παππούλης


    Θα πάω σε ένα νησί, να ψαρεύω πρόκες.

  15. #105
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Tycho Moon
    Εγγραφή
    13/11/2014
    Μηνύματα
    398
    Πέρυσι έψαχνα και εγώ για FCR το οποίο πήρα τελικά από Αμερική.

    Επειδή όμως κατά το σετάρισμα χρειάστηκα κάποια ακόμα πραγματάκια, τα πήρα από αυτόν

    http://www.frankmxparts.com/

    Έχει μεγάλη ποικιλία από FCR, έχει ανταλλακτικά, κάνει σέρβις, πουλάει μτχ, κλπ και γενικά είναι σοβαρό μαγαζί και φαίνεται να το κατέχει το πράγμα.

    Δεν χάνεις τίποτα να τον ρωτήσεις για κανά μτχ καρμπ έτοιμο - μετά από σέρβις
    Ἀπὸ τὸ πάρκο στὴ Μυροβόλο τὸ μηχανάκι ἀστράφτει στὸν ἥλιο,
    ἀντανακλᾶ τὸ χαμόγελό σου καὶ μὲ διαλύει στὸ φῶς.

Σελίδα 7 από 19 ΠρώτοΠρώτο ... 2345678910111217 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF