Σελίδα 9 από 19 ΠρώτοΠρώτο ... 4567891011121314 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 121 έως 135 από 284

Θέμα: Suzuki DRz 400

  1. #121
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.107
    Λεπόν, το 39MX είναι στον δρόμο για το σπίτι μου. Θα το έχω από βδομάδα. Παρήγγειλα, από τη SUZUKI εδώ, το κολλάρο εισαγωγής. Καμιά ιδέα που μπορώ να βρω Ελλάδα τα υπόλοιπα ανταλλακτικά ή να ψάξω εξωτερικό; O Frank, δυστυχώς, δεν έχει απαντήσει ακόμα σε email μου και είμαι πολύ ανυπόμονος για να περιμένω. Ουσιαστικά χρειάζομαι τον αντάπτορα της Sudco και ό,τι άλλο χρειαστεί για τη ρύθμιση του FCR, δηλαδή ζιγκλέρ, βελόνες.

    @VIDAS: Εμείς μιλήσαμε, οπότε θα σε βρω να μου δανείσεις κάποια πραγματάκια, αν μπορείς, μέχρι να καταφέρω να το σετάρω
    Life begins at 45°.

  2. #122
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    23/08/2015
    Μηνύματα
    1.093
    καλές οι μετατροπες στο drz αλλα υπερκυβισμένα με fcr, κλπ, εκκεντρα δεν νομίζω να δεις ποτε πάνω απο 45-47 ρόδα (περιπου 32 έχει απο την μανα του). ήδη έδωσες 500 για το καρμπυρατέρ, ποιος ξερει πόσα ακόμα θα δώσεις για να το κάνεις να πηγαινει σαν 450.

    ταπεινή μου γνωμη, ενα CRF450X είναι πολύ καλύτερο απο drz παντού, έχει τα άλογα που θέλεις (42 ρόδα μαμα) και δεν θελει και τόσο συντήρηση όσο το CRF450R. Υποτίθεται το δίνει με ώρες στο πιστόνι αλλα φίλοι με crfx το χουν 7-8 χρόνια χωρις να αλλάξουν πιστόνι και σπάνια χρειάστηκε να ρυθμισουν βαλβίδες. Oι δύο βαλβίδες είναι με κοκοράκια οποτε ρυθμίζουν για πλάκα και οι 2 (εισαγωγής νομίζω) είναι με καπελώτα.

    Αμα είναι να κρατήσεις το drz αστο όπως είναι με το καρμπυρατερ που πήρες και την εξάτμιση. Αν ζητας παραπάνω για μένα πούλα το και ψαξε για καλό μεταχειρισμένο CRF450X. Υπάρχουν στην αγορά και οι περισσότεροι που το χουν είναι μερακλήδες...

    και μονο ένα test ride να κάνεις στο CRF (ειδικά στο χώμα) θα δεις τι μεγάλη διαφορά έχει. Η διαφορά είναι τέτοια σαν να οδηγάς στο χώμα xt600 και μετα να πάρεις το enduro690...

  3. #123
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.107
    Μη λέμε τα ίδια :P Την αξιοπιστία/low maintenance του DRZ δεν τη φτάνουν ούτε 4 CRF μαζί. Αυτός είναι και ο λόγος που αγοράστηκε εξ αρχής. Καθημερινό, υπεραξιόπιστο μηχανάκι. Τώρα αν μπορώ να πάρω και λίγα αλογάκια ακόμα, χωρίς να χρειάζεται λάδια κάθε 2 μέρες, γιατί όχι ^^ Μακάρι να υπήρχαν 450 με μικρό σέρβις κάθε 3,000 χλμ. Θα έπαιρνα 2.
    Life begins at 45°.

  4. #124
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    23/08/2015
    Μηνύματα
    1.093
    Τα περι αξιοπιστίας του DRZ σε σχέση με το CRFX συζητούνται κατ' εμε (το CRFX δεν είναι KX450F, ουτε WR450, ουτε CRF450R). Αυτο που είπα και προηγουμένως είναι οτι μην κοιτας μόνο το manual. Το μανουαλ του crfX αναφέρεται για ΣΚΛΗΡΗ off road χρηση και οχι για χαλαρή οδήγηση στην άσφαλτο με μοταρ λάστιχα. Εφόσον θελεις να φτιάξεις ένα πολύ δυνατό DRZ εγω είμαι υποχρεωμένος να σε πληροφορήσω. Όσο για το λάδι, το CRF έχει ξεχωριστό κάρτερ για το κιβώτιο και ξεχωριστό για το στρόφαλο και αυτο προφανώς κατι λέει για την αξιοπιστία του μοτερ σε σχέση με το DRZ

    Μόλις έδωσα το KLX, το πρώτο μηχανάκι που κοίταξα ήταν το DRZ , οπότε πίστεψέ με το είχα ψαξει πολύ... και είχα πάει και με CRFx στο χώμα και με DRZ. Απλά δεν υπάρχει επαφή... Δεν λεω οτι το DRZ είναι κακό, απλά αν είναι να το κρατήσεις μην το πειράξεις και αν είναι να το πειράξεις κι άλλο καλυτερα πουλα το και παρε CRFX. Αυτη είναι η προσωπική μου άποψη, φυσικά θα κάνεις ότι σου γουσταρει στην τελική...
    Τελευταία τροποποίηση από duke200; 29/10/2015 στις 12:34.

  5. #125
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.107
    Δεν ήθελα να σε αποπάρω :P Καταλαβαίνω όλα αυτά που λες και είναι δεκτά. Αλλά δε θέλω "ένα πολύ δυνατό" DRZ. Ωστόσο θα κάνω ό,τι value-for-money τροποποιήσεις μπορώ, αν και όποτε μπορώ. Το καρμπ ήταν μία από αυτές.

    Πριν αγοράσω, σκέφτηκα ΠΑΡΑ πολύ αν θέλω ένα performance motard, με την ανάλογη συντήρηση ή ένα εργαλείο πόλης, το οποίο παραμένει διασκεδαστικό. Δεν είχα ποτέ CRFX, οπότε δε μπορώ να μιλήσω με αποδείξεις και αδιάσειστα επιχειρήματα, αλλά νομίζω ότι το DRZ ήταν η καλύτερη επιλογή. Υπάρχει πάντα η πιθανότητα να έκανα λάθος :P Αλλά δε σκοπεύω να το αλλάξω.
    Life begins at 45°.

  6. #126
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    23/08/2015
    Μηνύματα
    1.093
    για αυτό που το θέλεις συμφωνούμε ήταν η καλύτερη δυνατή επιλογή (και εγω αυτό θα έπαιρνα). Δεν συμφωνούμε όμως στο να δαπανήσεις λεφτά για να φτιάξεις κάτι που υπάρχει ήδη έτοιμο.

    να σου πω πχ για τη δικιά μου λαλακία. Πήρα το KLX και επειδή δεν μου έφτανε η δύναμη, έδωσα τόσα λεφτα για εκκεντροφόρους κυλινδροπίστονα 300αρια και κυρίως τόσο κόπο και χρόνο για να τα φτιάξω, να βρώ το τέλειο χρόνισμα για τον εκκεντροφόρο, κλπ (ευτυχώς δεν πλήρωνα τους μηχανικούς γιατι τα κανα μόνος μου) και στο τέλος είχα ένα μηχανάκι που δεν πήγαινε καν σαν XR400 και ξερύθμιζε τις βαλβίδες κάθε 1000 χιλιόμετρα. Η έπρεπε να το χα πουλήσει στο χρόνο για να παρω DRZ ή έπρεπε να μην το πειράξω καθόλου.

    για το carb στο drz συμφωνω είναι οτι καλύτερο απο σχέση τιμής/αξίας, αλλα μέχρι εκεί.

  7. #127
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.107
    Χαχ... κοίτα, μου "φτάνει" η δύναμή του (σε εισαγωγικά γιατί θα ήθελα παραπάνω, αλλά δε μου λείπει σε επίπεδα βαρεμάρας), το χαίρομαι πάρα πολύ για τη χρήση που του κάνω. Μπορείς να ρωτήσεις όσους έχουν πάει βόλτα μαζί μου :P Με "ενοχλεί" μόνο στις παρατεταμένες ευθείες. Απλά είμαι βλαμμένος και μου αρέσει να "φτιάχνω" τα μηχανάκια μου. Δεν πίνω, δεν καπνίζω, δε βγαίνω ιδιαίτερα. Το μόνο μου έξοδο είναι τα μηχανάκια μου (και τα τύμπανα), με αυτό τη βρίσκω. Μιλάς στον άνθρωπο που είχε αγοράσει 2 εξατμίσεις και είχε κάνει ηλεκτροστατική σε ζάντες σε CBR 250R ^^
    Life begins at 45°.

  8. #128
    d.m.w.t.l. Το avatar του/της congate7
    Εγγραφή
    02/06/2012
    Μηνύματα
    879
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από BLiTzER Προβολή μηνύματος
    Λεπόν, το 39MX είναι στον δρόμο
    O παππούλης


    Θα πάω σε ένα νησί, να ψαρεύω πρόκες.

  9. #129
    @@ μαστορας Το avatar του/της Bob_o_mastoras
    Εγγραφή
    18/05/2014
    Μηνύματα
    3.731
    Ωραιο το crf x αλλα η καθημερινη χρηση του ως commuter θα ειναι πολυεξοδη αλλα και επιβλαβης για το μοτερ.
    Ασε που ειναι κριμα, μονο και μονο, να το παρκαρεις εξω..

    Blitzer καλα μαστορεματα!
    MADE IN JAPAN 日本製

  10. #130
    Η DRZ400 είναι η πιο αξιόπιστη και διασκεδαστική μοτοσυκλέτα που είχα ποτέ!! (είχα απ όλες στο παρελθόν)
    Την έχω χαμηλώσει λίγο για να φτάνω άνετα, (έξτρα τρύπα στην βάση του πίσω αμορτισέρ), την έχω γραναζώσει 2-3 φορές για μεγαλύτερες τελικές και χαμηλώτερη κατανάλωση, (2 3 φορές γιατί τα γκάζια της είναι ατελείωτα, και δεν περίμενα ότι τραβούσε τοσο καλά όσο κι αν μάκρυνα τις σχέσεις)
    Είναι τέλεια στην πόλη (το τιμόνι ειναι πάνω απ τους καθρέφτες αυτοκινήτων), ευέλικτη, ελαφρυά, άπιαστη ακόμη και δίπλα σε 600ρια, και με τα κατάλληλα λάστιχα τέλεια και στο χώμα (βέβαια αν πέσεις έχεις αρκετες ζημιές... έχει και μεταλλικό ντεπόζιτο που ειναι λίγο θέμα για εντούρο)
    Και από αξιοπιστία... δεν έχω λόγια! από το 2000 μέχρι σήμερα, δεν με έχει αφήσει ποτέ, απλώς μετά από 10 χρόνια περιπου κάποιες βιδες σκουριάσανε, το προστατευτικό των μπροστινών αμορτισέρ σάπισε (και κοστιζει αρκετα το καινούργιο), και κάποια πλαστικά έχουν ξεθωριάσει... όμως την έχω πάντα έξω και ειναι δικαιολογημένα όλα αυτα από τον ήλιο...

    Την συνιστω ανεπιφύλακτα, ειδικά αν είναι κάτω των 10 ετων θα σου βγάλει άλλα 10 χαλαρά!

  11. #131
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.107
    Και 2 βραδινές, όπως γύρισα από τη δουλειά (με βρώμικο μηχανάκι, φυσικά), μετά τις τελευταίες αλλαγές μου. Συγκεκριμένα, μπήκε το FCR, νέο, κοντό/motard φτερό, σωληνάκια υψηλής και βγήκαν όλα τα καγκουροαυτοκόλλητα (ίσως προστεθούν κάποια αργότερα).

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	20151124_181012.jpg 
Προβολές:	226 
Μέγεθος:	52,5 KB 
ID:	346183

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	20151124_181034.jpg 
Προβολές:	224 
Μέγεθος:	53,4 KB 
ID:	346184
    Life begins at 45°.

  12. #132
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    23/08/2015
    Μηνύματα
    1.093
    πολύ ωραίο. Το 39αρι ρυθμιστικε σωστά? Το Καυσιμο είναι οκ?

    Το μόνο που θα κανα αμα είχα drz είναι να αλλάξω εκείνο το ασχημοφάναρο εμπρος με κάτι πιο όμορφο

  13. #133
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.107
    Το μηχανάκι δουλεύει οκ, αλλά 100% σωστά, όχι. Από βδομάδα θα μπει σε δυναμόμετρο, θα γίνει καυσανάλυση και βλέπουμε.

    Το σύνολο φανάρι/μάσκα μπροστά δε μου αρέσει ούτε εμένα. Μερικές φορές :P Αλλά επίσης δε μου αρέσουν όλα τα universal που κυκλοφορούν και βάζει ο καθένας όπου να'ναι. Θα δούμε. Προς το παρόν, έχω πιο λειτουργικά πράγματα να σκεφτώ (αναρτήσεις, εκκεντροφόρους), όταν ξαναβρώ λεφτά.
    Life begins at 45°.

  14. #134
    Left peg scraping. Το avatar του/της zannisvel
    Εγγραφή
    24/05/2013
    Μηνύματα
    2.041
    Κούκλα ειναι!!! Να το χαίρεσαι!!

  15. #135
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    23/08/2015
    Μηνύματα
    1.093
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από BLiTzER Προβολή μηνύματος
    Το μηχανάκι δουλεύει οκ, αλλά 100% σωστά, όχι. Από βδομάδα θα μπει σε δυναμόμετρο, θα γίνει καυσανάλυση και βλέπουμε.

    Το σύνολο φανάρι/μάσκα μπροστά δε μου αρέσει ούτε εμένα. Μερικές φορές :P Αλλά επίσης δε μου αρέσουν όλα τα universal που κυκλοφορούν και βάζει ο καθένας όπου να'ναι. Θα δούμε. Προς το παρόν, έχω πιο λειτουργικά πράγματα να σκεφτώ (αναρτήσεις, εκκεντροφόρους), όταν ξαναβρώ λεφτά.
    αμα είναι για εκκεντροφόρους (δεν το συνιστώ όπως είπαμε), πρώτα βάλε τα έκκεντρα και μετα πήγαινε για καυσανάλυση.

    οι εκκεντροφόροι θέλουν προσοχή στην επιλογή τους. Πρέπει να ξέρουμε μοίρες/βύθισμα των μαμά για να διαλέξουμε...

    για το φανάρι, εδω είσαι απο KLX450 (το πουλάνε και σε ιμιτασιον φτηνότερο):

    http://s1031.photobucket.com/user/ac...02669.jpg.html

Σελίδα 9 από 19 ΠρώτοΠρώτο ... 4567891011121314 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF