Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 32

Θέμα: Eξατμίσεις σε ΧΤ660Χ

  1. #1

    Eξατμίσεις και ζελατίνα (ανεμοθώρακας) για ΧΤ660Χ

    Πάμε πάλι.

    Kαλησπέρα μάγκες. Ενδιαφέρομαι να αλλάξω τις εξατμίσεις στο μηχανάκι μου. Έλεγα για akrapovic που μου τις αφήνουν στα 640. Πιστεύετε πως αξίζει να πάω καλύτερα σε termignoni;

    Γενικά σε τι τιμές πάιζουν οι termignoni, remus; Mε ενδιαφέρει να μάθω πόσο πάνε οι άλλες και ποιές βάζουν τον πιο πολιτισμένο ήχο..

    Ευχαριστώ.

  2. #2
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Steve_athens
    Εγγραφή
    03/02/2008
    Μηνύματα
    109
    Αν θες νταβαντουρι με καλες επιδοσεις μονο οταν ειναι ξεταπωτες βαλε ακραπες,αν θες κλειστες και να δινουν επιδοσεις αλλα χωρις να μπαινοβγαινουν σιγαστηρες ειναι οι τερμι(εκτος αν θες ανοικτες που βαρανε πολυ αλλα δεν παιρνουν σιγαστηρες),εγω αντι για ρεμους θα σου προτεινα τις leo vince οι οποιες ειναι καλες σε ολα αλλα δεν εχουν την εμφανιση των παραπανω.Ελπιζω να βοηθησα αυτες ειναι οι καλυτερες δοκιμασμενες επιλογες
    Super motard και ξερο ψωμι!

  3. #3
    Θέλω "επιδόσεις" χωρίς να φοβάμαι τον κάθε Ζητά στον δρόμο ρε γμτ. Από την άλλη τις akrapovic μου τις αφήνουν σε τιμή πειρασμό..οι σιγαστήρες κόβουν πολύ; Οι termi πόσο πάνε περίπου;

  4. #4
    βαλε termignoni ανοιχτες κ αμα δεις ζητα καπνισε τον!!

  5. #5
    Επειδή απ'ότι καταλαβαίνω θα πάω για καλά ψώνια δώστε μου καμία συμβουλή για ζελατίνα για κανένα ταξιδάκι.

    Έχω δει τις barracuda και μ'αρέσει πάρα πολύ. Το θέμα είναι όμως κάνει δουλειά; Ξέρετε κάποια άλλη όμορφη;


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	2090_img_pmz (small).jpg 
Προβολές:	560 
Μέγεθος:	61,4 KB 
ID:	162059

  6. #6
    κοιμώμενος άγρυπνα Το avatar του/της Gandalf dr685sm
    Εγγραφή
    25/04/2004
    Μηνύματα
    1.755
    αυτό θα σε βοηθήσει αρκετά πιστεύω... πρόσεξε μόνο οτι λέει για "ξετάπωτες" όπου δίνει την δυναμομέτρηση..

    http://www.akrapovic.com/motorcycle-...on-f45dc6471b/

    Gandalf
    Στην Ελλάδα θέλουμε να λειτουργούν τα πάντα υπέρ του ατόμου , έστω και εις βάρος του συνόλου.

  7. #7
    κοιμώμενος άγρυπνα Το avatar του/της Gandalf dr685sm
    Εγγραφή
    25/04/2004
    Μηνύματα
    1.755
    Και εμπειρικά πλέον , έχοντας βάλει σήμερα τις Akrapovic SP Series, ξετάπωτο και αρύθμιστο , το τράβηγμα απο χαμηλά έχει αισθητή διαφορά.

    Βέβαια απο ήχο... στις χαμηλές κοπανάει άσχημα.. στις μεσαίες κάνει ενα υπέροχο βόμβο ,... στις ψηλές ξεκινάς απο την Αθήνα και σε ακούνε στον Πειραιά που έρχεσαι.

    Υπόψη οτι επίσης και τα 6kgr που είναι μείον απο τις μαμίσιες εξατμίσεις "ελαφρώνουν" τις αποκρίσεις του ΧΤΧ αρκετά.

    Συνιστώ για καθημερινή χρήση σίγουρα τις τάπες εκτός και αν θέλει κάποιος να τον σταματούν κάθε 3 και λίγο. Όπως και τις μαμά εξατμίσεις τις κρατάς καθώς μόλις έρθουν τα ΚΤΕΟ, οι Akrapovic ακόμα και ταπωμένες είναι κατα πολύ περισσότερο πάνω σε DB απο οτι γράφει η άδεια.

    Gandalf
    Στην Ελλάδα θέλουμε να λειτουργούν τα πάντα υπέρ του ατόμου , έστω και εις βάρος του συνόλου.

  8. #8
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Steve_athens
    Εγγραφή
    03/02/2008
    Μηνύματα
    109
    Οι termignoni εχουν με προδιαγραφες θορυβου οι κλειστες 85db περιπου κοντα στις τιμες τις αδειας αλλα κτεο χωρις καταλυτες χλωμο να περασεις εκτος κ με το power commander το ρυθμισω να καιει σχεδον αερα κ περασει τους ρυπους.Παντως οταν πηγα στο δυναμομετρο και δεν το ειχα ρυθμισει ενω ειχα την αισθηση οτι πηγαινε καλα και λεω τραβαει καλυτερα κλπ τα αλογα που εβγαλε ηταν λιγα και συγκριτικα κ με αλλα πραγματα που εχω βαλει τωρα τα πολλα αλογα του χτ βρισκονται αλλου
    Super motard και ξερο ψωμι!

  9. #9
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Gandalf dr685sm
    Και εμπειρικά πλέον , έχοντας βάλει σήμερα τις Akrapovic SP Series, ξετάπωτο και αρύθμιστο , το τράβηγμα απο χαμηλά έχει αισθητή διαφορά.

    Βέβαια απο ήχο... στις χαμηλές κοπανάει άσχημα.. στις μεσαίες κάνει ενα υπέροχο βόμβο ,... στις ψηλές ξεκινάς απο την Αθήνα και σε ακούνε στον Πειραιά που έρχεσαι.

    Υπόψη οτι επίσης και τα 6kgr που είναι μείον απο τις μαμίσιες εξατμίσεις "ελαφρώνουν" τις αποκρίσεις του ΧΤΧ αρκετά.

    Συνιστώ για καθημερινή χρήση σίγουρα τις τάπες εκτός και αν θέλει κάποιος να τον σταματούν κάθε 3 και λίγο. Όπως και τις μαμά εξατμίσεις τις κρατάς καθώς μόλις έρθουν τα ΚΤΕΟ, οι Akrapovic ακόμα και ταπωμένες είναι κατα πολύ περισσότερο πάνω σε DB απο οτι γράφει η άδεια.

    Gandalf
    Τις φόρεσες , μπράβο!!!

    Δεν μου κάνει εντύπωση ο θόρυβος. Πάνω στο Hornet ήταν πολύ ήσυχες (ελάχιστα πιο θορυβώδεις από τις μαμά).


    Όμως άλλο το 4 σε 2 σε 1 σε 2 (Ηορνετ),
    άλλο το 2 σε 2

  10. #10
    κοιμώμενος άγρυπνα Το avatar του/της Gandalf dr685sm
    Εγγραφή
    25/04/2004
    Μηνύματα
    1.755
    που να δείς φίλε τι γίνεται μετά την ρύθμιση... το μηχανάκι έχει όντως δυνατό τράβηγμα απο χαμηλά.... σε σημείο που να μην καταλαβαίνω μέχρι και την τρίτη , πότε έχει τελειώσει το φάσμα των στροφών και μπαίνει σε κόφτη.

    Έχουμε και λέμε... 6kgr μείον απο τις μαμίσιες... συν τα 2,5hp σε όλο το φάσμα στροφών (σύμφωνα με akrapovic.com) ... εμ.. όπως και να το κάνεις είναι μεγάλη διαφορά.

    Πολύ μπουμπουνητό λέμε. Σε σημείο να πέφτει σκάσιμο και να σκάει η ΕΜΑΚ για καταστολή πυρήνα τρομοκρατών. :rotflmao: :rotflmao:

    Gandalf
    Στην Ελλάδα θέλουμε να λειτουργούν τα πάντα υπέρ του ατόμου , έστω και εις βάρος του συνόλου.

  11. #11
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Steve_athens
    Εγγραφή
    03/02/2008
    Μηνύματα
    109
    Λογικο ειναι με την ρυθμιση παιρνει οντως αλογα χωρις αυτην μονο ηχο.Χωρις ταπες πρεπει να σκοτωνει ο ηχος,94db δεν ειναι ταπωμενες?και γω θυμαμαι οταν βγηκα και το χα ρυθμισει και τραβηξα το γκαζι ειχα ενα χαμογελο μεχρι ταυτια:rotflmao: τωρα βεβαια ειμαι στα +11-12 αλογα αποτι ημουν απο μαμα
    Super motard και ξερο ψωμι!

  12. #12
    Ογκόλιθος Το avatar του/της Sapadak
    Super Moderator
    Εγγραφή
    13/07/2005
    Μηνύματα
    4.032
    Και μερικες φωτο απο διαφορες εξατμισεις


    Termignoni


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	termis.jpg 
Προβολές:	365 
Μέγεθος:	60,7 KB 
ID:	164768

  13. #13

  14. #14

  15. #15

Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. καβαλετα για fat Bar σε χτ660χ
    από thoukis στο forum Yamaha XT series
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 23/04/2010, 12:43
  2. Eξατμίσεις σε ΧΤ660Χ
    από los_re στο forum Yamaha XT series
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 24/04/2009, 10:56
  3. Eξατμίσεις Gen2 σε Gen1???
    από manhunter στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 23/04/2009, 18:39
  4. Μanual για ΧΤ660Χ σε ελληνικά
    από kaps στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 27/11/2006, 20:11
  5. Συναγερμός σε ΧΤ660Χ;
    από kaps στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 20/11/2006, 06:46

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF