Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 31

Θέμα: Test Φρεναρίσματος

  1. #1

    Test Φρεναρίσματος

    Φρενάρισμα.....

    Λοιπόν από προηγούμενο ποστ στο Βιkεnετ σχετικά με το φρενάρισμα και την απόσταση φρεν. μεταξύ αυτοκινήτου και μοτοσικλέτας, πήρα την αφορμή να κάνω ένα μικρό τεστ.

    Όχημα 1ο: Saxo 1.4 VTS ’02 με όλα πάνω του μαμίσια (33.000 χλμ). – Ταχύτητα 90 χλμ/ώρα κοντερίσια (κάπου εκεί είναι και τα πραγματικά)

    Όχημα 2ο: Υamaha CryptonR ’01 με όλα πάνω του μαμίσια εκτός από τα δύο ελαστικά Michellen Gazelle (στις μαμίσιες διαστάσεις). Ταχύτητα 93 χλμ. κοντερίσια (πραγματικά λίγο πάνω από τα 85 χλμ/ώρα). Oi ζάντες του πάπιου είναι σαν 7μιση, δηλαδή λίγο πριν το 8 από τις λακούβες, και στην πίσω ανάρτηση δουλεύουν μόνο τα ελατήρια...

    Δρόμος: Λεωφ. Γέρακα (στον Γέρακα) με κατεύθυνση προς «Βριλίσια» ακριβώς στο σημείο που περνά η Αττική οδός. Άσφαλτος στρωμένη πριν 2-3 χρόνια σχετικά γλιστερή.

    Τροπος τεστ : Στο ίδιο σημάδι τσαρουχώνω τα φρένα.


    Όχημα 1ο : Σταμάτησε 3-4 μέτρα πιο μακριά από το σημείο που σταμάτησε η πάπια χωρίς μπλοκάρισμα και χωρίς περιπέτειες.

    Όχημα 2ο : Σταμάτησε περίπου στα 25 μέτρα από το σημείο τσαρουχώματος, μόνο που μου έφυγε η ψυχή.

    Στα πρώτα 2 μέτρα του φρεναρίσματος κοκάλωσε & γλίστρησε η μπροστινή ρόδα. Κατέβασα κάτω με δύναμη το αριστερό πόδι (το μηχανάκι είχε αρχίσει να γλιστρά δεξιά, πλάγιασε αριστερά) και άφησα λίγο(δεν ξέρω πώς το έκανα αυτό) το μπροστινό φρένο ώστε να αρχίσει πάλι η μπροστινή να γυρίζει. Ταυτόχρονα πάτησα πιο δυνατά το πίσω φρένο, και προσπάθησα να σηκώσω το μηχανάκι. Η μπροστινή βρήκε πρόσφυση και ξανά δυνατό τράβηγμα στην μανέτα του μπροστινού. Και αφού πέρασαν χιλιάδες πράγματα (που δεν μπόρεσα να συγκρατήσω) από το μυαλό μου σταμάτησα. Στον δρόμο πίσω μου ξεχώριζαν δυο μικρές μαύρες γραμμές. Του μπροστινού (4 περ. μέτρα) , 2 μέτρα περίπου από το σημείο φρένων, καμπυλοειδής προς τα δεξιά. Η άλλη μαύρη γραμμή ήταν ευθεία 2 μέτρα μήκος περίπου και άρχιζε από την μέση της «μπροστινής»

    Φοβήθηκα πολύ όταν γλίστρησε το μπροστινό… Δεν περίμενα ότι θα την γλυτώσω….

    Είχα σκοπό να κάνω το ίδιο τεστ με το Τρανσαλπ άλλα μετά αυτό το φρενάρισμα με την πάπια είπα να το αφήσω να το κάνω αργότερα (σε άλλη ζωή ίσως ). Η αλήθεια είναι ότι αν μου έφευγε έτσι το ΤΑ δεν νομίζω ότι θα το σήκωνα τόσο εύκολα όσο το παπί…

    Απολογισμός: Ένοιωσα τραβήγματα στον δεξί ώμο, στα αριστερά πλευρά και στον αριστερό γοφό. Μετά από 10 λεπτά εξαφανίστηκαν οι ενοχλήσεις. Στο αριστερό πόδι, στο «καλάμι» έχω μια μικρή μελανιά και εκδορά από κάποιο σημείο του παπιού. Δεν κατάλαβα σε πιο ακριβώς σημείο χτύπησα…

    Συμπέρασμα: Το παπί σταματά πιο γρήγορα (σ’αυτά τα χιλιόμετρα) αλλά όχι το ίδιο ακίνδυνα.
    ... Τzifos ...
    __________________

  2. #2
    M.A.E.Θ.Ρ.Α.Τ. Το avatar του/της sniper
    Εγγραφή
    11/11/2002
    Μηνύματα
    15.813

    Χμμμ

    ΟΛΑ μα ΟΛΑ τα τεστ γίνονται σε ελεγχόμενες συνθήκες και φορώντας ΠΑΝΤΑ με ΠΑΝΤΑ τον κατάλληλο εξοπλισμό..... (κάτι που δεν είδα να γίνεται εδώ)

    Σε κάθε άλλη περίπτωση τίθεται σε κίνδυνο η σωματική ακεραιότητα του αναβάτη.

    Στην συγκεκριμένη περίπτωση δεν υπάρχει και νόημα στο συγκεκριμένο τεστ αφού συγκρίνονται 2 εντελώς ανόμοια οχήματα και από άποψη φρένων αλλά και ελαστικών, βάρους αεροδυναμικότητας κλπ κλπ

    Ειναι σαν να συγκρίνω Φορμουλα 1 με μαχητικό αεροσκάφος ποιο σταματάει πιο γρήγορα.... Ε ΚΑΙ;;;;;


    Να προσέχουμε για να είμαστε εδώ και να τα λέμε....

    Αλίμονο σ’ αυτούς που δεν ξέρουν ότι δεν ξέρουν αυτά που δεν ξέρουν.

  3. #3

    Re: Χμμμ

    Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
    Στην συγκεκριμένη περίπτωση δεν υπάρχει και νόημα στο συγκεκριμένο τεστ αφού συγκρίνονται 2 εντελώς ανόμοια οχήματα και από άποψη φρένων αλλά και ελαστικών, βάρους αεροδυναμικότητας κλπ κλπ
    That's the point

    Ρε το διάβασες καλά ?
    ... Τzifos ...
    __________________

  4. #4
    M.A.E.Θ.Ρ.Α.Τ. Το avatar του/της sniper
    Εγγραφή
    11/11/2002
    Μηνύματα
    15.813

    Re: Re: Χμμμ

    Αρχικά δημιουργήθηκε από tifozif1
    That's the point

    Ρε το διάβασες καλά ?
    ΟΚ - πες οτι υπάρχει νόημα......

    Αν (χτύπα ξύλο) δεν έπιαναν τα μαγικά σου και σου δίπλωνε το μπροστινό με 80 χλμ θα ήσουν εδώ να μας πεις το αποτέλεσμα του τεστ; Αν από πίσω σου ερχόταν ένα αυτοκινήτο που το οδηγεί ο μπαρμπα Λάμπρος 250 ετών που το παίρνει μόνο τα Σ/Κ τι θα γινόταν;

    That's the main point.....

    Αλίμονο σ’ αυτούς που δεν ξέρουν ότι δεν ξέρουν αυτά που δεν ξέρουν.

  5. #5
    αλεπού καμπίσια Το avatar του/της GST
    Εγγραφή
    11/02/2004
    Μηνύματα
    1.165
    συμφωνω με το sniper οσον αφορα την ασφαλεια.....αλλα για την ιστορια για να κανεισ τετοιεσ συγκρισεισ πρεπει καποιοι παραγοντεσ οπωσ ειναι η ορμη που εξαρτατε απο την επιταχυνση και αυτη εξαρτατε απο την ροπη που εχει το οχημα στισ συνθηκεσ που το μετρασ..
    FORNICATION UNDER CONSENT (OF THE) KING.

  6. #6
    αλεπού καμπίσια Το avatar του/της GST
    Εγγραφή
    11/02/2004
    Μηνύματα
    1.165
    ...να ειναι ιδιοι
    FORNICATION UNDER CONSENT (OF THE) KING.

  7. #7
    M.A.E.Θ.Ρ.Α.Τ. Το avatar του/της sniper
    Εγγραφή
    11/11/2002
    Μηνύματα
    15.813
    Αυτά είπα και εγώ ρε GST αλλά ......


    Αύριο λέω και εγώ να δοκιμάσω να δώ πόσο κάνει να φρενάρει η δική μου στην Συγγρού κατά τις 9 το πρωί πηγαίνοντας με 120 στην μεσαια λωρίδα, μετά θα κάνω ελιγμό αριστερά μέσα στα νερά, και θα την κοκκαλώσω στην μεσαία λωρίδα....

    Ότι θα γινόταν δηλαδή αν υπήρχε ποτέ ανάγκη.....

    ΡΕ ΔΕΝ ΠΑΤΕ ΚΑΛΑ!!!!!! Ακόμα και τα παιδιά που κάνουν τεστ στα περιοδικά τα κάνουν μέσα σε πίστα.... Το ότι βγαίνουν και στον δρόμο και βλέπουμε και μεις οι κοινοί θνητοί τις φωτογραφίες δεν σημαίνει ότι βγαίνουν νύχτα μόνοι τους με το μηχανάκι από την πυλωτή... Υπάρχει ολόκληρη ομάδα και οι μηχανές είναι jet από όλες τις απόψεις και οι αναβάτες είναι το λιγότερο έμπειροι....

    Αυτό είπα - ίσως το είπα λίγο απότομα
    Αλίμονο σ’ αυτούς που δεν ξέρουν ότι δεν ξέρουν αυτά που δεν ξέρουν.

  8. #8
    Αρχικά δημιουργήθηκε από GST
    συμφωνω με το sniper οσον αφορα την ασφαλεια.....αλλα για την ιστορια για να κανεισ τετοιεσ συγκρισεισ πρεπει καποιοι παραγοντεσ οπωσ ειναι η ορμη που εξαρτατε απο την επιταχυνση και αυτη εξαρτατε απο την ροπη που εχει το οχημα στισ συνθηκεσ που το μετρασ..
    Η ορμη=μαζα*ταχυτητα δεν εχει σχέση με την επιταχυνση.

    Συγνωμη που δεν φορτοσα το παπακι μου αλλα 600 κιλα να εχει το ιδιο βαρος με το Σαξο.

    Όλες οι ασφαλειες στην θεση τους (κρανος, επιγονατιδες, μπουφαν κτλ) και ΝΑΙ ο δρομος ήταν αδειος χωρις κολονες και παρκαρισμενα δεξια αριστερα....
    ... Τzifos ...
    __________________

  9. #9
    Μονολυκος Το avatar του/της crs-k
    Εγγραφή
    02/06/2004
    Μηνύματα
    12.224
    Αρχικά δημιουργήθηκε από tifozif1
    ................
    Συγνωμη που δεν φορτοσα το παπακι μου αλλα 600 κιλα να εχει το ιδιο βαρος με το Σαξο.
    ..............
    Αν καταλαβα καλα ....
    650 κιλα ειναι το Σαξο ?!?!?!
    ... να ευχεσαι να 'ναι μακρυς ο δρομος.

  10. #10
    αλεπού καμπίσια Το avatar του/της GST
    Εγγραφή
    11/02/2004
    Μηνύματα
    1.165
    Η ορμη=μαζα*ταχυτητα δεν εχει σχέση με την επιταχυνση.


    u=γ*t

    αρα ορμη=μαζα*γ*t
    FORNICATION UNDER CONSENT (OF THE) KING.

  11. #11
    αλεπού καμπίσια Το avatar του/της GST
    Εγγραφή
    11/02/2004
    Μηνύματα
    1.165
    οπου γ η επιταχυνση και t o χρονοσ
    FORNICATION UNDER CONSENT (OF THE) KING.

  12. #12
    M.A.E.Θ.Ρ.Α.Τ. Το avatar του/της sniper
    Εγγραφή
    11/11/2002
    Μηνύματα
    15.813
    Αρχικά δημιουργήθηκε από tifozif1
    Η ορμη=μαζα*ταχυτητα δεν εχει σχέση με την επιταχυνση.

    Συγνωμη που δεν φορτοσα το παπακι μου αλλα 600 κιλα να εχει το ιδιο βαρος με το Σαξο.

    Όλες οι ασφαλειες στην θεση τους (κρανος, επιγονατιδες, μπουφαν κτλ) και ΝΑΙ ο δρομος ήταν αδειος χωρις κολονες και παρκαρισμενα δεξια αριστερα....

    Με αμμοπαγίδες, λάστιχα, ασθενοφόρο να περιμένει.... όπως ακριβώς στην πίστα ε;
    Αλίμονο σ’ αυτούς που δεν ξέρουν ότι δεν ξέρουν αυτά που δεν ξέρουν.

  13. #13
    Αρχικά δημιουργήθηκε από crs-k
    Αν καταλαβα καλα ....
    650 κιλα ειναι το Σαξο ?!?!?!
    καπου 780 ειναι το σαχο. Δικιο εχεις επρεπε να φορτωσω αλλα 700 στο παπι.


    GST φυσικός σπουδαζεις ε ?????

    Αμμοπαγιδες και ασθενοφορα σίγουρα...... όπως στα τεστ των ελλ. περιοδικών
    ... Τzifos ...
    __________________

  14. #14
    πρωην μελος Το avatar του/της idi
    Εγγραφή
    13/08/2003
    Μηνύματα
    6.082
    χμμμμ... στο saxo έχεις ABS? χρησιμοποίησες και κατεβάσματα η μόνο τα φρένα σε "φρενάρισμα πανικού"? μου φαίνεται λίγο περίεργο το αποτέλεσμα της σύγκρισης. καλο τεστ πάντως...

    (παιδιά καλό είναι να δοκιμάζουμε τέτοια τεστ έστω και μόνο με το δικό μας μετ μέσο, ώστε να ξέρουμε τις δυνατότητες του. τώρα πχ ο φίλος τιφοζι ξέρει πόσο περίπου θέλει να σταματήσει. άμα το δοκιμάζαμε όλοι, ΘΑ ΠΗΓΑΙΝΑΜΕ ΜΕ >60 χλμ ΑΝΑΜΕΣΑ ΣΤΑ ΣΤΑΜΑΤΗΜΕΝΑ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΑ????? φυσικά όπως προαναφέρθηκε τα τεστ με πλήρη εξοπλισμό ασφαλειας και σε έρημο δρόμο η παρκινγκ καλύτερα)

  15. #15
    αλεπού καμπίσια Το avatar του/της GST
    Εγγραφή
    11/02/2004
    Μηνύματα
    1.165
    οχι ρε δεν ειμαι φυσικοσ αλλα αυτα ειναι φυσικη γ λυκειου....


    το συμπερασμα που ηθελεσ να βγαλεισ ειναι οτι η μηχανη εχει καλυτερα φρενα απο το αυτοκινητο υποθετω ......

    σκεψου λοιπον να κινησε στο δρομο με το παπι να το κοκκαλοσεισ και να σταματησεισ σε χ μετρα. και απο πισω ενα αυτοκινητο σε αποσταση το πολυ 2 μετρα να το κοκκαλοσει και να σταματησει σε χ+3-2 μετρα δε θελω να ξερω το αποτελεσμα


    ανευ πλακασ τωρα μια καλη κουβεντα ειναι το θεμα τον τηρουμενων αποστασεων σεσχεση με τη πραγματικοτητα ...
    FORNICATION UNDER CONSENT (OF THE) KING.

Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Top συγκριτικό test για τα νέα χιλιάρια μωρά!
    από milaber στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 15/04/2004, 01:16
  2. Απαντήσεις: 99
    Τελευταίο μήνυμα: 18/03/2004, 20:41
  3. test post
    από Todi στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο μήνυμα: 27/11/2003, 09:00

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF