Σελίδα 1 από 4 1234 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 49

Θέμα: Zephyr - Day 1

  1. #1
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της hidefnick
    Εγγραφή
    07/08/2005
    Μηνύματα
    1.586

    Zephyr - Day 1

    Παρ' όλες τις φοβίες και υστερίες που με είχαν πιάσει, και παρ' όλο που γ@μηθήκατε να γράφετε για στούκια και αντίο έδω μέσα τις τελευταίες μέρες, την ξανα έκανα. Απέκτησα ένα Zephyr 750 του '97.

    Το μηχανάκι ήταν απωθυμένο. Το είχα πρωτοκαβαλήσει το 94-95, αλλά τότε προτίμησα scooter για τους γνωστούς (μαλακισμένους) λόγους. Το Breva πουλήθηκε τον Αύγουστο που μας πέρασε και είχα πει ότι ποτέ πιά στον δρόμο. Βουνό μόνο. Ευτυχώς δεν άντεξα.

    Πήγα το είδα και το άκουσα την περασμένη βδομάδα, κανονίσαμε μέσω μαγαζιού, και σήμερα το παρέλαβα. Για άλλη μια φορά δεν καβάλησα πριν αγοράσω. Είναι κάτι που πάντα κάνω. Ασυνείδητα ίσως, αλλά πάντα. Οταν είσαι αποφασισμένος για κάτι, τι να δοκιμάσεις? Να απομυθοποιήσεις και να ξενερώσεις? Το θες - το παίρνεις - τέλος. Αν είναι λάθος μόνο ο χρόνος θα το δείξει. Σαν τις γυναίκες....

    Το μηχανάκι ήταν βρώμικο, πολύ βρώμικο, όταν το πρωτοείδα. Ετσι ήταν και σήμερα. Ανάμεσα στα καραγυαλισμένα υπερτούμπανα της έκθεσης. Από νωρίς με είχε πιάσει και μια φοβία - τι πας να κάνεις πάλι. Πολύ πίεση στην ζωή μου αυτήν την περίοδο. Πάρα πολύ. Ο τύπος μου δίνει άδεια, απόδειξη, κλειδιά και χαιρετιόμαστε.

    Κλειδί στον διακόπτη, μίζα, πρώτη, πρώτα μέτρα στην Μιχαλακοπούλου..... ΑΠΟΛΥΤΗ ΛΥΤΡΩΣΗ & ΧΑΜΟΓΕΛΟ ΒΛΑΚΕΊΑΣ ΣΤΗΝ ΜΟΥΡΗ. Ούτε δέκα γάρα δεν σου δίνουν τέτοια αίσθηση.....

    Κηφισίας. Αρχίζουν οι παρατηρήσεις. Πιρούνι ούζο, πάμε για επισκευή. Βάση στροφόμετρου σκόρπια, αλλαγή. Μπροστινό φρένο ανύπαρκτο, πάμε για φουλ ανακατασκευή. Ενα ψιλοτρίξιμο από δεξιά, σπασμένη βάση στην ουρά. και το συναισθημα συνεχιζει: ΑΠΟΛΥΤΗ ΧΑΛΑΡΩΣΗ-ΛΥΤΡΩΣΗ ΧΑΜΟΓΕΛΟ ΒΛΑΚΕΊΑΣ ΣΤΗΝ ΜΟΥΡΗ.

    Επίσκεψη στον θείο (αυτόν που μου χάριζε το R1150) και ξήλωμα bagster, σχάρας και βαλίτσας. Γενική λύπανση παντού. (Ο προηγούμενος ιδιοκτήτης ήταν τσακωμένος με τα λιπαντικά) και αποκάλυψη μερικών ακόμα "θεμάτων" όπως λεβιές ταχυτήτων ούζο, έλλειψη εργαλείων, κάποιων ψιόσπασιμάτων στα χρώμια των οργάνων κλπ.

    Μετά από 1-2 ώρες πάλι στον δρόμο. Πάλι η ίδια αίσθηση. Και τα (αλλαγμένα) μπουριά να βγάζουν ήχους δεκαετίας 80.

    Χρειαζόμουν 2 νέους έρωτες, για να συνέλθω και να επανέλθω. Ο ένας βρέθηκε. Και το soundtrack του επίσης

    Καλά μας χιλιόμετρα τρελά αγόρια και κορίτσια
    "Growing old is inevitable. Growing up is optional"...

  2. #2
    Ποσαδιστής Το avatar του/της el_hymador
    Εγγραφή
    09/09/2005
    Μηνύματα
    3.918
    Καλοταξιδο...ωραιο μηχανακι.

  3. #3

  4. #4

  5. #5
    The Cortexiphan Junkie Το avatar του/της manhunter
    Εγγραφή
    28/03/2008
    Μηνύματα
    1.586
    Πάντα τέτοια...
    Βάλε και μας και καμιά φωτό....




  6. #6
    ΦΩΤΟ !!!

  7. #7
    Στρογγυλοφάναρος Το avatar του/της sapila racing
    Moderator
    Εγγραφή
    26/07/2005
    Μηνύματα
    18.171
    Καλά χιλιόμετρα με το καινούριο σου εργαλείο!

    Ο κινητήρας είναι απο τους πιο ανθεκτικούς ever, μπορεί να βγάλει και 200.000 χιλιόμετρα χωρίς γενική επισκευή αν δεν το λιώνεις.

    Θα σου έλεγα να βάλεις ελατήρια και λάδια Hyperpro στο πηρούνι, εχουν κάπου 140 Ευρω, και μετα σωληνάκια υψηλής.
    Το συγκεκριμένο setup το ειχα δοκιμάσει στο ZR7 (που εκτος του ίδιου μοτερ ειχε κι αλλες ομοιότητες) που ειχα και ειχα βρεί την υγειά μου.

    sapila racing team

    bimota SB6 1995

    Hornet 900 2005
    Yamaha SR500 1981
    BMW R75/6 1975
    BMW R26 1957

  8. #8
    Ερχομαι!!!! Το avatar του/της zephyr1
    Εγγραφή
    01/12/2005
    Μηνύματα
    2.879
    Zephyr χωρις ζεφυρο δεν παιζει.

    Καλοταξιδο,καλα χλμ. και θα περασεις σουπερ.

    Παρε και μια ως που να μπει το δικο σου.


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	dscn3468 (600 x 450).jpg 
Προβολές:	742 
Μέγεθος:	97,3 KB 
ID:	157949

  9. #9
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της devil's animal
    Εγγραφή
    05/01/2005
    Μηνύματα
    11.987
    καλοταξιδο!!

  10. #10
    Canibalise Legallis Το avatar του/της the who
    Εγγραφή
    27/06/2006
    Μηνύματα
    1.619
    Πολυ ωραιο μηχανακι.Ειναι και δικο μου απωθημενο.Γυμνο 750 σκετη τρελα.Μεγειες μιστερ και καλοταξιδο.
    «Γαμώ την πίστιν σας και τον Μωχαμέτη σας. Δεν εντρέπεσθε να ζητείτε “από ημάς” συνθήκην με “έναν” κοντζιά σκατο-Σουλτάν Μαχμούτην -να τον χέσω και αυτόν και τον Βεζίρην σας και τον Εβραίον Σιλιχτάρ Μπόδα την πουτάνα! Άμα ζήσω, θα τους γαμήσω. Άμα πεθάνω θα μου κλάσουν τον πούτσο!»

    Στρατηγός Γεώργιος Καραϊσκάκης (1782-1827)

    http://www.youtube.com/watch?v=Ggd3TkJjlk8&feature=related

  11. #11
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της hidefnick
    Εγγραφή
    07/08/2005
    Μηνύματα
    1.586
    Thanks σε όλους

    Φωτό μετά το πλύσιμο. Πολύ μπίχλα λέμε:rotflmao: :rotflmao:
    "Growing old is inevitable. Growing up is optional"...

  12. #12
    Αρχικά δημιουργήθηκε από wiredgr
    Φωτό μετά το πλύσιμο. Πολύ μπίχλα λέμε:rotflmao: :rotflmao:
    Έτσι πρέπει, ν'αρχίσει ν'αποκαλύπτεται σε σένα πρώτα και μετά σ'εμάς !



  13. #13
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της hidefnick
    Εγγραφή
    07/08/2005
    Μηνύματα
    1.586
    Αρχικά δημιουργήθηκε από sapila racing
    Καλά χιλιόμετρα με το καινούριο σου εργαλείο!
    Ο κινητήρας είναι απο τους πιο ανθεκτικούς ever, μπορεί να βγάλει και 200.000 χιλιόμετρα χωρίς γενική επισκευή αν δεν το λιώνεις.
    Θα σου έλεγα να βάλεις ελατήρια και λάδια Hyperpro στο πηρούνι, εχουν κάπου 140 Ευρω, και μετα σωληνάκια υψηλής.
    Το συγκεκριμένο setup το ειχα δοκιμάσει στο ZR7 (που εκτος του ίδιου μοτερ ειχε κι αλλες ομοιότητες) που ειχα και ειχα βρεί την υγειά μου.
    Από όσο το έψαξα μόνο hyper παίζουν για το συγκεκριμένο, και μεσα στην άλλη βδομάδα θα το τελειώσω το θέμα.

    Πάντως σήμερα που πήγα γραφείο και κανά δύο δουλειές πραγματικά απόρησα με τον εαυτό μου για την επιλογή του guzzi.

    Και τα δύο είναι retro classics, το καθένα της αντίστοιχης σχολής. Το Kawa είναι περίπου 45-50 κιλά βαρύτερο, με πολύ πιό ψηλά κέντρο βάρους, πιό μακρύ, πίο φαρδύ και με 50% παραπάνω υποδύναμη. Και όμως στρίβει με την σκέψη, στα μέτρα της κατηγορίας πάντα (και αρκετά παραπάνω θα έλεγα) και είναι παιχνίδι στην κίνηση. Με το guzzi πήγαινες σιγά. Πολύ σιγά. (στα 120-130 δεν έβλεπες από τους καθρέφτες) Και τελικά κλειδωνόσουν σε καταστάσεις που με οποιαδήποτε άλλη μηχανή θα απεύφεγες.

    Οκ το V2 οκ το στυλάκι, αλλά ποτέ πιά. Οτιδήποτε και να αποκτήσεις, το συνηθίζεις, μαθαίνεις τα κουσούρια του και τα προτερήματά του, και προσπαθείς να τα εκμεταλευτείς στο μεγαλύτερο δυνατό βαθμό. Με το guzzi ξέχασα πραγματικά και αυτά που ήξερα. Η μάλλον φοβόμουν να τα εφαρμόσω.

    Το μηχανάκι πραγματικά τελείωνε πολύ γρήγορα στα πάντα. Και μόνο όταν πας αλλού το συνηδιτοποιείς. Πριν από αυτό ήμουν με σκούτερ για σχεδόν 10 χρόνια, οπότε η διαφορά ήταν μεγάλη. Τουλάχιστον έτσι νόμιζα.

    Μην παρεξηγηθώ. Οταν ζαμπλουτήσω θα έχω και lemans στην συλλογή. Οπως και ducatia.

    Το σίγουρο είναι ότι δεν θα ξανασυστήσω κάτι τόσο πολύ entry-level σε κανέναν. Πεταμένα λεφτά και πολύτιμος χρόνος απόκτησης εμπειρίας, για όσους χρειάζονται κάτι να ξεκινήσουν. Τελικά μάλλον καλύτερα κάτι που θα σε τρομάξει και θα το ψάξεις, παρά κάτι που θα σε κρατήσει ΤΟΣΟ στάσιμο και "ασφαλή"

    @makis Ενα παντελόνι χτες και ένα σήμερα λέμε. :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:
    "Growing old is inevitable. Growing up is optional"...

  14. #14
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της hidefnick
    Εγγραφή
    07/08/2005
    Μηνύματα
    1.586
    Κατ' αρχίν κουλάδια, σας έχω ούλους. Αλλά σε λίγο.

    Πρέπει πρώτα να βρούμε κάποιον να μας καθαρίσει καρμπς γιατί ήδη πάμε με τρείς κυλίνδρους και σύντομα με δύο. Και επειδή δεν παίζει χρόνος, ρίχτε καμία ιδέα για μηχανικό από κέντρο προς ΒΠ (Αθήνας).

    Αντε λέμε γιατί μου το μάτιαξαν το μηχανάκι, και έχουμε και μόντες να κάνουμε. (@Juls: USD δεν βάζω ρε - ακόμα)

    Επίσης αυτό είναι αποτέλεσμα δύο πλυσιμάτων σε 10 μέρες. Θέλει πολύ δουλεια ακόμα λέμε.


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	d2.jpg 
Προβολές:	568 
Μέγεθος:	44,6 KB 
ID:	158882
    "Growing old is inevitable. Growing up is optional"...

  15. #15
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της hidefnick
    Εγγραφή
    07/08/2005
    Μηνύματα
    1.586



    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	oura2.jpg 
Προβολές:	562 
Μέγεθος:	32,4 KB 
ID:	158884
    "Growing old is inevitable. Growing up is optional"...

Σελίδα 1 από 4 1234 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Track Day 19-20 Μαρτίου
    από Noela στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 28/02/2005, 14:22
  2. Track day στα Μέγαρα
    από Μήτσος1 στο forum Track Days
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο μήνυμα: 25/02/2005, 19:26
  3. Sepang GP Test Day 3
    από vassilis88 στο forum Αγωνιστικά νέα
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 15/02/2005, 08:37
  4. Valentine Day
    από GST στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 15/02/2005, 08:02
  5. lovely day..!!!
    από Μικρή Λουλού στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 51
    Τελευταίο μήνυμα: 12/11/2004, 23:42

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF