Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 9 από 9

Θέμα: Επιλογή κράνους για SΤ

  1. #1

    Επιλογή κράνους για SΤ

    Θα ήθελα μια βοήθεια για επιλογή κράνους.
    Η χρήση θα είναι για sport-touring και άρα με ενδιαφέρει να είναι σταθερό, με καλό αερισμό και αθόρυβο (ό,τι ζητάμε όλοι δηλαδή ). Τα γραφικά δεν με ενδιαφέρουν.
    Τα μοντέλα στα οποία κατέληξα είναι όλα επώνυμα, και το κόστος τους είναι από 200 έως 350 ευρώ (αγορά από εξωτερικό).
    Όποιος λοιπόν κατέχει ή έχει δοκιμάσει κάποιο από αυτά, ας κάνει ένα κόπο να μοιραστεί τις εντυπώσεις του από παρόμοια -με αυτή που θέλω- χρήση.
    Δεκτές και άλλες προτάσεις κόστους έως 500Ε από Ελλάδα.

    AGV Stealth
    Shark RSR2
    HJC HQ-1
    Χ-LITE X802
    Shoei RAID II

    Τo τελευταίo στο SHARP "πάτωσε" όπως και τα arai RX7 και viper GT που όμως απορρίφθηκαν γιατί προορίζονται για πιο σπορ χρήση του στυλ "πάμε-τάπα-χωρίς-να-ιδρώνει-το-αυτάκι"
    Αν και ο κορυφαίος αερισμός τους είναι μεγάλο δέλεαρ για το καλοκαίρι...

    Σοβαρά στα υπ όψιν είναι και το S1 της Schuberth για το οποίο διάβασα πολύ καλά λόγια σε άλλα threads (thanx farmakopoios) όπως και το αγαπητό σε πολλούς Shoei XR1000.

    Και μια γενική ερώτηση. Αληθεύει ότι το μαύρο ματ δεν τραβάει τον ήλιο (με αποτέλεσμα να μην ζεσταίνεται το κεφάλι)?
    Fun Is Not A Straight Line

  2. #2
    Προσωπικα εχω το xr-1000 και καβαλαω vfr αρα ειμαι κι εγω στη κατηγορια που θες!Το κρανος εχει στα υπερ...

    -Πολυ καλη σταθεροτητα μεχρι τα 240 οχι καλυτερη απο x-spirit
    -Πολυ καλος εξαερισμος.Το χειμωνα δεν το φοραω γτ κρυωνω!
    -Πολυ καλη ηχομονωση.Πρωτη φορα που ακουω mp3 σε ταξιδι χωρις να το εχω στο τερμα
    -Πολυ καλη ποιοτητα κατασκευης και ιδιαιτερα χρωματος
    -Ελαφρια αισθηση

    κατα

    -Το κλασσικο δηλ δεν βγαινουν τα εσωτερικα μονο τα μαξιλαρακια
    -Θαμπωνει πολυ ευκολα η ζελατινα αν δεν εχεις πινλοκ


    Νομιζω πως για τη χρηση που το θες ειναι πολυ καλη επιλογη!
    Πωλουνται προστατευτικα καγκελα κινητηρα!

    http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=101820

  3. #3
    Ευχαριστώ για τις πληροφορίες Noe13.
    Πέτυχες και το μηχανάκι, αυτό έχω στο πρόγραμμα για αγορά
    Το μόνο που με χάλασε στην περιγραφή σου είναι η χειμωνιάτικη χρήση αν και χρησιμοποιώ μπαλακλάβα.
    Αν δεν κάνω λάθος τα shoei πωλούνται χωρίς επιρίνιο και υποσιάγωνο, σωστά?
    Fun Is Not A Straight Line

  4. #4
    Ναι και νομιζω πως ολα μαζι εχουν περιπου 50ε.Και υπολογισε και αλλα 20ε για αγορα πινλοκ που ειναι απαραιτητο για το χειμωνα!Βασικα στα 50ε ειναι το whisper kit το οποιο θεωρω απαραιτητο για χειμωνα αλλα και για πιο ησυχα ταξιδια!Τη βεφα για καινουρια η μεταχειρισμενη?
    Πωλουνται προστατευτικα καγκελα κινητηρα!

    http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=101820

  5. #5
    Από χέρι!
    50+20, πάλι καλά!
    (μισό κράνος πουλάνε πανάθεμά τους!)
    Fun Is Not A Straight Line

  6. #6
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της bentouza
    Εγγραφή
    17/06/2006
    Μηνύματα
    739
    προτείνω rsr2 αν σου εφαρμοζει σωστα

  7. #7

    Re: Επιλογή κράνους για SΤ

    Αρχικά δημιουργήθηκε από Arximandritis
    Θα ήθελα μια βοήθεια για επιλογή κράνους.
    Η χρήση θα είναι για sport-touring και άρα με ενδιαφέρει να είναι σταθερό, με καλό αερισμό και αθόρυβο (ό,τι ζητάμε όλοι δηλαδή ). Τα γραφικά δεν με ενδιαφέρουν.
    Τα μοντέλα στα οποία κατέληξα είναι όλα επώνυμα, και το κόστος τους είναι από 200 έως 350 ευρώ (αγορά από εξωτερικό).
    Όποιος λοιπόν κατέχει ή έχει δοκιμάσει κάποιο από αυτά, ας κάνει ένα κόπο να μοιραστεί τις εντυπώσεις του από παρόμοια -με αυτή που θέλω- χρήση.
    Δεκτές και άλλες προτάσεις κόστους έως 500Ε από Ελλάδα.

    AGV Stealth
    Shark RSR2
    HJC HQ-1
    Χ-LITE X802
    Shoei RAID II

    Τo τελευταίo στο SHARP "πάτωσε" όπως και τα arai RX7 και viper GT που όμως απορρίφθηκαν γιατί προορίζονται για πιο σπορ χρήση του στυλ "πάμε-τάπα-χωρίς-να-ιδρώνει-το-αυτάκι"
    Αν και ο κορυφαίος αερισμός τους είναι μεγάλο δέλεαρ για το καλοκαίρι...

    Σοβαρά στα υπ όψιν είναι και το S1 της Schuberth για το οποίο διάβασα πολύ καλά λόγια σε άλλα threads (thanx farmakopoios) όπως και το αγαπητό σε πολλούς Shoei XR1000.

    Και μια γενική ερώτηση. Αληθεύει ότι το μαύρο ματ δεν τραβάει τον ήλιο (με αποτέλεσμα να μην ζεσταίνεται το κεφάλι)?
    το sharp ειναι αναξιοπιστο και μην του δινεις σημασια.
    προτυμισε το x-spirit αν και εγω θα σου ελεγα arai rx7 και για τον θορυβο ωτοασπίδες δοκιμασμενο σε πτωση.
    Σας το 'πα ???


    Λαστιχάάάάάάρες !!!


    Πατέρας πια...!

  8. #8
    Παιδιά ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας από τις οποίες βλέπω ότι έπεσα μέσα (ή κοντά) στα μοντέλα, και δεδομένου ότι απαντήσατε τρεις με τρεις διαφορετικές προτάσεις σημαίνει ότι αρκετά κράνη κάνουν για το σκοπό που θέλω.
    Δοκίμασα σήμερα XR-1000, Shark RSI (δεν είχαν RSR2 αλλά είπαν ότι έχει ίδιο εσωτερικό) και XLite 801RR. Το XR1000 έκατσε πολύ καλά στο κεφάλι μου αλλά δεν με ξετρέλλανε για τα λεφτά του, το Xlite δεν μου 'κατσε καλά ενώ το shark είχε πανέμορφα γραφικά αλλά δεν έφτανε την ποιότητα του shoei. Ίσως τα RSR2 να είναι καλύτερα αλλά γυρνώντας σπίτι έριξα μια ματιά στο shark που έχω και είδα άλλο ένα κομμάτι του να έχει ξεφλουδίσει στα καλά καθούμενα και τα πήρα στο κρανίο οπότε κι αυτά παίρνουν "Χ" από εμένα.
    Δυστυχώς τα schuberth S1 στο νούμερό μου έχουν τελειώσει από την Ελληνική αγορά (και από Αγγλία απ' ότι βλέπω) και δεν είχα την ευκαιρία να δοκιμάσω κάποιο.
    McTalas δε θέλω να γυρίσω στις ωτοασπίδες τις οποίες με το ταπεινό shark είχα ξεχάσει. Πολύ καλά τα κράνη που προτείνεις και θα έμπαινα στον πειρασμό αν δεν είχα διαβάσει το παρακάτω σχόλιο σε άλλο thread:

    Αρχικά δημιουργήθηκε από Terens

    Έκείνο πού θά πώ όμως μέ σιγουριά είναι πώς αύτό RX-7.......πού πουλιέται στά μαγαζιά
    άν τό βάλεις ,μπορείς νά πάς στόν άγώνα μέ μεγάλη σιγουριά....
    Τό δικό μου έχει φάει πολύ γκάζι........καί είναι άπλά τέλειο....
    Δέν είναι κράνος όμως γιά βόλτα απλή.........ούτε φοριέται τό χειμώνα.
    Μιά φορά πού ξεγελάστηκα καί τό φόρεσα Νοέμβριο μέ κρύο καιρό γιά 50 χιλιόμετρα,
    πάγωσε τό κεφάλι μου.......
    Άερίζεται άπό παντού.........καί κλειστοί νά είναι οί άεραγωγοί....
    ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΡΑΝΟΣ ΒΟΛΤΑΣ........πολύ θόρυβος κ.λ.π.....
    ΕΙΝΑΙ ΚΡΑΝΟΣ ΑΓΩΝΑ.........!!!!!!
    Όπως καί τό x-spirit ύποθέτω......
    Fun Is Not A Straight Line

  9. #9
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της bentouza
    Εγγραφή
    17/06/2006
    Μηνύματα
    739
    εχε κατα νου οτι οποιοδηποτε κρανος κ να εχεις πρεπει να φορας ωτοασπιδες αν κινείσαι για ωρα σε υψηλες ταχυτητες.
    λιγο λιγο δημιουργειται προβλημα στα αυτια κ χανεις μερος της ακοης σου μακροπροθεσμα.

Παρόμοια θέματα

  1. Ακόμα ενα thread για επιλογή κράνους
    από Takata Dome στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 17
    Τελευταίο μήνυμα: 30/04/2013, 09:28
  2. βοηθεια για επιλογη κρανους
    από dim40 στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 29
    Τελευταίο μήνυμα: 18/11/2012, 11:11
  3. βοηθεια για επιλογη κρανους..
    από giannis21 στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 17
    Τελευταίο μήνυμα: 16/05/2010, 14:48
  4. βοήθεια για την επιλογη κράνους
    από blackout στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 05/10/2009, 16:16
  5. αγορα κρανους για Gsxr1000
    από jfountoul στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο μήνυμα: 28/03/2006, 20:32

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF