Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 4 από 4

Θέμα: enduro 125 - 250 cc

  1. #1
    http://www.youtube.com/wa
    Εγγραφή
    23/05/2007
    Μηνύματα
    11

    enduro 125 - 250 cc

    Για χαρα παιδια
    ειμαι κατοχος ενος απο τα πρωτα σκουτερ που κυκλοφορισαν στην Ελλαδα yamaha Aerox - 100 του 2001 διχρονο φυσικα
    το σκουτερακι σαν στισημο ειναι καταπλικτικο με Paoli πιρουνι και Paoli πισω αμορτισερ απ την μαμα
    Brebo δισκοφρενο μπροστα , ειναι παναλαφρο εχει καταπλικτικα κρατηματα , χαμηλοτατο κεντρο βαρους μιας και τιποτα απο τα βαρια του μερη δεν ειναι πανω απο τα κεντρα των τροχων ...ολα τα απο πανω ειναι πλαστικα , το σκουτερακι παει σφαιρα , Δεν εχει παει ποτε ,κυριολεκτικα ποτε σε συναιργειο ουτε καν για το πρωτο Σερβις !!! οτι προβλιματα παρουσιαστικαν τα ελυσα μονος μου μιας και λογο της δουλειας μου ( τεχνικος μηχανηματων ) τα χερια μου πιανουν
    το Σερβις του ειναι 1 μπουζι το χρονο ( αυτο με παιδεψε αρκετα μιας και το νουμερο που δινει η μαμα ειναι λα8ος και ειχα παρα προβληματα μεχρι να βρω το σωστο νουμερο μπουζι ετσι ωστε να μην το βραχικυκλονει συχνα )τακακια στο μπροστινο φρενο , το πισω ταμπουρο δεν το εχω ανοιξει ακομη , μπιλιες στα φυγοκενρικα 1 φορα το χρονο , Λουρι αν και θα επρεπε να εχω αλλαξει ιδι 2 φορες ακομα κραταει εχω κανει πανω απο 60.000 χλμ και η Yamahα λεει οτι χρειαζεται αλλαγη κα8ε 20.000 χλμ ...
    το προβλημα ειναι οτι καιει τ'αντερα του ,καθε δευτερο γεμισμα αμολυβδης 8ελει και 600 cc λαδι 2Τ
    Cyclon Outboard 2Τ συν8ετικο του βαζω απ την αρχη ( για εξωλεμβιες ) και δεν ειχα ποτε κανενα προβλημα
    ασε που αν ζεσταθει εκτος απ τον ηχο δεν καταλαβαινεις οτι ειναι διχρονο μιας και δεν καπνιζει καθολου .... αυτα με το σκουτερακι μου που δεν προκειτε να το δοσω με τιποτα γιατι κουβαλαω ενα φορτιγο πραγματα απ το Σουπερ Μαρκετ και εχει και μεγαλο χορο στην ποδια και κατω απο την σελα , χοραει κρανος , αδιαβροχο , τσαντακι ...κλπ
    λοιπον λογο μεγαλης καταναλωσης και μιας και η βενζινη εχει γινει ειδος πολυτελειας πια ,
    ψαχνομε για εντουρακι στα 125 - 250 cc ,ειχα πριν μερικα χρονια το Yamaha TTR 250 R το ειχα ψαξει παρα πολυ πριν το παρω και τελικα βρικα ενα αστερακι (στου Αποκοτου στην Νικαια )εισαγωγης ελαφρα μεταχειρισμενο απο Ιαπωνια ,αλλα δεν καταλαβαινε κανεις οτι το ειχε καβαλησει ανθρωπος πριν απο μενα εψαχνα για το συγκεκριμενο μηχανακι κανα χρονο μιλαμε μεχρι να το βρω ετσι οπως το ηθελα δλδ σαν καινουργιο και με ελαχιστα χλχ ....
    το μηχανακι ηταν πιστολι για τα κυβικα του μιλαμε αλλα εκτος οτι ηταν πανιψιλο και για να ανεβει η κοπελα μου πανω του επρεπε να πλεβρισω σε πεζοδρομιο , εκτος του οτι οι εντουραδικες αναρτισεις του ηταν πολυ μαλακες για την ασφαλτο με αποτελεσμα να κανει κατι βουτες στα φρενα πανικου το μπροστινο πιρουνι , εκτος του οτι η σελα του ηταν φτιαγμενη μαλλον για καθαρα εντουραδικη χρηση δλδ να στεκεσε ορθιος στα μαρσιπιε ,
    μιας και μετα απο μια ωρα καθισμενος πανο της κανονικα ,ο πισινος σου αρχισε να διαμαρτιρετε πονοντας φοβερα λες και καθοσουν πανω σε ξυλο ( και δεν ειμαι βαρις κανονικο βαρος εχω )αλλα το χειροτερο απ ολα αυτα ηταν οι καλοκαιρινες εξορμισεις σε κοντινες παραλιες της Αττικης ...οταν τσουλαγε ηταν ολα μια χαρα ελα ντε που οταν σε επιανε κανα φαναρι μεσα η εξο απο την Αθηνα κατακαλοκαιρο μιλαμε τωρα Ιουλιο - Αυγουστο δεν καθοσουν πανω του με τιποτα :hypnotize επρεπε να το σβισεις να κατεβεις και να πας και κανα δυο μετρα μακρια
    αλιως τα @@@@ σου τα αισθανοσουν σαν να ηταν μεσα σε τιγανι με αρκετο τσουρουφλιστο λαδι τοσο ωστε να βγαλει 9 μεριδες καλαμαρακια παιδια δεν κανω πλακα με το μοτερ (το κατα αλλα πιστολατο των 250 cc ) αναμεσα στα ποδια σου με θερμοκρασια περιβαλοντος στους 50 + βαθμους πανω απ την καφτη ασφαλτο , εσυ με βερμουδιτσα και αθλιτικο παπουτσακι ( πας για μπανακι λεμε και οχι για εντουραδικες διαδρομες στο βουνο ...)
    το πραγμα ειναι απλα ανυποφορο ( φανταζομαι και λυπαμαι πραγματι αυτους τους τυπους μα TTR 600 cc τι τραβανε μιας και εκει οι θερμοκρασιες ειναι χειροτερες ! ) με αυτα και με αυτα λοιπον αφου το φχαριστιθικα αρκετα , το εκανα πασα και πειρα το σκουτερακι και αυτοματος τα προβληματα αυτα λειθηκαν ως δια μαγειας , εκει που ειναι το μοτερ του σκουτερ ουτε που καταλαβαινω αν υπαρχει ουτε και μπορω να το δω αν δεν διαλισω το μισο μηχανακι , απλα αδιαφορει ο ενας για την υπαρ3η του αλλου αν και αεροψυκτο ( το Αεροχ το 50αρι ειναι υδροψικτο , το δικο μου ειναι το Aerox-100cc ) δεν χαμπαριαζει τιποτα, δεν καταλαβαινει τιποτα μπορει να το κυκλοφορεις 12 ωρες μεσα στο μποτιλιαρισμα της Αθηνας και να μην το σβηνεις ποτε, η καταναλωση του ομως με εχει τσακισει και σκεφτομε ξανα για εντουρακι οχι ομως του στιλ του ΤΤR με τιποτα , κατι σε ΧΤ με λιγα κυβικα 125 - 250 ( 250αρι δεν εισαγει η Yamaha στη Ελλαδα )8α μου εκανε ... καβαλισα ενα ΧΤ 125 R και ηταν σκετο ππαιχνιδακι ,ηταν σαν να καβαλας ποδηλατο , παναλαφρο με καλα φρενα και αναρτισουλες τελειες για την ασφαλτο καλο στησιμο και σωστη 8εση οδιγισης , το μοτερακι του με το μαραφετι που του εχουν βαλει πισω για εξατμιση ηταν λιγο ψοφιο βεβαια αλλα δεν εχω απαιτιση απο το 125 αρακι να με παει πανω απο τα 100 χλμ/ωρα ουτε και να βγω εθνικη με 2 ατομα για ταξιδη με αυτο απλα το θελω αποκλειστικα για μεσα στην Αθηνα για την δουλεια μου που εχει πολλες καθυμερινες βολτες και σουρτα φερτα και θελω και να πηγαινω και σε λιγο χωματακι, οχι κρος καμια σχεση , απλα σε κανα λοφακη η σε καμια παραλιουλα εδο τριγηρο και να παιζω λιγακι με το μηχανακι , αυτος ειναι και ο λογος που δεν κοιταζω καθολου για δρομου ...
    http://www.youtube.com/watch?v=PLsYHY3Tl_Q

  2. #2
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της VALES
    Εγγραφή
    16/02/2009
    Μηνύματα
    1.059
    Ναι :hypnotize

  3. #3
    Αναλλοίωτος Το avatar του/της Akatanomastos
    Εγγραφή
    28/04/2005
    Μηνύματα
    1.260
    πες μας ποιο αναλυτικα τι ψαχνεις για να μπορεσουμε να βοηθησουμε

    -It's 106 miles to Chicago. We've got a full tank of gas, half a pack of cigarettes, it's dark, and we're wearing sunglasses.
    - Hit it.
    -------------------------------------------------------------------------------
    όλα αυτά, είναι απλά μέρος του πανυγηριού που λέγεται ζωή..
    ------------------------------------------------------------------------------
    νέα προσθήκη

    Definition of a bad boy



  4. #4
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    17/09/2008
    Μηνύματα
    428
    Εχω ένα sherpa (kawasaki on-off 250cc 26 hp) του 2000 με ελάχιστα χλμ (6000 και κάτι).

    Είναι σε εντελώς άριστη κατάσταση. Βέβαια, για να πεις ότι είναι ΟΚ 1000% θα πρέπει να του βάλεις λάστιχα (διότι τα δικά του τα έχω χρόνια και αν και δείχνουν καινούρια θα έχουν ξεραθεί) και να του αλλάξεις υγρά φρένων που εγώ δεν κατάφερα να λύσω τις βίδες...

    Δεν έχει κάνει κιχ ποτέ και φυσικά δεν έχει γρατζουνιά. Είναι σαν καινούριο! Μονιμα σε κλειστό γκαραζ και έχω 2 αυτοκίνητα.

    Θα το δώσω για να πάρω κάτι μεγαλύτερο.

    Δεν θα το βάλω στις αγγελίες διότι είμαι επαρχία και δεν είναι εύκολη η διαδικασία. Λέω να το δώσω στην αντιπροσωπεία που θα πάρω το καινούριο. Μου δίνουν από 1000-1500 ευρώ αυτοί.

    Νομίζω σε αυτές τις τιμές θα βρεις κάτι τέτοιο που ψάχνεις. Εξαιρετικά χρηστικό για την πόλη και κοντινές χωματοβόλτες. Κόστος συντήρησης μηδέν και κατανάλωση ανύπαρκτη! Japan made φυσικά!

    *Πρόσεξε μόνο αν ταιριάζει στο σωματότυπό σου. Εχει ύψος σέλας γύρω στα 83 εκ ενώ καταφέρνει να απέχει από το έδαφος νομίζω 28 εκ!

Παρόμοια θέματα

  1. επιλογες γουρουνα στα 125-250 cc
    από xmariosx στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 06/04/2012, 09:41
  2. Volta me z 125-250
    από MusicNonStop στο forum Συναντήσεις & βόλτες
    Απαντήσεις: 19
    Τελευταίο μήνυμα: 06/06/2005, 07:47
  3. Μανual Απο Honda Xl 125/250 ?
    από LEON_BOLOS στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 29/03/2005, 16:26
  4. Hyosong Comet Gt 125-250 ή Honda Cbf 250
    από stam75 στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 12/11/2004, 19:31

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF