Σελίδα 1 από 6 123456 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 86

Θέμα: Μανέτα φρένου vs Καθρέπτης αυτοκινήτου

  1. #1
    Honda CBF 250 Το avatar του/της Alexander
    Εγγραφή
    25/01/2005
    Μηνύματα
    611

    Μανέτα φρένου vs Καθρέπτης αυτοκινήτου

    Καθυστέρησα να φύγω από τη δουλειά σήμερα αλλά επιστρέφοντας πήγαινα χαλαρά στην Κηφισίας ανάμεσα από τα μποτιλιαρισμένα αυτοκίνητα.
    Ένα αυτοκίνητο έχει σχεδόν ολοκληρώσει αλλαγή λωρίδας αλλά λόγω του μποτιλιαρίσματος εξέχει το πίσω μέρος του στην προηγούμενη λωρίδα. Αυτός που είναι πιο πίσω κάνει ελαφριά μανούβρα για να αποφύγει τον κώλο του μπροστινού και να προχωρήσει, στενεύοντας όμως έτσι το διάδρομο ανάμεσα στα κάρα, ακριβώς εκείνη τη στιγμή που με έβαλε ο διάολος να περνάω .
    Ήταν ήδη στενά, έκανα έναν ελιγμό για να τον αποφύγω αλλά τελικά τον χτύπησα στον καθρέπτη με τη μανέτα του φρένου.
    Ευτυχώς όμως δεν έχασα την ισορροπία μου και σταμάτησα λίγο πιο μπροστά για να κάνω απολογισμό του συμβάντος.
    Του τον είχα κάνει κομμάτια. Η δική μου μανέτα γρατζουνίστηκε στο σημείο της μπίλιας.

    - Φθηνά τη γλίτωσα έτσι; του είπα ειρωνικά. Δεν κοιτάς όταν στρίβεις;
    - Έτσι πάνε ανάμεσα από τα αυτοκίνητα;
    - Έτσι πάνε ανάμεσα από τα αυτοκίνητα.
    - ...
    Και τελείωσε εκεί...

    Τη μανέτα του φρένου την πιάνω με τα δύο δάχτυλα ενώ παράμεσος και μικρός μένουν ανάμεσα σε αυτή και το γκριπ. Ευτυχώς είχα τα ωραία μου γαντάκια...

    Νομικά επιτρέπεται να κινούμαστε ανάμεσα στα αυτοκίνητα; Θα μπορούσε ο τύπος να μου ζητήσει αποζημίωση;
    "For no one, no one in this world can you trust - not men, not women, not beasts ... this you can trust."

  2. #2
    Μονολυκος Το avatar του/της crs-k
    Εγγραφή
    02/06/2004
    Μηνύματα
    12.224

    Re: Μανέτα φρένου vs Καθρέπτης αυτοκινήτου

    Αρχικά δημιουργήθηκε από Alexander
    ....................
    Νομικά επιτρέπεται να κινούμαστε ανάμεσα στα αυτοκίνητα; Θα μπορούσε ο τύπος να μου ζητήσει αποζημίωση;
    Δυστυχως ΔΕΝ επιτρεπεται !

    Φυσικα και θα μπορουσε ....

    Αλλα μαλλον δεν το ηξερε κι αυτος ...

    :rotflmao:
    ... να ευχεσαι να 'ναι μακρυς ο δρομος.

  3. #3

    Re: Re: Μανέτα φρένου vs Καθρέπτης αυτοκινήτου

    Αρχικά δημιουργήθηκε από crs-k
    Δυστυχως ΔΕΝ επιτρεπεται !

    Φυσικα και θα μπορουσε ....

    Αλλα μαλλον δεν το ηξερε κι αυτος ...

    :rotflmao:

    eytyxws den sou phre daxtylo! kai eytyxws den sympiesthke h maneta tou frenou wste na mplokarei o mprostinos troxos!


    nai kanonika eisai ypoxrewmenos na ton apozhmiwseis. eisai tyxeros pou de zhthse ta resta epimona kai den phre arithmo kykloforias sou (an kai xwris martyres de mporei na kanei tipota!)


    se paromoia periptwsh egw, phgaina dipla apo kati erga sto dromo opou eixan topothethsei ta eidika dixtya shmanshs apo plastiko. me klinei ena leofwreio kai kanontas elafry elligmo egw pianetai h maneta tou frenou sto dixty kai akariaia mou mplokarei ton mprosta troxo.


    sto tsak den epesa!!!


    milame thelei matia 400 mesa se touth thn polh!

  4. #4
    go copana... copacabana! Το avatar του/της periklisk
    Εγγραφή
    21/12/2003
    Μηνύματα
    2.403
    Όχι δεν επιτρέπεται.... δυστυχώς γι' αυτό προσοχή ανάμεσα στα αυτοκίνητα γιατί ζαλίζονται από την κίνηση και κάνουν βιαστικές κινήσεις χωρίς να κοιτάνε πουθενά....
    ΟΞΩ ΠΑΤΣΑΒΟΥΡΙΕΝ!!!!

  5. #5
    missing his Multistrada.. Το avatar του/της skous
    Εγγραφή
    31/10/2004
    Μηνύματα
    332

    Re: Re: Re: Μανέτα φρένου vs Καθρέπτης αυτοκινήτου

    Αρχικά δημιουργήθηκε από KaTaNaS


    nai kanonika eisai ypoxrewmenos na ton apozhmiwseis. eisai tyxeros pou de zhthse ta resta epimona kai den phre arithmo kykloforias sou (an kai xwris martyres de mporei na kanei tipota!)

    καλα λέει στον φίλο του να έρθει για μάρτυρας.. και τον πληρώνεις...

  6. #6
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της devil's animal
    Εγγραφή
    05/01/2005
    Μηνύματα
    11.994
    μια ειναι η λυση......




    οτι χτυπιεται......δεν γυρνας ποτε πισω ή σταματας για απολογισμο.......(εκτος και αν εχεις παθει κατι εσυ!!!)



    οσες φορες εχω χτυπησει καθρεφτη.......(1 ή 2 οχι παραπανω) προχωραω οπως ακριβως πηγαινα......



    μεχρι να καταλαβει ο κουτακιας τι εχει γινει.......εχεις φυγει...μακρια!

    δεν εχει αντιδραση αρκετα γρηγορη για να παρει αριθμο κυκλοφοριας και φυσικα δεν μπορει να σε ακολουθησει με το κουτι ουτε με τα ποδια μεσα στην κινηση!!!


    το ξερω........ειμαι ενας μικρος αλητης,μηχανοβιος!!


  7. #7
    M.A.E.Θ.Ρ.Α.Τ. Το avatar του/της sniper
    Εγγραφή
    11/11/2002
    Μηνύματα
    15.818
    Αρχικά δημιουργήθηκε από devil's animal
    μια ειναι η λυση......




    οτι χτυπιεται......δεν γυρνας ποτε πισω ή σταματας για απολογισμο.......(εκτος και αν εχεις παθει κατι εσυ!!!)



    οσες φορες εχω χτυπησει καθρεφτη.......(1 ή 2 οχι παραπανω) προχωραω οπως ακριβως πηγαινα......



    μεχρι να καταλαβει ο κουτακιας τι εχει γινει.......εχεις φυγει...μακρια!

    δεν εχει αντιδραση αρκετα γρηγορη για να παρει αριθμο κυκλοφοριας και φυσικα δεν μπορει να σε ακολουθησει με το κουτι ουτε με τα ποδια μεσα στην κινηση!!!


    το ξερω........ειμαι ενας μικρος αλητης,μηχανοβιος!!


    Το θέμα είναι να προσέχουμε να μην συμβεί τίποτα σε μας αλλά και στους γύρω μας....

    Θα γούσταρε κανένας από εμάς να μας σπάσουν ένα καθρέφτη και επειδή ήταν πιο γρήγορος να την κάνει;

    Πολύ προσοχή θέλει ειδικά ανάμεσα στα κουτιά που μπορεί και να ανοίξει καμμιά πόρτα και να κάνουμε endo....


    Αλίμονο σ’ αυτούς που δεν ξέρουν ότι δεν ξέρουν αυτά που δεν ξέρουν.

  8. #8
    missing his Multistrada.. Το avatar του/της skous
    Εγγραφή
    31/10/2004
    Μηνύματα
    332
    Αρχικά δημιουργήθηκε από devil's animal
    μια ειναι η λυση......




    οτι χτυπιεται......δεν γυρνας ποτε πισω ή σταματας για απολογισμο.......(εκτος και αν εχεις παθει κατι εσυ!!!)



    οσες φορες εχω χτυπησει καθρεφτη.......(1 ή 2 οχι παραπανω) προχωραω οπως ακριβως πηγαινα......



    μεχρι να καταλαβει ο κουτακιας τι εχει γινει.......εχεις φυγει...μακρια!

    δεν εχει αντιδραση αρκετα γρηγορη για να παρει αριθμο κυκλοφοριας και φυσικα δεν μπορει να σε ακολουθησει με το κουτι ουτε με τα ποδια μεσα στην κινηση!!!


    το ξερω........ειμαι ενας μικρος αλητης,μηχανοβιος!!

    μαστα...

    Πιστεύω όμως ότι δεν υπάρχει πρόβλημα και εάν σε χτυπήσει κουτί και δεν σταματήσει..
    Ας μην σακατευόσουν και ας του έπερενς την πινακίδα..

  9. #9
    Recalibrate... Το avatar του/της stako
    Εγγραφή
    10/02/2003
    Μηνύματα
    1.591
    Όπως και να ακουστεί αυτό....... Τα αυτοκίνητα είναι οι εχθροί! Έχω σπάσει 5-6 φορές καθρέπτη και ποτέ δεν σταμάτησα. Οι χρυσές εποχές ήταν με το DT με τις χούφτες για τις πτώσεις, εκεί έσπαγες και δεν καταλάβαινε τίποτα η μηχανή!

    Χαρακτηρίστε με όπως θέλετε αλλά επειδή έχω δει πολλά 10 χρόνια τώρα στην Αθήνα έχω καταλήξει στο ότι τα κουτιά είναι οι εχθροί......όπως τον εχθρό προσπαθείς να τον αποφύγεις να μην σε σκοτώσει έτσι και αν τον χτυπήσεις δεν σε ενδιαφέρει......

    Και anyway πρέπει να έχεις διανοητικό πρόβλημα για να κυκλοφορείς με αυτοκίνητο στην Αθήνα οπότε............. (εξαιρούνται όσοι αναγκάζονται λόγω αντικειμένου εργασίας)

  10. #10
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της devil's animal
    Εγγραφή
    05/01/2005
    Μηνύματα
    11.994
    Αρχικά δημιουργήθηκε από skous
    μαστα...

    Πιστεύω όμως ότι δεν υπάρχει πρόβλημα και εάν σε χτυπήσει κουτί και δεν σταματήσει..
    Ας μην σακατευόσουν και ας του έπερενς την πινακίδα..


    1ον: εχει μεγαλη διαφορα η υλικη ζημια απο την ανθρωπινη(φυσικα και θα σταματαγα αν εμπλεκοταν ανθρωπος-πεζος-οτιδηποτε)

    2ον: το οτι κανει την κουτσουκελα τελευταια στιγμη (και μπορει να σε σκοτωσει) δεν φταις εσυ για τον ελιγμο και την αναποφευκτη απωλεια του καθρεφτη του.

    3ον: ποσες φορες εχεις δει κατω την μηχανη σου γιατι την αφησες κοντα σε ενα παρκαρισμενο που οταν ξεπαρκαρε την εριξε κατω και εφυγε(εγω παντως το εχω παθει γυρω στις 10 φορες).

    και 4ον: οταν ειμαι με αμαξι το 1ο που κοιταω οταν πηζω (συμβαινει πολυ σπανια/βροχη,με την κοπελα μου και βραδυ/) ειναι να αφηνω χωρο για τις μηχανες.


    αυτα τα ολιγα και να μαθουμε να κανουμε συγκριση σε ομοια πραγματα.....

  11. #11
    Recalibrate... Το avatar του/της stako
    Εγγραφή
    10/02/2003
    Μηνύματα
    1.591
    Αρχικά δημιουργήθηκε από devil's animal
    1ον: εχει μεγαλη διαφορα η υλικη ζημια απο την ανθρωπινη(φυσικα και θα σταματαγα αν εμπλεκοταν ανθρωπος-πεζος-οτιδηποτε)

    2ον: το οτι κανει την κουτσουκελα τελευταια στιγμη (και μπορει να σε σκοτωσει) δεν φταις εσυ για τον ελιγμο και την αναποφευκτη απωλεια του καθρεφτη του.

    3ον: ποσες φορες εχεις δει κατω την μηχανη σου γιατι την αφησες κοντα σε ενα παρκαρισμενο που οταν ξεπαρκαρε την εριξε κατω και εφυγε(εγω παντως το εχω παθει γυρω στις 10 φορες).

    και 4ον: οταν ειμαι με αμαξι το 1ο που κοιταω οταν πηζω (συμβαινει πολυ σπανια/βροχη,με την κοπελα μου και βραδυ/) ειναι να αφηνω χωρο για τις μηχανες.


    αυτα τα ολιγα και να μαθουμε να κανουμε συγκριση σε ομοια πραγματα.....
    Απόλυτα σωστός!

  12. #12
    μια σκιά μ' ακολουθάει Το avatar του/της cityfly
    Εγγραφή
    07/05/2003
    Μηνύματα
    3.700
    η ουσία είναι ότι δεν χτύπησε κανείς

    τώρα ένας καθρέπτης πάνω ένας κάτω

    .....

  13. #13
    Γυρολόγος-Λασπολόγος! Το avatar του/της adam_tsouk
    Εγγραφή
    03/10/2003
    Μηνύματα
    5.430
    Αρχικά δημιουργήθηκε από devil's animal
    μια ειναι η λυση......




    οτι χτυπιεται......δεν γυρνας ποτε πισω ή σταματας για απολογισμο.......(εκτος και αν εχεις παθει κατι εσυ!!!)



    οσες φορες εχω χτυπησει καθρεφτη.......(1 ή 2 οχι παραπανω) προχωραω οπως ακριβως πηγαινα......



    μεχρι να καταλαβει ο κουτακιας τι εχει γινει.......εχεις φυγει...μακρια!

    δεν εχει αντιδραση αρκετα γρηγορη για να παρει αριθμο κυκλοφοριας και φυσικα δεν μπορει να σε ακολουθησει με το κουτι ουτε με τα ποδια μεσα στην κινηση!!!


    το ξερω........ειμαι ενας μικρος αλητης,μηχανοβιος!!


    Α....... ωστέ εσύ ήσουν ε;;;


    Βάλε σε έναν φάκελο 200 ευρω για να μην σου κάνω μήνυση για παραμέλιση θύματος σε ατύχημα που εμπλέκεσαι κιόλας! :hypnotize :hypnotize :hypnotize




    Πάντως πολύ από μας δεν σκέφτονατι ότι τα αυτοκίνητα έχουν και ένα νεκρό σημείο στο πίσω δεξιά και αριστερά αντίστοιχα μέρος όπου αν βρισκόμαστε εκεί δεν μπορούν να μας δουν, με αποτέλεσμα όταν θέλουν να χωθούν δεν προλαβαίνουν να ελέξουν όλο αυτό το φλάσμα με μία κίνηση του κεφαλιού.
    kawasaki street warriors


    "δεν είναι η πτώση είναι η σύγκρουση..."
    One more dies one more lives
    One baby cries one mother grieves
    For all the sins you will commit
    You'll beg forgiveness and none I'll give

    Δεν θα πεθάνουμε ποτέ κουφάλα νεκροθάφτη!!!


  14. #14
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της devil's animal
    Εγγραφή
    05/01/2005
    Μηνύματα
    11.994
    Αρχικά δημιουργήθηκε από adam_tsouk
    Α....... ωστέ εσύ ήσουν ε;;;


    Βάλε σε έναν φάκελο 200 ευρω για να μην σου κάνω μήνυση για παραμέλιση θύματος σε ατύχημα που εμπλέκεσαι κιόλας! :hypnotize :hypnotize




    Πάντως πολύ από μας δεν σκέφτονατι ότι τα αυτοκίνητα έχουν και ένα νεκρό σημείο στο πίσω δεξιά και αριστερά αντίστοιχα μέρος όπου αν βρισκόμαστε εκεί δεν μπορούν να μας δουν, με αποτέλεσμα όταν θέλουν να χωθούν δεν προλαβαίνουν να ελέξουν όλο αυτό το φλάσμα με μία κίνηση του κεφαλιού.

    ναι,ναι το παραδεχομαι εγω ημουν..............

    αλλα θα παρεις τ'@ρχιδι@ μου......

    d.e.v.i.l.'.s. a.n.i.m.a.l.


    :rotflmao: :rotflmao:


    σοβαρα τωρα αφου εχουν αυτο το νεκρο σημειο που ολοι το ξερουν/με.............γιατι δεν καθονται στην λωριδα τους και να αφησουν τα περα δωθε.........???

    αν εισαι πηγμενος δεν γλιτωνεις τιποτα αν πηγαινεις απο λωριδα σε λωριδα....παλι με οποιον ησουνα θα εισαι....!!!


    αντε και οποιος θελει μπιζνα εδω ημαστε...........
    θα περναω εγω μεσα απο την κινηση (λιγο αδεξια) και μετα ο αλλος (βλεπε συνεργατης) θα πουλαει ΚΑΘΡΕΦΤΕΣ!!!


    :rotflmao: :rotflmao: :

  15. #15
    Αρχικά δημιουργήθηκε από stako
    Όπως και να ακουστεί αυτό....... Τα αυτοκίνητα είναι οι εχθροί! Έχω σπάσει 5-6 φορές καθρέπτη και ποτέ δεν σταμάτησα. Οι χρυσές εποχές ήταν με το DT με τις χούφτες για τις πτώσεις, εκεί έσπαγες και δεν καταλάβαινε τίποτα η μηχανή!

    Χαρακτηρίστε με όπως θέλετε αλλά επειδή έχω δει πολλά 10 χρόνια τώρα στην Αθήνα έχω καταλήξει στο ότι τα κουτιά είναι οι εχθροί......όπως τον εχθρό προσπαθείς να τον αποφύγεις να μην σε σκοτώσει έτσι και αν τον χτυπήσεις δεν σε ενδιαφέρει......

    Και anyway πρέπει να έχεις διανοητικό πρόβλημα για να κυκλοφορείς με αυτοκίνητο στην Αθήνα οπότε............. (εξαιρούνται όσοι αναγκάζονται λόγω αντικειμένου εργασίας)
    ναι, και μετα πειτε μου μαλακιες περι ενοτητας μοτοσυκλετιστων κλπ... εγω παντως, με τετοια ατομα δε θελω να χω καμια σχεση

Σελίδα 1 από 6 123456 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Μανέτα φρένου.
    από hristos13gr στο forum Suzuki V-Strom series
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 26/07/2008, 13:09
  2. ΜΑΝΕΤΑ ΦΡΕΝΟΥ ΧΤ660
    από postman στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 26/02/2007, 16:46

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF