Σελίδα 2 από 2 ΠρώτοΠρώτο 12
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 24 από 24

Θέμα: ΑΛΛΑΓΗ ΣΕ ΤΑΚΑΚΙΑ

  1. #16
    Ατσάτσος Το avatar του/της Atsatsos
    Εγγραφή
    24/02/2005
    Μηνύματα
    399
    Αρχικά δημιουργήθηκε από THEOD
    Πριν ξεκινήσεις κοστοβόρες διαδικασίες, δοκίμασε να περάσεις ένα σετάκι σωληνάκια υψηλής μπροστά...Η διαφορά στην αίσθηση και στο αποτέλεσμα είναι σεβαστή και μπορεί να αποφύγεις τα πολλά έξοδα...
    Υπάρχουν τελικά σωληνάκια για το ABS?

    Αρχικά δημιουργήθηκε από Respect
    Εγώ πάντως που τα άλλαξα, διαφορά δεν είδα.
    Πες μας και ποιά έβαλες...

    Αρχικά δημιουργήθηκε από vestromas
    Εβαλα σημερα κατι breaking ιταλικα. Τα μαμισια λεγετε πως τρωνε καργα δισκους και ειναι ακριβοτερα.
    Τα breaking μου ηρθαν 94 ευρο, μπρος πισω με τα περαστικα.
    Παρακαλω την γνωμη σας.
    Αρχικά δημιουργήθηκε από vestromas
    Ρε, με γραψατε ολοι με τα τακακια; Δεν ξερει κανεις τιποτα γι αυτα που εβαλα;
    Εσύ θα μας πεις που τα 'βαλες. Λοιπόν;
    Ατσάτσα

  2. #17
    Αρχικά δημιουργήθηκε από vestromas
    Ρε, με γραψατε ολοι με τα τακακια; Δεν ξερει κανεις τιποτα γι αυτα που εβαλα;

    Τα έβαλα και εγώ...πραγματικά απο τη πρώτη μέρα που τα φόρεσα..ειδικά πίσω είδα μεγάλη διαφορά στο φρενάρισμα τουπίσω τροχού..δε ξέρω ποιά έβαλες εσύ πάντως εγώ έβαλα τα μεταλλικά πίσω(χρυσά)

  3. #18
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    04/01/2009
    Μηνύματα
    8

    Σκληρά τακάκια ή κακή χρήση;

    καλημέρα,
    εδώ και λίγες μέρες όταν τσουλάω τη μηχανή με τα χέρια ακούω τα τακάκια να ξύνουν τις δισκόπλακες και να έχουν δημιουργήσει αρκετές γραμμές, να διευκρινίσω ότι η μηχανή είναι καινούρια, 500 km, που σημαίνει ότι δεν την πιέζω άρα δεν κάνω και ιδιαίτερα απότομα φρεναρίσματα. Είναι φυσιολογικό αυτό μέχρι να πατήσουν τα τακάκια ή συμβαίνει κάτι άλλο πχ δεν επανέρχονται τελείως στη φυσική τους θέση. Βέβαια να πω ότι λόγω αρχικού άγχους φρενάρω σίγουρα με μεγαλύτερη συχνότητα, αλλά δικαιολογεί κάτι τέτοιο ή θα πρέπει να ανησυχώ;
    Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
    @lex_73

    Η WWF Hellas ανακοίνωσε τα νέα είδη προς εξαφάνιση:
    Συγνώμη
    Σεβασμός
    Φιλότιμο
    Συνάνθρωπος
    Όποιος συναντήσει κάποιο από τα παραπάνω παρακαλείται όπως τα "αναπαράξει" άμεσα...

  4. #19
    voodoo practitioner Το avatar του/της mikros boudas
    Εγγραφή
    12/02/2008
    Μηνύματα
    453
    ειναι ακομα αστρωτα τα φρενα σου.πρεπει να κανεις καποια χλμ ακομα(στα 800 περιπου στρωνονται εντελως) με απαλα φρεναρισματα ετσι ωστε να στρωθουν,μετα δεν θα ακους κατι,αν ακους σημαινει πως εχουνε στραβωσει η δισκοπλακες(δλδ "κακη" χρηση) και τα τακακια ειναι ανισα φαγωμενα
    The sickness

    A good rider has balance, judgment, and good timing. So does a good lover.


  5. #20
    ...παντα θα ακους κατι σε ολα τα οχηματα αυτο γινεται για να μειωνεται οχρονος αποκρισεις μην ανυσηχεις......
    ......''Only a Biker knows why a dog sticks his head out of a car window.'' ............
    "μοτοσυκλετα"..
    η μαγεια του μεγαλου ρισκου για ενα ονειρο που μονο εσυ βλεπεις......

  6. #21
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    16/12/2007
    Μηνύματα
    270
    E ναι ρε παιδιά... πάντα ακούς ένα ελαφρύ συρσιμο απο τα τακάκια... σιγά μην στραβώσουν οι δισκόπλακες σε τόσο λίγα χλμ... εκτός αν πας με ταφρένα πατημένα...

  7. #22

    ΑΛΛΑΓΗ ΣΕ ΤΑΚΑΚΙΑ

    Παιδια καλησπερα,

    Θα ειμαι συντομος.Μετα απο αλλαγη σε τακακια σε εξουσιοδοτημενο συνεργειο και μαμα τα κακια παρατηρειται το εξης:
    Οταν παταω φρενο για παραδειγμα απο τα 80χλμ. φτανοντας στα 20-30χλμ περιπου ακουγεται ενα εντονο "τακ" απο την πισω δαγκανα.
    Το πηγα παλι στο συνεργειο και μου ειπε οτι ειναι φυσιολογικο,κατι ανεφερε για ενα πυρρο,και οτι το παρουσιαζουν πολλα V-STROM οταν γινεται αλλαγη στα τακακια.
    Το περιεργο ειναι οτι αρχισε να το κανει μετα απο περιπου 500χλμ. χρησης της μηχανης με τα καινουργια τακακια.

    Το εχετε ξανακουσει?Το εχει παθει και αλλος?

    Thanks

    :smilea:

  8. #23
    Κανενας?

  9. #24
    Φιλε jimgeo αυτο το τακ που ακουγεται απο το πισω φρενο,το κανει και η δικια μου απο οταν αλλαξα τακακια, οταν το πιεζω αρκετα.Δεν πρεπει να ειναι κατι, καποιο παραμικρο 'μποσικο' στο τακακι με τη δαγκανα μαλλον.Το εκανε και αλλη μηχανη που ειχα.
    V-STROM 650


Σελίδα 2 από 2 ΠρώτοΠρώτο 12

Παρόμοια θέματα

  1. ΑΛΛΑΓΗ ΣΕ VSTROM DL 1000
    από KARGIO στο forum Suzuki V-Strom series
    Απαντήσεις: 21
    Τελευταίο μήνυμα: 20/06/2013, 16:46
  2. Αλλαγη τακακια σε R1 '04-'06
    από zefos1100xx στο forum Τεχνικά άρθρα
    Απαντήσεις: 24
    Τελευταίο μήνυμα: 20/05/2010, 04:18
  3. Xtx αλλαγή σε ΧΤr
    από akiz στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 09/06/2009, 21:41
  4. Αλλαγη λαδιων σε Pc (piii)
    από sonic22 στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 24
    Τελευταίο μήνυμα: 27/08/2005, 00:42
  5. Αλλαγη τακακια
    από derd στο forum Honda Africa
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 18/11/2004, 13:33

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF