Σελίδα 2 από 29 ΠρώτοΠρώτο 123456712 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 30 από 429

Θέμα: Λάστιχα για το CBF-600

  1. #16
    Επειδή από καιρό τα έχω βάλει στο μάτι και το προσεχή χειμώνα θα τα αλλάξω και εγώ τα λάστιχά μου (χωρίς να περιμένω να λιώσουν τα μανίσια) περιμένω να ακούσω τη γνώμη σου.

    Άντε κάνε κανένα χιλιόμετρο και να μας πείς τι γίνεται με τα Ζ6.

    Αυτά τα Battlax είναι θανατηφόρα!
    Όλα είναι .... δρόμος!!!

  2. #17
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της simeon
    Εγγραφή
    05/08/2005
    Μηνύματα
    178
    Παιδια εγω στο FZS600 τα εχω 10.000 κμ και ακομα εχουν ψωμι μπολικο....

    Νομιζω πως μετα τα πρωτα 2-3.000 κμ που ολα τα λαστιχα ειναι καινουρια και σου δινουν καλη αισθηση μου αφηνει την εντυπωση οτι ειναι 70% touring kai 30% sport. Κανενα προβλημα στο βρεγμενο και πολυ καλη αισθηση αν οδηγεις ηρεμα χωρις να φτανεις στα ορια. Εκει ισως να σου δημιουργησει προβλημα...
    Τα απλα diablo τα θεωρω πως πλησιαζουν το 50-50 sport-touring περισσοτερο....

    Προσωπικα το διαλεξα λογω του οτι βγαζει και αρκετα χιλιομετρα γιατι κινουμε αρκετα εθνικη και θεωρω πως καποιο ποιο μαλακο που θα τετραγωνιζοταν ποιο ευκολα θα ειχε χειροτερη συμπεριφορα μετα...

  3. #18
    Ποσαδιστής Το avatar του/της el_hymador
    Εγγραφή
    09/09/2005
    Μηνύματα
    3.918
    Λοιπον επανερχομαι με τα metzeler z6 .....εκανα καμια 500 χιλιομετρα απο τοτε που τα εβαλα .

    Εχω την εντυπωση οτι ειναι λιγο πιο ασαφη η πληροφορηση που δινουν σε σχεση με τα Michelin pilot.
    Δηλαδη στριβοντας τα νοιωθεις θετικα στο κρατημα τους αλλα η αισθηση που διναν τα michelin ηταν καλυτερη κατα την προσωπικη μου αποψη.

    Σε γρηγορη βολτα διαπιστωσα τα εξης:

    -Ζεστενονται για πλακα . δεδομενου οτι ξεκινησα μολις ειχε βγει ο ηλιος μετα απο καμια δεκαρα χιλιομετρα ηταν ετοιμα!

    -Στις στροφες λογω ''γρηγορης'' κορωνας , το μηχανακι υπακουει πολυ πιο αμεσα σε ανοιγματα - κλεισιματα των γραμμων....στην αρχη το ειχα εκλαβει ως νευρικοτητα συνηθισμενος απο τα michelin που ηταν ουδετερα σε ολο το πελμα τους , αλλα τωρα εχω αρχισει να το συνηθιζω και ειναι πολυ θετικο

    -Επισης λογω κορωνας , ενω με τα michelin , μετα την βολτα ειχα πατησει σχεδον ολο το πελμα του ελαστικου , με τα metzeler βλεπω οτι κανοντας τα ιδια πραγματα εχει πατησει σημαντικα λιγοτερη επιφανεια .... το θεμα ειναι οτι το υπολοιπο του πελματος καταλαβαινω οτι πρεπει να παταει σε πολυυυυυυ μεγαλες κλισεις , τις οποιες δεν ξερω κατα ποσο μπορει να διαχειριστει το πλαισιο και οι αναρτησεις του cbf (αλλα και εγω!!)....θα δουμε σιγα-σιγα...

    -περνωντας πανω απο εγκαρσιες ανωμαλιες εχω την εντυπωση οτι το τιμονι ειναι κατι τις ποιο νευρικο , μαλλον και αυτο εχει να κανει με τα χαρακτηριστικα των ελαστικων....δεν μιλαμε για ανησυχητικη κατασταση , αλλα συμβαινει...(να βαλω κανα σταμπιλιζατερ?)

    -Σε οδηγηση με βροχη (μου ετυχε και αυτο) δεν εδειξαν κατι περιεργο ....δεν πιεσα βεβαια (ποιος πιεζει με βροχη???!!!) αλλα δοκιμασα να φρεναρω με πολλα στην ευθεια ....ολα καλα.

    Καλες βολτες , θα επναλθω στο θεμα μολις εχω γραψει πολλα χιλιομετρα και εχω ολοκληρωμενη αποψη.

    Καλα χιλιομετρα

  4. #19
    Αρχικά δημιουργήθηκε από el_hymador
    Καλες βολτες , θα επναλθω στο θεμα μολις εχω γραψει πολλα χιλιομετρα και εχω ολοκληρωμενη αποψη.
    Kώστα φαντάζομαι οτι τώρα θα έχεις κάνει αρκετά χιλιόμετρα με τα Μetzeler οπότε θα ξέρεις να μου λύσεις την απορία.

    Αφού τα Μetzeler έχουν "γρηγορότερη" κορώνα από τα Michelin, έχεις παρατηρήσει ποτέ καθώς πηγαίνεις στην ευθεία μετά τα 150/160 χλμ/ώρα τίποτα περίεργο όπως για παράδειγμα πρόβλημα στη σταθερότητα, μικροπαιξίματα στο τιμόνι η οτιδήποτε άλλο ;

    Δεν έφτασε ακόμα η ώρα μου γι'αντικατάσταση αλλά θα ήθελα να ξέρω τι παίζεται με τα λάστιχα που έχουν πιο σπορ χαρακτήρα απ'ότι τουριστάδικο.

    Καλά χιλιόμετρα !


  5. #20
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    17/05/2005
    Μηνύματα
    101
    Pirelli Diablo.

    Πολύ καλά, μαλακά, στρογγυλά.

    Τα έβαλα στον Μπούκη, και τέρμα όποια τρέμουλα, τραντάγματα.

    (Δεν ξέρω αν έφτιαξε λόγω των ελαστικών ή λόγω του μάστορα (πιθανότερο) αλλά εγώ βρήκα την υγειά μου.)

  6. #21
    Ποσαδιστής Το avatar του/της el_hymador
    Εγγραφή
    09/09/2005
    Μηνύματα
    3.918
    Αρχικά δημιουργήθηκε από makis206
    Kώστα φαντάζομαι οτι τώρα θα έχεις κάνει αρκετά χιλιόμετρα με τα Μetzeler οπότε θα ξέρεις να μου λύσεις την απορία.

    Αφού τα Μetzeler έχουν "γρηγορότερη" κορώνα από τα Michelin, έχεις παρατηρήσει ποτέ καθώς πηγαίνεις στην ευθεία μετά τα 150/160 χλμ/ώρα τίποτα περίεργο όπως για παράδειγμα πρόβλημα στη σταθερότητα, μικροπαιξίματα στο τιμόνι η οτιδήποτε άλλο ;

    Δεν έφτασε ακόμα η ώρα μου γι'αντικατάσταση αλλά θα ήθελα να ξέρω τι παίζεται με τα λάστιχα που έχουν πιο σπορ χαρακτήρα απ'ότι τουριστάδικο.

    Καλά χιλιόμετρα !

    Oχι , προβλημα ευσταθειας η μικροπαιξιματα στο τιμονι δεν εχω παρατηρησει ουτε για αστειο....η διαφορα τους ειναι οτι σε οποιαδηποτε ταχυτητα το μηχανακι ειναι πολυ πιο προθυμο στις κλισεις , εκει που με τα michelin εστριβα προοδευτικα σε ολο το πελμα της κορωνας τα metzeler ειναι σαφως πιο γρηγορα στις εναλαγες κλισεων και το ''βουτηγμα'' δεξια η αριστερα γινεται τοσο ευκολα που στην αρχη συνιθισμενος απο τα michelin με ειχε τρομαξει ...επισης οι αυξομοιωση της κλισης (διορθωσεις μεσα στην στροφη) γινεται για πλακα , το λαστιχο εμφανιζει μια πολυ πιο δυναμικη συμπεριφορα σε σχεση με το michelin.
    Καθημερινα κινουμε στην Αττικη οδο και βγαινω απο την εξοδο προς την Εθνικη στο υψος της Μεταμορφωσης ...ειναι μια παρατεταμενη να την πιεις στο ποτηρι !!! Οταν δεν εχει κινηση τα χωνω αρκετα για το πρωϊνο ξυπνημα....με τα michelin λοιπον εμπαινα στην στροφη και το πελμα πατουσε ολο απο την αριστερη πλευρα....με τα metzeler μπαινω , σχεδον ξυνω μαρσπιε και οταν σταματαω στην δουλεια το πελμα εχει ακομα ενα ποντο απατητο!Τωρα που τα εχω συνηθισει μου εμπνεουν εμπιστοσυνη για τετοιες καταστασεις , η προσφυση και η συμπεριφορα τους υπο κλιση ειναι αριστη και δεν μου προκαλουν καμια ανησυχια....μενει να δουμε σε πολους μηνες βεβαια και την αντοχη τους στον χρονο ...παντως απο τα michelin και τα metzeler προτεινω ανεπιφυλακτα τα δευτερα!



  7. #22
    Νά'σαι καλά ρε Κωστή, τεκμηριωμένη απάντηση όχι παίζουμε !

    Μ'έβγαλες από ένα άγχος γιατί θα το ήθελα κι εγώ λίγο πιο ευέλικτο στο στροφιλίκι αλλά να μη χαθεί κι εντελώς ο τουριστάδικος προσανατολισμός του.

    Το είχα ακούσει αρκετές φορές πάντως για το πρόβλημα με τα ελαστικά που έχουν γρήγορες κορώνες στα τουριστάδικα μηχανάκια παρόλο που μου ακούγονταν περίεργο.

    Έτσι μού'ρχεται να πάω να βάλω τα Metzeler και ν'αφήσω στην άκρη τα Bridgestone για την ώρα που θα κάνω το ταξίδι..!

    Να είσαι καλά !


  8. #23
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    20/08/2003
    Μηνύματα
    362

    MICHELIN ROAD H SPORT

    ΑΝ ΘΕΛΕΤΕ ΜΠΟΡΕΙΤΕ ΝΑ ΒΑΛΕΤΕ ΤΑ SPORT ΓΙΑ ΠΙΟ ΓΡΗΓΟΡΕΣ ΚΛΙΣΕΙΣ ΑΛΛΟ ΤΟ ΕΝ Α ΚΑΙ ΑΛΛΟ ΤΟ ΑΛΛΟ ΛΑΣΤΙΧΟ ...ΕΓΩ ΕΒΑΛΑ ΤΑ ΣΠΟΡΤ ΕΙΧΑ ROAD ΚΑΙ ΕΙΔΑ ΘΕΤΙΚΙΗ ΔΙΑΦΟΡΑ ΤΩΡΑ ΓΙΑ Ζ6 ΔΕ ΤΑ ΞΕΡΩ ΑΛΛΑ ΕΧΟΥΝ ΠΑΡΕΙ ΠΟΛΛΕΣ ΚΑΛΕΣ ΚΡΙΤΙΚΕΣ

  9. #24
    Αρχαίο Μέλος
    Εγγραφή
    16/09/2006
    Μηνύματα
    30
    file moy den eimai eidikos sta lastixa alla mporo na soy bro se timi xondrikis oti lastixo thelis. aplos pes mou gia pia lastixa skeftesai kai diastaseis kai tha soy doso times gia na mporeis na sygrineis

  10. #25
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της lyk0s
    Εγγραφή
    24/06/2006
    Μηνύματα
    116

    Στα ποσα χλμ αλλαξατε τα μαμα λαστιχα?

    Εχω τα bridgestone και εχω κανει 12.000χλμ εως τωρα.

    Εμφανισιακα δεν φαινονται να χρειαζονται αλλαγμα αλλα δεν τα αισθανομαι και τοσο σταθερα μερικες φορες ιδιως σε πλαγιασματα.

    Η χρηση που εχω κανει ειναι 50-50 πολη-ταξιδια.Η μηχανη ειναι σε πυλωτη οποτε δεν χτυπαει τα λαστιχα ο ηλιος.

    Απο οτι εχω ακουσει τα πρωτα λαστιχα που φορανε δεν ειναι και τοσο καλα.Ισχυει κατι τετοιο?

    Οσοι εχετε αλλαξει στα ποσα χλμ το κανατε και με τι χρηση-νομιζω οτι παιζει ρολο αυτο.

  11. #26
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της lyk0s
    Εγγραφή
    24/06/2006
    Μηνύματα
    116
    johnpan δεν μπορω να καταλαβω για ποιο λογο το συγκεκριμενο τοπικ που ανοιξα πρεπει να κολλησει σε καποιο αλλο απο την στιγμη που δεν εχει καμμια σχεση ουτε με το προηγουμενο που ειχε μπει αλλα ουτε και με αυτο που ειναι τωρα.
    Και αυτο μπορει πολυ ευκολα να το καταλαβει κανεις απο το γεγονος οτι απο τα 23 μηνυματα μονο στο 1 καποιος αναφερει-μεταξυ αλλων- αυτο που ρωταω.
    Ενταξει και εγω συμφωνω να μην υπαρχουν πολλα θρεντ για το ιδιο θεμα αλλα να μην φτανουμε και στην υπερβολη προσπαθωντας να χωρεσουμε διαφορετικα θεματα σε ενα.

  12. #27
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    20/08/2003
    Μηνύματα
    362

    ΕΒΑΛΑ Z6

    ΜΙΑ ΧΑΡΑ ΜΟΛΙΣ ΤΑ ΣΥΝΙΘΙΣΕΙΣ ΕΙΝΑΙ ΤΕΛΕΙΑ ΖΕΣΤΑΙΝΟΝΤΑΙ ΠΟΛΥ ΓΡΗΓΟΡΑ ΚΑΙ ΚΡΑΤΑΝΕ ΓΙΑ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΕΣ ΚΛΙΣΕΙΣ ΣΕ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΤΑ MICHELIN...ΤΑ ΔΟΚΙΜΑΣΑ ΚΑΙ ΣΤΗ ΒΡΟΧΗ ΑΨΟΓΑ ΜΕΝΕΙ ΤΩΡΑ ΝΑ ΔΩ ΤΗ ΔΙΑΡΚΕΙΑ ΖΩΗΣ ΤΟΥΣ

  13. #28
    Αρχικά δημιουργήθηκε από el_hymador
    Η μηχανη μου παραδοθηκε με michelin pilot ....πολυ καλο λαστιχο και ιδαιτερα ανθεκτικο . Μολις προχθες αλλαξα και εβαλα μετα απο ερωτηση σε σχετικους ανθρωπους τα Μetzeler Roadteck z6.Δεν ειναι ακομα καιρος για να εξαγω συμπερασματα αλλα το μονο το οποιο εχω διαπιστωσει ειναι οτι εχουν πιο γρηγορη κορωνα (V)απο τα michelin και το μηχανακι πλαγιαζει πολυ πιο αμεσα.Ενα αλλο το οποιο παρατηρησα ειναι οτι μαλλον επειδη΄''μπαλοναρουν'' περισσοτερο στο κεντρο του πελματος αποροφουν μερος των κοπανηματων απο το δρομο....μπορει και να λεω αηδιες , αλλα τετοια αισθηση εχω αποκομισει .Οταν γραψω καμια 200χλμ και πατησουν καλα, θα επανελθω με περισσοτερες πληροφοριες


    α! κοστος 350€
    Το michelin το παταγες ολο;
    Εγω αφηνω κανα ποντο περιπου στις ακρες γιατι δεν γνωριζω τα ορια του.
    Δοκιμασε ομως τα νεα ελαστικα και πες μας γιατι ειμαι για αλλαγη.
    Σ'ευχαριστω

  14. #29
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    20/08/2003
    Μηνύματα
    362

    ΝΑΙ ΠΑΤΑΓΕ ΟΛΟ

    ΤΟ MICHELLEN ΗΤΑΝ ΠΟΛΥ ΚΑΛΟ ΛΑΣΤΙΧΟ ΑΛΛΑ ΤΟ Ζ6 ΜΟΥ ΦΑΙΝΕΤΕ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΑΝ ΚΑΙ ΞΑΦΝΙΑΖΕΙ ΠΟΛΥ ΣΤΗΝ ΑΡΧΗ ΕΧΩ ΚΑΠΟΙΕΣ ΕΝΣΤΑΣΕΙΣ ΟΣΟ ΑΦΟΡΑ ΤΗ ΧΡΗΣΗ ΜΕΣΑ ΣΤΗ ΠΟΛΗ ΑΛΛΑ ΣΤΙΣ ΣΤΡΟΦΕΣ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΚΑΛΟ ΒΕΒΑΙΑ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ ΑΚΟΜΑ ΓΙΑ ΝΑ ΔΟΥΜΕ ΤΟ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΟ ΕΙΧΑ ΦΤΑΣΕΙ ΣΕ ΣΗΜΕΙΟ ΝΑ ΠΕΤΑΕΙ ...ΜΕ ΤΡΙΤΕΣ Ε ΡΕ ΔΥΝΑΜΗ ΤΩΡΑ ΕΠΙΤΑΧΥΝΩ ΚΑΙΟ ΦΡΕΝΑΡΩ ΣΑ ΤΟ ΑΝΘΡΩΠΟ...ΕΠΑΝΑΛΑΜΒΑΝΩ ΓΙΑ ΑΥΟΥΤΣ ΠΟΥ ΕΝΔΕΧΟΜΕΝΩΣ ΝΑ ΑΛΛΑΞΟΥΝ ΟΤΙ ΠΡΟΣ ΤΟ ΠΑΡΟΝ ΤΑ ΠΡΟΤΕΙΝΩ ΤΑ Ζ6 ΠΑΡΟΛΟ ΠΟΥ ΞΕΝΙΖΙΕ ΣΤΗΝ ΑΡΧΗ...

  15. #30
    Ποσαδιστής Το avatar του/της el_hymador
    Εγγραφή
    09/09/2005
    Μηνύματα
    3.918
    και για το z6 μπορω πλεον μετα τους προσφατους κατακλυσμους να πω με σιγουρια οτι ειναι και πολυ καλο στην βροχη.Φυσικα δεν μιλαμε για γρηγορη οδηγηση (στην βροχη ποιος παει γρηγορα??!!!) αλλα τουλαχιστον δεν σε πουλανε και προσφερουν μια αξιοπρεπη προσφυση για διεκπαιρεωτικες διαδρομες σε ''υγρες'' μερες.

    α και για τις διαχωριστικες λωριδες στους δρομους υπαρχει η φυσικη αντιπαθεια οποιουδηποτε ελαστικου βεβαιως , αλλα οχι σε υπερβολικο βαθμο.


Σελίδα 2 από 29 ΠρώτοΠρώτο 123456712 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Service 6000χλμ για το CBF-600;
    από yiannis600 στο forum Honda CBF's
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο μήνυμα: 01/06/2011, 16:48
  2. Καθρέπτες για το CBF-600S
    από opera στο forum Honda CBF's
    Απαντήσεις: 19
    Τελευταίο μήνυμα: 03/12/2009, 09:21
  3. Ψάχνω άνετη σέλα για το cbf 600 s
    από opera στο forum Honda CBF's
    Απαντήσεις: 19
    Τελευταίο μήνυμα: 11/07/2007, 12:42
  4. Απορίες για το CBF-600S
    από javaneze στο forum Honda CBF's
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 18/08/2005, 15:02
  5. Απόψεις για το CBF-600S
    από axrs στο forum Honda CBF's
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 01/04/2005, 10:49

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF