Σελίδα 3 από 29 ΠρώτοΠρώτο 1234567813 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 31 έως 45 από 429

Θέμα: Λάστιχα για το CBF-600

  1. #31
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    29/03/2005
    Μηνύματα
    418
    λέω να βάλω και εγώ τα "metzeler Z6" στην cbf(600) μου...

    αλήθεια υπάρχει περίπτωση να βρω λάστιχα (μπρος και πίσω) με την ίδια ημερομηνία παραγωγής;
    Σε ένα μαγαζί που πήγα και ρώτησα μου είπανε πως είναι σχεδόν αδύνατο.

    Στο ίδιο κατάστημα μου είπανε επίσης πως τα "BT57F RADIAL" έχουν καταργηθεί από την "Βridgestone"... ΧΜΜΜΜΜ... Παράξενο...

    Ένα δεν έχω καταλάβει... Τι το διαφορετικό προσφέρει ένα λάστιχο για χρήση "touring", για χρήση race, sport κτλ.. Ας βοηθήσει κάποιος. Σε τι υπερτερεί το ένα απο το άλλο;

    Την μηχανή μου την έχω για χρήση "commuter" κυρίως (20km καθημερινά, max:40) και καμμία βολτούλα μεγαλύτερη για το Σαββατοκύριακο. Μου αρέσουν τα γερά κρατήματα και η σχετική σιγουριά στην βρεγμένη άσφαλτο. Δεν γνωρίζω για το θέμα και ακόμα το ψάχνω οπότε και δεν είμαι απόλυτος για κάτι...


    Πάντως, από όσο βλέπω οι γνώμες γέρνουν στα "metzeler z6". Τιμή γνωρίζει κανείς;


    φιλικά,
    αλέξανδρος

    Υστερόγραφο: Έγιναν αναφορές για την κορώνα του ελαστικού στο "thread" αυτό. Θα εξηγήσει κάποιος σε ποιό μέρος του ελαστικού αναφέρεται ο συγκεκριμένος όρος και τι χαρακτηριστικά ως προς την απόδωση του προσδίδει;

    Ελπίζω να μην κούρασα.


  2. #32
    Εκκολαπτόμενος βρωμιάρης Το avatar του/της johnpan
    Εγγραφή
    20/05/2002
    Μηνύματα
    1.721
    έχουμε παρακαλέσει να γράφετε με ελληνικά και όχι greeklish
    Πολλά από τα μέλη δεν διαβάζουν καν τα ποστ με greeklish και κάνουν πολύ καλά. Οπότε να είστε σίγουροι ότι θα πάρετε λιγότερες απαντήσεις.
    Φιλικά,
    JohnPan
    Δεν είναι η δόξα /
    δεν είναι τα λεφτά /
    είναι του δρόμου η χαρά !

    Το μηχανόβιο άλμπουμ μου



  3. #33
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    29/03/2005
    Μηνύματα
    418
    Συμφωνώ με την πολιτική αυτή και με βρίσκει πέρα για πέρα σύμφωνο...Από εδώ και πέρα μόνο ελληνικά... Απλά, λόγο ταχύτητας και όντας και μη ενημερωμένος για το θέμα έγραψα με λατινικούς χαρακτήρες...

    Do not read any Greeklish text!! It's bad,bad,bad...



    Peace!!!

  4. #34
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    29/03/2005
    Μηνύματα
    418
    και επειδή τα λόγια μου τα κάνω και πράξη(ή αν προτιμάτε "έτσι θέλω να πιστεύω")... το όλο κείμενο είναι στα ελληνικά πλέον... Οπότε και εγώ τώρα μπορώ να ελπίζω για ΠΟΟΟΟΟΛΕΣΣΣΣΣ απαντήσεις...

  5. #35
    sosTa? ..... paliaaaa :-)
    Εγγραφή
    03/05/2006
    Μηνύματα
    2.386
    Αρχικά δημιουργήθηκε από anixneyths
    λέω να βάλω και εγώ τα "metzeler Z6" στην cbf(600) μου...
    εάν θυμάμαι καλά τα Ζ6 τα φοράει (στη μηχανή) ο geopitt και πρέπει να είχε και αρκετά χλμ.... (ίσως απαντήσει παρακάτω...)

    είναι πολύ καλό λάστιχο, ακριβότερο όμως από michelin και bridgestone...

    για dunlop μη κοιτάξεις καλύτερα καθόλου...

    το σχόλιό μου για τα Ζ6 είναι ότι το πίσω στη μέση του ελαστικού δεν έχει καθόλου εγκοπές-χαραγματιές-σχεδίαση (πως σκ@τά λέγεται τέλοσπάντων η χάραξη) με αποτέλεσμα σε υγρό οδόστρωμα να γλυστράνε...

    έχε υπόψη σου και τα michelin pilot road και τα bridgestone BT020

    τα πρώτα τα έχω από μαμά και τώρα έχουν 13000χλμ. και είμαι πολύ ικανοποιημένος.
    πιθανώς τα power να είναι καλύτερα από τα road.
    ζεσταίνονται σχετικά γρηγορότερα από τα δεύτερα.

    μετά από συζήτηση με λαστιχά και με το συνεργείο μου πείστηκα τα επόμενα "πασούμια" να είναι τα BT020. Παράγοντας στην απόφαση αυτή είναι η χρήση τους που αφορά 60-70% Αττική οδό και Εθνική οδό και 40-30% εντός πόλης. όταν ζεσταθούν, θεωρητικά, έχουν καλύτερο κράτημα από τα michelin.

    έχουν ήδη αναφερθεί τα pirelli που πουλάνε αρκετά στην Ελλάδα... αλλά δεν έχω άποψη για αυτά




  6. #36
    sosTa? ..... paliaaaa :-)
    Εγγραφή
    03/05/2006
    Μηνύματα
    2.386
    Αναφέρω κάποια πράγματα που θεωρώ σημαντικά για τα λάστιχα...

    [list=1][*] Τα κρύα ελαστικά γλυστράνε. Στα πρώτα χλμ. φροντίστε να είστε φειδωλοί στην απαιτητική χρήση τους ώσπου να ζεσταθούν.[*] Ελέγχετε συχνά την πίεση των ελαστικών. Κάθε 4-5 μέρες νορμάλ χρήσης τουλάχιστον, ώστε να έχετε τη σωστή πίεση. Μικρότερη πίεση οδηγεί σε μπαλονάρισμα του ελαστικού και πιθανώς σε γλίστρημα. Θυμίζω για το CBF600, 36 μπροστά, 42 πίσω.[*] Μετά από βίαιη σύγκρουση με κράσπεδο ή λακούβα, φροντίστε να ελεγχθούν. Μπορεί να έχει επηρεαστεί η δομή τους, το πλέγμα τους κλπ. και να μη φαίνεται με το μάτι.[*] Ολες οι εταιρείες ελαστικών δηλώνουν πως τα ελαστικά τους αποδίδουν σωστά για 10.000χλμ. Μετά μας προτείνουν την αντικατάστασή τους.[*] Αν η μηχανή μείνει πολύ καιρό σε ακινησία στηριζόμενη στα ελαστικά της υπάρχει περίπτωση το ελαστικό να χρειάζεται αλλαγή.[*] Η ημερομηνία κατασκευής (DOT) δε παίζει τεράστιο ρόλο στην φρεσκάδα του ελαστικού. Σημαντικό είναι το λάστιχο να μην έχει χρησιμοποιηθεί/ζεσταθεί καθόλου καθώς τότε αλλάζει η δομή του. Περισσότερο ρόλο παίζει η σωστή αποθήκευση του καινούριου ελαστικού παρά η ημερομηνία κατασκευής του.[*] Σε πολυχρησιμοποιημένο ελαστικό (πολλά χλμ. ή χωμάτινα χλμ.) να ελέγχετε από καιρόν σε καιρό τα σκασίματα που πιθανόν υπάρχουν στις αυλακώσεις. Αν είναι ύποπτες (ξεραμένο ελαστικό, υποψία αφύσικης φθοράς κλπ.) συμβουλευτείτε το συνεργείο σας ή βουλκανιζατερά.[*] Αν δεν είστε του στρίβειν (δεν ειν' κακό αυτό) έχετε υπόψη σας την άνιση κατανομή της φθοράς μεταξύ του κέντρου του ελαστικού και της άκρης του.[*] Αποφεύγετε τα (μη απαραίτητα ) burn outs. Φθείρεται πολύ το κέντρο του πίσω μόνο ελαστικού με ότι αυτό συνεπάγεται.[*] Τραυματισμένο και επισκευασμένο λάστιχο (είτε με κορδόνι είτε με λάστιχο-καουτσούκ) δεν είναι απαραίτητα επικίνδυνο αλλά να του ελέγχετε συχνά την πίεσή του αέρα.[*] Οσοι έχουν διπλό σταντ είναι προτιμότερο να στηρίζουν τη μηχανή στο κεντρικό και όχι στο πλαϊνό. Τα λάστιχα καταπονούνται (μακροπρόθεσμα) περισσότερο στο πλαϊνό σταντ (και μάλιστα ανομοιογενώς) παρά στο κεντρικό όπου σε ευθεία ακουμπάει μόνο το μπροστινό και μάλιστα κάθετα στο οδόστρωμα[/list=1]


    Ολα τα παραπάνω είναι δικές μου θέσεις και πιθανών να σφάλω για κάποιες.
    Αν κάποιες δε σας φαίνονται σωστές πολύ ευχαρίστως να το συζητήσουμε...


  7. #37
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της geopitt
    Εγγραφή
    03/10/2005
    Μηνύματα
    142
    Εχω κανει με τα Z6 περισοτερα απο 8.000 χλμ και μπορω να σας πω
    οτι ειναι λιγο σκληρα οποτε θελουν λιγο ζεσταμα στην αρχη (βεβαια
    οντας σκληρα θα κρατησουν περισοτερα χλμ,,,,θεωριτητα τουλαχιστον)
    Μεχρι τωρα το κρατημα (ακαμα και σε αρκετα γρηγορους ρυθμους)θα ελεγα
    οτι ειναι καλυτερο σε σχεση με τα Michelin που φοραγε το μηχανακι απο την
    μανα του.Στριβει καλλυτερα,αλλαζει κατευθηνση ταχυτατα και με σιγουρια
    Στο στεγνο ειμαι απολυτα ικανοποιημενος.

    Το προβλημα ειναι στο βρεγμενο (οπος ειπε και ο Nostra).Το πισω ελαστικο εχει
    περιεργη χαραξη (στην μεση ειναι σχεδον καραφλο....μονο για το πισω μιλαμε)
    και πραγματικα θελει πολυ προσοχη στην βροχη.Μαλακα το γκαζι στο βρεγμενο
    και σχεδον καθολου χρηση πισω φρενου (δεν εχω ABS καρντια μου :rotflmao: )





  8. #38
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της geopitt
    Εγγραφή
    03/10/2005
    Μηνύματα
    142
    Και για να μην υπαρχει παρεξηγηση τα Z6 τα προτεινω ανεπυφυλακτα.
    Πιστευω οτι ταιριαζουν απολυτα στον χαρακτηρα της CBF απλα θελουν
    λιγο περισοτερη προσοχη στο βρεγμενο σε σχεση με τα Michelin.
    Οπως και να εχει οτι λαστιχο και να φορας στην βροχη πρεπει να
    προσεχεις πολυ παραπανω.

    Γενικα γουσταρω τα Metz. σαν μαρκα γιατι δεν ειναι η πρωτη φορα
    που τα βαζω σε μηχανη και πιστευω οτι ειναι απο τις κορυφαιες επιλογες.

  9. #39
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    29/03/2005
    Μηνύματα
    418
    δεν είναι καλά στον βρεγμένο δρόμο ε; Λεώ να τους δώσω κάνα άκυρο τότε...

    για να δούμε και αυτά τα "Pilot-Power"...

    σε σχέση με τα Pilot-Road είναι καλύτερα σε στεγνό οδόστρωμα, είναι λίγο μικρότερης αντοχής και ως προς την άνεση υποδεέστερα (Η πηγή μου είναι η ιστοσελίδα της Michelin, http://www.michelin.gr). Σε όλα τα άλλα, πλην τιμής (value for money) όπου υστερούν τα "Power", τα δύο ελαστικά είναι πανομοιότηπα(από βαθμολογικής άποψης πάντα)...

    Πάντως τα λάστιχα αυτά τα βρήκα στην Ρόδο 370ευρώ (Power) και 330 ευρώ (τα Pilot Road) με τοποθέτηση. Σαν να είναι λίγο ακριβά!!! Δεν πάιζονται!!!! Δεν έχω πολλές εναλακτικές νομίζω αν τελικά αποφασίσω να αγοράσω ένα από αυτά τα πατούμενα μιας και μένω μόνιμα στο νησί...

    Αν γνωρίζει κανείς από πού μπορώ να προμηθευτώ τα συγκεκριμένα λάστιχα σε λογική τιμή ας μου δώσει την πληροφορία... Ίσως τότε το όλο θέμα το δώ με διαφορετική ματιά...


    Καλημέρα και ευχαριστώ για τον χρόνο σας.

  10. #40
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    29/03/2005
    Μηνύματα
    418
    Αρχικά δημιουργήθηκε από vinylrider
    file moy den eimai eidikos sta lastixa alla mporo na soy bro se timi xondrikis oti lastixo thelis. aplos pes mou gia pia lastixa skeftesai kai diastaseis kai tha soy doso times gia na mporeis na sygrineis
    στείλε μήνυμα αν θες.

  11. #41
    Ερχομαι!!!! Το avatar του/της zephyr1
    Εγγραφή
    01/12/2005
    Μηνύματα
    2.877
    Καμια ομαδικη?

    Για δεστε εδω τιμες να φρικαρετε λιγο.

    Price

  12. #42
    πρωην μελος Το avatar του/της idi
    Εγγραφή
    13/08/2003
    Μηνύματα
    6.082
    Τα εχετε μπερδεψει λιγο μαγκες

    Πρωτα πρωτα η λογική «τα Michelin ειναι καλύτερα απ τα Dunlop(τυχαια εβαλα τις εταιρίες)» ειναι εντελως ακυρη γιατι υπαρχουν μοντελα και μοντελα που δεν εχουν καμια σχεση μεταξυ τους

    Χονδρικά θα γραψω οτι υπαρχουν διαφορετικα μοντελα ελαστικων σε ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΕΣ ΚΑΤΗΓΟΡΙΕΣ που προορίζονται για διαφορετικούς αναβατες (στυλ οδηγησης) και διαφορετικα μηχανάκια ΚΑΙ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΗ ΧΡΗΣΗ

    Το καλυτερο ειναι εντελώς σχετικο στη συζήτηση μας δηλ

    Ακομα δηλ και ιδιες διαστάσεις να εχει ενα ελαστικο μπορει να εχει τεραστια διαφορα απο ενα αλλο με διαφορετική «γόμα» «κορώνα» «σκελετο» κτλ

    Σε γενικες γραμμές απο οτι καταλαβα σε αυτο το Thread ψαχνετε λαστιχο για CBF 600 με κυρια χρηση το commuting δουλεια σπιτι κτλ και απο αναβατες με σχετικα μικρη εμπειρία

    Τοτε θελετε λαστιχα με «μικρη κορωνα» (και οχι τυπου POWER για διαφορους λογους ειναι πολλοι να αναλυσω), με «μεσαια αντοχη σε φθορα γόμα» (παρόμοια με το απο τον κατασκευαστή τοποθετημένο δηλ) και με αντοχη σε χιλιομετρα πανω απο 10,000

    Αρα κοιταξτε τον πινακα παρακατω και επιλεξτε καποιο απο τη στηλη «TOURING» για τη χρηση που το θελετε


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	sss.jpg 
Προβολές:	1192 
Μέγεθος:	67,6 KB 
ID:	69437

  13. #43
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    29/03/2005
    Μηνύματα
    418
    Αρχικά δημιουργήθηκε από zephyr1
    Καμια ομαδικη?

    Για δεστε εδω τιμες να φρικαρετε λιγο.

    Price

    ενδιαφέρομαι έντονα... υπολόγιζε με αν και εμένα με ενδιαφέρει η άμμεση αγορά. ελπίζω να βρεθούν και άλλοι.

    φιλικά,
    α

  14. #44
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    29/03/2005
    Μηνύματα
    418
    Αρχικά δημιουργήθηκε από idi
    Τα εχετε μπερδεψει λιγο μαγκες

    Πρωτα πρωτα η λογική «τα Michelin ειναι καλύτερα απ τα Dunlop(τυχαια εβαλα τις εταιρίες)» ειναι εντελως ακυρη γιατι υπαρχουν μοντελα και μοντελα που δεν εχουν καμια σχεση μεταξυ τους

    Χονδρικά θα γραψω οτι υπαρχουν διαφορετικα μοντελα ελαστικων σε ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΕΣ ΚΑΤΗΓΟΡΙΕΣ που προορίζονται για διαφορετικούς αναβατες (στυλ οδηγησης) και διαφορετικα μηχανάκια ΚΑΙ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΗ ΧΡΗΣΗ

    Το καλυτερο ειναι εντελώς σχετικο στη συζήτηση μας δηλ

    Ακομα δηλ και ιδιες διαστάσεις να εχει ενα ελαστικο μπορει να εχει τεραστια διαφορα απο ενα αλλο με διαφορετική «γόμα» «κορώνα» «σκελετο» κτλ

    Σε γενικες γραμμές απο οτι καταλαβα σε αυτο το Thread ψαχνετε λαστιχο για CBF 600 με κυρια χρηση το commuting δουλεια σπιτι κτλ και απο αναβατες με σχετικα μικρη εμπειρία

    Τοτε θελετε λαστιχα με «μικρη κορωνα» (και οχι τυπου POWER για διαφορους λογους ειναι πολλοι να αναλυσω), με «μεσαια αντοχη σε φθορα γόμα» (παρόμοια με το απο τον κατασκευαστή τοποθετημένο δηλ) και με αντοχη σε χιλιομετρα πανω απο 10,000

    Αρα κοιταξτε τον πινακα παρακατω και επιλεξτε καποιο απο τη στηλη «TOURING» για τη χρηση που το θελετε
    ολά καλά αυτά που λες αλλά γιατί να μην προτιμήσω ένα λάστιχο που έχει καλύτερη γόμα για οδήγηση σε στεγνή άσφαλτο και επομένως καλύτερη συμπεριφορά (αναφέρομαι πάντα στο Pilot Power σε σχέση με το Power Road)

    Tα μόνα του συγκριτικά μειονέκτηματα είναι:

    α)η τιμή
    β)λιγότερη άνεση (μια αίσθηση που όμως συνηθίζεται) και
    γ)λιγότερη διάρκεια ζωής

    το α) και το γ) προσωπικά δεν τα παίρνω υπόψη γιατί προτιμάω να έχω κορυφαία απόδοση και σιγουριά και ας την πληρώνω... Με την ίδια λογική θυσιάζω το β).

    Ποιό το λάθος στην σκέψη μου λοιπόν και που μπερδεύτηκα;

    θα μπορούσες εφόσον γνωρίζεις καλά το θέμα να μας πεις ποιές διαφορετικές ανάγκες καλύπτουν τα ελαστικά της εκάστοτε κατηγορίας και ποιά τα διαφορετικά τους φυσικά χαρακτηριστικά? Το πινακάκι πάντως άριστο!!!

    Αν είχες την διάθεση να το κάνεις θα βοηθούσες.

    Η κορώνα τι είναι; Θα μας πει και εμάς κανείς;

    φιλικά,
    α

  15. #45
    αχ...και να χα μοτόρι! Το avatar του/της Tropeas
    Εγγραφή
    06/05/2005
    Μηνύματα
    4.981
    Και εμένα με ενδιαφέρει αν γίνει κάτι ομαδικά... 120/60/17,160/60/17

Σελίδα 3 από 29 ΠρώτοΠρώτο 1234567813 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Service 6000χλμ για το CBF-600;
    από yiannis600 στο forum Honda CBF's
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο μήνυμα: 01/06/2011, 16:48
  2. Καθρέπτες για το CBF-600S
    από opera στο forum Honda CBF's
    Απαντήσεις: 19
    Τελευταίο μήνυμα: 03/12/2009, 09:21
  3. Ψάχνω άνετη σέλα για το cbf 600 s
    από opera στο forum Honda CBF's
    Απαντήσεις: 19
    Τελευταίο μήνυμα: 11/07/2007, 12:42
  4. Απορίες για το CBF-600S
    από javaneze στο forum Honda CBF's
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 18/08/2005, 15:02
  5. Απόψεις για το CBF-600S
    από axrs στο forum Honda CBF's
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 01/04/2005, 10:49

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF