Σελίδα 7 από 29 ΠρώτοΠρώτο ... 2345678910111217 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 91 έως 105 από 429

Θέμα: Λάστιχα για το CBF-600

  1. #91
    πότε θα παλιώσω κι εγώ;!
    Εγγραφή
    08/04/2006
    Μηνύματα
    46
    Αρχικά δημιουργήθηκε από tzimakos13
    Αγαπητοι CBFαδες γιεια σας!!
    Ειμαι και εγω για αμεση αλλαγη ελαστικου μιας και τα Metzeler Sportec M1 αν και ενος μονο ετους τα εχουν φαει τα ψωμια τους (16,500 χλμ εβγαλαν σχετικα ανετα).
    Προσανατολιζομαι για Bridgestone BT021.
    Θα ημουν υποχρεως αν καποιος που τα φοραει μου πει τις εντυπωσεις του για το λαστιχακι.
    Τελος θα ημουν πιο υποχρεως αν μου προτινατε λαστιχαδικο για καλυτερη τιμη (πολλα ζηταω??:rotflmao: )....Ειτε με reply εδω ειτε με πμ για να μην θεωρηθει διαφημηση.

    Ευχαριστω
    καλησπέρα τζιμάκο. τα έβαλα αρχές μαρτίου, εννοείς τα battlax 021 υποθέτω. έχω κάνει κάτι παραπάνω από 3.000χλμ μέχρι τώρα κι η εντύπωση είναι πολύ καλή. τα περισσότερα τα έγραψε μέσα στην Αθήνα και Αττική οδό. εκτός πόλης είμαι πάντα δικάβαλος και κινούμαι συνήθως 120-160. μόνος ακόμη δεν τα έχω τρέξει. αλλά νιώθω πραγματικά σιγουριά και στις στροφές, δεν κουνάει, δεν τρέμει. τα έβαλα 310€ με την εγκατάσταση, αλλά ήταν πολύ φιλική τιμή μέσω γνωστού μου αγωνιζόμενου. αν δεν κάνω λάθος πάνε γύρω στα 350-360€ λιανική.
    απ'ότι μου είπε είναι δίγομα, πιό σκληρή η κορώνα για πολλά χλμ και μαλακότερα στα πλαϊνά για πρόσφυση υπό κλίση.
    η ζωή είναι ωραία!!!

  2. #92
    πότε θα παλιώσω κι εγώ;!
    Εγγραφή
    08/04/2006
    Μηνύματα
    46
    και κάτι ακόμη.....
    και μη με διαγράψετε όταν το διαβάσετε!
    είχα από μαμά τα pilot road. έγραψαν πριν τα αλλάξω 49.000 χλμ. εννοείται ότι δεν κράταγαν πολύ καλά, αλλά και δε μου δημιούργησαν κι ιδιαίτερο πρόβλημα. τρεις χειμώνες έβγαλα κι η μηχανή κάνει 300-400 χλμ την εβδομάδα, μερικές φορές και παραπάνω.
    σίγουρα λάθος μου, αλλά χάρι και στο ABS δεν τα λειώνει η μηχανή. πέλμα είχα ακόμη αρκετό, φυσικά είχαν ξεραθεί και γι'αυτό υποχρεωτικά πήγαινα πιό αργά ( σχετικό αυτό ). σημειωτέον με την παλιατζούρα το κοντέρ έδειξε 215, όταν τρέξω και τα ΒΤ 021 θα αναφέρω!
    η ζωή είναι ωραία!!!

  3. #93
    Πανουσοφρουρος! Το avatar του/της tzimakos13
    Εγγραφή
    04/07/2007
    Μηνύματα
    28
    Ευχαριστω ortho!!
    ΟΧΙ ΑΛΛΟ ΝΤΑΛΑΡΑ...!!!

  4. #94
    πότε θα παλιώσω κι εγώ;!
    Εγγραφή
    08/04/2006
    Μηνύματα
    46
    Αρχικά δημιουργήθηκε από tzimakos13
    Ευχαριστω ortho!!
    παρακαλώ!
    κοίτα στον Περιστερά, Μιχαλακοπούλου κάτι....
    όταν μου τα άλλαξε, άλλαξε με δική του πρωτοβουλία και τα τακάκια πίσω που ήταν κοντά στα σίδερα. αν μη τι άλλο, δείχνει πως το παληκάρι προσέχει τη μηχανή!
    η ζωή είναι ωραία!!!

  5. #95
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της THEOD
    Εγγραφή
    12/04/2003
    Μηνύματα
    2.220

    Re: Λάστιχα για το 600 ;

    Αρχικά δημιουργήθηκε από javaneze
    Και το κυριοτερο ερωτημα:
    Εχει βαλει κανενας πλατυτερο πισω;
    Αν ναι, εντυπωσεις;
    Αν οχι, να αξιζει; θα αλλαζει το μηχανακι προς το καλυτερο;

    Αυτια! Θενξ!

    ΜΗΝ βάλεις φαρδύτερο πίσω...Θα στρίβει δυσκολότερα...και αυτό είναι μόνο 1 από τις αρνητικές παρενέργειες...

  6. #96
    :smilea:
    Σήμερα φόρεσα τα νέα μου πατούμενα
    ΒΤ-021
    Το νέο ελαστικό έχει την χάρη του.
    Άλλη αίσθηση.
    Τα τοποθέτησα στην Πλαπούτα στον Βασίλη και Παναγιώτη
    Καθαρά και νοικοκιρεμένα .
    Ευγενικά παιδιά και γνώστες του αντικειμένου
    Περισσότερες πληροφορίες στο Νόστρα.

  7. #97
    Not even a statistic Το avatar του/της javaneze
    Εγγραφή
    16/07/2005
    Μηνύματα
    548
    Καλοπατητα ...

    Γραψε μας και οδηγικες εντυπωσεις μετα απο κανα 3χιλιαρο χιλιομετρα
    ΝικόΛΑς ~ Play and enjoy, you might die tomorrow

    ~ CBF 600s ABS and past... ~ slang ~

    ~constantly talking, isn't necessarily communicating~

  8. #98
    Εχει κανεις καποια γνωμη για τα Metzeler M3 στο cbf-aki μας?
    Ηρθε η ωρα να αλλαξω λαστιχα και σκεφτομαι αναμεσα στα pilot road 2ct (τα οποια φοραω και τωρα) και τα metzeler m3.

  9. #99
    Φώτησε μας Θεέ Απόλλωνα!! Το avatar του/της CBF - HRC
    Εγγραφή
    27/11/2007
    Μηνύματα
    86
    Kαλησπέρα φίλε μου , έβαλα εγώ στο CBF-600s τα Metzeler Sportec M-3 και είμαι πάρα πολύ ευχαριστημένος. το λάστιχο ζεσταίνεται αρκετά γρήγορα και έχουν φοβερό κράτημα στο δρόμο , πλαγιάζει πιό ευκολα και πιό γρήγορα (από τα Michelin Pilot Roadπου είχα)
    τα προτείνω χωρίς πρόβλημα.
    CBF 600S - HRC

  10. #100
    Not even a statistic Το avatar του/της javaneze
    Εγγραφή
    16/07/2005
    Μηνύματα
    548
    Μετα απο 13.500 χιλιομετρα απο τοτε που το εβαλα, αλλαξα το πισω λαστιχο που ηταν pirelli diablo.
    Σε γενικες γραμμες εβγαλε λιγα χιλιομετρα για τα δεδομενα του cbf. Hθελε αλλαγη απο τα 12.000χλμ.

    Το μπροστα κραταει κανα 2μηνο-3μηνο ακομα οποτε λεω να το εξαντλησω.

    Εβαλα πισω το pirelli diablo STRADA και πραγματικα συνειδητοποιησα πως το σκετο το pirelli diablo δεν ειναι για το cbf 600.

    Πολυ πιο σταθερο σε μεγαλυτερες ταχυτητες και μου δινει και πολυ μεγαλυτερη αυτοπεποιθηση στο πλαγιασμα.
    ΝικόΛΑς ~ Play and enjoy, you might die tomorrow

    ~ CBF 600s ABS and past... ~ slang ~

    ~constantly talking, isn't necessarily communicating~

  11. #101
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    29/03/2005
    Μηνύματα
    418
    Pilot Road B, 290 ευρώ

    290 ευρώ για τα Pilot Road B για την μηχανή μου (Cbf600s Abs) είναι καλή τιμή;

    Βοηθήστε μιας και η τσέπη μου έχει καβούρια


  12. #102
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    29/03/2005
    Μηνύματα
    418

    280 ευρώ

    Αναφέρομαι στην απογευματινή αναφορά του φόρουμ. Αναφέρω αναβάτης cbf600s. Τα λάστιχα αγοράστηκαν στα 280 ευρώ.



    υστερόγραφο: Τα καβούρια παραμένουν ακλόνητα στην τσέπη μου

  13. #103
    NC750x DCT Το avatar του/της franki26gr
    Εγγραφή
    19/04/2006
    Μηνύματα
    171

    Re: 280 ευρώ

    Αρχικά δημιουργήθηκε από anixneyths
    Αναφέρομαι στην απογευματινή αναφορά του φόρουμ. Αναφέρω αναβάτης cbf600s. Τα λάστιχα αγοράστηκαν στα 280 ευρώ.



    υστερόγραφο: Τα καβούρια παραμένουν ακλόνητα στην τσέπη μου
    Εχεις πμ

  14. #104

    Question

    Γειά χαρά σε όλους!!! Εγώ σκέφτομαι για τα DUNLOP RoadSmart.Τα έχει βάλει κανένας μέχρι τώρα;:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

  15. #105
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    20/05/2007
    Μηνύματα
    11
    Κατ' αρχήν θα ήθελα να ευχηθώ χρόνια πολλά και καλές γιορτές σε όλους τους φίλους!

    Τα ελαστικά για μένα ήταν πρόβλημα ανέκαθεν. Τα "μαμίσια" μου φαινόταν ότι γλιστρούσαν και σε πρώτη ευκαιρία αποφάσισα να τα αντικαταστήσω.

    Με μάλλον (τι μάλλον δηλαδή) αφελή σκέψη συζήτησα με τον μηχανικό μου και πείστηκα (λάθος) ότι θα με εξυπηρετούσε ένας συνδυασμός Pirelli Diablo απλού πίσω και Pirelli Corsa μπροστά.

    Δεν τον κατηγορώ τον άνθρωπο γιατί και από άλλους έμπειρους λαστιχάδες άκουσα ότι αυτός ο συνδυασμός στέκει.

    Προφανώς όμως, παρότι ο συνδυαμός έστεκε δεν ήταν ο κατάλληλος για μένα (χιλιόμετρα πόλης, μάλλον αργά).

    Προσωπικά, έκανα περίπου 1000 χλμ να το συνηθίσω καθώς είχα την αίσθηση ότι με την παραμικρή κλίση η μοτοσυκλέτα θα "έπεφτε". Αρκετά χιλιόμετρα μετάπροσπαθούσα να ταιριάξω πιέσεις για να βελτιώσω την απόδοση και οι στροφές αποτελούσαν μεγάλο πρόβλημα καθώς είχα την αίσθηση ότι η μοτοσυκλέτα πάει μόνο ευθεία και θέλει αίτηση για να στρίψει. Για βροχή δεν σας λέω..με 10 πήγαινα.

    Θεώρησα ότι μεγάλο μέρος των προβλημάτων οφείλονταν στην δική μου παραξενιά και έλειψη οδηγικής ικανότητας (παρότι 20 χρόνια οδηγώ καθημερινά ). Βέβαια, επικοινώνησα και με την Pirelli Ευρώπης για να μάθω ότι κατά την άποψη τους ο συνδυασμός ήταν αταίριαστος και ίσως επικίνδυνος μια και τα δύο ελαστικά είχαν διαφορετικές δυνατότητες και χαρακτηριστικά.

    Σήμερα μόλις, φόρεσα στο CBFάκι τα Pirelli Strada και είδα το φώς το αληθινό από το πρώτο χιλιόμετρο! Αποκάλυψη. Άλλη μοτοσυκλέτα. Στροφές, νερά (με ελαστικό 0 χλμ), φιλική συμπεριφορά, άνεση στους ελιγμούς. Συγγνώμη για την υπερβολή αλλά έπαθα σοκ από την διαφορά αμέσως αφού την ξεκίνησα.

    Τέλος πάντως, για να μην πολυλογώ, ήθελα οποσδήποτε στους λιγότερους έμπειρους αναβάτες να υπογραμμίσω το να μην τοποθετούν με τίποτα "συνδυασμούς" ελαστικών. Παιδιά ο κίνδυνος είναι μεγάλος και δεν αξίζει να τον πάρουμε για κανένα κόστος.

    Μην είστε απροετοίμαστοι και αδιάβαστοι όπως ήμουν εγώ. Επιλέξτε ότι ελαστικό θέλετε αλλά επιλέξτε το εσείς με βάση τις δικές σας ανάγκες.

    Εγώ πλέον απολαμβάνω τα Strada μου και πολύ περισσότερο από πριν την οδήγηση της μοτοσυκλέτας μου.

Σελίδα 7 από 29 ΠρώτοΠρώτο ... 2345678910111217 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Service 6000χλμ για το CBF-600;
    από yiannis600 στο forum Honda CBF's
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο μήνυμα: 01/06/2011, 16:48
  2. Καθρέπτες για το CBF-600S
    από opera στο forum Honda CBF's
    Απαντήσεις: 19
    Τελευταίο μήνυμα: 03/12/2009, 09:21
  3. Ψάχνω άνετη σέλα για το cbf 600 s
    από opera στο forum Honda CBF's
    Απαντήσεις: 19
    Τελευταίο μήνυμα: 11/07/2007, 12:42
  4. Απορίες για το CBF-600S
    από javaneze στο forum Honda CBF's
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 18/08/2005, 15:02
  5. Απόψεις για το CBF-600S
    από axrs στο forum Honda CBF's
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 01/04/2005, 10:49

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF