Σελίδα 24 από 29 ΠρώτοΠρώτο ... 141920212223242526272829 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 346 έως 360 από 429

Θέμα: Λάστιχα για το CBF-600

  1. #346
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της doros74
    Εγγραφή
    29/04/2015
    Μηνύματα
    498
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sapila racing Προβολή μηνύματος
    Αν το κάνει χωρίς μπαγκαζιέρα τότε είναι θέμα. Αν το κάνει μόνο με μπαγκαζιέρα αλλάζει το πράγμα.
    Αν δείτε τις προδοαγραφές της μοτο θα ανακαλύψετε οτι επιτρέπει να φορτώσεις ελάχιστο βάρος πίσω.

    Κάποτε την είχα πατήσει κι εγω έτσι στο Hornet 900 με Pirelli Diablo Corsa. Δυστυχώς δεν ήταν πρόβλημα ζυγοστάθμισης, ηταν ελφρώς προβληματικό το λάστιχο και το μηχανάκι κούναγε στα 70-80 αν άφηνες το τιμόνι χωρίς να εχω μπαγκαζιέρες κλπ..


    Το είχα παρει απο εξωτερικό οπότε αλλαγή δεν έπαιζε. Τελικά το έβαλα σε αλλη μοτο που έχω με άλλη κατανομή βάρους κι εκεί δεν είχε κανένα πρόβλημα απολύτως.
    Πριν βάλω το RoadSmart 3 είχα τα Michelin Pilot Power με τα οποία δεν είχα κανένα πρόβλημα είτε με την μπακαζιέρα είτε χωρίς. Δεν είχα απολύτως κανένα τρέμουλο. Με τα Roadsmart 3 έχω τρέμουλο είτε έχω τα χέρια είτε όχι πάνω στο τιμόνι. Για να γίνει αντιληπτό το τρέμουλο στο Video άφησα το τιμόνι, ειδαλλιώς δε θα γίνονταν αντιληπτό. Οι κραδασμοί σε αυτό το φάσμα υπάρχουν και γίνονται αντιληπτοί. Δεν ισχυρίζομαι ότι είναι σοβαρό πρόβλημα, αλλά σε κανέναν δεν αρέσει να τρέμει το τιμόνι, έστω και στιγμιαία σε ένα φάσμα χλμ. Αν το δεύτερο ζευγάρι είναι έτσι, τότε μιλάμε ότι έχουν κατασκευαστικό πρόβλημα και τότε θα πρέπει να συμβιώσω μαζί τους αν δεν μπορεί να γίνει κάτι άλλο. Έτσι, κι αλλιώς δεν μπορώ να πω ότι δεν πατάνε καλά μια χαρά πατάνε και καλό κράτημα έχουν και μεγάλη εμπιστοσύνη προσδίδουν. Εξάλλου στα πολλά χλμ είναι σταθερά, γιατί όπως μου έχει αναφέρει ένας μηχανικός οι μοτοσυκλέτες, σε αντίθεση με τα σκούτερ, λόγω της γεωμετρίας τους απορροφούν το πρόβλημα στις υψηλές ταχύτητες.
    Θυμάμαι φίλο που στο Scooter του (Kymco Xciting 400 ) του έτυχε στραβό ελαστικό Pirelli Diablo. Μετά τα 110 το scooter πήγαινε σαν κομπρεσερ. Του στέλνει η εταιρεία καινούργιο μπροστινό (υπήρχε έλλειψη στο πίσω λόγω Capital Controls). Πάλι τα ίδια. Βάζει το παλιό ελαστικό μπροστά, πάλι έκανε σαν κομπρεσερ. Συνεπώς, διαπιστώθηκε ότι έφταιγε το πίσω και επειδή δεν ήθελε να περιμένει (2 μήνες αναμονή) έβαλε Dunlop ScootSmart και το μηχανάκι του έγινε βράχος.
    Μετά από 4 μήνες αν και ήξερα ότι στα Diablo υπήρχε παρτίδα με στραβά ελαστικά, και έχοντας το ίδιο σκούτερ παραγγέλνω τα Diablo και τα βάζω χωρίς να μου βγάλει το ανωτέρω πρόβλημα.
    Συμπέρασμα, ο φίλος μου είχε πέσει σε στραβό ελαστικό (το πίσω εν προκειμένω) και μάλιστα υπήρχαν πολλές μαρτυρίες για παρτίδα στραβών ελαστικών από την Pirelli η οποία τα άλλαζε με συνοπτικές διαδικασίες.
    Βάσει των ανωτέρω δεν έχω καμία αμφιβολία ότι έχω πέσει σε στραβό ελαστικό (το πίσω το μπροστά δεν ξέρω). Ενδεχομένως να μην είναι πολύ στραβό, αλλά δεν αλλάζει η ουσία ότι είναι στραβό, έστω και λίγο.
    Καλό είναι να γράφουμε εδώ μέσα τις εντυπώσεις και αυτά που παρατηρούμε ανταλλάσσοντας απόψεις και γνώμες γιατί μόνο έτσι μπορούμε να βγάλουμε ασφαλή συμπεράσματα, αλλά και να αλληλοβοηθηθούμε.
    Για παράδειγμα, βλέπω, ότι μετά τη δική μου αναφορά και o Αλέξης ανακάλυψε ότι και το δικό του τρέμει.
    Και για να μην μακρηγορώ, θα δούμε τι θα στείλει η εταιρεία που αντιπροσωπεύει την Dunlop στην Ελλάδα. Αν πάλι τρέμει μιλάμε για κατασκευαστική "ιδιομορφία", για να μην πω κάτι άλλο. Αν δε τρέμει θα έχουμε να κάνουμε με προβληματικό ελαστικό ή παρτίδα (Θυμίζω τα δικά μου είναι κατασκευασμένα την 31η μπροστά και 35η το πίσω, εβδομάδα).
    Μένει να μας πει ο cpt_Slow (Sorry δεν γνωρίζω το μικρό σου όνομα) τι κάνουν τα δικά του που είναι 36η εβδομάδας το πίσω. Γιατί κάτι μου λέι πως το πρόβλημα προέρχεται από το πίσω και όχι από το μπροστά που είναι και το πιο λογικό.

  2. #347
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Grafton 505
    Εγγραφή
    24/05/2010
    Μηνύματα
    1.445
    Διαβάζω τα τελευταία μηνύματα με τα προβλήματα που έχετε και ανοίγω το ownerw manual και προτείνει μόνο τα Bridgestone BT και Michelin pilot road.

    Και με βάζει σε σκέψεις, μήπως τελικά τα δοκιμάσανε όλα και καταλήξανε στα καλύτερα γι' αυτή την μηχανή....
    Άπας αήρ αετώ περάσιμος

  3. #348
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της doros74
    Εγγραφή
    29/04/2015
    Μηνύματα
    498
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Grafton 505 Προβολή μηνύματος
    Διαβάζω τα τελευταία μηνύματα με τα προβλήματα που έχετε και ανοίγω το ownerw manual και προτείνει μόνο τα Bridgestone BT και Michelin pilot road.

    Και με βάζει σε σκέψεις, μήπως τελικά τα δοκιμάσανε όλα και καταλήξανε στα καλύτερα γι' αυτή την μηχανή....
    Αυτά είναι παλιά μοντέλα ελαστικών. Εγώ είχα τα Pilot Power πυ δεν προτείνει το manual και δεν είχα πρόβλημα.

  4. #349
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Grafton 505
    Εγγραφή
    24/05/2010
    Μηνύματα
    1.445
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doros74 Προβολή μηνύματος
    Αυτά είναι παλιά μοντέλα ελαστικών. Εγώ είχα τα Pilot Power πυ δεν προτείνει το manual και δεν είχα πρόβλημα.
    Pilot road και BT βγαίνουν ακόμα.

    Το θέμα είναι αλλού.
    Με τα michelin δεν είχες πρόβλημα, ούτε και εγώ που τα φοράω.
    Με τα Bridgestone κανένας επίσης.
    Ενώ με τις υπόλοιπες είναι 50-50. Αυτό λέω.
    Άπας αήρ αετώ περάσιμος

  5. #350
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της doros74
    Εγγραφή
    29/04/2015
    Μηνύματα
    498
    Μπορεί και να έχεις και δίκιο, αν και σύμφωνα με αυτό http://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=134377 το thread και με τα Bridgestone και με τα Michelin υπήρξε στο παρελθόν κοσκίνισμα στο τιμόνι.
    Από την άλλη θεωρώ ότι το θέμα με τα Dunlop έχει να κάνει με το ότι έπεσα σε στραβά λάστιχα. Αλλά θα είμαι σίγουρος όταν δοκιμάσω και το δεύτερο ζευγάρι. Αν και το δεύτερο προκαλεί τρέμουλο τότε θα μιλάμε για λάστιχα που έχουν θέμα στο μηχανάκι μας.
    Τελευταία τροποποίηση από doros74; 11/10/2016 στις 09:31.

  6. #351
    Ahmadinejad Το avatar του/της painterakis
    Εγγραφή
    24/06/2005
    Μηνύματα
    530
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Grafton 505 Προβολή μηνύματος
    Με τα Bridgestone κανένας επίσης.
    Με τα Τ30 (όχι τα evo) δεν είχα πρόβλημα αλλά είχα τρομερό με τα μαμά ΒΤ23 τα οποία μάλιστα μου τα άλλαξε η αντιπροσωπεία (τα έστειλα Αθήνα και πλήρωσα τη διαφορά για να βάλω τότε τα Τ30.
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Grafton 505 Προβολή μηνύματος
    Ενώ με τις υπόλοιπες είναι 50-50. Αυτό λέω.
    Μην είμαστε απόλυτοι, με τα Metzeler M7RR δεν έχω κανένα απολύτως θέμα (άσε που μαμούν και σπέρνουν αλλά άσχετο αυτό)
    μανώλης - Honda CBF 600Si C-ABS

  7. #352
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Grafton 505
    Εγγραφή
    24/05/2010
    Μηνύματα
    1.445
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doros74 Προβολή μηνύματος
    Μπορεί και να έχεις και δίκιο, αν και σύμφωνα με αυτό http://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=134377 το thread και με τα Bridgestone και με τα Michelin υπήρξε στο παρελθόν κοσκίνισμα στο τιμόνι.
    Από την άλλη θεωρώ ότι το θέμα με τα Dunlop έχει να κάνει με το ότι έπεσα σε στραβά λάστιχα. Αλλά θα είμαι σίγουρος όταν δοκιμάσω και το δεύτερο ζευγάρι. Αν και το δεύτερο προκαλεί τρέμουλο τότε θα μιλάμε για λάστιχα που έχουν θέμα στο μηχανάκι μας.
    Μακάρι να λυθεί με το δεύτερο σετ. Και μόνο που τα διαβάζω είναι εκνευριστικό, πόσο μάλλον να το ζω.

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από painterakis Προβολή μηνύματος
    Μην είμαστε απόλυτοι,
    Ε γι' αυτό έγραψα 50-50. Αλλιώς θα έγραφα 100%
    Άπας αήρ αετώ περάσιμος

  8. #353
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της doros74
    Εγγραφή
    29/04/2015
    Μηνύματα
    498
    Μετά από συνεννόηση με τον υπεύθυνο του βουλκανιζατέρ, τον οποίο και ευχαριστώ δημόσια, άλλαξα την παραγγελία σε Michelin Pilot Road 4. Τα Pilot Road 4 ήταν τα λάστιχα που μαζί με τα Dunlop είχα αμφιταλαντευτεί για την τοποθέτησή τους.
    Δεν ξέρω κάπου φοβήθηκα ότι και με το δεύτερο ζευγάρι RoadSmart 3 θα είχα μια από τα ίδια.
    Δεν μπορώ να πω, έχουν εξαιρετική απόδοση και συμπεριφορά στο δρόμο, αλλά αυτό το τρέμουλο με χάλασε. Ίσως να μου έτυχε στραβό λάστιχο, ίσως να μην κάθονται καλά στο μηχανάκι μας, δεν μπορώ όμως κάθε 3 με 4 ημέρες να αλλάζω λάστιχα.
    Ελπίζω, με τα Michelin να μην έχω θέμα και να καθίσουν καλά στο μηχανάκι, γιατί γενικά μια κακοδαιμονία στην αλλαγή των ελαστικών με κυνηγάει από την εποχή που είχα το σκούτερ.
    Αναμενόμενη ημέρα τοποθέτησης η Δευτέρα.
    Τελευταία τροποποίηση από doros74; 12/10/2016 στις 21:15.

  9. #354
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της zopas
    Εγγραφή
    22/03/2007
    Μηνύματα
    896

    Talking

    καλοφόρετα..
    Κανε το καλο..ριξτο στο γυαλο...that's the law..

  10. #355
    Αργός Το avatar του/της Cpt_Slow
    Εγγραφή
    01/02/2016
    Μηνύματα
    453
    με το καλο! εγω σημερα που το τσεκαρα ξανα δεν ειχα ευτυχως καποιο τρεμουλο..

    *************************************************************
    Τελευταία τροποποίηση από harris_x; 13/10/2016 στις 10:15. Αιτία: Άσχετο με το θέμα

  11. #356
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.445
    πιστευω οτι το κοσκινισμα οφείλεται στο μη τοσο στιβαρο πλαίσιο και κυρίως σε συνεργασία με ενα χαλαρό προσανατολισμένο στην άνεση πιρούνι δημιουργείται αυτη την ιδιοτροπία, το cb600f παρα το ίδιο πλαίσιο εχει ενα στιβαροτερο ανάποδο μπροστινό και δεν υπαρχει το φαινόμενο.
    Πιστευω οτι με αντικατασταση αφτερ ελατηρίων και + 5σαε απο το μαμα λαδακι θα εξαλειφθεί το φαινόμενο

  12. #357
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της doros74
    Εγγραφή
    29/04/2015
    Μηνύματα
    498
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doctoras Προβολή μηνύματος
    πιστευω οτι το κοσκινισμα οφείλεται στο μη τοσο στιβαρο πλαίσιο και κυρίως σε συνεργασία με ενα χαλαρό προσανατολισμένο στην άνεση πιρούνι δημιουργείται αυτη την ιδιοτροπία, το cb600f παρα το ίδιο πλαίσιο εχει ενα στιβαροτερο ανάποδο μπροστινό και δεν υπαρχει το φαινόμενο.
    Πιστευω οτι με αντικατασταση αφτερ ελατηρίων και + 5σαε απο το μαμα λαδακι θα εξαλειφθεί το φαινόμενο
    Τα προηγούμενα λάστιχα που είχα ήταν Michelin Pilot Power τα οποία δεν είχαν κανένα κοσκίνισμα.
    Επισης, το κοσκίνισμα δεν νομίζω ότι οφείλεται στο μπροστινό του Cbf γιατί σε αυτή την περίπτωση, κατά τη γνωμη μου, θα κοσκίνιζε και σε μεγαλύτερες ταχύτητες. Εδώ μιλάμε για πολύ έντονο τρέμουλο το οποίο εμφανίζεται στα 60-80 χλμ περίπου.

  13. #358
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.445
    το ξέρω φίλε το ίδιο φαινόμενο παρουσιάζεται στο ίδιο σημείο και στο μεγαλύτερο αδερφάκι του, την άποψη και εμπειρία μου κατέθεσα, πράξτε όπως νομίζετε
    you rise you fall you're down then you rise again

  14. #359
    Αργός Το avatar του/της Cpt_Slow
    Εγγραφή
    01/02/2016
    Μηνύματα
    453
    Θα την εκανα δλδ την βλακεια κ θα εμενα.. ευχαριστω!!

    Εγω παντως εξακολουθω να εχω σταθερο τιμονι, μαλλον εχετε χαλασμενα μηχανακια παιδια χεχε

    Μιας και πιασαμε τα ασχετα ρυθμιση βαλβιδων κανατε στις 25κ?

  15. #360
    Lock up the wolves Το avatar του/της harris_x
    Administrator
    Εγγραφή
    27/03/2008
    Μηνύματα
    8.629
    Τα άσχετα θα φεύγουν.

Παρόμοια θέματα

  1. Service 6000χλμ για το CBF-600;
    από yiannis600 στο forum Honda CBF's
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο μήνυμα: 01/06/2011, 15:48
  2. Καθρέπτες για το CBF-600S
    από opera στο forum Honda CBF's
    Απαντήσεις: 19
    Τελευταίο μήνυμα: 03/12/2009, 08:21
  3. Ψάχνω άνετη σέλα για το cbf 600 s
    από opera στο forum Honda CBF's
    Απαντήσεις: 19
    Τελευταίο μήνυμα: 11/07/2007, 11:42
  4. Απορίες για το CBF-600S
    από javaneze στο forum Honda CBF's
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 18/08/2005, 14:02
  5. Απόψεις για το CBF-600S
    από axrs στο forum Honda CBF's
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 01/04/2005, 09:49

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF