Σελίδα 28 από 29 ΠρώτοΠρώτο ... 1823242526272829 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 406 έως 420 από 429

Θέμα: Λάστιχα για το CBF-600

  1. #406
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της raccoon
    Εγγραφή
    08/05/2013
    Μηνύματα
    275
    Οκ ευχαριστώ.
    Κάποιος που να τα δοκίμασε;;;;;

  2. #407
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της doros74
    Εγγραφή
    29/04/2015
    Μηνύματα
    498
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από raccoon Προβολή μηνύματος
    Οκ ευχαριστώ.
    Κάποιος που να τα δοκίμασε;;;;;
    Δες στο CBF Greek Club στο Facebook. Γραφει φιλος σε πολύ πρόσφατο post που τα έχει φορέσει για 7.000 χλμ περίπου, σε όλες τις συνθήκες.

  3. #408
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της raccoon
    Εγγραφή
    08/05/2013
    Μηνύματα
    275
    Ευχαριστώ

  4. #409
    Αργός Το avatar του/της Cpt_Slow
    Εγγραφή
    01/02/2016
    Μηνύματα
    452
    ξεκάθαρος μου φαίνεσαι στο τι ψάχνεις. Ας σου πουν τα παιδιά που φοράνε bridgestone ποιο σου ταιριάζει αλλιώς νομίζω πας για road5.

  5. #410
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της raccoon
    Εγγραφή
    08/05/2013
    Μηνύματα
    275
    Για το μόνο bringestone που θα ήθελα να μάθω είναι το Τ-31 που είναι καινούργιο και Τούρινγκ. Το βρίσκω κάπου στα 260€. Οπότε όποιος έχει να πει δυο λόγια για pilot road 5 & T-31 ακούω.

  6. #411
    Ahmadinejad Το avatar του/της painterakis
    Εγγραφή
    24/06/2005
    Μηνύματα
    530
    Εγω ενδιαφέρομαι για τα Metzeler Roadtec 01 και τα Michelin Road 5.
    Για τα πρώτα δε μπορώ να βρω κάποιον που να τα έχει βάλει Ελλάδα, οι αναφορές του εξωτερικού με αφήνουν ασυγκίνητο μιας και με τους δρόμους που έχουν ... όλα είναι καλά.
    Τα Bridgestone T31 τα αποκλείω (στη παρούσα φάση), αν κρίνω από τα Τ30 (που είχα) είναι σκληρά, οπότε βγάζουν πολλά χιλιόμετρα με φορτωμένο το μηχανάκι αλλά για τη χρήση που τα θέλω αυτή τη περίοδο ( 5000 το χειμώνα, η μηχανή το καλοκαίρι γράφει 0 χιλ., περισσότερες φορές μόνος, ανεξάρτητα αν έχει βροχή - όσες έχει στη Κρήτη- και πάντα επαρχιακό δρόμο) δε μου κάνουν.
    Λογικά, με τα θέλω μου, ιδανικά είναι αυτά που λένε "γόμες" (M7RR, S21, BT16pro, D211) αλλά αυτά δεν συμπαθούν τη βροχή.
    Δοκίμασα τα M7RR, τρομερό λάστιχο αλλά το πολύ νερό δε το διώχνουν.
    Οπότε έχω κατασταλάξει σε μαλακό τουριστικό βρόχινο λάστιχο ... δλδ τα λάστιχα που ανέφερα στην αρχή.
    Τα Metzeler τα έχω ψηλά σε εκτίμηση αντιθέτως με τα Michelin (κολλήματα που έχει ο κόσμος ε; ) που όλοι τα εκθειάζουν.
    Έχετε κάποιον με άλλο μηχανάκι που να φοράει τα roadtec 01 να μου πει την άποψη του;

  7. #412
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της raccoon
    Εγγραφή
    08/05/2013
    Μηνύματα
    275
    Δύσκολα να βρεις κάποιον που έβαλε τα metzeler roadtec 01, γιατί τα βρίσκεις 360€ περίπου ενώ τα pilot road 4 & 5 (255 - 280€ αντίστοιχα)
    Είναι μεγάλη διαφορά για τουριστικά μαλακά βρόχινα ελαστικά.
    Εγώ κρατάω ότι θεωρείς τα Τ-31 σκληρά , όπως όλα τα bringestone σε σχέση με τα michelin.

  8. #413
    Ahmadinejad Το avatar του/της painterakis
    Εγγραφή
    24/06/2005
    Μηνύματα
    530
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από raccoon Προβολή μηνύματος
    Δύσκολα να βρεις κάποιον που έβαλε τα metzeler roadtec 01, γιατί τα βρίσκεις 360€ περίπου ενώ τα pilot road 4 & 5 (255 - 280€ αντίστοιχα)
    Αυτό μου είπαν και οι λαστιχάδες που ρώτησα, όσοι "φεύγουν" από αυτή τη κατηγορία τιμής ( <300€) και περάσουν τα 300€ πάνε σε pirelli με κόκκινους αγγέλους και διαβόλους.
    μανώλης - Honda CBF 600Si C-ABS

  9. #414
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της doros74
    Εγγραφή
    29/04/2015
    Μηνύματα
    498
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Cpt_Slow Προβολή μηνύματος
    ξεκάθαρος μου φαίνεσαι στο τι ψάχνεις. Ας σου πουν τα παιδιά που φοράνε bridgestone ποιο σου ταιριάζει αλλιώς νομίζω πας για road5.
    Δεν μας έκανες κάποιο review για τα Sportmax. Πως σου φαίνονται;

  10. #415
    Αργός Το avatar του/της Cpt_Slow
    Εγγραφή
    01/02/2016
    Μηνύματα
    452
    Πλέον τους έχω κάνει 6.000 χλμ οπότε μπορώ να γράψω κάποια πράγματα.
    Τα χιλιόμετρα ήταν 2.500 μόνος και 3.500 δικάβαλος φορτωμένος 1 βαλίτσα και 2 σαμάρια givi τα μεγάλα.

    Γενικά είναι ένα λάστιχο μαλακότερο από sporttouring όχι βέβαια το μαλακότερο της dunlop για χρήση δρόμου. Επίσης οπτικά τουλάχιστον είναι σαν 180 και όχι σαν 160, παρατήρηση που μου έχουν πει αρκετοί κοιτώντας το φορεμένο. Απ'ότι είχα δει σαν διάσταση είναι στο πάνω όριο του χαρακτηρισμού για 160.
    Είναι εξαιρετικά gripερό και ζεσταίνεται στο 1/2 του χρόνου που ήθελε το roadsmart. Η κορώνα του είναι τύπου γκρεμός για την κατηγορία της μηχανής αλλά εμένα αυτό δεν με ενοχλεί ίσα ίσα μου αρέσει η άμεση απόκριση στο countersteering. Βέβαια προσθέτει κάποια "νευρικότητα" η οποία σε συνδυασμό με τους σουμιέδες που έχουμε για ανάρτηση θέλει λίγο συνήθεια. Εμένα πάντως μ'αρέσει το γεγονός ότι μπορώ εύκολα και γρήγορα να δώσω την κλίση που θέλω καθώς η κορώνα υπακούει κατευθείαν. Το τέρμα του πέλματος συναντάει και το όριο κλίσης της μηχανής οπότε κατάφερα να το πατήσω όλο μόνο στις Σέρρες σε αντίθεση με το roadsmart που γινόταν άνετα μέσα στην πόλη. Ίσως και η μηχανή να τελειώνει πριν τελειώσει το πέλμα καθώς είχα ξύσει και το διπλό σταντ εκείνη τη φορά, ευτυχώς ανώδυνα.

    Όσον αφορά το ταξίδι πραγματικά το ευχαριστήθηκα. Πέρασα από διαδρομές που είχα τη δυνατότητα λόγο ασφάλτου να το πιέσω και πραγματικά ήταν άψογο. Κανένα γλίστρημα πουθενά ακόμα και σε βρεγμένο. Βέβαια με συνοδηγό και 3 μπαγκάζια δεν περιμένεις να γλιστρήσεις και πουθενά, αλλά μου έβγαζε εμπιστοσύνη. Του ανέβασα πιέσεις γιατί είχα το φόβο μην παραμορφώσει, κάτι το οποίο τελικά έγινε αλλά σε μικρο βαθμό. Αν δεν έκανα τόσα χλμ φορτωμένος πιστεύω δεν θα παραμόρφωνε καθόλου γενικά για όσο θα το κρατούσα. Το περίμενα και εν γνώση μου έβαλα αυτή την κατηγορία. Σε βρεγμένο μονός δεν έχω ακόμα εικόνα καθώς φορέθηκε τέλος Μαΐου και δεν πέτυχα ιδιαίτερες βροχές.

    Πιστεύω ενδείκνυται για κάποιον που θέλει σπορ χαρακτήρα και δεν τον πειράζει να το αλλάξει στα 10.000χλμ. Πλεονέκτημα το γρήγορο ζέσταμα για διαδρομές commuting.

  11. #416
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της doros74
    Εγγραφή
    29/04/2015
    Μηνύματα
    498
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Cpt_Slow Προβολή μηνύματος
    Πλέον τους έχω κάνει 6.000 χλμ οπότε μπορώ να γράψω κάποια πράγματα.
    Τα χιλιόμετρα ήταν 2.500 μόνος και 3.500 δικάβαλος φορτωμένος 1 βαλίτσα και 2 σαμάρια givi τα μεγάλα.

    Γενικά είναι ένα λάστιχο μαλακότερο από sporttouring όχι βέβαια το μαλακότερο της dunlop για χρήση δρόμου. Επίσης οπτικά τουλάχιστον είναι σαν 180 και όχι σαν 160, παρατήρηση που μου έχουν πει αρκετοί κοιτώντας το φορεμένο. Απ'ότι είχα δει σαν διάσταση είναι στο πάνω όριο του χαρακτηρισμού για 160.
    Είναι εξαιρετικά gripερό και ζεσταίνεται στο 1/2 του χρόνου που ήθελε το roadsmart. Η κορώνα του είναι τύπου γκρεμός για την κατηγορία της μηχανής αλλά εμένα αυτό δεν με ενοχλεί ίσα ίσα μου αρέσει η άμεση απόκριση στο countersteering. Βέβαια προσθέτει κάποια "νευρικότητα" η οποία σε συνδυασμό με τους σουμιέδες που έχουμε για ανάρτηση θέλει λίγο συνήθεια. Εμένα πάντως μ'αρέσει το γεγονός ότι μπορώ εύκολα και γρήγορα να δώσω την κλίση που θέλω καθώς η κορώνα υπακούει κατευθείαν. Το τέρμα του πέλματος συναντάει και το όριο κλίσης της μηχανής οπότε κατάφερα να το πατήσω όλο μόνο στις Σέρρες σε αντίθεση με το roadsmart που γινόταν άνετα μέσα στην πόλη. Ίσως και η μηχανή να τελειώνει πριν τελειώσει το πέλμα καθώς είχα ξύσει και το διπλό σταντ εκείνη τη φορά, ευτυχώς ανώδυνα.

    Όσον αφορά το ταξίδι πραγματικά το ευχαριστήθηκα. Πέρασα από διαδρομές που είχα τη δυνατότητα λόγο ασφάλτου να το πιέσω και πραγματικά ήταν άψογο. Κανένα γλίστρημα πουθενά ακόμα και σε βρεγμένο. Βέβαια με συνοδηγό και 3 μπαγκάζια δεν περιμένεις να γλιστρήσεις και πουθενά, αλλά μου έβγαζε εμπιστοσύνη. Του ανέβασα πιέσεις γιατί είχα το φόβο μην παραμορφώσει, κάτι το οποίο τελικά έγινε αλλά σε μικρο βαθμό. Αν δεν έκανα τόσα χλμ φορτωμένος πιστεύω δεν θα παραμόρφωνε καθόλου γενικά για όσο θα το κρατούσα. Το περίμενα και εν γνώση μου έβαλα αυτή την κατηγορία. Σε βρεγμένο μονός δεν έχω ακόμα εικόνα καθώς φορέθηκε τέλος Μαΐου και δεν πέτυχα ιδιαίτερες βροχές.

    Πιστεύω ενδείκνυται για κάποιον που θέλει σπορ χαρακτήρα και δεν τον πειράζει να το αλλάξει στα 10.000χλμ. Πλεονέκτημα το γρήγορο ζέσταμα για διαδρομές commuting.
    Τελικά την έκανε την παραμόρφωση, όπως και τα Pilot Power που είχα πριν τα οποία, πριν τα αλλάξω, είχαν παραμορφωθεί αρκετά.
    Αυτό είναι που με κρατάει και δεν κοιτάζω SS λάστιχα και η συμπεριφορά τους στο βρεγμένο.

  12. #417
    Ahmadinejad Το avatar του/της painterakis
    Εγγραφή
    24/06/2005
    Μηνύματα
    530
    Μπήκαν, α να δούμε τι λένε ...

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	road5.jpg 
Προβολές:	174 
Μέγεθος:	64,5 KB 
ID:	400216
    μανώλης - Honda CBF 600Si C-ABS

  13. #418
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της raccoon
    Εγγραφή
    08/05/2013
    Μηνύματα
    275
    Έβαλα και εγώ τα michelin pilot road 5.
    Κόστος 270€ από tyre shop. Πολύ καλή τοποθέτηση, γρήγορα και σωστά. Ελπίζω να ταιριάξουν με τον τρόπο οδήγησης μου, και να βγάλω αρκετά και ασφαλή χιλιόμετρα.

  14. #419
    Ahmadinejad Το avatar του/της painterakis
    Εγγραφή
    24/06/2005
    Μηνύματα
    530
    Σήμερα με έπιασε δυνατή μπόρα σε βουνίσιο ορεινό δρόμο και στη μισή ώρα που έκανα για να φύγω από αυτή, ευχαριστήθηκα το λάστιχο, μου έδωσε πραγματικά μεγάλη σιγουριά, ακόμα και όταν το νερό έτρεχε σαν ποτάμι στο δρόμο.
    Πρώτο βρεγμένο δείγμα γραφής ... Θετικότατο !!!!
    (μιλάω για το Road 5)
    μανώλης - Honda CBF 600Si C-ABS

  15. #420
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της raccoon
    Εγγραφή
    08/05/2013
    Μηνύματα
    275
    Μια και έχει λίγο καιρό που έβαλα τα ίδια, δεν ξέρεις πόσο χαίρομαι που το ακούω αυτό. Στα ποσά χιλιόμετρα είσαι τώρα;

Σελίδα 28 από 29 ΠρώτοΠρώτο ... 1823242526272829 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Service 6000χλμ για το CBF-600;
    από yiannis600 στο forum Honda CBF's
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο μήνυμα: 01/06/2011, 16:48
  2. Καθρέπτες για το CBF-600S
    από opera στο forum Honda CBF's
    Απαντήσεις: 19
    Τελευταίο μήνυμα: 03/12/2009, 09:21
  3. Ψάχνω άνετη σέλα για το cbf 600 s
    από opera στο forum Honda CBF's
    Απαντήσεις: 19
    Τελευταίο μήνυμα: 11/07/2007, 12:42
  4. Απορίες για το CBF-600S
    από javaneze στο forum Honda CBF's
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 18/08/2005, 15:02
  5. Απόψεις για το CBF-600S
    από axrs στο forum Honda CBF's
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 01/04/2005, 10:49

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF