Σελίδα 25 από 29 ΠρώτοΠρώτο ... 1520212223242526272829 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 361 έως 375 από 429

Θέμα: Λάστιχα για το CBF-600

  1. #361
    Μέλος
    Εγγραφή
    06/04/2016
    Μηνύματα
    39
    Στο μεγαλύτερο μέλος των cbf, το 1000 (έχει το ίδιο πλαίσιο νομίζω, μόνο οι βάσεις της μηχανής/αμορτισέρ αλλάζουν) όταν δοκίμαζα μεταχειρισμένα, 4 στα 5 το είχαν το τρέμουλο. Στο πρώτο που δοκίμασα, όταν άφησα το τιμόνι να δω αν πάει ίσια, αιφνιδιάστηκα, κοινώς πήγε το σκατό στην κάλτσα.

    Ο ιδιοκτήτης ηλικία μου, ψαγμένος σχετικά, όταν γύρισα από τη βόλτα και του το επισήμανα, μου άρχισε να τα ρουλεμάν του λαιμού, να ίσως το λάστιχο στραβό, να ίσως το ελατήριο πίσω και λοιπές δικαιολογίες. Στο τέλος παραδέχτηκε ότι το έχει κάνει φύλλο και φτερό και δεν μπόρεσε να βρει ούτε τζόγους πουθενά ούτε τίποτα, παρέμεινε μυστήριο...

    Σε αυτό που αγόρασα τελικά, δεν υπήρχε τρέμουλο παρόλο το γεγονός ότι τα λάστιχα ήταν ΠΟΛΥ χάλια. Μιλάμε ότι ήταν θεόστραβα, το μηχανάκι μετά τα 140 έκανε λες και είχες δέσει 300 γραμμάρια μονόπαντα στη ζάντα, τέτοιο χάλι. Όμως το τρέμουλο στα ~60-70 δεν το είχε.

    Με μία πρόχειρη ψαχτική στο εγγλέζικο φόρουμ, δεν μπορούν να βρουν ούτε εκεί λύση. Κάποια απλά το κάνουν. Το μόνο σίγουρο είναι ότι οι μπαγαζιέρες το επιδεινώνουν.

    Τα άλλαξα τα λάστιχα, έβαλα λόγω οικονομικής στενότητας μία μάρκα που δεν την λέω γιατί θα με πάρετε με τις πέτρες και πάλι, παρά τα ύποπτης προέλευσης λάστιχα, παραμένει βράχος.

    Οπότε μην απορήσεις αν με τα καινούρια λάστιχα το παρουσιάζει πάλι. Α, και βάζε τις προτεινόμενες πιέσεις, φαίνονται ψηλές, αλλά απ'ότι είδα φαίνεται να δουλεύουν καλύτερα.

  2. #362
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της doros74
    Εγγραφή
    29/04/2015
    Μηνύματα
    498
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από honda_cub Προβολή μηνύματος
    Στο μεγαλύτερο μέλος των cbf, το 1000 (έχει το ίδιο πλαίσιο νομίζω, μόνο οι βάσεις της μηχανής/αμορτισέρ αλλάζουν) όταν δοκίμαζα μεταχειρισμένα, 4 στα 5 το είχαν το τρέμουλο. Στο πρώτο που δοκίμασα, όταν άφησα το τιμόνι να δω αν πάει ίσια, αιφνιδιάστηκα, κοινώς πήγε το σκατό στην κάλτσα.

    Ο ιδιοκτήτης ηλικία μου, ψαγμένος σχετικά, όταν γύρισα από τη βόλτα και του το επισήμανα, μου άρχισε να τα ρουλεμάν του λαιμού, να ίσως το λάστιχο στραβό, να ίσως το ελατήριο πίσω και λοιπές δικαιολογίες. Στο τέλος παραδέχτηκε ότι το έχει κάνει φύλλο και φτερό και δεν μπόρεσε να βρει ούτε τζόγους πουθενά ούτε τίποτα, παρέμεινε μυστήριο...

    Σε αυτό που αγόρασα τελικά, δεν υπήρχε τρέμουλο παρόλο το γεγονός ότι τα λάστιχα ήταν ΠΟΛΥ χάλια. Μιλάμε ότι ήταν θεόστραβα, το μηχανάκι μετά τα 140 έκανε λες και είχες δέσει 300 γραμμάρια μονόπαντα στη ζάντα, τέτοιο χάλι. Όμως το τρέμουλο στα ~60-70 δεν το είχε.

    Με μία πρόχειρη ψαχτική στο εγγλέζικο φόρουμ, δεν μπορούν να βρουν ούτε εκεί λύση. Κάποια απλά το κάνουν. Το μόνο σίγουρο είναι ότι οι μπαγαζιέρες το επιδεινώνουν.

    Τα άλλαξα τα λάστιχα, έβαλα λόγω οικονομικής στενότητας μία μάρκα που δεν την λέω γιατί θα με πάρετε με τις πέτρες και πάλι, παρά τα ύποπτης προέλευσης λάστιχα, παραμένει βράχος.

    Οπότε μην απορήσεις αν με τα καινούρια λάστιχα το παρουσιάζει πάλι. Α, και βάζε τις προτεινόμενες πιέσεις, φαίνονται ψηλές, αλλά απ'ότι είδα φαίνεται να δουλεύουν καλύτερα.
    Ξεκινώντας από το τελευταίο, όπως έχω ήδη αναφέρει σε παλαιότερο post βάζω πάντα τις εργοστασιακές πιέσεις. Τώρα σχετικά με τα λαστιχα και το τρέμουλο στο τιμόνι το οποίο εμφανίζεται στα 70 χλμ +/- 10 χλμ, όπως επίσης έχω ήδη αναφέρει δεν το είχα με τα προηγούμενα ελαστικά. Με τα Dunlop εμφανίστηκε και όσο περνάει ο καιρός τόσο πιο έντονο τρέμουλο έχω στα 70 χλμ περίπου. Πανω απο τα 80 και κάτω από τα 60 τίποτα, βράχος. Ακόμη και σε πολύ υψηλές ταχύτητες ( έπιασα 190 χλμ με τα νέα ελαστικά) δεν είχα κανένα τρέμουλο. Σε όσους έχω περιγράψει το γεγονός και είναι σχετικοί με το χώρο της μοτοσυκλέτας, μου είπαν ότι οφείλεται σε στραβό λάστιχο.
    Θα δούμε από Δεύτερα με τα νέα ελαστικά αν ισχύει αυτος ο ισχυρισμός.
    Τελευταία τροποποίηση από doros74; 14/10/2016 στις 01:02.

  3. #363
    Αργός Το avatar του/της Cpt_Slow
    Εγγραφή
    01/02/2016
    Μηνύματα
    452
    Εγώ παραμένω βράχος έχοντας γράψει 250χλμ με τα ντανλοπ. μάλλον έπεσες σε στραβό..

  4. #364
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της doros74
    Εγγραφή
    29/04/2015
    Μηνύματα
    498
    Εννοείται ότι έπεσα σε στραβά ελαστικά, γιατί μόλις γύρισα από το βουλκανιζατέρ με τα νέα ελαστικά (Michelin Pilot Road 4) και πλέον δεν έχω το παραμικρό τρέμουλο σε κανένα φάσμα ταχύτητας είτε με βαλίτσα είτε χωρις.
    Επισης, έχουν μειωθει εντελως και οι οι κραδασμοί που είχα στο μηχανάκι με τα Dunlop.
    Γενικότερα, νιώθω πιο ελαφρύ το μηχανάκι με τα Michelin. Έχω την αίσθηση πως είναι πιο μαλακα ελαστικα απο τα Dunlop.
    Θα ανεβασω και σχετικό Video που θα φαίνεται η διαφορά.
    Τελευταία τροποποίηση από doros74; 18/10/2016 στις 16:16.

  5. #365
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Grafton 505
    Εγγραφή
    24/05/2010
    Μηνύματα
    1.445
    Δεν θα μας λυθεί όμως η απορία αν το μηχανάκι δεν ''θέλει'' τα προηγούμενα λάστιχα ή αν τα λάστιχα ήταν στραβοφτιαγμένα.

    Για 'μένα έκανες την καλύτερη επιλογή. Βουρ τώρα στους δρόμους και στα χιλιόμετρα !!!
    Άπας αήρ αετώ περάσιμος

  6. #366
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της doros74
    Εγγραφή
    29/04/2015
    Μηνύματα
    498
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Grafton 505 Προβολή μηνύματος
    Δεν θα μας λυθεί όμως η απορία αν το μηχανάκι δεν ''θέλει'' τα προηγούμενα λάστιχα ή αν τα λάστιχα ήταν στραβοφτιαγμένα.

    Για 'μένα έκανες την καλύτερη επιλογή. Βουρ τώρα στους δρόμους και στα χιλιόμετρα !!!
    Πολύ πιθανόν να είχα πέσει σε στραβό, δεδομένου ότι ο Cpt_Slow αναφέρει ότι δεν έχει τρέμουλο. Από την άλλη και ο Αλέξης (alex14) έχει τρέμουλο στο γνωστό φάσμα ταχύτητας. Πρέπει να ακούσουμε κι άλλες αναφορές για να βγάλουμε ασφαλή συμπεράσματα. Έμενα δεν μου κάθισαν τα συγκεκριμένα ελαστικά.
    Τέλος πάντων, επιστρέφοντας στα Michelin αυτό που έχω να πω είναι ότι είναι πολύ πιο μαλάκα ελαστικά ( και με την αφή μπορεί κανείς να διακρίνει τη διαφορά) από τα Dunlop και ταιριάζουν γάντι στο μηχανάκι μας. Έχουν, πλεον, εξαλειφθεί στο μηχανάκι πάσης φύσεως κραδασμοί και φυσικά το τρέμουλο που είχα στο φάσμα ταχύτητας 60-80 χλμ.
    Τέλος μετά από 80 χλμ που έκανα με τα Pilot Road 4 μπορώ να πω ότι τα λαστιχα προσφέρουν εξαιρετική πρόσφυση στο δρόμο.
    Αυτά για την ώρα.
    Τελευταία τροποποίηση από doros74; 20/10/2016 στις 20:14.

  7. #367
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της doros74
    Εγγραφή
    29/04/2015
    Μηνύματα
    498
    Είχα την ευκαιρία να δοκιμάσω τα νέα ελαστικά και με την πίσω και τις πλαϊνές βαλίτσες της Givi (Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	20161023_173409.jpg 
Προβολές:	322 
Μέγεθος:	105,0 KB 
ID:	371965 προκειμένου να διαπιστώσω τη σταθερότητα της μηχανής. Η μηχανή ήταν απίστευτα σταθερή. Δεν είχα τον παραμικρό κραδασμό ακόμη και σε πολύ υψηλές ταχύτητες, γεγονός που μου προξένησε μεγάλη εντύπωση, καθόσον με τρεις βαλίτσες περίμενα να είχα κάποιους κραδασμούς. Περιττό να σας πω ότι με τα προηγούμενα ελαστικά είχα τόσο έντονους κραδασμούς που μου χαλάρωσαν οι βίδες από τη βάση της πίσω βαλίτσας δύο φορές.
    Πλέον, δεν έχω την παραμικρή αμφιβολία ότι τα προηγούμενα ελαστικά ήταν στραβά και ότι το μηχανάκι μας, μπορεί να φορτωθεί πολύ άνετα χωρίς να χαλάσει η γεωμετρία του.
    Ούτε θέμα με τις αναρτήσεις έχει, το μηχανάκι, ούτε θέμα με την γεωμετρία του, όσον αφορά τη σταθερότητα, γεγονός που το επιβεβαίωσε και φίλος μηχανικός που την τέσταρε αφού είχα φορέσει τα νέα ελαστικά, δεδομένου ότι μου ανάφερε ότι του προξένησε θετικότατη εντύπωση η σταθερότητα της μηχανής και η πλήρης απουσία κραδασμών ακόμη και σε υψηλές ταχύτητες.
    Τέλος, να αναφέρω ότι δοκίμασα τα νέα ελαστικά και υπό συνθήκες εντονότατης βροχής και δεν θα ήταν υπερβολικό να πω ότι νόμιζα ότι οδηγούσα σε στεγνές συνθήκες. Απίστευτα σε συνθήκες βροχής τα ελαστικά.
    Το μόνο που μένει είναι να δω και πόσο θα κρατήσουν. Κατά τα άλλα πολύ ευχαριστημένος.

    Υ.Γ Μετά από αυτήν την εμπειρία διαπίστωσα τα πολύ σοβαρά προβλήματα που μπορούν να προκαλέσουν στη γεωμετρία της μηχανής ένα λάθος ζευγάρι ελαστικών.

  8. #368
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της zopas
    Εγγραφή
    23/03/2007
    Μηνύματα
    896
    ρε ένα πραγμα με τα ελαστικα...εμενα ποτε δεν μου καθησαν τα μισελεν, μαλλον παντα ειχα πεσει σε ελαττωματικες παρτιδες...τι σιρακ, τι ανακι, τι σιτυ στο σκουτερ...το 10% των ελαστικων μου σε ολες τις μοτο που ειχα ηταν μισελεν ..εε...μονο με μισελεν ειχα όλα τα μειζονα ατυχήματα μου...ποτε με ντανλοπ( άλλο το κουνημα), ποτε με μετζελερ...τωρα διαβαζω διθυράμβους για τα μισελεν...τι να πεις...για να δουμε και τα νεα πιρελλι που σκέφτομαι να βαλω καποια στιγμη...
    Κανε το καλο..ριξτο στο γυαλο...that's the law..

  9. #369
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Grafton 505
    Εγγραφή
    24/05/2010
    Μηνύματα
    1.445
    Τέλος καλό όλα καλά !!!

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doros74 Προβολή μηνύματος
    Τέλος, να αναφέρω ότι δοκίμασα τα νέα ελαστικά και υπό συνθήκες εντονότατης βροχής και δεν θα ήταν υπερβολικό να πω ότι νόμιζα ότι οδηγούσα σε στεγνές συνθήκες. Απίστευτα σε συνθήκες βροχής τα ελαστικά.
    Σε αυτό ήθελα να σε ρωτήσω, αλλά με πρόλαβες.

    Τώρα μένει να μας πει κάποιος και για τα Road 3 για να ολοκληρωθεί η σειρά.
    Τα Road 2 δεν κάνουνε για βρεγμένους δρόμους.
    Άπας αήρ αετώ περάσιμος

  10. #370
    Αργός Το avatar του/της Cpt_Slow
    Εγγραφή
    01/02/2016
    Μηνύματα
    452
    Εγω παιδια ειμαι στα 800χλμ με τα roadsmart και παραμένω βράχος.. Ακόμα σε βρεγμένο δεν είχα την ευκαιρία να βγω για πολύ οπότε δεν έχω αποψη, στο στεγνό όλα καλά έχει αρκετή πρόσφυση, ίσως λίγο "ξερό" όσον αφορά τις λακούβες και τις ανωμαλίες ενώ το κλασσικό πέταγμα κώλου σε στροφή παίζοντας με το γκάζι γίνεται δίνοντας σου την αισθηση του απόλυτου ελέγχου.

  11. #371
    Αργός Το avatar του/της Cpt_Slow
    Εγγραφή
    01/02/2016
    Μηνύματα
    452
    Να προσθεσω οτι αργουν να ζεσταθουν χωρις αυτο να σημαινει οτι γλυστρανε οταν ειναι κρυα. Απλα κανουν τον ηχο του "τρικλισματος" εντονα σε φρενα και μικρα πλαγιασματα με χαμηλη ταχυτητα.

  12. #372
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Grafton 505 Προβολή μηνύματος
    Τώρα μένει να μας πει κάποιος και για τα Road 3 για να ολοκληρωθεί η σειρά.
    Τα Road 2 δεν κάνουνε για βρεγμένους δρόμους.
    Με τα PR3 δεν καταλαβαίνεις βάρος μοτοσυκλέτας, στο στεγνό ζεσταίνονται αρκετά γρήγορα, στο βρεγμένο είναι σταθερά, μέχρι την άκρη της κορώνας σταθερότατο, για ταξίδια δε νομίζω να υπάρχει καλύτερο ελαστικό(ίσως το PR4, δεν το έχω δοκιμάσει) το ABS δεν έχει εμπλακεί ακόμα μέσα στην πόλη.
    Όλα αυτά σε Cbf1000 με προηγούμενο ελαστικό metzeler sportec m3.

  13. #373
    Νέο μέλος Το avatar του/της gvournou`
    Εγγραφή
    13/05/2017
    Μηνύματα
    11
    Καλησπερα και απο μενα νεο μελος και εγω ..καλησπερα στην παρεα .....εχω ενα cbf600sa 2004 το πηρα μεταχειρισμενο πριν περιπου χρονο ειχε ελαστικα ντανλοπ εκανα με αυτα περιπου 20.000 κχμ και ηρθε η ωρα για αλλαγη και εβαλα τα Road 3 πραγματικα το μηχανακι αλλαξε απιστευτα.....πολυ ευχαριστημενος με τα καινουργια λαστιχα εκανα περιπου 2.500 κχμ και το μηχανακι μπαινει απο μονο του στις στροφες...ειναι τοσο ευκολοδηγητο που χαιρομαι να το καβαλαω..

  14. #374
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Grafton 505
    Εγγραφή
    24/05/2010
    Μηνύματα
    1.445
    Καλως ήλθες .... πως στον κόρακα προφέρεται το nick σου;

    Πολύ καλή επιλογή τα 3 και ακόμη καλύτερη τα 4. Λες και φτιάξανε το μηχανάκι γι΄ αυτά τα λάστιχα.
    Άπας αήρ αετώ περάσιμος

  15. #375
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της doros74
    Εγγραφή
    29/04/2015
    Μηνύματα
    498
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Grafton 505 Προβολή μηνύματος
    Καλως ήλθες .... πως στον κόρακα προφέρεται το nick σου;

    Πολύ καλή επιλογή τα 3 και ακόμη καλύτερη τα 4. Λες και φτιάξανε το μηχανάκι γι΄ αυτά τα λάστιχα.
    Μάλλον!

Παρόμοια θέματα

  1. Service 6000χλμ για το CBF-600;
    από yiannis600 στο forum Honda CBF's
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο μήνυμα: 01/06/2011, 16:48
  2. Καθρέπτες για το CBF-600S
    από opera στο forum Honda CBF's
    Απαντήσεις: 19
    Τελευταίο μήνυμα: 03/12/2009, 09:21
  3. Ψάχνω άνετη σέλα για το cbf 600 s
    από opera στο forum Honda CBF's
    Απαντήσεις: 19
    Τελευταίο μήνυμα: 11/07/2007, 12:42
  4. Απορίες για το CBF-600S
    από javaneze στο forum Honda CBF's
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 18/08/2005, 15:02
  5. Απόψεις για το CBF-600S
    από axrs στο forum Honda CBF's
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 01/04/2005, 10:49

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF