Σελίδα 5 από 29 ΠρώτοΠρώτο 1234567891015 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 61 έως 75 από 429

Θέμα: Λάστιχα για το CBF-600

  1. #61
    sosTa? ..... paliaaaa :-)
    Εγγραφή
    03/05/2006
    Μηνύματα
    2.386

    Re: παράγγειλα τα "Michelin, Pilot Road" για το cbfάκι μου...

    Αρχικά δημιουργήθηκε από anixneyths
    πάντως εγώ παράγγειλα τα "Pilot Road" της Michelin και θα τα παραλάβω ανα πάσα στιγμή... Μέχρι τώρα είχα της "Bridgestone" και δεν μπορώ να πω πως έμεινα ευχαριστημένως. Παραγλυστράνε... Έτσι ένιωσα μετά τα 8000 χιλιόμετρα, τώρα έχω 18.000 χιλ και επειδή τα πράγματα γίνονται επικίνδυνα με τις βροχές σκεύτηκα να τα αλλάξω γιατί πλέον το μηχανάκι δεν το νιώθω να πατάει καθόλου καλά και έχει γίνει αρκετά επίφοβο.


    φιλικά,
    αλέξανδρος
    τελικά όσοι είχαν μαμά ελαστικά τα pilot road βάζουν τα bridgestone και τούμπαλιν...

    υπάρχουν και κάποιοι αντάρτες προς metzeler...

    εγώ πάντως έχοντας τα michelin οφείλω ακολουθώντας την παραπάνω παράδοση (πλέον) αρχές της άνοιξης να βάλω τα bridgestone BT020...


  2. #62
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    29/03/2005
    Μηνύματα
    418

    Re: παράγγειλα τα "Michelin, Pilot Road" για το cbfάκι μου...

    ίσως να είναι και έτσι...

  3. #63
    Φωτό με τα μόλις τοποθετημένα Metzeler Roadtec Z6.




    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	1.jpg 
Προβολές:	764 
Μέγεθος:	31,8 KB 
ID:	70435

  4. #64
    [QUOTE]Αρχικά δημιουργήθηκε από makis206
    [B]Φωτό με τα μόλις τοποθετημένα Metzeler Roadtec Z6.


    Ωραία τα πατούμενα.
    Πολλά ασφαλή χιλιόμετρα φίλε μου.

  5. #65
    Αρχικά δημιουργήθηκε από revenger
    Πολλά ασφαλή χιλιόμετρα φίλε μου.
    Το ίδιο εύχομαι για όλους μας !

    Να είσαι καλά


  6. #66
    Los Toumpaneiros Το avatar του/της GIXXERAKIAS
    Εγγραφή
    02/05/2006
    Μηνύματα
    3.217
    Αντε βρε Μακη καλοστριφτα και καλοφαγωτα να ειναι (εννοωντας καλοφαγωτα λεμε χωρις βιδες,συρματακια και στριφτερα χιλιομετρα )

    Αν και πολλες φορες στα ταβερνακια τρωμε και κατι σαμπρελες απο λαστιχα οταν παραγγελνουμε καμια χοιρινη,βοδινη μπριζολιτσα(και πειναωωωω )


    end of spam


    Keep spamming!!!:a13:

  7. #67
    Αρχικά δημιουργήθηκε από GIXXERAKIAS
    Αντε βρε Μακη καλοστριφτα και καλοφαγωτα να ειναι (εννοωντας καλοφαγωτα λεμε χωρις βιδες,συρματακια και στριφτερα χιλιομετρα )
    Νά'σαι καλά Τζόννυ !

    Καλοφάγωτα εννοούμε να πετάψουμε τα λινά έξω πρώτα στις άκρες κι ύστερα στη μέση !



  8. #68
    Not even a statistic Το avatar του/της javaneze
    Εγγραφή
    16/07/2005
    Μηνύματα
    548
    Xrειαστηκε να αλλαχθει το μπροστινο ελαστικο λογω σκισηματος.

    Επελεξα να βαλω το pirelli diablo επηρεασμενος απο γραπτα των cbfαδων γερμανιας που τα προτειναν για δοκιμασμενα. Χρηστες που εχουν ηδη γραψει οτι τα εχουν, μπορουν να μοιραστουν τις εντυπωσεις τους;

    α, και το πιο σημαντικο, σιγουρα δεν ειναι οτι καλυτερο τα διαφορετικα λαστιχα μπρος-πισω, γνωριζει κανεις να μου πει εαν ειναι και επικυνδυνο; κατι να προσεχω;
    γιατι κατα πασα πιθανοτητα θα ειμαι καιρο με αυτο το διδυμο καθαρα λογω οικονομικων...


    -----

    Μακη καλοριζικα και καλοπατουμενα!
    ΝικόΛΑς ~ Play and enjoy, you might die tomorrow

    ~ CBF 600s ABS and past... ~ slang ~

    ~constantly talking, isn't necessarily communicating~

  9. #69
    Αρχικά δημιουργήθηκε από javaneze
    Μακη καλοριζικα και καλοπατουμενα!
    Νά'σαι καλά Νικόλα και καλοπάτητο και το Pirelli σου !

    Δεν είμαι και πολύ γνώστης στο θέμα των ελαστικών, σου προτείνω όμως στην περίπτωση που δεν πάρεις απάντηση από κάποιον συμφορουμίτη γνώστη πάνω στο θέμα να ρωτήσεις έναν ειδικό πάνω στα ελαστικά !

    Το diablo κατατάσσεται στην κατηγορία των sport ελαστικών ενώ το πίσω -που δεν ξέρω ποιο έχεις- φαντάζομαι οτι είναι της κατηγορίας sport touring. Αυτό σημαίνει το το μπροστινό σου έχει πιο μαλακή γόμα και πιο γρήγορη κορώνα απ'το πίσω χωρίς όμως να γνωρίζω αν όλο αυτό μπορεί να συμβάλει στη σωστή συμπεριφορά της μηχανής στο δρόμο..

    Καλό νομίζω θα είναι να το κοιτάξεις σύντομα και εύχομαι να μη χρειάζεται να προχωρήσεις σε άμεση αντικατάσταση του πίσω ελαστικού σου !


  10. #70
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    29/03/2005
    Μηνύματα
    418

    Σήμερα Έβαλα τα "Pilot Road"

    Σήμερα έβαλα τα "Pilot Road"...

    Σε σχέση με τα "Bridgestone" που είχα πρωτύτερα τα νιώθω ποιό στριφτερά και με καλύτερα κρατήματα. Από την άλλη, τα "Bridgestone" στις ευθείες τα νιώθεις να βεντουζώνουν τον δρόμο καλύτερα και προσδίδουν ένα αίσθημα σιγουριάς. Αυτή η εντύπωση οφείλω να πω πως ίσως και να οφείλεται στο γεγονός οτι ήταν η πρώτη φορά που οδηγούσα τόσο βαριά μηχανή και όντας μη εξοικιωμένος να το απέδιδα τότε στα λάστιχα (ενώ στην ουσία μιλούσε το μεγάλο βάρος). Παρόλα αυτά, χωρίς να είμαι γνώστης, νομίζω πως αυτό είναι περισσότερο λόγο του ότι τα "Bridgestone" είναι συγκριτικά περισσότερο "U" παρά "V"...

    Καλό θα ήταν να πω επίσης πως την σύγκριση την κάνω αντιπαραθέτωντας νοητά τα δύο λάστιχα σε καινούργια κατάσταση (όσο μου το επιτρέπει η μνήμη μου φυσικά και ο ενθουσιασμός μου για τα νυν παπούτσια της μηχανής μου :smilea. Τα "Pilot Road" δεν τα δοκίμασα ακόμα σε συνθήκες βρεγμένης ασφάλτου και φυσικά δεν μπορώ να σχολιάσω (τουλάχιστον από προσωπική εμπειρία) την ανθεκτικότητα τους. Όσον αφορά την ανθεκτικότητα των αντιστοίχων της "Bridgestone" τα άλλαξα σήμερα με 18.000 χιλιόμετρα γιατί τα ένιωθα άκρως επικίνδυνα ειδικά δε στην βροχή. Τα συγκεκριμένα λάστιχα τα ένιωσα να φθήνουν σε απόδοση μετά τα 8.000 χιλιόμετρα. Συμπληρώνω επίσης πως δεν αντιμετώπισα κανένα απολύτος πρόβλημα σε βρεγμένες συνθήκες όταν τα "Bridgestone" ήταν καινούργια (παρόλη την σχετική απειρία μου σε μηχανές μεσαίου κυβισμού και σε αυτά τα κιλά, 230kgr αν θυμάμε καλά).

    Όλα τα παραπάνω τα γράφω με επιφύλαξη μιας και δεν είμαι και κανένας ειδικός στο θέμα και φυσικά ούτε και κανένας πολύπειρος αναβάτης..

    Για την ώρα πάντως είμαι ευχαριστημένως με την αίσθηση των "Pilot Road"... Βέβαια, είναι λίγο νωρίς για να έχω ολοκληρωμένη άποψη... Θα επανέλθω επί του θέματος με περισσότερες εμπειρίες...

    Ελπίζω τα παραπάνω να φανούν χρήσιμα.

    Φιλικά,
    Αλέξανδρος.

  11. #71
    sosTa? ..... paliaaaa :-)
    Εγγραφή
    03/05/2006
    Μηνύματα
    2.386
    Pilot Road 2 rulezzzz.....



    πληροφορίες/εντυπώσεις μετά το ταξίδι στο Πήλιο...


    τα πρώτα 100χλμ. πάντως που έγιναν αφήσαν εκπληκτική αίσθηση...

  12. #72
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της lyk0s
    Εγγραφή
    24/06/2006
    Μηνύματα
    116
    Μετα απο 19.000 χλμ αλλαξα τα εργοστασιακα λαστιχα (bridgestone) και εβαλα τα dunlop qualifier(κατηγορια sport).

    Τα bridgestone ειχαν αρχισει να μην ειναι τοσο σταθερα απο τα 11-12000 χλμ μετα απο χρηση 50-50 πολη-ταξιδια και δυο φορες σε πιστα (Αιγινιο).

    Τα qualifier μου βγηκαν 280 ευρω-κανονικα κανουν 400, τα πηρα με εκπτωση 30% λογω track day-και οι μεχρι τωρα εντυπωσεις μου ειναι αρκετα καλες.

    Τα εβαλα την Παρασκευη για να μπω στην πιστα στις Σερρες το σ/κ. Στον δρομο τα ενιωσα σταθερα και στις στροφες στο βουνο προς Σερρες το πλαγιασα αρκετα χωρις να γλιστρανε καθολου. Μεσα στην πιστα σχεδον τα τερματισα και σε κανενα σημειο δεν ενιωθα να μην πατανε καλα-με πιεση 36-42....μλκ...

    Οι εντυπωσεις μεχρι τωρα ειναι καλες αν και δεν ειδα να εχουν πολυ μεγαλη διαφορα απο τα προηγουμενα στα καλα τους. Βεβαια τα πρωτα δεν τα ειχα δοκιμασει σε τοσο αγωνιστικη οδηγηση αλλα σε καθημερινη χρηση δεν ειδα πολυ μεγαλη διαφορα.

    Εως τωρα εχω κανει 500+ θα τα δω πως θα πανε μεσα στον επομενο μηνα και θα επανελθω με περισσοτερες εντυπωσεις!

  13. #73
    Αρχαίο Μέλος
    Εγγραφή
    16/09/2006
    Μηνύματα
    30
    simera evala ta michelin pilot power.eixa ta pirelli diablo gia 15.000 km ( ή 10 mines).
    paidia proti fora niotho thn mixani toso kala stis strofes.
    βέβαια σε μία μέρα δεν μπορείσ να καταλάβεις πολλά αλλα θα ξαναγράψω για να σας πω την γνωμη μου
    Η ΑΣΦΑΛΤΟΣ ΕΙΝΑΙ ΠΑΝΤΑ ΠΙΟ ΞΕΡΗ ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΟ ΚΕΦΑΛΙ ΜΑΣ!!!

  14. #74

    Unhappy

    Αν μπορεί κάποιος να μου πει εντυπώσεις για τα Pilot Road 2
    Είμαι για αλλαγή και τα έχω βρει 350 ευρω.

  15. #75
    sosTa? ..... paliaaaa :-)
    Εγγραφή
    03/05/2006
    Μηνύματα
    2.386
    Αρχικά δημιουργήθηκε από revenger
    Αν μπορεί κάποιος να μου πει εντυπώσεις για τα Pilot Road 2
    Είμαι για αλλαγή και τα έχω βρει 350 ευρω.

    μετά από ~6000χλμ. μόνο καλές εντυπώσεις έχω...


    αν είσαι Αθήνα μπορεί να τα βρεις και φθηνότερα... (ΠΜ if you want....)

Σελίδα 5 από 29 ΠρώτοΠρώτο 1234567891015 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Service 6000χλμ για το CBF-600;
    από yiannis600 στο forum Honda CBF's
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο μήνυμα: 01/06/2011, 16:48
  2. Καθρέπτες για το CBF-600S
    από opera στο forum Honda CBF's
    Απαντήσεις: 19
    Τελευταίο μήνυμα: 03/12/2009, 09:21
  3. Ψάχνω άνετη σέλα για το cbf 600 s
    από opera στο forum Honda CBF's
    Απαντήσεις: 19
    Τελευταίο μήνυμα: 11/07/2007, 12:42
  4. Απορίες για το CBF-600S
    από javaneze στο forum Honda CBF's
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 18/08/2005, 15:02
  5. Απόψεις για το CBF-600S
    από axrs στο forum Honda CBF's
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 01/04/2005, 10:49

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF