Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 4 από 4

Θέμα: Akrapovic τελικά και λαιμοί ... θα μπούν... μετά;;;;

  1. #1
    κοιμώμενος άγρυπνα Το avatar του/της Gandalf dr685sm
    Εγγραφή
    25/04/2004
    Μηνύματα
    1.755

    Akrapovic τελικά και λαιμοί ... θα μπούν... μετά;;;;

    To ερώτημα έχει να κάνει με το οτι παλιότερα στο DR τοποθετώντας την Remus , το μόνο που χρειάστηκε είναι μια πολύ μικρή ρύθμιση στο ζιγκλέρ. Κάτι το οποίο έγινε σχετικά εύκολα με καθοδήγηση.

    Τώρα όμως μιλάμε για ηλεκτρονική διαχείριση και με εξάτμιση θεωρητικά "ανώτερη" απο τις εργοστασιακές , στο ΧΤΧ. Για να μην έχω λοιπόν πρόβλημα κρεμάσματος-μπουκώματος κτλ... η ερώτηση αφορά στις ρυθμίσεις που πρέπει να γίνουν... γνωρίζει κανείς;

    Φίλος μου είπε οτι ειδικά στο ΧΤΧ έχει τρόπο μετά απο κάποια πατήματα κουμπιών στο LCD του , να μπείς στο διαγνωστικό και να ρυθμίσεις καυσαέρια... το ακουμπάμε ή γινόμαστε "μαστροχαλαστές" και το πάμε σε μηχανικό να ακούσουμε και απο πάνω;

    Για πείτε ρε παιδιά... γιατί φαντάζομαι πως δεν είμαι ο μόνος που θα βάζει after market εξάτμιση σε μια μηχανή με ηλεκτρονική διαχείριση καύσιμου και καυσαερίου.

    Gandalf
    Στην Ελλάδα θέλουμε να λειτουργούν τα πάντα υπέρ του ατόμου , έστω και εις βάρος του συνόλου.

  2. #2
    Π@ΥΤΑΝΑ ΕΥΣΤΡΟΦΙΑ Το avatar του/της S705
    Εγγραφή
    23/03/2007
    Μηνύματα
    1.504
    Ως κάτοχος μιας strada με το ίδιο μοτέρ και ιδία ηλεκτρονικά θα σου πω το εξής .
    Από την οθόνη της μηχανής μπορείς να παίξεις λίγο με το μίγμα αλλά επηρεάζεις το μίγμα έως τις 3.000 ή 3.500 χλμ και όχι σε όλο το φάσμα.
    Προσωπικά έχω βρει δυο τιμές όπου δουλεύω την μηχανή.
    Μια που καίει το ελάχιστο δυνατό (μέσα στα πλαίσια της σωστής λειτουργιάς )
    και μια όπου είναι και η σωστή ρύθμιση και βλέπεις και την μεγίστη απόδοση.
    Τώρα όταν άλλαξα τελικά , ναι ήθελε μια ρύθμιση λίγο πιο πλούσια και το καταλαβαίνεις από τα μπόλικα σκασίματα που κάνει.
    Η ΚΑΛΗ Η ΠΑΝΤΑ ΕΙΝΑΙ
    ΑΥΤΗ ΠΟΥ ΘΑ ΤΡΟΜΑΞΕΙ...
    ....ΤΟΝ ΠΑΠΠΟΥ
    ΣΤΟ ΑΠΕΝΑΝΤΙ ΠΕΖΟΔΡΟΜΙΟ!!!!!

  3. #3
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    07/07/2008
    Μηνύματα
    26
    Σύμφωνα με το επίσημο site εδώ
    δίνουν μια μέγιστη βελτίωση 2.1 άλογα και αυτό οταν είναι ξετάπωτες.
    Το μόνο που θα κερδίσεις βάζοντάς τες είναι το πολύ μικρότερο βάρος και τον πιο πορωτικό ήχο. Δεν νομίζω ότι χρειάζεται να παίξεις με τη χαρτογράφηση και σίγουρα αν το κάνεις, για να γίνει σωστά, θέλει μηχανικό και δυναμόμετρο. Εκτός αν κυκλοφορεί έτοιμος χάρτης και υπάρχει η δυνατότητα να τον βάλεις μόνος σου.

  4. #4
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Steve_athens
    Εγγραφή
    03/02/2008
    Μηνύματα
    109
    Μπορεις να ρυθμισεις το CO πιο πανω για χαμηλα και το ΤPS για να ριχνει γενικως λιγο παραπανω καυσιμο.Χωρις ρυθμισμα στα καυσιμα τα 2.1 αλογα που λεει δεν τα παιρνεις(μπορει κ να χεις απωλειες μαλιστα).Στο λεω γιατι οταν ειχα βαλει τις εξατμισεις φιλτρα κ power commander εβγαλε μονο 1.2 αλογα παραπανω στο δυναμομετρο πριν το ρυθμισω ενω οταν το ρυθμισα εβγαλε αρκετα παραπανω
    Super motard και ξερο ψωμι!

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 23
    Τελευταίο μήνυμα: 25/06/2007, 07:39
  2. Πώς ζούμε και πώς "θα έπρεπε".....
    από villy στο forum Αναζητήσεις, σκέψεις & προβληματισμοί
    Απαντήσεις: 28
    Τελευταίο μήνυμα: 05/03/2007, 15:34
  3. Άλλο περιμέναμε και άλλο θα δούμε (;)
    από project.breeze στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 03/03/2007, 01:05
  4. Απαντήσεις: 21
    Τελευταίο μήνυμα: 05/06/2006, 00:49
  5. Έετσι θα ειμαστε μετα απο 50 χρονια!!!
    από dela στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 12/11/2003, 19:36

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF