Σελίδα 2 από 2 ΠρώτοΠρώτο 12
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 27 από 27

Θέμα: TDM 900 vs CBF1000 vs BANDIT 1250

  1. #16
    παλι HONDA ρε παιδια??
    Εγγραφή
    28/11/2007
    Μηνύματα
    177
    Αρχικά δημιουργήθηκε από npat
    Καλά το TDM το ξεχνάς... μην τα ξαναλέμε.

    Το Bandit και το CBF είναι πάνω-κάτω τα ίδια, με τη διαφορά ότι το ένα είναι Honda.

    Άρα το CBF.


    +650
    θεε ποσο μπλε ξοδεψες για να μη σε βλεπω!!!
    Ο. ΕΛΥΤΗΣ

  2. #17
    Αρχικά δημιουργήθηκε από jorgevaldano
    επίσης είναι το ελαφρύτερο

    και έχει την καλύτερη αντιπροσωπεία στο ελάντα
    και κατι αλλο πολυ σημαντικο επισης... το πουλας ΕΧΘΕΣ αν θελεις και εχει την καλυτερη αξια μεταπωλησης απο τα αλλα

    ΥΓ. Με τα υπολοιπα 2 (ειδικα το CBF) εχε stand-by και κουμπαρο γιατι παιζει και να τα παντρεφτεις στο τελος...
    money cant buy me love !!!

  3. #18
    Ποσαδιστής Το avatar του/της el_hymador
    Εγγραφή
    09/09/2005
    Μηνύματα
    3.918
    CBF 1000 φυσικα!!

    το Bandit ειναι πολυ πιο βαρυ και στα χαρτια και σαν αισθηση και ταιριαζει καλυτερα σε χαλαρες τουριστικες καταστασεις

    το TDM ειναι...TDM...

  4. #19
    To TDM είναι αξιόλογη μοτοσικλέτα, αλλά δεν είναι καλύτερο από το Vstrom και από τα άλλα δύο. Σημαντικά πιο αργό και καμία σχέση στο δρόμο.
    Μεταξύ των 2 άλλων το Bandit είναι πιο γρήγορο και κινείται πιο άνετα 2κάβαλο λόγω απόδοσης κινητήρα αλλά το CBF λένε ότι είναι πιο "σπορτίφ" και ανάλαφρο στο δρόμο. Οπότε.... Αν είσαι "στριφτερός" το CBF έχει ένα μικρό πλεονέκτημα, αν θέλεις άνεση και χαλαρή μετακίνηση, πάρε το Bandit. Οι διαφορές τους δεν είναι και τόοοοσο μεγάλες πάντως. Όποιο και να πάρεις θα το χαρείς, οπότε ψώνισε με το πιο καλό κριτήριο: Τι σου αρέσει να βλέπεις στο γκαράζ σου;

  5. #20
    Αρχικά δημιουργήθηκε από amyroukai
    To TDM είναι αξιόλογη μοτοσικλέτα, αλλά δεν είναι καλύτερο από το Vstrom και από τα άλλα δύο. Σημαντικά πιο αργό και καμία σχέση στο δρόμο.
    Μεταξύ των 2 άλλων το Bandit είναι πιο γρήγορο και κινείται πιο άνετα 2κάβαλο λόγω απόδοσης κινητήρα αλλά το CBF λένε ότι είναι πιο "σπορτίφ" και ανάλαφρο στο δρόμο. Οπότε.... Αν είσαι "στριφτερός" το CBF έχει ένα μικρό πλεονέκτημα, αν θέλεις άνεση και χαλαρή μετακίνηση, πάρε το Bandit. Οι διαφορές τους δεν είναι και τόοοοσο μεγάλες πάντως. Όποιο και να πάρεις θα το χαρείς, οπότε ψώνισε με το πιο καλό κριτήριο: Τι σου αρέσει να βλέπεις στο γκαράζ σου;


    ego eipidei eixa vstrom kai mazi tou eixa kanei 50.000 se dio xronia.... kai tora exo tdm abs montelo 08 tha sou po oti to tdm einai poli kalitero mixanaki!! Se aisthisi...se frena... se omorfia... se ola mou aresei pio poli apo to vstrom!
    Mazi tou niotho pio sigouria se kathe strofi...se kathe taksidi...kai eidika sto frenarisma!

    Mesa stin kinisi den me provlimatizei katholou!! Einai efkolo kai aneto(etsi to niotho ego)...mono pou mesa stin omonia tha zestathei ligo to kalokairi alla fisiko gia 900 kivika mixani...kai otan leo tha zestathei tha akouseis ta vidilater.

    Ta alla dio den ta exo odigisei kai den mporo na exo gnomi...alla apo to tdm eimai efxaristimenos!!

    Simfono me to teleftaio...ti sou aresei na odigas kai na vlepeis mesa sto garaz sou!!



  6. #21
    Πάντα κράνος!!!!
    Εγγραφή
    28/08/2007
    Μηνύματα
    95
    Τελικα παιδια εδω και λιγες μέρες πήρα το TDM900 και είμαι πάααααααααρα πολυ ευχαριστημένος!!!!!!
    Αρκετό γκάζι,πολυ ροπή,άριστα φρένα και οδική συμπεριφορά!!
    Πολύ μπροστα απο V Strom που είχα
    ΗΡΑΚΛΑΡΑ ΟΛΕ!

  7. #22
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της PortisHead
    Εγγραφή
    25/05/2006
    Μηνύματα
    2.472
    Αρχικά δημιουργήθηκε από kostasmms
    Τελικα παιδια εδω και λιγες μέρες πήρα το TDM900 και είμαι πάααααααααρα πολυ ευχαριστημένος!!!!!!
    Αρκετό γκάζι,πολυ ροπή,άριστα φρένα και οδική συμπεριφορά!!
    Πολύ μπροστα απο V Strom που είχα
    Δεν θα το μετανιωσεις ποτε !
    Καλους δρομους να εχεις !!!

  8. #23
    Καλοτάξιδο και από μένα.

    Μία συμβουλή μόνο : Να το φυλάς καλά.

    Είχα το TDM900 μοντ. 2007 και μου το φάγανε από το πάρκινγκ του σπιτιού. Κόψανε αλυσίδα, συναγερμό και φώτα πολυκατοικίας.

    Ένας βασικός λόγος που πήρα το Bandit 1250 είναι ότι δεν πουλάει πολύ στην Ελλάδα οπότε (πιστεύω) δεν έχει και τόσο πολύ ζήτηση για ανταλλακτικά ώστε να το φάνε εύκολα (σε αντίθεση με TDM και Vstrom Που έχουν γίνει τσίχλα).

    Ο άλλος λόγος είναι ότι είναι πιο φθηνό και πιο ροπιάρικο από τα άλλα δυο (TDM και CBF), και βάσει αυτού better value for money. Και είναι και made in Japan!!!!

    Και νομίζω πως είναι και πιο όμορφο από το CBF (αλλά όχι από το TDM, το ξέρω

    Το CBF το είχα οδηγήσει πριν παρω το TDM. Δε θυμάμαι όμως λεπτομέρειες οπότε δεν μπορώ να κρίνω.

    Βέβαια σε οδηγική συμπεριφορά μέρα με νύχτα σε σχέση με TDM (πολύ καλύτερο το Bandit εννοώ),

    Όντως μέσα στην πόλη δεν είναι ποδήλατο, αλλά ... συνήθειο είναι.

    Η απόσταση που κάνω είναι Β.Π. προς Ν.Π. καθημερινά και δεν έχω πρόβλημα.

    Αυτά.

  9. #24
    Πάντα κράνος!!!!
    Εγγραφή
    28/08/2007
    Μηνύματα
    95
    Τελικά έδωσα και το TDM για διάφορους λόγους και πήρα ενα καινούριο Bandit 1250 και σώθηκα.Συμφωνώ μαζί σου σε όσα είπες!
    ΗΡΑΚΛΑΡΑ ΟΛΕ!

  10. #25
    Αρχικά δημιουργήθηκε από kostasmms
    Τελικά έδωσα και το TDM για διάφορους λόγους και πήρα ενα καινούριο Bandit 1250 και σώθηκα.Συμφωνώ μαζί σου σε όσα είπες!
    Σώπα ρε μεγάλε! Τόσο πολύ επιρροή ασκεί ο λόγος μου; Ποιος είμαι, ο The Doctor?


    Καλά πως κι έτσι?

    Γυναίκα μυρίζομαι να έκανε τη δουλειά! Δεν της άρεσε?

  11. #26
    Πάντα κράνος!!!!
    Εγγραφή
    28/08/2007
    Μηνύματα
    95
    οχι ρε συ.Με την γυναίκα όλα οκ.Απλα είχα στο μυαλό μου το Bandit εξ αρχης,Βρηκα και καλή τιμη να δώσω το TDM και το κανα χωρις πολλά πολλά!
    ΗΡΑΚΛΑΡΑ ΟΛΕ!

  12. #27
    Παιδιά πριν από μερικές μέρες πήρα κ εγώ το καινούργιο μου Bandit 1250 SA. Πρώτες εντυπώσεις : Απίστευτη ροπή, μιλάμε οτι από τις 3000 και πάνω τραβάει βουνό με οποιαδήποτε ταχύτητα και ανεβάζει χιλιόμετρα άμεσα!! Ο κινητήρας δουλεύει χωρίς κραδασμούς, είναι αθόρυβος, με αποτέλεσμα παρασυρόμενος από το απαλό σφύριγμα της εξάτμισης να πηγαίνεις με πρισσότερα απ' όσα νομίζεις. Εξαιρετική συμπεριφορά σε ανοιχτό δρόμο, ικανοποιητική σε κλειστό επαρχιακό δίκτυο και πόλη. Προστασία από το φαίριγκ ικανοποιητική, αλλά μόνο για το σώμα. Για μεγάλα ταξίδια μάλλον θα χρειαστεί μια αftermarket μεγαλύτερη ζελατίνα που να στέλνει τον αέρα πάνω από το κράνος.
    Με λίγα λόγια εχω ξετρελαθεί με το καινούργιο μωρό !!!!

Σελίδα 2 από 2 ΠρώτοΠρώτο 12

Παρόμοια θέματα

  1. Suzuki bandit 1250 vs yamaha FJR 1300
    από hararm123 στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο μήνυμα: 16/08/2011, 20:40
  2. V-Strom 650 vs Fazer 600 vs TDM 900
    από Raoulh79 στο forum Suzuki V-Strom series
    Απαντήσεις: 31
    Τελευταίο μήνυμα: 06/11/2009, 11:25
  3. Bandit 1250 vs Kawasaki ninja 636 = 1
    από Ληστης στο forum Suzuki Bandit
    Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο μήνυμα: 31/05/2009, 21:52
  4. tdm 900 vs tmax 500.
    από scorpione στο forum Yamaha TDM series
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 20/09/2008, 18:20
  5. TDM 900 vs XJR 1300
    από giopar στο forum Yamaha TDM series
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 18/07/2006, 10:09

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF