Σελίδα 2 από 3 ΠρώτοΠρώτο 123 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 30 από 32

Θέμα: Yamaha XJ6 Diversion ABS vs Honda CBF-600S ABS

  1. #16
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της THEOD
    Εγγραφή
    12/04/2003
    Μηνύματα
    2.220

    Re: Yamaha XJ6 Diversion ABS vs Honda CBF 600S ABS

    Αρχικά δημιουργήθηκε από ilion10
    Καλησπέρα σας,

    Τον τελευταίο καιρό ψάχνωντας για την καινούργια μου μοτοσυκλέτα,έχω καταλήξει για διάφορους λόγους στα 2 παραπάνω μοντέλα του τίτλου.Οι λόγοι που έχω καταλήξει σε αυτά τα 2,είναι :

    1. Είμαι 1.70
    2. Σταδιακό πέρασμα απο gilera runner 200 σε μεγαλύτερου κυβισμού μοτοσυκλέτας.
    3. Εμφανισιακό,είναι οι 2 που μου αρέσουν περισσότερο απο κάθε άλλη με ελαφρό προβάδισμα σε xj6
    4. Να μπορώ να πάω ένα μακρινό ταξιδάκι και όχι κυκλοφορία μόνο μέσα στην αθήνα.

    Το θέμα μου είναι ότι δεν μπορώ να αποφασίσω πιο απο τα 2.

    Απο την μία λέω, ΧJ6 γιατί: Πιο μαζεμένο,λίγο πιο όμορφο,φτηνότερο αρκετά σε service και ανταλλακτικά

    CBF γιατί: πιο άνετο στο ταξίδι και κυρίως για τον συνοδηγό,περισσότερα aftermarket ήδη στην αγορά.

    Θα παρακαλούσα όποιος θα μπορούσε να δώσει λίγο παραπάνω βοήθεια θα ήταν ευσπρόδεκτη.
    Ελπίζω μέχρι τέλους του μήνα να έχω αποφασίσει και να πάω να το πάρω.thanks προκαταβολικά για κάθε απάντηση.
    και τα 2 μηχανάκια καλύπτουν τις απαιτήσεις σου και είναι ίδιας κατηγορίας και δυνατοτήτων... θα σου έλεγα να πάρεις αυτό που σου κάθεται καλύτερα στο μάτι και στην καρδιά...

  2. #17
    Αρχικά δημιουργήθηκε από ilion10
    φίλε μου απο ποια άποψη μου προτείνεις honda?Σαν εταιρεία γενικά?

    nai.
    alla...mixani perneis.pare auti pou sou kanei klik sto mati.auti pou tha ti blepeis kathe proi kai tha goustareis.as einai kai italiki!!!!

  3. #18
    Έχω μπερδευτεί αρκετά,το θέμα είναι το κλίκ μου το κάνουν άλλες που δεν μου ταιριάζουν και δεν μπορώ να φτάσω εκεί...tdm,bmw gs 1200,tiger....οπότε πάνω κάτω το ίδιο μου είναι και οι 2 αυτες....το θέμα είναι ποια αξίζει απο τις δύο ποιο πολύ?

  4. #19
    ilion10 Έχω μπερδευτεί αρκετά,το θέμα είναι το κλίκ μου το κάνουν άλλες που δεν μου ταιριάζουν και δεν μπορώ να φτάσω εκεί...tdm,bmw gs 1200,tiger....οπότε πάνω κάτω το ίδιο μου είναι και οι 2 αυτες....το θέμα είναι ποια αξίζει απο τις δύο ποιο πολύ?




    mia kai den iparxei oikonomiko thema kai thes anesi sta taksidia:


    bmw r1200 rt i bmw k1200gt!!!!!!






    kala se ekopsa ego gia....




















    bmwdakia!!!!!


  5. #20
    ε αφου σου κανουν αλλες κλικ κανε υπομονη να μαζεψεις παραπανω γιουργια για να παρεις μια απο αυτες και πιστεψε με θα αξιζει η υπομονη η καμια μεταχειρισμενη πιστευω στα λεφτα σου θα βρεις

    ασχετο για το καινουργιο το kawasaki er6f τι αποψη εχετε??εμενα με αρεσει πολυ!!!:smilea:

  6. #21
    Αρχικά δημιουργήθηκε από bar-code
    ..............
    pare honda pou einai poli makria se poiotita,aksizei [/B]
    ???? ποιότητα σε κινητήρα κ φρένα κυρίως . Για την ποιότητα βαφής των μεταλλικών τμημάτων κ τη συναρμογή των πλαστικών μην ορκίζεσαι κιόλας (για το '08 κ μετά).

  7. #22
    Δεν έχω οδηγήσει το XJ6 Diversion οπότε σε ότι αφορά την αίσθηση δεν μπορώ να εκφέρω άποψη.

    Θεωρώ όμως ότι το CBF 600 Si (ABS) είναι μια πολύ δοκιμασμένη μηχανή και πολύ πιο ποιοτική από οποιοδήποτε Yamaha των 7500 ευρώ.

    Δεν έχω καμία εμπάθεια με τη Yamaha αλλά τα πράγματα ήταν, είναι και μάλλον θα παραμείνουν έτσι!

    Εγώ θα σου πρότεινα χωρίς σκέψη το CBF 600 Si (ABS) και αυτό για τους παρακάτω λόγους:

    • Ίσος το καλύτερο ABS της αγοράς….μακράν. (Αίσθηση που δε τρομάζει και αποτελεσματικότητα…..φαντάσου ότι το F800ST που έχω, έχει ABS για τα μπάζα)
    • Τριπίστονη δαγκάνα εμπρός…..κοινός άγκυρα.
    • Το πιο ελαστικό 600αρι όλων.
    • Κιβώτιο που δεν το έχει ούτε το ακριβότερο Yamaha.
    • Θέση οδήγησης που ζηλεύουν και τα RT/LT της BMW.
    • Φοβερή κάλυψη από αέρα…τέρμα οι ωτοασπίδες και οι παπαρίες
    • Πολύ φιλικό.
    • ΑΘΡΑΥΣΤΟ.
    • Αξία μεταπώλησης.
    • Τρελή επιλογή after market προϊόντων.

    Βέβαια τα αρνητικά του τα έχει:

    • Εμφάνιση….η HONDA έπρεπε να βάλει τουλάχιστον ένα καινούριο set οργάνων.
    • Πιασέκωλο service.

    Αυτά τα ολίγα.
    Άντε και καλό δρόμο!

  8. #23
    εγώ θα σου προτείνω το Diversion, και τα 2 πολύ καλά μηχανάκια είναι, πάρε βέβαια αυτό που σου αρέσει πιο πολύ αλλά πιστεύω ότι το Honda δεν αξίζει τα αρκετά χρήματα παραπάνω που έχει γιατί σε αυτά τα χρήματα παίρνεις κάτι καλύτερο (άποψη μου). Βασικά στο Honda το μεγάλο μείον είναι η αντιπροσωπεία. Το Diversion το έχω 2 μήνες και πιστεύω ότι το μηχανάκι τα κάνει όλα και συμφέρει (όπως βέβαια και το CBF μην παρεξηγηθώ).

    Ο μεγαλύτερος κατ εμέ παράγοντας σε αυτό το δίλημμα θα ήταν η εμφάνιση και τίποτα άλλο καθώς και τα 2 προσφέρουν όλα όσα θες από μία τέτοια μηχανή οπότε πάρε αυτό που σου αρέσει πιο πολύ αφού πρώτα τα κάνεις και τα 2 από ένα test drive

    καλορίζικο ό,τι και αν πάρεις και να το ευχαριστηθείς εύχομαι

  9. #24
    Αρχικά δημιουργήθηκε από CIRUS

    .....Honda δεν αξίζει τα αρκετά χρήματα παραπάνω που έχει γιατί σε αυτά τα χρήματα παίρνεις κάτι καλύτερο.....
    Καλά μη τρελαθούμε τώρα, η διαφορά στο οικονομικό δεν υφίσταται καν. Ίσως το Yamaha να είναι πολύ πιο ακριβό από όσο θα έπρεπε.

    XJ6 Diversion / ABS - 7,530.00 €
    CBF 600 S i / Combined-ABS - 7,580.00 €

    http://www.yamaha-motor.gr/products/...ersion-abs.jsp

    http://www.honda-motorcycles.gr/inne...6&model_id=142

    Αρχικά δημιουργήθηκε από CIRUS

    .....Βασικά στο Honda το μεγάλο μείον είναι η αντιπροσωπεία.
    Καλά, δεν παίζει και καμιά σοβαρή αντιπροσωπία στην Ελλάδα!!! Για τα μπάζα είναι όλες. Το θέμα είναι ότι με HONDA καλός ή κακός δεν χρειάζεται να ασχοληθείς με αντιπροσωπία. Ιδικά με το CBF.
    Άντε και καλό δρόμο!

  10. #25
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Dr.KC
    Καλά μη τρελαθούμε τώρα, η διαφορά στο οικονομικό δεν υφίσταται καν. Ίσως το Yamaha να είναι πολύ πιο ακριβό από όσο θα έπρεπε.

    XJ6 Diversion / ABS - 7,530.00 €
    CBF 600 S i / Combined-ABS - 7,580.00 €

    http://www.yamaha-motor.gr/products/...ersion-abs.jsp

    http://www.honda-motorcycles.gr/inne...6&model_id=142



    Καλά, δεν παίζει και καμιά σοβαρή αντιπροσωπία στην Ελλάδα!!! Για τα μπάζα είναι όλες. Το θέμα είναι ότι με HONDA καλός ή κακός δεν χρειάζεται να ασχοληθείς με αντιπροσωπία. Ιδικά με το CBF.
    εγώ το Diversion με ABS το πήρα 7300 (με πινακίδες, με όλα τελική) με δώρο το συναγερμό και στο honda μου φαίνεται μου είχαν ζητήσει παραπάνω από αυτό που γράφεις (μάλλον γιατί πάντα ρωτούσα για τιμή με πινακίδες με όλα μέσα)

    εγώ δεν συμφωνώ σε αυτό που λες, όταν παραγγείλεις ανταλλακτικό στη honda κάνουν και 2 εβδομάδες να στο φέρουν και παραπάνω ενώ αντιθέτως στη Yamaha δεν ισχύει κάτι τέτοιο (έχω από το TDM του πατέρα μου πολλά παραδείγματα που μέσα σε 2 μέρες του τα έφεραν.), αλλά πάλι γνώμη σου είναι και τη σέβομαι

    Υ.Γ. Έχεις δει τιμές ανταλλακτικών σε Honda και σε Yamaha αντίστοιχα φίλε μου? Εγώ πάντως αυτές τις λεπτομέρειες τις μετράω

  11. #26
    Mετά από 24.500χιλιόμετρα με το CBF στην Κρήτη (καρμπυρατεράτο και χωρίς ABS) το προτείνω ανεπιφύλακτα. Δεν με κούρασε στιγμή, σε κάθε βόλτα στάθηκε βράχος, δεν έκανε κιχ ποτέ και με λίγη περιποίηση το κοιτάνε μετά από τρία ολόκληρα χρόνια στην κατοχή μου και μου λένε καλορίζικα

    Δεν έχω οδηγήσει το Diversion, μάλιστα δεν το έχω δει ποτέ από κοντά. Έχω δει το γυμνό και αν και δείχνει αρκετά όμορφο, μαρτυράει ότι πρόκειται για ένα "φθηνό" μηχανάκι για όλους που τα κάνει όλα απλώς ικανοποιητικά. Δεν κατακρίνω το μηχανάκι και δεν το πετάω στα αζήτητα, ίσως να είναι σε όλα καλύτερο απ'το Honda μιας και πρόκειται για πιο φρέσκο σύνολο.. ειδικά το Diversion είναι και πανέμορφο! Τέτοια εικόνα "φθήνιας" δεν έχει όμως το CBF. Αυτός ήταν και ο λόγος βασικά που έκανε εμένα να προτιμήσω το CBF έναντι του Fazer τότε.. Κρατάω μια πισινή για το τελευταίο το ψεκαστό που δεν το έχω παρατηρήσει ιδιαίτερα ενώ ακούγονται αρκετά άσχημα για την ποιότητα συναρμολόγησης και βαφής σε σύγκριση με το καρμπυρατεράτο.

    Δες τα και τα δύο, προσπάθησε να τα οδηγήσεις για να πάρεις μια πιο ολοκληρωμένη εικόνα και κάνε δικό σου αυτό που θα σε καλύψει περισσότερο και θα σε υποδεχτεί πιο φιλικά στη σέλα του.

    Με το καλό σε όποιο κι αν καταλήξεις !

  12. #27

    Re: Yamaha XJ6 Diversion ABS vs Honda CBF 600S ABS

    Αρχικά δημιουργήθηκε από ilion10
    Καλησπέρα σας,
    1. Είμαι 1.70
    2. Σταδιακό πέρασμα απο gilera runner 200 σε μεγαλύτερου κυβισμού μοτοσυκλέτας.
    4. Να μπορώ να πάω ένα μακρινό ταξιδάκι και όχι κυκλοφορία μόνο μέσα στην αθήνα.
    1. CBF ----> Πολύ άνετη θέση οδήγησης και σχετικά ευέλικτο (είναι μεν βαρύ αλλά είναι σωστά ζυγισμένο).
    2. CBF ----> Ποδήλατο σε ευκολία και με γρανάζωμα που ξεχνάς το (βούτηρο) κιβώτιο ταχ. του.
    4. CBF ----> Άνετη σέλα συνεπιβάτη,ικανοποιητική κάλυψη αέρα και φορτώνεται σα Βαρκαδέρο.
    69. CBF ----> Το καλύτερο ABS-CBS που κυκλοφορεί.

    Η γνώμη για την εξωτερική του εμφάνιση είναι υποκειμενική.
    Η ποιότητα κατασκευής θα μπορούσε να είναι καλύτερη,διακόπτες 20ετίας και βγάζει και τα σαπάκια της σε τιμονοπλακες/τιμόνι κτλ
    αλλά μη τρελαθούμε κιόλας,τζαπάν είναι...

    Ανταλλακτικά δεν ξέρω τιμές,αλλά δεν νομίζω ότι θα χρειαστεί να μάθεις ούτε και εσύ...

    Μιάς και έχεις μικρή σχετικά εμπειρία σε μοτοσυκλέτες,ότι και να επιλέξεις στο τέλος,
    φρόντισε να έχει ABS και να περάσεις και απο σχολείο ασφαλούς οδήγησης.
    μπάρον says :
    "Japan rullezzzz re και ας το περνάω μίνιο και μουράβια κάθε 2 βδομάδες :rotflmao: "
    -
    _Holder of Honoured Blockage Degree delivers lessons on invisibility_

    Ο Καγκουρογαμόσαυρος

  13. #28
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Lazio
    αν μιλαμε για το νεο CBF με το αλουμινενιο πλαισιο εγω το θεωρω πολυ σημαντικο πλεονεκτημα εναντι του ατσαλινου πλαισιου στο Yamaha το οποιο ισως να ειναι και αρκετα πιο βαρυ..... δε το γνωριζω ομως και δε θελω να σε επηρεαζω αρνητικα
    Ενημερωτικά το νέο CBF με το αλουμινένιο πλαίσιο είναι αρκετά βαρύ. Αν δεν κάνω λάθος είναι λίγο βαρύτερο απ'το προηγούμενο με το ατσάλινο πλαίσιο. Καταφέρνει πάντως να κρύψει καλά τα κιλά του.




    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	1.jpg 
Προβολές:	992 
Μέγεθος:	45,5 KB 
ID:	170061

  14. #29
    Βέβαια υπάρχει και τό... Aprilia Shiver 750GT ABS στα 8.020 ευρώ...
    μπάρον says :
    "Japan rullezzzz re και ας το περνάω μίνιο και μουράβια κάθε 2 βδομάδες :rotflmao: "
    -
    _Holder of Honoured Blockage Degree delivers lessons on invisibility_

    Ο Καγκουρογαμόσαυρος

  15. #30
    Αρχικά δημιουργήθηκε από golis
    Βέβαια υπάρχει και τό... Aprilia Shiver 750GT ABS στα 8.020 ευρώ...
    αυτό γ@μεί και δέρνει αλλά είναι άλλη κατηγορία και σε περιφερειακά, κινητήρα αλλά και τιμή αλλά ο φίλος είπε για 2 συγκεκριμένα μοντέλα

Σελίδα 2 από 3 ΠρώτοΠρώτο 123 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. KAWASAKI ER-6f ABS OR HONDA CBF 600S
    από Ichigo στο forum Αντιπαραθέσεις
    Απαντήσεις: 95
    Τελευταίο μήνυμα: 08/11/2007, 14:58
  2. Honda CBF-600S ABS vs Yamaha Fz6 Fazer
    από anixneyths στο forum Honda CBF's
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 14/04/2005, 09:18

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF