Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 32

Θέμα: Yamaha XJ6 Diversion ABS vs Honda CBF-600S ABS

  1. #1

    Yamaha XJ6 Diversion ABS vs Honda CBF 600S ABS

    Καλησπέρα σας,

    Τον τελευταίο καιρό ψάχνωντας για την καινούργια μου μοτοσυκλέτα,έχω καταλήξει για διάφορους λόγους στα 2 παραπάνω μοντέλα του τίτλου.Οι λόγοι που έχω καταλήξει σε αυτά τα 2,είναι :

    1. Είμαι 1.70
    2. Σταδιακό πέρασμα απο gilera runner 200 σε μεγαλύτερου κυβισμού μοτοσυκλέτας.
    3. Εμφανισιακό,είναι οι 2 που μου αρέσουν περισσότερο απο κάθε άλλη με ελαφρό προβάδισμα σε xj6
    4. Να μπορώ να πάω ένα μακρινό ταξιδάκι και όχι κυκλοφορία μόνο μέσα στην αθήνα.

    Το θέμα μου είναι ότι δεν μπορώ να αποφασίσω πιο απο τα 2.

    Απο την μία λέω, ΧJ6 γιατί: Πιο μαζεμένο,λίγο πιο όμορφο,φτηνότερο αρκετά σε service και ανταλλακτικά

    CBF γιατί: πιο άνετο στο ταξίδι και κυρίως για τον συνοδηγό,περισσότερα aftermarket ήδη στην αγορά.

    Θα παρακαλούσα όποιος θα μπορούσε να δώσει λίγο παραπάνω βοήθεια θα ήταν ευσπρόδεκτη.
    Ελπίζω μέχρι τέλους του μήνα να έχω αποφασίσει και να πάω να το πάρω.thanks προκαταβολικά για κάθε απάντηση.

  2. #2
    to yamaha einai polu oreo.oxi oti de maresei kai to honda.
    auto omos pou me ksenizei polu sto xj6 einai i ftinia tou fairing.kai to psalidi.
    to kabalisa statika kai to piso meros tou fairing pou ebgene sto tepozito itan san parapetameno plastiko!!!!
    den ksero poso akribos diaferoun se timi alla an den einai pano apo 1500,pare honda pou einai poli makria se poiotita,aksizei

  3. #3
    Παλαιουρας :) Το avatar του/της Lazio
    Εγγραφή
    22/04/2005
    Μηνύματα
    548
    Αρχικά δημιουργήθηκε από bar-code
    to yamaha einai polu oreo.oxi oti de maresei kai to honda.
    auto omos pou me ksenizei polu sto xj6 einai i ftinia tou fairing.kai to psalidi.
    to kabalisa statika kai to piso meros tou fairing pou ebgene sto tepozito itan san parapetameno plastiko!!!!
    den ksero poso akribos diaferoun se timi alla an den einai pano apo 1500,pare honda pou einai poli makria se poiotita,aksizei



    Δεν νομιζω οτι το θετεις σωστα...... δηλαδη να παρεις Χοντα επειδη απλα η τιμη μπορει να μη διαφερει πολυ και επειδη ειναι Χοντα!

    Εκτος απο τα κριτηρια της τιμης και της ποιοτητας των υλικων θα πρεπει να εξετασεις 2 εξισου σημαντικα πραματακια..... τη θεση οδηγησης και στα 2 δηλαδη σε ποιο "κουμπωνει" καλυτερα το σωμα σου και γενικοτερα η σταση του σωματος οταν τα καβαλας αν βολευεσαι οπως επισης πως συμπεριφερεται το καθενα και τη αισθηση σου δινει οταν φρεναρεις ........ αν μιλαμε για το νεο CBF με το αλουμινενιο πλαισιο εγω το θεωρω πολυ σημαντικο πλεονεκτημα εναντι του ατσαλινου πλαισιου στο Yamaha το οποιο ισως να ειναι και αρκετα πιο βαρυ..... δε το γνωριζω ομως και δε θελω να σε επηρεαζω αρνητικα


    Ενα τεστ ραιντ λοιπον ισως σου δωσει την απαντηση στα παραπανω.......βουρ λοιπον

  4. #4
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Lazio
    Δεν νομιζω οτι το θετεις σωστα...... δηλαδη να παρεις Χοντα επειδη απλα η τιμη μπορει να μη διαφερει πολυ και επειδη ειναι Χοντα!

    Εκτος απο τα κριτηρια της τιμης και της ποιοτητας των υλικων θα πρεπει να εξετασεις 2 εξισου σημαντικα πραματακια..... τη θεση οδηγησης και στα 2 δηλαδη σε ποιο "κουμπωνει" καλυτερα το σωμα σου και γενικοτερα η σταση του σωματος οταν τα καβαλας αν βολευεσαι οπως επισης πως συμπεριφερεται το καθενα και τη αισθηση σου δινει οταν φρεναρεις ........ αν μιλαμε για το νεο CBF με το αλουμινενιο πλαισιο εγω το θεωρω πολυ σημαντικο πλεονεκτημα εναντι του ατσαλινου πλαισιου στο Yamaha το οποιο ισως να ειναι και αρκετα πιο βαρυ..... δε το γνωριζω ομως και δε θελω να σε επηρεαζω αρνητικα


    Ενα τεστ ραιντ λοιπον ισως σου δωσει την απαντηση στα παραπανω.......βουρ λοιπον

    polus kosmos pernei honda epeidi einai honda.ego den to ekana alla i honda to exei kerdisei auto.i thesi odigisis einai peripou idia.kai ta 2 einai all around mixanakia.ta upoloipa texnika xaraktiristika einai sti krisi tou agorasti kai kirios sti tsepi tou....

    pantos o,ti kai na pareis...na gemiseis to thread me foto!!!!

  5. #5
    Ποσαδιστής Το avatar του/της el_hymador
    Εγγραφή
    09/09/2005
    Μηνύματα
    3.918
    Οποια και αν ειναι η επιλογη σου, να ειναι με ABS!


  6. #6
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Lazio
    Δεν νομιζω οτι το θετεις σωστα...... δηλαδη να παρεις Χοντα επειδη απλα η τιμη μπορει να μη διαφερει πολυ και επειδη ειναι Χοντα!

    Εκτος απο τα κριτηρια της τιμης και της ποιοτητας των υλικων θα πρεπει να εξετασεις 2 εξισου σημαντικα πραματακια..... τη θεση οδηγησης και στα 2 δηλαδη σε ποιο "κουμπωνει" καλυτερα το σωμα σου και γενικοτερα η σταση του σωματος οταν τα καβαλας αν βολευεσαι οπως επισης πως συμπεριφερεται το καθενα και τη αισθηση σου δινει οταν φρεναρεις ........ αν μιλαμε για το νεο CBF με το αλουμινενιο πλαισιο εγω το θεωρω πολυ σημαντικο πλεονεκτημα εναντι του ατσαλινου πλαισιου στο Yamaha το οποιο ισως να ειναι και αρκετα πιο βαρυ..... δε το γνωριζω ομως και δε θελω να σε επηρεαζω αρνητικα


    Ενα τεστ ραιντ λοιπον ισως σου δωσει την απαντηση στα παραπανω.......βουρ λοιπον
    Σε σχέση με την τιμή αγοράς δεν το έχω σαν κριτήριο,δεν με προβληματίζει....αυτό με το αλουμινιένο πλαίσιο δεν το ήξερα,λίγο άχετος γενικά με μηχανές....

    Πάντα μιλάμε για καινούργια και με abs....ένα θέμα είναι και που μπορώ να τα κάνω test ride και τι συμφέρει απο άποψη after market,δηλαδή service,ανταλλακτικά βάσεις για βαλίτσες κ.λ.π.!Αν και απο όσα ξέρω honda πολύ πιο ακριβά απο yamaha.

  7. #7
    Αρχικά δημιουργήθηκε από bar-code
    polus kosmos pernei honda epeidi einai honda.ego den to ekana alla i honda to exei kerdisei auto.i thesi odigisis einai peripou idia.kai ta 2 einai all around mixanakia.ta upoloipa texnika xaraktiristika einai sti krisi tou agorasti kai kirios sti tsepi tou....

    pantos o,ti kai na pareis...na gemiseis to thread me foto!!!!
    Σαν τεχνικά χαρακτηριστικά πάνω κάτω δεν έχουν μεγάλη διαφορά...Ο κύριος λόγος που πάω σε μηχανή είναι να μπορώ να κάνω άνετα ένα ταξίδι!

  8. #8
    mia kai den iparxei oikonomiko thema kai thes anesi sta taksidia:


    bmw r1200 rt i bmw k1200gt!!!!!!

  9. #9
    Αρχικά δημιουργήθηκε από bar-code
    mia kai den iparxei oikonomiko thema kai thes anesi sta taksidia:


    bmw r1200 rt i bmw k1200gt!!!!!!
    δεν υπάρχει οικονομικό θέμα ανάμεσα σε αυτά τα 2....παραπάνω δεν μπορώ να πάω με τίποτα!

  10. #10
    Παλαιουρας :) Το avatar του/της Lazio
    Εγγραφή
    22/04/2005
    Μηνύματα
    548
    Αρχικά δημιουργήθηκε από bar-code
    mia kai den iparxei oikonomiko thema kai thes anesi sta taksidia:


    bmw r1200 rt i bmw k1200gt!!!!!!



    Εισαι μεγαλος πλακατζης............ :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

  11. #11
    Παλαιουρας :) Το avatar του/της Lazio
    Εγγραφή
    22/04/2005
    Μηνύματα
    548
    Αρχικά δημιουργήθηκε από ilion10
    Σε σχέση με την τιμή αγοράς δεν το έχω σαν κριτήριο,δεν με προβληματίζει....αυτό με το αλουμινιένο πλαίσιο δεν το ήξερα,λίγο άχετος γενικά με μηχανές....

    Πάντα μιλάμε για καινούργια και με abs....ένα θέμα είναι και που μπορώ να τα κάνω test ride και τι συμφέρει απο άποψη after market,δηλαδή service,ανταλλακτικά βάσεις για βαλίτσες κ.λ.π.!Αν και απο όσα ξέρω honda πολύ πιο ακριβά απο yamaha.




    Νομιζω το κοστος συντηρησης δεν θα εχει μεγαλη διαφορα .............. αυτο που σε ενδιαφερει πρωτα ολα ειναι να καταληξεις πιο σου κανει τελικα.......... αν παρεις τηλ τα κεντρικα θα σου πουν ποιο καταστημα διαθετει τεστ ραιντ


    Αφου με το καλο καταληξεις ............ κοιτας για κρανακι μπουφανακι κ οτι αλλο χρειαζεται για να καβαλας με ασφαλεια και μετα παιρνεις και τις βασεις για βαλιτσες


    Να τολμησω να πω μεγειες ??

  12. #12
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Lazio
    Νομιζω το κοστος συντηρησης δεν θα εχει μεγαλη διαφορα .............. αυτο που σε ενδιαφερει πρωτα ολα ειναι να καταληξεις πιο σου κανει τελικα.......... αν παρεις τηλ τα κεντρικα θα σου πουν ποιο καταστημα διαθετει τεστ ραιντ


    Αφου με το καλο καταληξεις ............ κοιτας για κρανακι μπουφανακι κ οτι αλλο χρειαζεται για να καβαλας με ασφαλεια και μετα παιρνεις και τις βασεις για βαλιτσες


    Να τολμησω να πω μεγειες ??
    Κρανάκι μπουφανάκι έχω πάρα πολυ καλά,τα αγόρασα πρόσφατα,arai 600 και dainese 500.

    τέλος του μήνα,μέσα του άλλου το πολύ πιστεύω θα το έχω πάρει..το θέμα είναι ποιο?

  13. #13
    Αρχικά δημιουργήθηκε από ilion10
    Κρανάκι μπουφανάκι έχω πάρα πολυ καλά,τα αγόρασα πρόσφατα,arai 600 και dainese 500.

    τέλος του μήνα,μέσα του άλλου το πολύ πιστεύω θα το έχω πάρει..το θέμα είναι ποιο?

    honda.-



    q.s.oi gnomes einai san tis k@lotr!pid@es,oloi exoun apo mia!!!

  14. #14
    Αρχικά δημιουργήθηκε από bar-code
    honda.-



    q.s.oi gnomes einai san tis k@lotr!pid@es,oloi exoun apo mia!!!
    φίλε μου απο ποια άποψη μου προτείνεις honda?Σαν εταιρεία γενικά?

  15. #15
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    16/12/2007
    Μηνύματα
    270
    CBF.... μακράν!!!!!

Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. KAWASAKI ER-6f ABS OR HONDA CBF 600S
    από Ichigo στο forum Αντιπαραθέσεις
    Απαντήσεις: 95
    Τελευταίο μήνυμα: 08/11/2007, 15:58
  2. Honda CBF-600S ABS vs Yamaha Fz6 Fazer
    από anixneyths στο forum Honda CBF's
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 14/04/2005, 10:18

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF