Σελίδα 2 από 18 ΠρώτοΠρώτο 123456712 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 30 από 263

Θέμα: Θόρυβος από το μπροστινό του v-strom 650 (5 threads in one)

  1. #16
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της gcrook
    Εγγραφή
    22/03/2003
    Μηνύματα
    6.231
    Αρχικά δημιουργήθηκε από ksoup
    Το δυνατο αυτο click που αναφερεις οντως το κανουν ολα τα strom και πριν το διασταυρωσω με αλλους κατοχους ειχα απευθυνθει σε διαφορα εξουσιοδοτημενα και ολοι ειχαν διαβεβαιωσει οτι προκειται
    για φυσιολογικο θορυβο που προκειται απο τους πλευστους δισκους.
    Οποτε μην ανησυχεις εκτος αν μας δουλευουν ολους ...ομαδικα
    Οι πλευστοι δισκοι ακουγονται παντου και παντα ειτε βρισκονται σε Σουζουκι ειτε σε Χοντα.
    Για να καταλαβετε ακριβως πως ακουγονται καντε το εξης:

    Ανεβειτε στη μηχανη σας.
    Φροντιστε το εδαφος να μην εχει κλιση.
    Με τα ποδια σας σπρωξτε λιγο μπροστα τη μηχανη και τσιμπηστε αποτομα το μπροστινο.
    Θα ακουστει ενα τσικ.
    Μετα καντε λιγο πισω και τη μηχανη και ξαναφρεναρετε.(το μπρος-πισω ειναι για να αποφορτιστουν τα πριτσινια στους δισκους δηλαδη αμα κανετε 2 φορες μπροστα και φρεναρετε τη δευτερη δεν θα ακουστει τιποτα).

    Οι δισκοι ομως δεν ακουγονται σε λακουβες ουτε κανουν κλουπ το οποιο ακιουγεται με 100 χλμ στο κεντρο της πολης και με δεκα κομπρεσερ διπλα σας για σαουντρακ.

    Σε περιπτωση που μπαινετε σε καποιο ξενο V-strom forum καντε αναζητηση χρησιμοποιωντας τoυς ορους " (steering) (front) bearing, thumping soynd," και θα κατατοπιστειτε καλυτερα πιστευω.
    -Have you any famous last words?
    -..Not Yet!
    -"Not yet"!? Is that famous?

  2. #17
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της gcrook
    Εγγραφή
    22/03/2003
    Μηνύματα
    6.231
    Αρχικά δημιουργήθηκε από makaronachis
    Gcrook,καταρχάς ευχαριστώ για το ενδιαφέρον. Αν κουνήσω το μηχανάκι μπρος ή πίσω και πατήσω απότομα φρένο ακούγεται αυτός ο θόρυβος που σου λέω.Σε μάστορα να το πάω εδώ που είμαι Ρέθυμνο λίγο δύσκολο γιατί δεν έχει κανένα εξουσιοδοτημένο.Σε κάνα μήνα θα ανέβω Αθήνα,υπάρχει κανένα καλό συνεργείο να του ρίξει μια ματιά;
    Δεν χρειαζεται εξειδικευμενο συνεργειο για κατι τετοιο,μη σου πω ουτε καν μηχανικος, ακομα και ο καστανας της γειτονιας που λεει ο λογος να εχει οδηγησει μηχανη θα ξερει να σου πει με σκριβεια.

    Μιληστε για τους προβληματισμους σας με καποιο μηχανικο θα σας πει σιγουρα.
    -Have you any famous last words?
    -..Not Yet!
    -"Not yet"!? Is that famous?

  3. #18
    Φίλε μου κι εμενα μου κανει ενα Τακ απο μπροστα το Ηορνετ μου μετα απο 1εβδομαδα που το πηρα!αλλα δεν μπορω να βρω τι φταιει!σαν να χτυπανε οι μπουκαλες με την τιμονοπλακα εχω μια αισθηση!:o

  4. #19
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    08/03/2005
    Μηνύματα
    165

    μπροστινο

    εαν ο θοτυβος προερχεται απο τα ρουλεμαν δεν μπορει να αγνοηθει
    γιατι φθειρωνται.αν ειναι κατι αλλο παιζεται.παντως απο οποιο σημειο του μπροστινου προερχεται σταματα στην πανω πλακα και ετσι δινει την εντυπωση οτι κτυπουν τα ρουλεμαν
    wrench

  5. #20
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της makaronachis
    Εγγραφή
    09/04/2005
    Μηνύματα
    200
    Well well well,ή όπως θα λέγαμε στα ελλήνικα,λοιπόν:Νομίζω οτί η απάντηση κρύβεται εδώ.Το βρήκα από http://vstrom.info/cgi-bin/moin.cgi/...ont_Suspension



    My DL 650 Seems to Have Overly Sensitive Front Suspension
    I have a DL 650 with about 1900KM. I've noticed lately I can feel unseen bumps in the pavement. To
    make sure it wasn't the engine, I can feel these small bumps with the clutch in and coasting. It will
    look like smooth pavement, yet I still feel a "bumpyness" in the handlebars. Increasing the rear preload
    improved it slightly. Any suggestions. It's like the front suspension is too sensitive.
    Your DL650, like the one I just bought, has a damper rod fork unlike the cartridge forks on the DL1000. Damper rod forks have too much high speed damping and too little low speed damping, but they are inexpensive and work pretty well. I don't like the harsh action over sharp bumps either so I ordered a set of "cartridge emulators" from Race Tech. These little wonders drop into the fork tubes after some modification to the damping rod orifices and make the damping rod fork "act" just like an adjustable cartridge fork..which means "soft" high speed damping (over sharp bumps) but "harder" low speed damping (brake dive). I have not installed them yet but will post a report when I get the job done.

    Δεν καταλαβαίνω ακριβώς τι λέει αλλά μάλλον έχει να κάνει με το μαλακό μπροστινό.Ε;Τι λέτε κι εσείς;

  6. #21
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της makaronachis
    Εγγραφή
    09/04/2005
    Μηνύματα
    200
    Λοιπόν βρήκα και αυτό εδώ και μάλλον είναι η αιτία του χτυπήματος.Δεν ξέρω όμως αν καλύπτεται από την εγγύηση.Για δείτε αυτή τη σελίδα.
    http://vstrom.info/cgi-bin/moin.cgi/...ont_Suspension
    Τρώω άρα υπάρχω.Τρώω περισσότερο,υπάρχω περισσότερο.

  7. #22

    Μην ανησυχείς

    Εχω το ίδιο πρόβλημα.. είναι οι πλευστοί δίσκοί μην ανυσηχείς. Οσο για το θόρυβο απο το μοτερ μετα την δεύτερη αλλαγή λαδιών σταμάτησε σε εμενα(7500 χλμ). Καλα χιλιόμετρα

  8. #23
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    08/03/2005
    Μηνύματα
    165

    για το θορυβο

    εμαθα πως τον θορυβο στο μπροστινο τον κανουν ολα και δεν προερχεται απο τα ρουλεμαν.πιεσε την αντιπροσωπια γιατι καποια ανακληση θα τους εχει ερθει για το μπροστινο και κανουν το κοροιδο
    wrench

  9. #24
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της makaronachis
    Εγγραφή
    09/04/2005
    Μηνύματα
    200
    Προς Φατα Μουτρα:Δεν νομίζω οτί είναι οι πλευστοί δίσκοι γιατί ακόμα κι αν κρατάω πατημένο το μπροστινό φρένο,όταν πέφτω σε λακούβα,το κλακ ακούγεται.Ο θόρυβος που ακουγόταν μεταξύ 5000 και 7000 στροφών προερχόταν από τα κάγκελα της givi!!!!!Κι όμως συντονίζουν τα κάγκελα σ΄αυτές τις στροφές και βγάζουν θόρυβο και αρκετούς κραδασμούς...Προσπαθώ να κάνω κάποια πατέντα βάζοντας κάποιο αντικραδασμικό αξονάκι ανάμεσα στα δύο κομάτια των κάγκελων αλλά δεν νομίζω να καταφέρω και πολλά.Πάντως δόξα τον Αλλάχ υπάρχει και το internet αλλοιώς ακόμα θα έψαχνα τι φταίει.... Δείτε αυτη τη σελίδα:http://www.stromtrooper.com/forum/vi...vi+crash+bars.
    Προς wrenvhfzr:Θα το ψάξω.Πάντως όσους έχω ρωτήσει τόσες απαντήσεις έχω πάρει.α)Εξουσιοδοτημένο συνεργείο στην Κρήτη,δεν ξέρουμε λέει...β)Suzuki,κεντρικά:άπό τους πλευστούς δίσκους.Και γ)Μέσω τηλεφώνου σε συνεργείο Αθήνα,Είναι τα καλάμια ψηλά και κτυπά η μάσκα...και κάτι άλλα γενικόλογα και ακαταλαβίστικα...Γενικώς η εύκολη απάντηση είναι εντάξει όλα το κάνουν μην ανυσηχείς.Πολύ κατατοπιστική απάντηση και άκρως αιτιολογημένη.Γεια και χαρά

  10. #25
    Αν σηκώσεις τον εμπρός τροχοό στον αέρα και πατήσεις τη μανέτα του φρένου (οχι μονος σου εννοείται ) μπορείς να περιστρέψεις τον τροχό κατα μία μολύ μικρή γωνία που οφείλεται στην ανοχη του δίσκου με τα πριτσίνια του.Αυτή η ανοχή υπάρχει για να αποφευχθούν οι παραμορφήσεις οταν διαστέλλεται ο δίσκος στο έντονο φρενάρισμα. Οταν είσαι φρεναριστος και πέσεις σε λακούβα έχω την εντύπωση πώς ο τροχός μετά τη συμπίεση μπορεί ναχτυπάει λόγω αυτής της ανοχής........Μάλλον
    Ο θόρυβος απο τομοτερ που άκουγα εγώ ήταν σάν σφύριγμα χαμηλής συχνότητας από μετάδοση.

  11. #26
    τυχαιο μέλος
    Εγγραφή
    22/05/2003
    Μηνύματα
    69
    Την ίδια ερώτηση με το θόρυβο που κάνει στις λακούβες την έκανα προχτες στο συνεργείο που τη πήγα για το service για να τον τεστάρω... και ναι, έδωσε αμέσως τη σωστή απάντηση = είναι εγγενές χαρακτηριστικό της ανάρτησης όπως περιγράφεται στο λινκ που έβαλε ο makaronachis.. Οπότε δεν υπάρχει λογος ανησυχίας για ρουλεμάν λαιμού και τα λοιπά....

  12. #27

    Question Θόρυβος από το μπροστινό σύστημα

    Από τη στιγμή που το πήρα (DL650) στην παραμικρή ανατάραξη (λακούβα, σαμάρι κ.λ.π) άκουγα ένα δυνατό ΚΡΑΚΚΚΚ !!! από το μπροστινό σύστημα.

    Μετά από ένα/δύο χιλιόμετρα ο θόρυβος έγινε πιο ήπιος, (ΚΡΑΚΚΚΚ όχι δυνατό) αλλά μέχρι σήμερα παραμένει. Φυσικά δεν το άφησα έτσι πήγα στο συνεργείο (Μάντης, Μεσογείων 46 –μου έχουν πεί καλά λόγια-) και το ανέφερα. Η απάντηση που πήρα χωρίς τον παραμικρό έλεγχο είναι ότι είναι γνωστό το θέμα, δεν είναι πρόβλημα «κάθονται τα ρουλεμάν στη θέση τους». Στο πρώτο service (ευτυχώς αύριο) μαζί με λάδια, συσφίξεις κ.λ.π θα το ελέγξουν.

    Τώρα βέβαια, εγώ προβληματίζομαι, γιατί ας’ πούμε δεν μπαίνουν τα ρουλαμάν στη θέση τους από τον κατασκευαστή και περιμένουμε τις ελληνικές λακκούβες να κάνουν τη δουλειά????

    Μήπως συμβαίνει κάτι άλλο????? :a53: Αλλά πάλι πολύ σίγουρος μου φάνηκε ο μηχανικός, σα να το έχει ακούσει πολλές φορές αυτό το πρόβλημα.

    Προς το παρόν πάντως όσο μπορώ αποφεύγω τις ανωμαλίες του δρόμου και πατάω συχνά στα μασιπιέ, προς απόσβεση …

    Μήπως γνωρίζει κάποιος κάτι να το πεί και εμάς να ξεστραβωθούμε ????

    Bye

  13. #28
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της x-rider
    Εγγραφή
    13/08/2002
    Μηνύματα
    504
    Δεν ξερω να σου πω αλλα τωρα να λεει

    να πατας στο μασπιε για αποσβεση μου φαινεται...

    ωραια λυση,αυτο βρηκε να πει

    τεσπα μακαρι τωρα που θα το ξαναπας να διορθωθει

    και......... ανωδυνα!

  14. #29
    αχ...και να χα μοτόρι! Το avatar του/της Tropeas
    Εγγραφή
    06/05/2005
    Μηνύματα
    4.981
    Εμένα έκανε έτσι το SV μετά απο καιρό και πολλές λακούβες αλλά δεν ήταν τίποτα....

    Το φαίρινκ πιάνει σε 2 βίδες στο τιμόνι και ξελασκάρουνε, αυτές θέλουν σφύξιμο...

  15. #30
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της THEOD
    Εγγραφή
    12/04/2003
    Μηνύματα
    2.220
    Έχει ξανακουστεί εδώ μέσα πρόβλημα θορύβων από το μπροστινό του 650...Δεν θυμάμαι όμως τι ήταν.
    Το εξουσιοδοτημένο σίγουρα το έχει ξαναδεί το έργο και πιστεύω ότι θα στο ελεγξουν-φτιάξουν.

Σελίδα 2 από 18 ΠρώτοΠρώτο 123456712 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. ΤΡΙΞΙΜΟ ΑΠΟ ΤΟ ΤΑΜΠΛΟ ΣΕ V-strom 650 κ7.
    από snatch στο forum Suzuki V-Strom series
    Απαντήσεις: 23
    Τελευταίο μήνυμα: 01/02/2008, 12:13
  2. γνώμες για το ABS του V-Strom 650
    από Skakinen στο forum Suzuki V-Strom series
    Απαντήσεις: 19
    Τελευταίο μήνυμα: 08/11/2007, 11:43
  3. Απαντήσεις: 19
    Τελευταίο μήνυμα: 17/09/2006, 01:24
  4. Honda Innova θορυβος απο το φαναρι
    από ioannou_b στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 19
    Τελευταίο μήνυμα: 19/06/2006, 20:03
  5. Επιστροφή από το χωριό του Λεωνίδα
    από afrotwin στο forum Συναντήσεις & βόλτες
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 24/05/2004, 12:51

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF