Σελίδα 2 από 2 ΠρώτοΠρώτο 12
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 27 από 27

Θέμα: 0-300

  1. #16
    εγω παντος προβληματιστικα....ειλικρινα..

  2. #17
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της VALES
    Εγγραφή
    16/02/2009
    Μηνύματα
    1.059
    Αρχικά δημιουργήθηκε από ΓΙΑΓΙΑ ΑΡΚΟΥΔΑ
    οταν το 2002 εκανα για πρωτη φορα το css ο ΑΝΤΙ o αρχιεκπεδευτης μας ειπε το εξεις....
    τα τερματισμενα λαστιχα ειναι για εφε στην καφετερια, ο καλοσ οδιγοσ στριβη με την μοτο ορθεια.....!!!!!!???????? οταν του ειπαμε εμεισ οτι η μοτο δεν στριβη ορθεια μας ειπε οτι θα το μαθεναμε εκεινη την ημερα...βεβαια δεν ενοουσε τελειος ορθεια αλλα με τα ιδια χιλιομετρα που προτα στριβαμε και η μοτο ευρισκε κατω θα μαθεναμε να στριβουμε και η μοτο να εχει ακομα παααααρα πολλα περιθορια να βρη....εγω οδηγουσα μοτο απο το 1975 οποτε ειχα 27 χρωνια πειρας. την ημερα εκηνη απο τα 60 ατομα που ημασταν μονο 2 δεν ημασταν αγωνιζομενοι στα διαφορα ελλικημα προταθλιματα. ενδικστικα .. διατσιδης , σινιορης, χαλαρις, σανπανικου, κ.α. οταν ακουγαμε τον αντι να μας κανει την θεωρια του 1 σεζιον του 1 λεβελ λεγαμε ολοι χαμογελοντας...<< αυτος μας νομιζει για μαλακες που δεν ξερουμε να οδηγουμε...>>
    μετα μπικαμε στην πιστα να κανουμε την θεωρια πραξη......
    μας κοπικε το χαμογελο, χεστικαμε απο τον φοβο μας για να κανουμε αυτο το γελειο που θεωρουσαμε οταν μας το ελεγε, χωρεις να κινδινευσουμε βεβαια ουτε για αστειο.μετα απο ενα γυρο στην πιστα 20 κατασπροι σαν φαντασματα χωρεις χαμογελο μπικαμε στα παντοκ λεγοντας ολοι οτι ο αντι δεν μας θεωρουσε μαλακες κουλους ... ειμαστε μαλακες κουλοι που θεορουσαμε οτι ξερουμε.......
    εκεινο το σαββατοκυριακο εκανα 1 και 2 λεβελ σαν κοστος... με ξενοδοχειο φαγητο καυσιμα κλπ κοντα στο 800αρι. ειναι κοστος θα μου πειτε ... ενα πεσιμο που μπορεις να γλιτοσεις απο αυτα που εμεθες τι κοστος θα γλιτοσεις ? και δεν μιλαμε για τραυματισμο μονο πλαστικα λεμε.......αν θα το ξανακανα? ...
    εχω κανει 3 φορες το λεβελ 1, 7 φορες το λεβελ 2, και 9 φορες το λεβελ 3, και παντα με βελτιονουν...
    προτημο μια- δυο φορες τον χρονο να πηγενω στα μαθηματα και να ξεδινο με 100% ασφαλεια παρα να πιγενο στα αμφιβολου ασφαλειας τρακ ντεει η να τρεχο στους δρομους που ειναι τρομερα επικινδυνο...






    Tα έχουν πει κι άλλοι... και τους λένε μ@λ@κες.
    Στην υγειά σου

  3. #18
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της bentouza
    Εγγραφή
    17/06/2006
    Μηνύματα
    739
    πως βλεπετε το riding school για μικρο μηχανακι (125-250) μιας που πλεον γινεται στο auto festival και οχι στα μεγαρα;;
    (χωρια το κοστος..)

  4. #19
    φιλε VALES δεν ξερω αν εισαι παλιος εδω, θα θημουνται οι παλιοι οτι μετα την προτη φορα που ειχα κανει το λεβελ 1 + 2 μαζευα οσους ηθελαν και τους εδειχνα τι τι ειχα μαθει. και ολοι μαθανε πολλα και αργοτερα εχοντας εκτιμιση την αξια αυτων που τους εδειξα και μπορεσαν να πανε εγηναν οπως ελεγαν ασφαλεστεροι οδιγοι. στην αρχη ολλοι σε ολλα τα φορουμ ενδιαφερθικαν να με ακουσουν και να μαθουνμετα καποιοι διαχιριστες σε μερικα φορουμ αρχισαν να θαβουν τα ποστ που εβαζα για να μαθενουν και τα παιδια που δεν ηταν αθηνα γιατι σκευτικαν οτι μπορουν να διοργανοσουν σαν φορουμ μαθηματα με το 0300 και να βγαλουν και το κατιτι τους σαν χαρτζιλικη.... ευτιχος δεν ειναι ολα τα φορουμ ετσι. μαλιστα ειχα κατιγοριθη οτι τα επερνα απο το 0300 για να τουσ διαφιμιζω ενω απο αλλουσ μου ελεγαν οτι << δεν φοβασε μην σου κανει αγωγη το 0300 που μας δυχνεισ το τι σας μαθενουν?)
    βγαλτε συμπερασμα ..
    τελικα καπου κουραστικα της κατηγοριες οτι τα περνω , ειμαι παπαγαλακι του 0300 και επαψα να γραφω για αυτα τα θεματα στα φορουμ.
    προφανος καποιοι θεωρουν οτι ειναι καλιτερα να τσακιζονται απο αγνεια μοτοσηκλετιστες, παρα να τους ανοιγω εστω και λιγο τα ματια το πως να οδηγουν σωστα και μα ασφαλεια αφου αυτοι δεν εχουν κερδος....
    παρ'ολα αυτα πολλοι με περνουν τιλεφονο και μαζευομαστε ακομα και μαλιστα οταν γραφω οτι παω καπου επαρχεια μου στελνουν μινιματα οτι θα μαζεψουν τα φιλαρακια τους μια που θα περασω απο τα μερι τους να του πω 2 λογια ...
    οσο για το 0300 ..
    τα παιδια δεν εχουν προβλιμα που λεω την υλη του css στον κοσμο. οπος λεει και ο χουντρας αλλα και η αρβανιτακη ... η καλυτερη διαφημιση ειναι ο ευχαριστημενος πελατης σε καθε προιων...
    αν δεν ημουν ευχαριστημενος θι πιστευετε τουλαχιστον οσοι με ξερετεοτι θα το διαφιμηζα η θα το ξεσκιζα στο θαψημο? και αν δεν ηταν καλο θα εστελνα τα ΠΑΙΔΙΑ ΜΟΥ?

  5. #20
    φιλε bentouza μια χαρα ειναι πηγενε τωρα και κανε. εγω και ο καθε ενας απο εμας που ημασταν πολλα χρωνια οδιγοι σε μοτο το δισκολο δεν ηταν το να μαθουμε το δισκολο ηταν να ξεχασουμε να οδιγουμε με τον λαθος τροπο και να αρχισουμε να οδηγουμε με τον σοστο.....

  6. #21
    διαβαστε αυτο το κειμανακι που ειχα ποσταρι παλεοτερα το 2007

    Προς τους γονείς των μελλοντικών μοτοσικλετιστών.

    Τα παιδιά βρήκαν την μηχανή και οι γονείς έχασαν τον ύπνο τους.
    Πόσοι από εμάς τους γονείς δεν ακούσαμε από τα παιδιά μας ότι θέλουν να πάρουν μηχανή η μηχανάκι και αισθάνθηκαν το αίμα τους να παγώνει και την γη να φεύγει κάτω από τα πόδια τους. Και όρχησαν οι τσακωμοί και οι βαριές κουβέντες <<μηχανάκι θα πάρεις πάνω από το πτώμα μου>>.
    Είναι όμως τόσο φοβερά τα πράγματα?
    Θα έλεγα και ναι και όχι.
    Και ας τα πάρουμε τα πράγματα από την αρχή.
    Σας λέει το παιδί σας ότι θα πάρει μηχανάκι και αρχίζετε να τσακώνεστε και να φωνάζετε. Πιστεύεται ότι αυτός ο τρόπος είναι ο σωστός?

    Τι θα εμποδίσει να πάρει το μηχανάκι του φίλου του και χωρείς δίπλωμα, γνώσεις, και σωστό εξοπλισμό, να κινηθεί παράνομα με ένα μηχανάκι που στο κάτω κάτω δεν ξέρει το αν είναι σωστό η είναι ρημάδι. Το αποτέλεσμα είναι ότι κάποια στιγμή θα τον πιάσουν και θα τον τρέχουν στα δικαστήρια η θα τσακιστή και θα είναι τα πράγματα χειρότερα.
    Και όσο και να φωνάζετε εσείς , από αντίδραση προς τον τρόπο που συμπεριφέρεστε, η γιατί οι φίλοι του είπαν <<που θα σε δουν οι γέροι σου εδώ πέρα>> η γιατί είναι <<μαγκιά>>.
    Το αποτέλεσμα είναι το ίδιο το παιδί σας θα είναι παράνομο και επικίνδυνο για την σωματική του ασφάλεια, αλλά και για τους άλλους.
    Τι έκανα εγώ……
    Κάποια στιγμή σαν γονιός και εγώ (έχω 3 γιους 25, 23, 19, χρόνων) ήξερα μια που είμαι μοτοσικλετιστής από το 1975 ότι <<το μήλο θα πέσει κάτω από την μηλιά>>.
    Και ήρθε η ημέρα το 1998 που ο μεγάλος μου γιος έκλεισε τα 16 του μου είπε ότι <<μπαμπά θέλω να πάρω μηχανάκι , έχουν άλλοι οι φίλοι μου και θέλω να πάρω και εγώ να πηγαίνω καμιά βόλτα και να πηγαίνω και στην σχολή γρήγορα>>.
    Δεν αισθάνθηκα ούτε το αίμα μου να παγώνει αλλά ούτε την γη να χάνετε από τα πόδια μου. ήταν φυσικό επακόλουθο ακόμα και αν εγώ δεν είχα μηχανή, η μοτοσικλέτα είναι δίπλα μας, την βλέπουμε κάθε στιγμή και μην μου πείτε ότι όσο και να την φοβάστε και σε οποία ηλικία και να είστε ότι δεν θαυμάσατε μια μοτοσικλέτα που σταμάτησε κάποια στιγμή δίπλα σας στο φανάρι…
    Πήρα λοιπών τον γιο μου από το χέρι και τον πήγα σε κάποια μαγαζιά να διαλέξει αυτήν που του άρεσε και την κλείσαμε.
    Την ημέρα που την έφερα στο σπίτι την πάρκαρα κάτω από την πολυκατοικία και ζήτησα από την γυναίκα μου και τους γιους μου να κατέβουν,
    Μαζεύτηκαν γύρω από το μηχανάκι και το θαύμαζαν. Τότε τους είπα αυτό που πιστεύω ότι θα τους έμενε να το θυμούνται για πάντα.
    Το βλέπετε το μηχανάκι? Σας αρέσει? Λοιπών θα σας μάθω να οδηγείτε το μηχανάκι, και θα πάτε ένας ένας μόλις γίνετε στην επιτρεπόμενη ηλικία να βγάλετε δίπλωμα.
    ΑΛΛΑ….
    Προσέξτε καλά αν πέσει στην αντίληψη μου ότι δεν φοράτε το κράνος σας, η κάνετε κόντρες, η τρέχετε και κάνετε καγκουριες, τότε ΔΕΝ θα το πουλήσω το μηχανάκι. Αλλά θα σας κατεβάσω εδώ όπως είμαστε τώρα και θα του βάλω φωτιά να το κάψω μπροστά σας, με αυτόν τον τρόπο θα βλέπετε τα όνειρα σας για μηχανάκι να καίγονται και θα ξέρετε ότι ΕΣΕΙΣ τα κάψατε με την ανευθυνότητα σας.
    Όλο αυτό το έκανα με το σκεπτικό ότι θα οδηγήσει που θα οδηγήσει μηχανάκι, ας οδηγήσει το δικό του που θα ξέρει ότι είναι σωστά συντηρημένο, να είναι νόμιμος για να μην έχει τον φόβο να τον κυνηγήσει η τροχαία , αλλά και τον φόβο (που φυλαει τα έρημα που λέει η παροιμία) ότι αν κάνει κάποια λαδιά θα με βρει απέναντι του και όχι υποστηριχτή του. Και μάλιστα όταν για αυτές της ιδέες μου έδωσα μάχη μαζί με την υποστήριξη της Κατερίνας προς όλους τους συγγενείς και φίλους που εναντιώνονταν μαζί μας.
    Με αυτό το σκεπτικό προχωρήσαμε σαν οικογένεια και με τον δεύτερο γιο και με τον τρίτο.
    Το 2002 αποφάσισα να δηλώσω συμμέτοχη σε μαθήματα ασφαλούς οδήγησης μοτοσικλέτας για να βελτιώσω της ικανότητες μου αλλά και να αποκτήσω γνώσεις που θα μετέδιδα στα παιδιά μου.
    Ήταν απίστευτη εμπειρία που με έκαναν να νιώσω ότι είμαι άσχετος τέλειος, και ας οδηγούσα 27 χρόνια μοτοσικλέτα.
    Γυρίζοντας μάζεψα τα παιδιά μου και αρκετούς φίλους και τους έδειχνα το τι έμαθα. Ήταν σαν να άνοιξε ένα παράθυρο και κοίταξα σε έναν νέο κόσμο πολύ πιο όμορφο και ασφαλή.
    Μια μέρα ο μεγάλος μου γιος εκεί που έβλεπα τηλεόραση μου έρχεται με ένα περιοδικό και μου δείχνει μια μότο απίστευτης ομορφιάς και υψηλών επιδόσεων.
    Μπαμπά αυτό θέλω να πάρω βρήκα και να πουλήσω το σκούτερ.
    Μπράβο σου αγόρι μου πολύ ωραίο μηχανάκι του είπα. Αν σου αρέσει να το πάρεις. Δουλεύεις και τα χρήματα σου είσαι ελεύθερος να τα επενδύσεις σε ότι σε ευχαριστεί.
    Το δείξαμε και στην Κατερίνα και της άρεσε. Και εμείς θα σου κάνουμε ένα δωράκι του είπε.
    Αλώστε αν του άρεσε του ιδίου εμάς δεν μας έπεφτε και λόγος. Και να του λέγαμε ότι δεν θέλαμε ήταν 23 χρονών παιδί. Την άλλη μέρα μάλιστα το πρωί έδωσε προκαταβολή και έκλεισε το μηχανάκι, και εγώ έριξα το τηλεφώνημα για το δωράκι του Γιάννη.
    Του κλείσαμε μαθήματα σουπερ μπαικ ασφαλούς οδήγησης στο ίδιο σχολείο που έκανα και εγώ. Το ίδιο έκανα τώρα και με τον δεύτερο που αγόρασε και αυτός μεγάλη μηχανή.
    Εγώ με τα παιδιά μου έχουμε πάει με της μοτοσικλέτες μας πάρα πολλά ταξίδια στην Ελλάδα και στο εξωτερικό. Γονείς και παιδιά η μοτοσικλέτα μπορεί να τους δέσει με ακόμα πιο ισχυρούς δεσμούς.

  7. #22
    Αρχικά δημιουργήθηκε από ΓΙΑΓΙΑ ΑΡΚΟΥΔΑ
    φιλε VALES δεν ξερω αν εισαι παλιος εδω, θα θημουνται οι παλιοι οτι μετα την προτη φορα που ειχα κανει το λεβελ 1 + 2 μαζευα οσους ηθελαν και τους εδειχνα τι τι ειχα μαθει. και ολοι μαθανε πολλα και αργοτερα εχοντας εκτιμιση την αξια αυτων που τους εδειξα και μπορεσαν να πανε εγηναν οπως ελεγαν ασφαλεστεροι οδιγοι.

    2004, η πρωτη μου επαφη με το μοτο, και ειχα την τυχη να "πέσω" πάνω στον Γιώργο - γιαγιά αρκούδα!

    είχα 8 μηνες μοτοσυκλέτα και στην ουσία οι τεχνικες και οι δυνάμεις που ασκουνται στην μοτο όπως μας τις εξηγησε ο Γιώργος "γραφτηκαν" σε λευκό χαρτί μέσα μου, με τα διανυθέντα πλέον χιλιόμετρα έγιναν βίωμα...

    εάν και όταν ξανακαβαλήσω SS τα μαθήματα θα επαναλειφθούν επίσημα!


    Όρθιοι Όλοι!

  8. #23
    Αρχικά δημιουργήθηκε από ΓΙΑΓΙΑ ΑΡΚΟΥΔΑ
    φιλε VALES δεν ξερω αν εισαι παλιος εδω, θα θημουνται οι παλιοι οτι μετα την προτη φορα που ειχα κανει το λεβελ 1 + 2 μαζευα οσους ηθελαν και τους εδειχνα τι τι ειχα μαθει. και ολοι μαθανε πολλα και αργοτερα εχοντας εκτιμιση την αξια αυτων που τους εδειξα και μπορεσαν να πανε εγηναν οπως ελεγαν ασφαλεστεροι οδιγοι.
    Aν κάποιοι θέλουν να βρούν τα παλιά ποστ του Γιαγιά Αρκούδα

    http://www.moto.gr/forums/showthread...&threadid=1754
    http://www.moto.gr/forums/showthread...&threadid=3004

    SRX6 & Tuono Rulezzz
    Επί αμφιβολίας άνοιξε τέρμα το γκάζι. Μπορεί να μη δώσει λύση στο πρόβλημα αλλά θα δώσει τέλος στην αγωνία..

  9. #24
    εγω πότε θα ξύσω γόνατο? Το avatar του/της PQC
    Εγγραφή
    20/01/2005
    Μηνύματα
    164
    Ρε παιδιά τελικά τι προτείνετε;css ή riding scool?ποια η διαφορά τους;
    Αν δείτε ένα μαύρο κόκκινο fazer 1000 να περνάει τάπα στην στροφή ξύνωντας μασπίεδες, αυτιά και γόνατα σίγουρα δεν είμαι εγώ

  10. #25
    ΑΜΑΝΙΚΟ ΒΕΛΟΣ Το avatar του/της TROOPER
    Εγγραφή
    07/05/2006
    Μηνύματα
    10.591
    Αρχικά δημιουργήθηκε από PQC
    Ρε παιδιά τελικά τι προτείνετε;css ή riding scool?ποια η διαφορά τους;
    ξεκινας απο την αρχη που ειναι το rs και αν θελεις συνεχιζεις στα λεβελ του css.

    κατ εμε ειναι απαραιτητο το rs ουτως η αλλως.ειναι η βαση.
    ΚΙ ΕΜΕΙΣ ΚΑΚΟ ΧΕΡΟΒΟΛΟ, ΚΙ ΕΣΕΙΣ ΚΑΚΟ ΔΕΜΑΤΙ...

  11. #26
    Επειδή σκέφτομαι και εγώ για RS, που θα βρω πληροφορίες?

    Κάνει μόνο το 0-300? Πόσο κοστίζει? έχει lvl?

  12. #27
    Αρχικά δημιουργήθηκε από ermiss
    Επειδή σκέφτομαι και εγώ για RS, που θα βρω πληροφορίες?

    Κάνει μόνο το 0-300? Πόσο κοστίζει? έχει lvl?
    Πάτα εδώ και μάθε :

    http://www.superbikeschool.gr/show.p...57&page_id=439
    μπάρον says :
    "Japan rullezzzz re και ας το περνάω μίνιο και μουράβια κάθε 2 βδομάδες :rotflmao: "
    -
    _Holder of Honoured Blockage Degree delivers lessons on invisibility_

    Ο Καγκουρογαμόσαυρος

Σελίδα 2 από 2 ΠρώτοΠρώτο 12

Παρόμοια θέματα

  1. Για Kawasaki Klx 250-300- D-tracker
    από ondrift στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 12/11/2006, 22:19
  2. 16 και 31 Οκτωμβριου 0-300 Riding School
    από anco στο forum Οδήγηση: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο μήνυμα: 16/09/2006, 22:27
  3. Πιθανοτητες πτωσης στα μαθηματα CSS & 0-300
    από anco στο forum Οδήγηση: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 15/08/2004, 23:41
  4. Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 27/02/2004, 10:58
  5. TRAIL RIDE 0-300 στα Κιούρκα 14/12
    από SeNNinhA στο forum Συναντήσεις & βόλτες
    Απαντήσεις: 21
    Τελευταίο μήνυμα: 16/12/2003, 15:20

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF