Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 21

Θέμα: Ποια είναι η "καλύτερη" εποχή για αγορά μεταχειρισμένης moto?

  1. #1

    Ποια είναι η "καλύτερη" εποχή για αγορά μεταχειρισμένης moto?

    Γεια σας!

    Παρακολουθώ το forum εδώ και κάνα 5μηνο και αυτό είναι το πρώτο μου post.

    Καταρχήν συγχαρητήρια για το forum, με βοήθησε αρκετά, βρήκα πολλές και χρήσιμες πληροφορίες και τώρα μπαίνω στο θέμα

    Έχω μπεί στην 3η δεκαετία της ζωής μου και αποφάσισα να βγάλω δίπλωμα και να προβώ στην αγορά μιας μεταχειρισμένης μηχανής.

    Πέρα από scooterάκια, παππάκια και ένα DT 50 άρι ενός φίλου όταν ήμουν στην εφηβεία δεν έχω άλλη εμπειρία με moto.

    Τώρα δίνω για δίπλωμα απεριορίστων, έχω πάρει λίγο το κολλάι με το cb 400άρι της σχολής και βολιδοσκοπώ για ένα 250......άντε το πολύ 400άρι (ybr, cb, cbf κτλ) και γενικά με βλέπω για street/naked.

    Μπορώ να διαθέσω γύρω στα 2.000 Ευρώπουλα και σκέφτομαι να αφήσω την αγορά για Σεπτέμβριο.

    Εσείς τι λέτε? Ναι, τώρα είναι ωραίος ο καιρός για βόλτες αλλά μήπως από Σεπτέμβριο πέφτουν οι τιμές και στα μεταχειρισμένα?

    Επίσης, μηπως γνωρίζετε καμιά αξιόπιστη ανιπροσωπεία/μάντρα με μεταχ. moto κατα Θεσσαλονίκη μεριά?

    Thanx!

  2. #2
    ΑΜΑΝΙΚΟ ΒΕΛΟΣ Το avatar του/της TROOPER
    Εγγραφή
    07/05/2006
    Μηνύματα
    10.591
    διαβαζεις 5 μηνες το φορουμ αδερφε και θα παρεις μεταχειρο απο μαντρα ???

    οκ...
    ΚΙ ΕΜΕΙΣ ΚΑΚΟ ΧΕΡΟΒΟΛΟ, ΚΙ ΕΣΕΙΣ ΚΑΚΟ ΔΕΜΑΤΙ...

  3. #3
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της devil's animal
    Εγγραφή
    05/01/2005
    Μηνύματα
    11.987
    οι τιμες στα μεταχειρο ειναι ηδη ΠΟΛΥ πεσμενες...

    οι μαντραδες ειναι κλεφτες και αλητες...

    α,καλως ηρθες!

  4. #4

    Re: Ποια είναι η "καλύτερη" εποχή για αγορά μεταχειρισμένης moto?

    οταν εχεις τον παρα.
    Dorsoduro 750 & Norton 16H

  5. #5
    Οκ, μακριά από μάντρα. Εννοείται ότι θα κάνω μια εκτεταμένη έρευνα για να πάρω και μια πιο σφαιρική και πάνω από όλα ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ άποψη.

    Μπορείτε να μου δωσετε κάποιο πιο εμπεριστατωμένο επιχείρημα γιατί οι μαντράδες είναι οι κακοί της υπόθεσης?

    Στα μάτια ενός άσχετου όπως εγώ, όλοι θέλουν να πουλήσουν και ο νόμος του εμορίου ισχύει για όλους. ΚΕΡΔΟΣ

    Φαντάζομαι θα υπάρχουν και "λαμόγια" αντιπροσωπείες/συνεργεία, ειδικά αν είσαι άσχετος, μπορεί να σε πιάσουν πιο εύκολα κορόιδο.

    Όσον αφορά την εποχή, προφανώς δε γνωρίζω τι παίζει, απλά με λίγη κοινή λογική και το νόμο της προσφοράς και ζήτησης έβγαλα αυτό το συμπέρασμα.

    Ευχαριστώ για τις απαντήσεις και το καλοσώρισμα πάραυτα και ελπίζω να τα λέμε.

  6. #6
    -------------------- Το avatar του/της jfx
    Εγγραφή
    28/02/2008
    Μηνύματα
    230
    Αρχικά δημιουργήθηκε από angelapos
    Οκ, μακριά από μάντρα. Εννοείται ότι θα κάνω μια εκτεταμένη έρευνα για να πάρω και μια πιο σφαιρική και πάνω από όλα ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ άποψη.

    Μπορείτε να μου δωσετε κάποιο πιο εμπεριστατωμένο επιχείρημα γιατί οι μαντράδες είναι οι κακοί της υπόθεσης?

    Στα μάτια ενός άσχετου όπως εγώ, όλοι θέλουν να πουλήσουν και ο νόμος του εμορίου ισχύει για όλους. ΚΕΡΔΟΣ

    Φαντάζομαι θα υπάρχουν και "λαμόγια" αντιπροσωπείες/συνεργεία, ειδικά αν είσαι άσχετος, μπορεί να σε πιάσουν πιο εύκολα κορόιδο.

    Όσον αφορά την εποχή, προφανώς δε γνωρίζω τι παίζει, απλά με λίγη κοινή λογική και το νόμο της προσφοράς και ζήτησης έβγαλα αυτό το συμπέρασμα.

    Ευχαριστώ για τις απαντήσεις και το καλοσώρισμα πάραυτα και ελπίζω να τα λέμε.

    οι μαντραδες γνωριζουν καλύτερα πως να κανουν ενα μηχανακι να "φαινεται" εντάξει ενω δεν ειναι.
    εχουν λιγο μεγαλυτερες τμες απο ιδιώτες.
    πολλοι απο αυτους που σου δινουν εγγυηση, κανουνε αργότερα την παπια...
    γενικά εχουνε φαντασία στις λαμογιές! :P
    κάποιος μαλάκας μου σβήνει τα ποστ.

  7. #7
    Όπως είπε κι ο fantacid, όταν έχεις τα Λ7.
    Είτε από μάντρα είτε από χέρι το μεταχειρισμένο είναι λαχείο.
    Fun Is Not A Straight Line

  8. #8
    Τσαντισμενο Μελος Το avatar του/της Buenaventura
    Εγγραφή
    01/05/2009
    Μηνύματα
    171
    Αρχικά δημιουργήθηκε από jfx
    οι μαντραδες γνωριζουν καλύτερα πως να κανουν ενα μηχανακι να "φαινεται" εντάξει ενω δεν ειναι.
    εχουν λιγο μεγαλυτερες τμες απο ιδιώτες.
    πολλοι απο αυτους που σου δινουν εγγυηση, κανουνε αργότερα την παπια...
    γενικά εχουνε φαντασία στις λαμογιές! :P
    Ναι αλλα τον μαντρα ξερω που να τον βρω μετα,για να του σπασω το μαγαζι-κεφαλι αν το μηχανακι που θα μου πουλησει ειναι μαπα...:wacko:
    Επισης,ξερεις εσυ κανεναν ιδιωτη που να δινει εγγυηση...?
    The Ace of Spades

  9. #9
    balls of steel Το avatar του/της p@nos
    Εγγραφή
    04/09/2007
    Μηνύματα
    5.809
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Buenaventura
    Ναι αλλα τον μαντρα ξερω που να τον βρω μετα,για να του σπασω το μαγαζι-κεφαλι αν το μηχανακι που θα μου πουλησει ειναι μαπα...:wacko:
    Επισης,ξερεις εσυ κανεναν ιδιωτη που να δινει εγγυηση...?


    αμα πας να του σπασεςις το μαγαζι μετα απο 2 μερες θα σου κλεψουν εντελως τυχαια το μηχανακι, και ολο και κανα ατυχημα με τη μηχανη μπορει να σου συμβει, προτου εντελως τυχαια σου την κλεψουν προφανως


  10. #10
    κοιμώμενος άγρυπνα Το avatar του/της Gandalf dr685sm
    Εγγραφή
    25/04/2004
    Μηνύματα
    1.755
    Εντάξει.. δεν είναι όλοι οι μαντράδες έτσι...

    Αλλά πραγματικά το να αγοράσεις μεταχειρισμένη μηχανή είναι λαχείο αν δεν έχεις κάποιον που να γνωρίζει μαζί σου. Για μένα είτε απο ιδιώτη, είτε απο μαντρά καλό είναι να έχεις και ενα παιδί που να γνωρίζει απο μηχανές (αν είναι μηχανικός ακόμα καλύτερα) για να σε βοηθήσει στην αγορά που θα κάνεις.

    Gandalf
    Στην Ελλάδα θέλουμε να λειτουργούν τα πάντα υπέρ του ατόμου , έστω και εις βάρος του συνόλου.

  11. #11
    Το μηχανάκι που θα πάρεις από μαντρά το έχει πάρει αυτός από ιδιώτη, το έχει πλύνει και στο δίνει +το κέρδος του.

    Με 2,000€ μόνο απο ιδιώτη θα βρείς κάτι.
    A Noisy Tappet is a Happy Tappet!

  12. #12
    HUSKY TE450 Το avatar του/της SeNNinhA
    Εγγραφή
    29/10/2002
    Μηνύματα
    2.019
    Λοιπόν. Κάποια δεδομένα.

    - Οι μαντράδες ΔΕΝ είναι όλοι απατεώνες
    - ΠΟΛΛΟΙ μαντράδες είναι απατεώνες (αλλά άλλοι τόσοι έμποροι καινούργιων είναι επίσης απατεώνες)
    - Ένας μαντράς μπορεί εύκολα να κάνει μια μηχανή να φαίνεται άψογη (τουλάχιστον πιο εύκολα και φθηνά από ενα ιδιώτη)
    - Μια μηχανή έχει πουληθεί στην μάντρα γύρω στα 500 ευρώ πιο φθηνά και αγοράζεται γύρω στα 500 ευρώ πιο ακριβά (οι τιμές παίζουν ανάλογα αλλά κατά μέσο όρο κάπου εκεί είναι).
    - Την ίδια ακριβώς μηχανή από τον ιδιώτη θα την πάρεις τουλάχιστον 500 ευρώ φθηνότερα ή έως και την τιμή που την πάιρνει ο μαντράς (άρα έως και 1000). Αρκετά για να καλύψουν και κάποια πιθανή βλάβη.
    - Οι απατεώνες μαντράδες δίνουν και απατεωνίστικες εγγυήσεις.
    - Η εγγύηση τις πιο πολλές φορές είναι προφορική και δεν συνοδεύεται από γραπτή.
    - Πολλές φορές και στην γραπτή εγγύηση έχουν εξαιρεθεί τόσα πολλά που μόνο με δικαστήριο βρίσκεις το δίκιο σου.
    - Κανονικά όλες οι μεταχειρισμένες μηχανές που πωλούνται από κατάστημα επιβάλλεται (θέλει δεν θέλει το κατάστημα) να συνοδεύονται με εγγύηση 1 έτους σύμφωνα με τον νόμο.
    - Η μεγαλύτερη εγγύηση είναι το ήθος του ατόμου που συναλλάσσεσαι. Αλλιώς μόνο με δικαστήρια ξεμπλέκεις (αν και όταν).
    - Η ουσια σε μια μηχανή είναι να μην έχει φάει καμιά γερή τράκα και έχει στραβώσει πλαίσιο που ποτέ μετά δεν ξέρεις εαν έχει έρθει στα ίσια του. Τα υπόλοιπα όλα φτιάχνονται.
    - Καμία μηχανή δεν μπορείς να είσαι σίγουρος τι σοβαρό πρόβλημα έχει εαν δεν ανοίξεις κινητήρα. Πράγμα που ποτέ δεν γίνεται διότι είναι χρονοβόρο και ακριβό να το πληρώσεις. Εξωτερικά πιστεύω ότι λίγα πράγματα καταλαβαίνεις.
    - Το μεταχειρισμένο είναι και λαχείο (όπως είπαν) αλλά τουλάχιστον γλυτώνεις πολλά χρήματα σε σχέση με το καινούργιο και στην αγορά και στην μεταπώληση.

  13. #13
    Η καλύτερη εποχή να αγοράσεις μεταχειρισμένο είναι όταν οι πωλήσεις είναι χαμηλά, έτσι μπορείς να πετύχεις καλύτερη τιμή, και τα καλά μοντέλα παραμένουν περισσότερο καιρό διαθέσιμα (γιατί οι ευκαιρίες φεύγουν γρήγορα).

    Δες το πίνακα με τις πωλήσεις των καινούριων (γιατί για τα μεταχειρισμένα δεν βρήκα στοιχεία, αλλά δείχνει την τάση) και θα βγάλεις άκρη.

    http://www.seaa.gr/sites/seaa/files/files/2015-12-f.pdf

    Χειμώνα γενικά είναι καλύτερες οι τιμές...και πουλάει ποιο εύκολα ο άλλος γιατί το χρησιμοποιεί λιγότερο...
    A Noisy Tappet is a Happy Tappet!

  14. #14
    Η καλυτεςρη εποχη για να αγοράσεις μεταχειρισμένο ειναι 6 χρόνια μετά...
    71°1′8″N 25°47′50″E
    48°07'01.6"N 1°27'50.9"W

    Le Servonais

  15. #15

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Προτασεις για αγορα μεταχειρισμενης μηχανης
    από Xrated στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 25/07/2009, 13:53
  2. Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 04/05/2009, 12:57
  3. Σκεψεις για αγορα Mini Moto.
    από camen στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο μήνυμα: 12/03/2009, 09:57
  4. βοηθεια για αγορα BMW moto
    από serfaras στο forum BMW
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 30/04/2008, 14:49
  5. Για αγορά μεταχειρισμένης 125-250cc
    από RideFree στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 25
    Τελευταίο μήνυμα: 03/06/2007, 16:10

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF