Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 19

Θέμα: Προτασεις για αγορα πρωτης μηχανης..

  1. #1

    Προτασεις για αγορα πρωτης μηχανης..

    Γεια χαρα παιδες!Εχω παρει εδω και λιγο καιρο το διπλωμα και η μοναδικη μου εμπειρια με μηχανη ηταν η πρακτικη που εκανα στη σχολη οδηγων!Θα ηθελα λοιπον να μου προτεινετε τι να επιλεξω για πρωτο μηχανακι?για 125 μιλαω!Κυριως το θελω για την αποκτηση εμπειριας.Αν ηταν στο χερι μου θα επερνα απο τωρα μια Ζ,αλλα γνωριζω οτι θελει μια αλφα εμπειρια!ποτε λετε οτι θα ειναι η καταλληλη στιγμη για να την αγορασω?εμπειρικα μιλωντας κυριως

  2. #2
    Τσίκι; Το avatar του/της MikeG
    Εγγραφή
    22/05/2004
    Μηνύματα
    8.832
    Διάβασε εδώ.
    Επίσης κάνε ένα search και θα βρεις άπειρα παρόμοια θέματα στη κατηγορία Μοντέλα (όπου μεταφερόμαστε κιόλας).







    By the way, welcome

  3. #3
    Μέλος Το avatar του/της vamei
    Εγγραφή
    12/09/2008
    Μηνύματα
    64
    Αρχικά δημιουργήθηκε από MikeG
    Διάβασε εδώ.
    Επίσης κάνε ένα search και θα βρεις άπειρα παρόμοια θέματα στη κατηγορία Μοντέλα (όπου μεταφερόμαστε κιόλας).







    By the way, welcome
    Το παιδι φαινεται ωριμο. Εκει που τον παραπεμπεις ειναι ασχετο το θεμα γι' αυτον...

  4. #4
    Τσίκι; Το avatar του/της MikeG
    Εγγραφή
    22/05/2004
    Μηνύματα
    8.832
    & για να σου προτείνω και κάτι συγκεκριμένο, αν μιλάμε για καινούριο, κοίτα το Yamaha YBR 250 ή το Yamaha WR250.


  5. #5
    ουαου,δεν περιμενα τοσο αμεσα απαντηση!ευχαριστω!ναι το ειδα το thread του φιλου αλλα ουτε 15 ειμαι ουτε τρελα για τα moto gp εχω!lol σορυ που το βαλα αλλου ε

    btw αψογο φορουμ

  6. #6
    Ξέχνα τα 125cc. Σε 10 μέρες θα το έχεις μετανιώσει. Γνώμη μου να πάς στα 250cc.
    Κι εγώ έτσι ξεκίνησα (με αυτό το σκεπτικό), αλλά πήρα 650.
    Υπάρχουν σε μεσαία cc μοτοσυκλέτες που είναι εξαιρετικές για αρχάριους.
    Εκτός αν έχεις βγάλει δίπλωμα Α1.
    Με το καλό η επιλογή σου.

  7. #7
    Τσίκι; Το avatar του/της MikeG
    Εγγραφή
    22/05/2004
    Μηνύματα
    8.832
    Αρχικά δημιουργήθηκε από vamei
    Το παιδι φαινεται ωριμο. Εκει που τον παραπεμπεις ειναι ασχετο το θεμα γι' αυτον...



    Έχει κάποιες πολύ καλές προτάσεις μοτοσυκλετών νομίζω. & μιας και συμφωνώ και εγώ ότι φαίνεται ώριμος ο φίλος, θα καταλάβει ακόμα καλύτερα.



  8. #8
    Τσίκι; Το avatar του/της MikeG
    Εγγραφή
    22/05/2004
    Μηνύματα
    8.832
    Αρχικά δημιουργήθηκε από boogy_man
    ουαου,δεν περιμενα τοσο αμεσα απαντηση!ευχαριστω!ναι το ειδα το thread του φιλου αλλα ουτε 15 ειμαι ουτε τρελα για τα moto gp εχω!lol σορυ που το βαλα αλλου ε

    btw αψογο φορουμ





    By the way, έχεις λοιπόν δίπλωμα Α1, σωστά? Επίσης αν θες να μας πεις περίπου που θες να κινείσαι με τη μοτοσυκλέτα και γενικά τι χρήση θα κάνεις, ώστε να μπορούμε να προτείνουμε, με λογικά επιχειρήματα τι θα σε βόλευε

  9. #9
    ναι βρε μη μαλωνετε το τσεκαρα το thread του μικρου!χαλαρα
    ναι Α1 εχω.βασικα για μεσα στη πολη.ααντε το πολυ πολυ να παω και καμια 10αρια χιλιομετρα εξω απ αυτη !κοιτα κυριως καινουργιο κοιταω αλλα το συζηταω και για μεταχειρισμενο.εκει γυρω στα 125 καλα θα ειναι πιστευω.δε θελω να δωσω και πολλα μωρε,κανα 3000 το παρα πολυ!σου λεω κυριως για την εμπειρια το θελω.δε με νοιαζει να 'γαμαει',απλο μηχανακι ,ξερεις

    κοιταξα και αυτα που μου ειπες αλλα προτιμαω κατι σε παπι.κατι σαν αυτο που χα κανει πρακτικη,suzuki κατι...! το βλεπω κυριως σαν ενα υποχρεωτικο βημα πριν παω σε φαση Ζ,οποτε το θελω για να μαθω

  10. #10
    Φίλε μου αν έχει σκοπό μετά να πάς σε φάση Ζ τότε χρειάζεσαι συμπλέκτη.
    CBF και YBR, τίμια, φθηνά, αξιόπιστα και άψογα για προ Ζ κατάσταση.
    Υπάρχουν και σε 125.

  11. #11
    Ο συμλεκτης ειναι ΑΝΑΓΚΑΙΑ προυποθεση! καλο το cbf!

  12. #12
    αράζω άρα ζω Το avatar του/της LOUKILOUK
    Εγγραφή
    10/01/2009
    Μηνύματα
    1.690
    Πολλα 125 παιζουν και τα περισσοτερα ειναι καλα entry level μηχανακια, βρες ομως κατι που να το γουσταρεις κιολας, να το καβαλας και να χαμογελας, υπαρχει και η λυση των μεταχειρισμενων αν σκεφτεσαι να μεταπηδησεις γρηγορα σε κατι αλλο...ετσι δεν θα χασεις και πολλα χρηματα... υπαρχουν π.χ. cbr 125 σε καλες τιμουλες.
    γεια χαρα, καλες αγορες, καλες βολτες παντα με κρανος και με μυαλο μεσα απο αυτο

    υ.γ. Μην ξεχασεις να υπολογισεις στα εξοδα της μηχανης και ενα βασικο τουλαχιστον προστατευτικο εξοπλισμο...καλο κρανος, μπουφαν γαντια, καθως και κλειδαρια για το μηχανημα
    μη ζητας μονο χρονια απο τη ζωη,δωσε ζωη στα χρονια

  13. #13
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της VALES
    Εγγραφή
    16/02/2009
    Μηνύματα
    1.059
    Συγνώμη αλλά να ρωτήσω κάτι ρε παιδιά?Πείτε πως πήρε το τάδε 125 και σε 6 μήνες του ήπιε το μεδούλι. Μετά είναι έτοιμος για Ζ??

  14. #14

    FX125

    EXOUN PERASEI POLLA 125 APO IDIOKTISIA MOU CBR125 MODENAS 125 DYNAMIC KAI SUZUKI FX125.SAN TI PIO SWSTI LUSI EINAI TO FX POU DN PA8AINUN TIPOTA KAI MPAINEI TAPA KAI EINAI APO TA PIO GRIGORA 125 4T


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	fx1251.jpg 
Προβολές:	311 
Μέγεθος:	21,8 KB 
ID:	164364
    km

  15. #15
    Μανιβελάτο μέλος
    Εγγραφή
    28/09/2007
    Μηνύματα
    1.896
    Εφόσον θες να συνεχίσεις μετά, άφησε όλα τα υβρίδια, παπιά, σκούτερ κτλπ και κοίτα για μικρή μοτοσυκλέτα.. Για τον χώρο που θα κινήσαι, άστυ και πέριξ 10 χλμ, υπερεπαρκεί ένα 4Τ 125. Ένα 250 θα ήταν καλύτερο όμως επειδή θα τα βαρεθείς και τα δύο πολύ γρήγορα εγώ θα έπαιρνα ένα 125 με τα μισά χρήματα..

    Εγώ ψηφίζω :

    XR 125 L
    XT 125 R/ X
    YBR 125
    CBF 125
    “Programming today is a race between software engineers striving to build bigger and better idiot-proof programs, and the Universe trying to produce bigger and better idiots. So far, the Universe is winning.” - Rich Cook

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. βοήθεια για αγορά πρώτης μηχανής
    από madddogg στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 17
    Τελευταίο μήνυμα: 20/04/2012, 17:51
  2. Προτασεις για αγορα μεταχειρισμενης μηχανης
    από Xrated στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 25/07/2009, 13:53
  3. Συμβουλές για αγορά πρώτης μηχανής στον νέο?
    από pontifikas στο forum Suzuki V-Strom series
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 28/09/2006, 13:57
  4. Αγορά πρώτης μηχανής
    από vayiokas στο forum Νέα
    Απαντήσεις: 16
    Τελευταίο μήνυμα: 11/04/2004, 01:45
  5. Αγορά πρώτης μηχανής
    από vayiokas στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 03/04/2004, 01:18

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF