Προβολή αποτελεσμάτων ψηφοφορίας: Μάρκα Κράνους

Ψηφοφόροι
249. Δεν μπορείτε να ψηφίσετε
  • AGV

    15 6,02%
  • ARAI

    56 22,49%
  • SHOEI

    74 29,72%
  • OGK

    10 4,02%
  • SUOMI

    6 2,41%
  • NOLAN / X-LITE

    17 6,83%
  • HJC

    12 4,82%
  • SHARK

    24 9,64%
  • Schuberth

    13 5,22%
  • Αλλη μάρκα

    56 22,49%
Ψηφοφορία πολλαπλών επιλογών
Σελίδα 4 από 9 ΠρώτοΠρώτο 123456789 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 46 έως 60 από 122

Θέμα: Τι κράνος φοράμε;

  1. #46
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της bentouza
    Εγγραφή
    17/06/2006
    Μηνύματα
    739
    KBC VR-2

    καλη ποιοτητα εσωτερικου.
    μετρια εφαρμογη και οχι πολυ χωρο για τα αυτια.
    αρκετα δροσερο το καλοκαιρι με μια φιμε ζελατινα.
    μεχρι 140 δεν κουναει-δεν κανει περιεργα.
    αρκετος θορυβος αλλα δεν εχω καλο μετρο συγκρισης.

    δεν ξερω για ποιοτητα βαψιματος,το εχω σε ματ το οποιο ειναι ευαισθητο.
    δεν ξερω πως ειναι σε περισσοτερα χιλιομετρα.

    μεγαλυτερο αρνητικο ο μηχανισμος της ζελατινας. ειναι κ δυσκολος στο ρυθμισμα.
    μου εχει φαει 3-4 ζελατινες.
    το αλλαξαν φετος κ βελτιωθηκε αισθητα.

    για φθηνο κρανος ειναι γενικα καλο.

  2. #47
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της TOLISTOLAROS
    Εγγραφή
    05/04/2008
    Μηνύματα
    1.386
    Αρχικά δημιουργήθηκε από el_hymador
    Uvex Helix RS750 Carbon

    +

    Βαρος, βαρος, βαρος...αισθανεσαι οτι δεν φορας κρανος και πολυ δυσκολα μετα απο αυτο θα ξαναπαω σε "συμβατικο"

    Ελαχιστος θορυβος και σταθεροτητα στα πολλα

    Ζελατινα απιστευτη.


    -

    Κακος εξαερισμος

    Σκληρη επενδυση που κουραζει
    To ίδιο κράνος(με άσπρα-κόκκινα γραφικά).Πολύ ευχαριστημένος.
    Συμφωνώ σε όλα με ερωτηματικό στον εξαερισμό επειδή λόγω συνθηκών χρήσης δε διαπίστωσα προσωπικά κάτι τέτοιο.
    Εκτός και αν πρόκειται για τον αεραγωγό του σαγονιού ο οποιός έχει τη τάση να κλείνει κατά βούληση μετά κάποια χλμ..

  3. #48
    ninjaki the dragon Το avatar του/της EVI
    Εγγραφή
    02/02/2006
    Μηνύματα
    2.504
    τερενς η μηχανη μου πιανει τα 240+ αλλα το x-spirit (αντιστοιχο του rx7) το φοραω και με το σκουτερ μου που πιανει με το ζορι τα 100 αποψεις ειναι αυτες
    i am ninja you can't see me
    Revvin' up your engine ,Listen to her howlin' roar , Metal under tension ,Beggin' you to touch and go , Ride into the Danger Zone

  4. #49
    Γατάκιαααααα....... Το avatar του/της arxaios
    Εγγραφή
    18/11/2004
    Μηνύματα
    1.553
    Αρχικά δημιουργήθηκε από EVI
    τερενς η μηχανη μου πιανει τα 240+ αλλα το x-spirit (αντιστοιχο του rx7) το φοραω και με το σκουτερ μου που πιανει με το ζορι τα 100 αποψεις ειναι αυτες
    Ρε παιδιά ο άνθρωπος είπε απλά ότι τα κράνη αυτής της κατηγορίας τα εκτιμάς πραγματικά και κατανοείς το γιατί είναι τόσο ακριβά όταν έχεις μηχανάκι που πάει πολύ γρήγορα .......... εκεί αυτά τα κράνη ξεδιπλώνουν όλες τις αρετές τους ...........
    Σαφώς και φοριούνται σε ότι μηχανάκι θες, αλλά δεν έχουν φτιαχτεί για να πηγαίνουν με 50 χλμ την ώρα ............
    Άλλωστε σε χαμηλές ταχύτητες δεν δουλεύουν οι αεραγωγοί τους σωστά ........ ειδικά το RX 7 γίνεται καμίνι !!!

  5. #50
    Αρχικά δημιουργήθηκε από arxaios
    Ρε παιδιά ο άνθρωπος είπε απλά ότι τα κράνη αυτής της κατηγορίας τα εκτιμάς πραγματικά και κατανοείς το γιατί είναι τόσο ακριβά όταν έχεις μηχανάκι που πάει πολύ γρήγορα .......... εκεί αυτά τα κράνη ξεδιπλώνουν όλες τις αρετές τους ...........
    +990
    SRX6 & Tuono Rulezzz
    Επί αμφιβολίας άνοιξε τέρμα το γκάζι. Μπορεί να μη δώσει λύση στο πρόβλημα αλλά θα δώσει τέλος στην αγωνία..

  6. #51
    ninjaki the dragon Το avatar του/της EVI
    Εγγραφή
    02/02/2006
    Μηνύματα
    2.504
    Αρχικά δημιουργήθηκε από arxaios
    Ρε παιδιά ο άνθρωπος είπε απλά ότι τα κράνη αυτής της κατηγορίας τα εκτιμάς πραγματικά και κατανοείς το γιατί είναι τόσο ακριβά όταν έχεις μηχανάκι που πάει πολύ γρήγορα .......... εκεί αυτά τα κράνη ξεδιπλώνουν όλες τις αρετές τους ...........
    Σαφώς και φοριούνται σε ότι μηχανάκι θες, αλλά δεν έχουν φτιαχτεί για να πηγαίνουν με 50 χλμ την ώρα ............
    Άλλωστε σε χαμηλές ταχύτητες δεν δουλεύουν οι αεραγωγοί τους σωστά ........ ειδικά το RX 7 γίνεται καμίνι !!!
    εμενα με 50χαω γινοταν καμινι το κεφαλι μου με το νολαν οχι με το κορυφαιο της σοει ειπαμε αποψεις ειναι αυτα στα λιγα χρονια που οδηγω βεβαια (πολη εθνικη επαρχια)κοντα στα 9 αυτη ειναι η αποψη μου
    i am ninja you can't see me
    Revvin' up your engine ,Listen to her howlin' roar , Metal under tension ,Beggin' you to touch and go , Ride into the Danger Zone

  7. #52
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της kostas_1100gs
    Εγγραφή
    25/02/2009
    Μηνύματα
    404
    Αρχικά δημιουργήθηκε από arxaios
    Ρε παιδιά ο άνθρωπος είπε απλά ότι τα κράνη αυτής της κατηγορίας τα εκτιμάς πραγματικά και κατανοείς το γιατί είναι τόσο ακριβά όταν έχεις μηχανάκι που πάει πολύ γρήγορα .......... εκεί αυτά τα κράνη ξεδιπλώνουν όλες τις αρετές τους ...........
    Σαφώς και φοριούνται σε ότι μηχανάκι θες, αλλά δεν έχουν φτιαχτεί για να πηγαίνουν με 50 χλμ την ώρα ............
    Άλλωστε σε χαμηλές ταχύτητες δεν δουλεύουν οι αεραγωγοί τους σωστά ........ ειδικά το RX 7 γίνεται καμίνι !!!
    Πολύ σωστός.

  8. #53
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της kostas_1100gs
    Εγγραφή
    25/02/2009
    Μηνύματα
    404
    1. Beyard... το 2001 δεν ήταν και φτηνό, είχε πολλά χάλια (ούτε για 2ο δεν μπορούσα να το φορέσω)
    2. Arai astro j. Τέλεια εφαρμογή, το πήρα και χς ενώ φορούσα s. Το έχω από το 2004. Είναι σαν καινούργιο από την άποψη, δεν χαράζεται η ζελατίνα του- καλή ποιότητα βαφής κ υλικών, καλοί εξαερισμοί, εννοώ πλαστικά.
    Με το ςς το εκτιμούσα περισσότερο στο θόρυβο, δεν είχε και πολύ θόρυβο, λόγω σκυφτής θέσης οδήγησης. Με το ον-οφφ τώρα έχει περισσότερο θόρυβο. Τα μαξιλαράκια του ακόμα τέλεια. Καλό κούμπωμα και όχι ενοχλητικό. Πολύ καλή εφαρμογή ζελατίνας.
    3. Caberg rhyno πριν 1 μήνα, ανοιγόμενο. Το πήρα για την κοπελιά και το φορώ και εγώ (φοράμε ίδιο νούμερο) στα 130ε. Λέω τα χρήματα γιατί για τα χρήματα ίσως είναι καλό σε σχέση με άλλα.
    -Εξαερισμοί χάλια, ανύπαρκτοι, ζελατίνα χάλια, βαρύ, θόρυβος, λουράκι ενοχλητικό.
    + Όταν το ανοίγο δεν κουνά πολύ. Μεγάλο κόνο θέασης. Φιμέ ζελατίνα 2η που σε ήλιο είναι καλή.

  9. #54
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της alximistis
    Εγγραφή
    03/10/2005
    Μηνύματα
    3.093
    Έχω 2 κράνη ένα για μέσα στην πόλη και για κοντινές αποστάσεις και ένα για κετός ταξίδια κλπ.
    Το "καλό μου" είναι φυσικά το για εκτός
    Έχουμε και λέμε λοιπόν:

    1). Hebo καθότι το θεωρώ ένα αρκετά "σοβαρό" κράνος πληροί όντως τις στοιχειώδεις προδιαγραφές και παρέχει την απαιτούμενη προστασία. Και ήταν σε πολύ καλή τιμή (γεια σου αθάνατε βρωμιάρη).

    2). OGK F4 περασμένο από ένηα κάρο τεστ με όλα τα απαιτούμενα εχέγγυα προστασίας. Υποτίθεται ότι αντέχει και σε πρόσκρουση 180 χλμ υποτίθεται ξαναλέω αλλά δεν θέλω να το δοκιμάσω αυτό
    Επίσημο κράνος με σφραγίδες χαρτιά κλπ αγώνων Φόρμουλας. Απολύτως ικανοποιημένος προσωπικά.
    Αυτά
    Τέρμα οι χαρές τα κεφάλια μέσα!

  10. #55
    Καλώς τα παιδιά Το avatar του/της liospi
    Εγγραφή
    18/10/2004
    Μηνύματα
    267
    AGV-K4

    (+)
    1. πανάλαφρο
    2. καλή εφαρμογή
    3. βγαίνουν τα μαξιλάρια
    4. καλός εξαερισμός (νομίζω 5 αεραγωγούς)
    5. δεν θολώνει η ζελατίνα εύκολα

    (-)
    1. θορυβώδες
    2. αν και όμορφα γραφικά ξεφτίζουν εάν χτυπηθούν έστω και λίγο

    value for money
    9

    *παιδιά δοκιμάζουμε πάντα τα κράνη (και για αρκετή ώρα, πρήζοντας και λίγο τον πωλητή) και δεν πάμε με βάση τα γραφικά αλλά το κεφάλι μας. Πήρα το Κ4 medium, ενώ το Κ3 medium (Vale replica) δεν μου καθόταν με τίποτα στο κεφάλι μου ενώ το small δεν έμπαινε καν.

  11. #56
    Αρχικά δημιουργήθηκε από alximistis
    Υποτίθεται ότι αντέχει και σε πρόσκρουση 180 χλμ υποτίθεται ξαναλέω
    Προφανέστατη μαλακία του marketing εφόσον κανένα κράνος δεν προστατεύει από σύγκρουση σε σταθερό αντικείμενο με περισσότερα από 80 χλμ.

    Αν εννοεί 180 με κωλοτούμπες και σούρσιμο, προτιμώ το RX-7 που έχει κάνει test o Nacano με 300 :rotflmao: :rotflmao:
    SRX6 & Tuono Rulezzz
    Επί αμφιβολίας άνοιξε τέρμα το γκάζι. Μπορεί να μη δώσει λύση στο πρόβλημα αλλά θα δώσει τέλος στην αγωνία..

  12. #57
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της alximistis
    Εγγραφή
    03/10/2005
    Μηνύματα
    3.093
    Αρχικά δημιουργήθηκε από byr0n
    Προφανέστατη μαλακία του marketing εφόσον κανένα κράνος δεν προστατεύει από σύγκρουση σε σταθερό αντικείμενο με περισσότερα από 80 χλμ.

    Αν εννοεί 180 με κωλοτούμπες και σούρσιμο, προτιμώ το RX-7 που έχει κάνει test o Nacano με 300 :rotflmao: :rotflmao:

    συμφωνώ απολύτως μαζί σου γι αυτό είπα και υποτίθεται. Ίσως να εννοεί στα 180 αν πέσεις σε πούπουλα
    Τέρμα οι χαρές τα κεφάλια μέσα!

  13. #58
    Ποσαδιστής Το avatar του/της el_hymador
    Εγγραφή
    09/09/2005
    Μηνύματα
    3.918
    Ρε σεις επειδη οι ψηφοφοριες αυτες αποτελουν σιγουρα μια ενδειξη για την ποιοτητα των κρανων και επειδη τα SHOEI που ειναι πρωτα δεν μου αρεσουν, μπορειτε να μου πειτε ποιος ειναι ο αντιπροσωπος των "άλλη μάρκα" να παω να τα δω;

  14. #59
    Αρχικά δημιουργήθηκε από EVI
    ... πιανει τα 240+ ...
    μην μου πεις ???
    Σας το 'πα ???


    Λαστιχάάάάάάρες !!!


    Πατέρας πια...!

  15. #60
    D-11 Earth Mover Το avatar του/της Tpap
    Εγγραφή
    11/10/2007
    Μηνύματα
    2.954
    Αρχικά δημιουργήθηκε από byr0n
    Προφανέστατη μαλακία του marketing εφόσον κανένα κράνος δεν προστατεύει από σύγκρουση σε σταθερό αντικείμενο με περισσότερα από 80 χλμ.
    Βύρωνα, το κράνος θα είναι ΑΔΕΙΟ ή με βάρος μέσα (ΚΕΦΑΛΙ ας πούμε)...?

    α. Από 80 σε ακίνητο σημείο χτυπάει μόνο το κεφάλι, το καταπληκτικό κράνος σου σώζει το κρανίο αλλά αποχωρίζεται από το υπόλοιπο σώμα.

    β. Από 80 σε ακίνητο σημείο χτυπάει ΟΛΟ το σώμα, το καταπληκτικό κράνος σου σώζει το κεφάλι αλλά ζωτικά όργανα στο υπόλοιπο σώμα έχουν γίνει ζελές.

    Ορισμένοι, σκέφτεστε πριν γράψετε...?


    (για τα 180χλμ/ω που έγραψε ο φίλος αλχιμιστής δεν σχολιάζω καν..)

Σελίδα 4 από 9 ΠρώτοΠρώτο 123456789 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Ψιτ, εσύ! Τι κράνος φοράς; Είσαι ευχαριστημένος;
    από FestoNero στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 25
    Τελευταίο μήνυμα: 27/10/2011, 19:57
  2. Τι jacket (μπουφαν) και τι κράνος;;;;
    από Nikitaz στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 05/10/2011, 14:24
  3. Τί κράνος να αγοράσω????
    από burgy650 στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο μήνυμα: 02/12/2008, 11:34
  4. Τι κράνος??????????????????
    από LARISEOS στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 28/09/2008, 22:56

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF