Προβολή αποτελεσμάτων ψηφοφορίας: Μάρκα Κράνους

Ψηφοφόροι
249. Δεν μπορείτε να ψηφίσετε
  • AGV

    15 6,02%
  • ARAI

    56 22,49%
  • SHOEI

    74 29,72%
  • OGK

    10 4,02%
  • SUOMI

    6 2,41%
  • NOLAN / X-LITE

    17 6,83%
  • HJC

    12 4,82%
  • SHARK

    24 9,64%
  • Schuberth

    13 5,22%
  • Αλλη μάρκα

    56 22,49%
Ψηφοφορία πολλαπλών επιλογών
Σελίδα 5 από 9 ΠρώτοΠρώτο 123456789 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 61 έως 75 από 122

Θέμα: Τι κράνος φοράμε;

  1. #61
    .................... Το avatar του/της LogOutGoRide
    Εγγραφή
    02/01/2008
    Μηνύματα
    1.579
    Αρχικά δημιουργήθηκε από byr0n
    Προφανέστατη μαλακία του marketing εφόσον κανένα κράνος δεν προστατεύει από σύγκρουση σε σταθερό αντικείμενο με περισσότερα από 80 χλμ.

    Αν εννοεί 180 με κωλοτούμπες και σούρσιμο, προτιμώ το RX-7 που έχει κάνει test o Nacano με 300 :rotflmao: :rotflmao:
    Μήπως και το 80 είναι λίγο υπερβολικό, έχω την εντύπωση πως το κράνος προστατεύει το κεφάλι για χτύπημα με σχετική ταχύτητα 25 ή 30 χλμ/ω και όχι για χτύπημα σε σταθερό σημείο όπου και δεν ξέρω αν έχει νόημα για τον άνθρωπο (για σταθερό σημείο) μια και θα έχει υποστεί βλάβες σε άλλα σημεία του σώματός του όπως ο αυχένας. Αν κάνω λάθος παρακαλώ διορθώστε για να μην μείνω με αυτήν την λάθος εντύπωση.

    Στο θέμα μας Arai Rx-7 RR5 ή Gp για μένα , επιλογή που την έκανα για τρεις λόγους.
    Ο πρώτος λόγω του ότι έχω γυμνή μηχανή για σταθερότητα - αεροδυναμική στα ''πολλά''
    Ο δεύτερος για τον εξαερισμό (όσο και να μην είμαι σκυμμένος πάλι είναι πολύ καλός
    Και ο τρίτος ,το μαγαζί που το πήρα είχε μόνο το συγκεκριμένο τύπο και x-spirit

  2. #62
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της PortisHead
    Εγγραφή
    25/05/2006
    Μηνύματα
    2.470
    SHOEI XR1000 DiabolicII (νομιζω)

    Αν και στην αρχη το εθαβα....οτι ΟΚ....καλο ειναι....αλλα δεν δικαιολογει "κατι" τα χρηματα που κοστιζει....πλεον εχω να πω οτι κανα 4 χρονια μετα.....καθημερινη χρηση....το κρανος ειναι οπως την 1η μερα.
    Δεν εχει ξεφουσκωσει τπτ μεσα μετα απο αρκετα πλυσιματα...οι αεραγωγοι δουλευουν αψογα και δροσιζουν ευχαριστα το καλοκαιρι....και η ζελατινα....ειναι ΟΝΤΩΣ....αντιχαρακτικη.4 χρονια και δεν εχω ουτε μια γρατζουνια πανω.(ΟΚ....οταν σταματαω το βαζω παντα στην θηκη του).

    Επισης και το πιο βασικο.....ωσες ωρες και να το φορας...δεν σε σφιγγει και δεν σε ενοχλει πουθενα.

    Συγκρινομενα με καποια θερμοπλαστικα που ειχα παλιοτερα (Nolan,Shark) τα οποια μετα απο κανα χρονο τα επιανες και ειχαν αποκτησει μια ελαστικοτητα οταν τα πιεζες στα μαγουλα και στο σαγονι...στο SHOEI ....απλα δεν συμβαινει κατι τετοιο.
    Αυτα.

  3. #63
    Τραβαμε το καναλι Το avatar του/της mars696
    Εγγραφή
    20/03/2008
    Μηνύματα
    558
    Καλα ρε παιδια...το forum εχει 25.000+++ μελη και εχουν ψηφισει μονο 180???
    Γιατι?Κι εδω αποχη???

    Άμα ποθάνω βάλτε μου τη μηχανή στο μνήμα.
    Μα να τη στέσετε καλά να μη χυθεί η βενζίνα.
    :a015:

  4. #64
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Tpap
    Βύρωνα, το κράνος θα είναι ΑΔΕΙΟ ή με βάρος μέσα (ΚΕΦΑΛΙ ας πούμε)...?

    α. Από 80 σε ακίνητο σημείο χτυπάει μόνο το κεφάλι, το καταπληκτικό κράνος σου σώζει το κρανίο αλλά αποχωρίζεται από το υπόλοιπο σώμα.

    β. Από 80 σε ακίνητο σημείο χτυπάει ΟΛΟ το σώμα, το καταπληκτικό κράνος σου σώζει το κεφάλι αλλά ζωτικά όργανα στο υπόλοιπο σώμα έχουν γίνει ζελές.

    Ορισμένοι, σκέφτεστε πριν γράψετε...?


    (για τα 180χλμ/ω που έγραψε ο φίλος αλχιμιστής δεν σχολιάζω καν..)
    Το σχόλιο των 80 χλμ δεν είναι δικό μου και προφανώς δεν γράφω ότι μου κατέβει.
    Αυτά περίπου είχε πεί η Shoei όταν είχε δεχτεί κριτική για τον θάνατο του Daijiro Kato όταν σκοτώθηκε χτυπώντας στις μπαριέρες στην έξοδο απ΄τα pits με σχετικά μικρή ταχύτητα.
    Η γωνία πρόσκρουσης σαφώς και παίζει ρόλο, και προφανώς αν ακινητοποιηθεί το κεφάλι αμέσως, τα όρια να είναι πολύ χαμηλότερα.
    Η shoei πάντως είχε πει ότι με ταχύτητες μεγαλύτερες των 80χλμ το κράνος δεν έχει σημασία αν θα αντέξει γιατί δεν αντέχει ο αυχένας.
    SRX6 & Tuono Rulezzz
    Επί αμφιβολίας άνοιξε τέρμα το γκάζι. Μπορεί να μη δώσει λύση στο πρόβλημα αλλά θα δώσει τέλος στην αγωνία..

  5. #65
    HUSKY TE450 Το avatar του/της SeNNinhA
    Εγγραφή
    29/10/2002
    Μηνύματα
    2.019
    Αρχικά δημιουργήθηκε από mars696
    Καλα ρε παιδια...το forum εχει 25.000+++ μελη και εχουν ψηφισει μονο 180???
    Γαιτι?Κι εδω αποχη???


    Εγώ πάλι που ψήφισα ακόμη δεν έχω καταλάβει το νόημα της ψηφοφορίας


    Όποιο εγκεκριμένο κράνος και να φορέσεις είναι ΟΚ. Άλλωστε όπως θα έχετε διαβάσει και από τα διάφορα τεστ είναι αμφισβητήσιμο το πιο είναι καλύτερο και προστατεύει περισσότερο. Όσα βέβαια τέστ και να γίνουν πάντα θα αποτελούν μια προσπάθεια προσομίωσης που ελάχιστη σχέση θα έχει με την πραγματικότητα αλλά από το τίποτε καλό είναι και αυτό.

    Οπότε τα βασικά είναι:

    1) Φοράμε κράνος
    2) Αγοράζουμε πιστοποιημένο κράνος
    3) Αγοράζουμε σωστό νούμερο κράνος
    4) Αγοράζουμε το κράνος που μας κάθεται καλύτερα στο δικό μας κεφάλι

    Με την παραπάνω σειρά προτεραιότητας




  6. #66
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της TOLISTOLAROS
    Εγγραφή
    05/04/2008
    Μηνύματα
    1.386
    Τα κράνη προστατεύουν από:
    1)σύρσιμο
    2)συνεχόμενα γκελ του κεφαλιού στο έδαφος έως ότου 'ξεθυμάνει" η κινητική ενέργεια ΧΩΡΙΣ ΟΜΩΣ ν'ακινητοποιηθεί ΑΠΟΤΟΜΑ είτε το σώμα είτε το κεφάλι.Τότε λόγω απότομης επιβράδυνσης κάποιος θα την πληρώσει:αυχένας,εσωτερικά όργανα,ακόμα και ο εγκέφαλος λόγω αποκόλλησης του μυαλού απ'το "τζελ" που τον περιβάλλει.
    3)Τυχόν αιχμηρά αντικίμενα

    Ακόμα και με 20χλμ μπορεί να την πληρώσεις(αν πχ ανοίξει μια πόρτα και τη φας στο πρόσωπο τότε η βίαια έκταση του κεφαλιού προς τα πίσω σπάει τον αυχένα).

    Σε μια πτώση τα πάντα μπορεί να συμβούν

  7. #67
    Αρχικά δημιουργήθηκε από SeNNinhA
    Εγώ πάλι που ψήφισα ακόμη δεν έχω καταλάβει το νόημα της ψηφοφορίας

    εδώ ψηφίζουμε κάθε τόσο για Βουλευτές , Ευρωβουλευτές , Δήμαρχους και δεν έχουμε καταλάβει το νόημα της ψηφοφορίας ….για το κρανος σε πειραξε ….

    :rotflmao:

  8. #68
    D-11 Earth Mover Το avatar του/της Tpap
    Εγγραφή
    11/10/2007
    Μηνύματα
    2.954
    Αν η σοΐ αποφάνθηκε κάτι τέτοιο, αι ρεστ μαι κεΐζ, γελώντας μέχρι αύριο.

    Μου φαίνονται τραγικά υπερβολικές οι ταχύτητες...


    Ελπίζω να μην με παρεξηγάς για τα σχόλιά μου...

  9. #69
    SHOEI XR 1000.
    Μετα απο crash test με 180 km στην Αττική οδό δεν σκέφτηκα ούτε στιγμή με τι θα το αντικαταστήσω.
    Έσκασα με το κεφαλι κάτω μετα απο σύγκρουση και δεν κατάλαβα τίποτα (το κεφάλι εννοώ). Απο το πρώτο δευτερόλεπτο το μυαλο λειτούργησε κανονικότατα.
    Τώρα μετα απο 4 χρόνια συνεχούς χρήσης και πλυσίματα θα συμφωνήσω με τους προηγούμενους πως το κράνος είναι σαν καινούριο και εσωτερικά και εξωτερικά.
    Λίγο η τιμή του πονάει αλλά το επόμενο θα είναι απο internet και όλα ΟΚ.


  10. #70
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της TOLISTOLAROS
    Εγγραφή
    05/04/2008
    Μηνύματα
    1.386
    Αρχικά δημιουργήθηκε από byr0n
    Η shoei πάντως είχε πει ότι με ταχύτητες μεγαλύτερες των 80χλμ το κράνος δεν έχει σημασία αν θα αντέξει γιατί δεν αντέχει ο αυχένας.
    Η shoei λέει παπαριές για το ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ.
    Εδώ τραβάει ζόρια ο αυχένας των crash dummies σε crash test αμαξιού (ταχύτητα <80km/h)αν κοπανήσει στο τιμόνι/ δε δουλέψει σωστά ο έαρμπαγκ.
    Σιγά μη την παλέψει ο αυχένας το αναβάτη αν ακινητοποιηθεί απότομα με 80...Κια με πολύ λιγότερα την π*ύτσισες...
    Γροθιά να φας απροετοίμαστος χαλαρά μένεις στον τόπο(έχει συμβεί)

  11. #71
    Το αν λέει η όχι η shoei παπαριες το ξέρεις εσύ ή shoei. Προφανώς και παίζει ρόλο και η γωνία σύγκρουσης και το πόσο γρήγορα θα ακινητοποιηθεί το σώμα. Αν δεις την πτώση του Nacano με 300 χλμ καταλαβαίνεις πόσο σημαντικό είναι να μην ακινητοποιηθεί το σώμα απότομα.

    Με λιγότερα χλμ ο Fallapa έμεινε σχεδόν ανάπηρος βέβαια καθώς το FM που φόραγε σκόρπισε...
    SRX6 & Tuono Rulezzz
    Επί αμφιβολίας άνοιξε τέρμα το γκάζι. Μπορεί να μη δώσει λύση στο πρόβλημα αλλά θα δώσει τέλος στην αγωνία..

  12. #72
    Αρχικά δημιουργήθηκε από SeNNinhA
    Εγώ πάλι που ψήφισα ακόμη δεν έχω καταλάβει το νόημα της ψηφοφορίας
    Δεν ψηφίζουμε για το καλύτερο ή χειρότερο κράνος, αλλά για το τι αγοράζουμε και εμπιστευόμαστε ως καταναλωτές.

    Αρχικά δημιουργήθηκε από byr0n
    Κατά καιρούς ρωτάνε διάφοροι συμφορουμίτες τι κράνος να διαλέξουν και συνήθως η κουβέντα καταλήγει στο να προτείνουμε 1-2 μάρκες που θεωρούμε ότι είναι οι καλύτερες. Ασχετα με τις συμβουλές, σε ποιά εταιρία εμπιστευόμαστε το κεφαλάκι μας;
    SRX6 & Tuono Rulezzz
    Επί αμφιβολίας άνοιξε τέρμα το γκάζι. Μπορεί να μη δώσει λύση στο πρόβλημα αλλά θα δώσει τέλος στην αγωνία..

  13. #73
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της PortisHead
    Εγγραφή
    25/05/2006
    Μηνύματα
    2.470
    Να ρωτησω κατι αλλο.
    Τα KBC γιατι δεν τα προτιμαει κανεις ?
    Απο κοντα που τα ειδα....ειναι φοβερα...και σαν υλικο...και σαν εσωτερικη επενδυση...και σαν γραφικα...και πληρουν και τις αυστηροτερες (αμερικανικες) προδιαγραφες ασφαλειας.

    Ειναι αλλο ενα θυμα του ελληνικου κομπλεξισμου και μαρκετινγκ ή όντως δεν ειναι καλα ?

  14. #74
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της TOLISTOLAROS
    Εγγραφή
    05/04/2008
    Μηνύματα
    1.386
    Αρχικά δημιουργήθηκε από byr0n
    Αν δεις την πτώση του Nacano με 300 χλμ καταλαβαίνεις πόσο σημαντικό είναι να μην ακινητοποιηθεί το σώμα απότομα.
    Με λιγότερα χλμ ο Fallapa έμεινε σχεδόν ανάπηρος βέβαια καθώς το FM που φόραγε σκόρπισε...
    Tη σούπα του νακάνο την έχω δει.Πολύ τυχερός που δεν έπεσε κάποια μέτρα αργότερα οπότε πιθανόν να στούκαρε κάπου σταθερά.

    Αρχικά δημιουργήθηκε από byr0n
    Το αν λέει η όχι η shoei παπαριες το ξέρεις εσύ ή shoei.
    Αρχικά δημιουργήθηκε από byr0n
    Η shoei πάντως είχε πει ότι με ταχύτητες μεγαλύτερες των 80χλμ το κράνος δεν έχει σημασία αν θα αντέξει γιατί δεν αντέχει ο αυχένας.
    Αν η Shoei μιλούσε για:
    α)Ακινητοποίηση με 80 χλμ προφανώς και λέει παπαριές...Το crash dummie παραπάνω πιστεύω τα εξηγεί
    β)Γενικά και αόριστα πτώση με 80 πάλι λέει παπαριές:ο Νακανο τη διέψευσε.

    Είναι άτοπο να μιλάει η Shoei(και η κάθε shoei)ΜΟΝΟ βάσει χιλιομέτρων.Εμπλέκονται ένα σωρό παράμετροι.

  15. #75
    Ο σημειολόγος Το avatar του/της spyro
    Εγγραφή
    02/05/2008
    Μηνύματα
    3.204
    Αρχικά δημιουργήθηκε από PortisHead
    Να ρωτησω κατι αλλο.
    Τα KBC γιατι δεν τα προτιμαει κανεις ?
    Απο κοντα που τα ειδα....ειναι φοβερα...και σαν υλικο...και σαν εσωτερικη επενδυση...και σαν γραφικα...και πληρουν και τις αυστηροτερες (αμερικανικες) προδιαγραφες ασφαλειας.

    Ειναι αλλο ενα θυμα του ελληνικου κομπλεξισμου και μαρκετινγκ ή όντως δεν ειναι καλα ?


    Της κοπελιάς μου αρχίζει να παραδίδει το όπλα ως προς την εφαρμογή που αρχικά είχε η ζελατίνα στο λατιχάκι, μετά απο 6 μήνες ελαφριάς χρήσης.

    πότε ξανα.

Σελίδα 5 από 9 ΠρώτοΠρώτο 123456789 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Ψιτ, εσύ! Τι κράνος φοράς; Είσαι ευχαριστημένος;
    από FestoNero στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 25
    Τελευταίο μήνυμα: 27/10/2011, 19:57
  2. Τι jacket (μπουφαν) και τι κράνος;;;;
    από Nikitaz στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 05/10/2011, 14:24
  3. Τί κράνος να αγοράσω????
    από burgy650 στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο μήνυμα: 02/12/2008, 11:34
  4. Τι κράνος??????????????????
    από LARISEOS στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 28/09/2008, 22:56

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF