Σελίδα 2 από 3 ΠρώτοΠρώτο 123 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 30 από 31

Θέμα: Απορίες-προτάσεις για πρώτο μηχανάκι!!sos!!!!!

  1. #16
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της nobody
    Εγγραφή
    21/09/2008
    Μηνύματα
    527
    εννοει κρανος κλειστου τυπου,μπουφαν,γαντια,παντελονι και τα σχετικα!!

  2. #17
    Μανιβελάτο μέλος
    Εγγραφή
    28/09/2007
    Μηνύματα
    1.896
    Αρχικά δημιουργήθηκε από nobody
    εννοει κρανος κλειστου τυπου,μπουφαν,γαντια,παντελονι και τα σχετικα!!
    τουλάχιστον κράνος μπουφάν γάντια.. έιναι το ελάχιστο.. που μπορεις να κάνεις για σένα..
    “Programming today is a race between software engineers striving to build bigger and better idiot-proof programs, and the Universe trying to produce bigger and better idiots. So far, the Universe is winning.” - Rich Cook

  3. #18
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    30/05/2009
    Μηνύματα
    9
    Όχι δεν έχω...Άλλα όταν με το καλό πάρω μηχανάκι, θα φροντίσω να πάρω και τον εξοπλισμό!! Κράνος ΣΙΓΟΥΡΑ... τώρα για κάτι παραπάνω, για ένα 50άρι...ε??? Δεν είναι too much???

  4. #19
    Μανιβελάτο μέλος
    Εγγραφή
    28/09/2007
    Μηνύματα
    1.896
    Αρχικά δημιουργήθηκε από naf
    Όχι δεν έχω...Άλλα όταν με το καλό πάρω μηχανάκι, θα φροντίσω να πάρω και τον εξοπλισμό!! Κράνος ΣΙΓΟΥΡΑ... τώρα για κάτι παραπάνω, για ένα 50άρι...ε??? Δεν είναι too much???
    δεν το άκουσα..
























    το άκουσα! Με 50-60 χλμ, είτε πέσεις μέ 50 άρι παπί είτε με mirage 2000-5 MkII το ίδιο και το αυτό.. Εγώ έπεσα πέρισυ πρώτη φορά, με 30 χλμ, και το γόνατο μου πονούσε 5 μέρες αφού με αυτό έσκασα, έχω ένα σημάδι στον αστράγαλο που μάλλον δεν το βλέπω να φεύγει γιατί εκείνη την μέρα δεν φορόυσα μπότες και τα γάντια μου έγιναν χάλια.. (δεν βρήκα στο κεφάλι.., έσκασα κάπως στα 4.. )

    Και κράνος έχε υπόψην σου ότι θα πρέπει να πάρεις κάτι καλό.. και αν δεν έχεις την οικονομική δυνατότητα (και εγώ φοιτητής είμαι και καταλαβαίνω..) θα πρέπει να το παραγκείλεις από το εξωτερικό προκειμένου να γλυτώσεις χρήματα... όταν έρθει η ώρα θα σε βοηθήσουμε να διαλέξεις..
    “Programming today is a race between software engineers striving to build bigger and better idiot-proof programs, and the Universe trying to produce bigger and better idiots. So far, the Universe is winning.” - Rich Cook

  5. #20
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    18/04/2009
    Μηνύματα
    291
    Το πάμε απο την αρχή? Πόσο χρονών είσαι, οι εμπειρίες σου με μηχανή είναι όντως μηδενικές δεν έχεις οδηγήσει ούτε για 50 μέτρα?
    Την θέσ μόνο για φάση κανένα καφεδάκι και βόλτες κοντινέσ ή και για πιο πέρα πχ κανα μπανάκι κ τετοια??
    Για πότε το σκέφτεσαι?? Πόσα υπολογίζεις οτι 8α διαθέτεις ως τότε για μηχανή και εξοπλισμό??
    Εξοπλισμό υπολόγισε standar απο αρχή ένα καλό κράνος γύρω στα 200ευρώ και ένα μπουφανάκι αλλα τόσα περίπου!!

  6. #21
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    30/05/2009
    Μηνύματα
    9
    hahahaha!!! epp1640, δεν το άκουσες!! Ο εξοπλισμός είναι όντως απαραίτητος!!!

    asphyx, ας το πάμε από την αρχή!! Λοίπον, είμαι 18!!Σε λίγους μήνες 19!! Η εμπειρία μου σε μηχανάκι είναι όντως μηδενική!! έχω οδηγήσει 3-4 φόρες παπάκια φίλων μου, (ποτέ μόνη μου επάνω σε μηχανάκι), και μόνο για λίγο!! Θα ξεκινήσω μαθήματα να βγάλω δίλπωμα για αυτοκίνητο σε περίπου 1μήνα(και πιο λίγο) και αμέσως μετά θα πάω και για το μηχανάκι!! Έλεγα να το πάρω μέσα στο καλοκαίρι, αλλά επειδή δεν έχω πολλά λεφτά θα το καθυστερίσω κι άλλο!! Δηλαδήξ, προς σεπτέμβριο!! Εκτός και αν βοηθήσουν λίγο και οι γονείς!! ^^

    Το θέλω για την πρώτη περίπτωση που αναφέρεις! Μετακινήσεις στην πόλη, κανά καφέ, καμία βόλτα, κ έτσι!! Βέβαια μην αποκλείουμε τίποτα!! Αυτααααααά!!!!!

  7. #22
    Γενικώς Διευθυντής... Το avatar του/της o_gavros
    Εγγραφή
    29/11/2004
    Μηνύματα
    4.659
    Αρχικά δημιουργήθηκε από naf
    hahahaha!!! epp1640, δεν το άκουσες!! Ο εξοπλισμός είναι όντως απαραίτητος!!!

    asphyx, ας το πάμε από την αρχή!! Λοίπον, είμαι 18!!Σε λίγους μήνες 19!! Η εμπειρία μου σε μηχανάκι είναι όντως μηδενική!! έχω οδηγήσει 3-4 φόρες παπάκια φίλων μου, (ποτέ μόνη μου επάνω σε μηχανάκι), και μόνο για λίγο!! Θα ξεκινήσω μαθήματα να βγάλω δίλπωμα για αυτοκίνητο σε περίπου 1μήνα(και πιο λίγο) και αμέσως μετά θα πάω και για το μηχανάκι!! Έλεγα να το πάρω μέσα στο καλοκαίρι, αλλά επειδή δεν έχω πολλά λεφτά θα το καθυστερίσω κι άλλο!! Δηλαδήξ, προς σεπτέμβριο!! Εκτός και αν βοηθήσουν λίγο και οι γονείς!! ^^

    Το θέλω για την πρώτη περίπτωση που αναφέρεις! Μετακινήσεις στην πόλη, κανά καφέ, καμία βόλτα, κ έτσι!! Βέβαια μην αποκλείουμε τίποτα!! Αυτααααααά!!!!!
    Ας μη το κάνουμε ανατολικό ζητημα ρε παιδιά.(ορισμένοι μου δίνετε την αίσθηση ότι προσπαθείτε να βγάλετε το νέο ταλέντο στον κόσμο της μοτοσυκλέτας )


    Πάρε ρε κοπελιά ένα παπάκι τετράχονο μεταχειρισμένο (Καζε-ρ,Αστρεα,Κριςς,κλπ) να κάνεις τη δουλειά σου.
    ενα 100αρι θα σε πάει οπουδήποτε εντός Αθηνών και λίγο παραέξω απροβλημάτιστα.θα ε μπάσει και στη δίτροχη λογική του δρόμου.
    Δε καίει τίποτα,δεν στοιχίζει (σχεδόν) τίποτα να το συντηρείς και στην τελική (μακριά απο μας) αν σου λάχει να το βροντήξεις,δε θα κλαις της μαύρης μοίρας σου τη φτέρνα για το πως θα τα φέρεις βολτα με τα φράγκα.

    Ζήτα απο κάποιον φίλο σου να πάτε σε καμιά αλάνα να σου δείξει λίγο τα βασικά ώστε να πάρεις κι εσύ λίγο τα πάνω σου και να αποκτήσεις λίγο αυτοπεποίθηση.πρόσεχε μόνο να μην είναι μουρντάρης ο φίλος σου γιατί τόσα ακούμε να συμβαίνουν στις αλάνες.

    Κρανάκι +μπουφανάκι,θα πρέπει να γίνουν τα νέα σου ΑΝΑΓΚΑΙΑ αξεσουάρ,αφού ψήνεσαι για 2 ρόδες.αν μπορέσεις μελλοντικά ,συμπληρώνεις και με τα υπόλοιπα όπως σου είπανε παραπανω.


    Το νου σου εκεί όξω γιατί κυκλοφοράει πολύ ότι να'ναι και κανένας δεν προσέχει τον "μικρό".
    Αντε και καλές βόλτες.
    Καίω τα δέντρα,χτίζω μεζονέτες
    Θα κάνω τα παιδιά μου μαριονέτες

  8. #23
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    18/04/2009
    Μηνύματα
    291
    Αφού δεν έχεις βλέψεις για μεγάλες βόλτες κτλπ καλύτερα ένα παπί
    κοίτα το kristar αφού σ αρέσει το crypton x θα σου βγεί πιο ακριβό λογικά και τα ανταλλακτικά του αλλο μεταξύ τους δεν συγκρίνονται(καλύτερο το crypton)

    Δές και τιμές http://www.xe.gr/pages/AutoMotoResults.aspx?catId=2363 για το kristar
    Και καλύτερα απο ιδιώτη παρά απο κατάστημα!!!

  9. #24
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    30/05/2009
    Μηνύματα
    9
    hehe o_gayros, thnks!! kai sena episis, asphyx!!! Και όλους τους υπόλοιπους για τις απαντήσεις! Θα το κοιτάξω και λίγο μόνη μου το θέμα, και αν χρειαστώ κάτι άλλο ξέρω που να σας βρω!!!! hahahahah

  10. #25
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    17/05/2009
    Μηνύματα
    13
    Να πω και εγω τη διαφορετικη αποψη.
    Εγω ειμαι υπερ των σκουτερ. Καπως ετσι ξεκινησα και εγω, θελωντας κατι να πηγαινω στη δουλεια. και κατεληξα με λιγο λιγο σε ενα Μπεβερλυ. Το οποιο μου κλεψανε, και τωρα εχω ενα 100αρι. (το οποιο και πουλαω γι ανα παρω ενα 250αρι παλι)

    Η εμπειρια μου. Ναι εχει μικρες ροδες, αλλα δεν θα το ελεγα καθολου ασταθες, αν δε θελεις να το πλαγιαζεις. Που σιγουρα δε θες. Σιγουρα οχι κατι κατω απο τα 100 κυβικα γιατι ειναι πολυ αδυναμο και καθεσαι αναγκαστικα δεξια και σε περνανε ολοι επικινδυνα. Η πιο ασφαλης οδηγηση οσο μπορει να ειναι, ειναι μεσα στην κινηση, σε ασφαλη αποσταση απο τον μπροστινο.

    Προτιμω σκουτερ για ν αμη μπλεκω με κανενος ειδους ταχυτητες, και προστατευει πιο πολυ τα ποδια. Συν οτι εχει και χωρο για ενα κρανακι, να μην το κουβαλας. Μειονεκτημα, σε σχεση με την παπια εχει πιο ακριβη συντηρηση. Και το gilera runner που ειδες ειναι πραγματι ομορφο. Εκτος αν εισαι ταγμενη πλεον στο παπι...

  11. #26
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    30/05/2009
    Μηνύματα
    9
    hahahahha!!! όχι όχι, Felikios, δεν είμαι ταγμένη στα παπιά!! :P μάλλον προς σκούτερ το βλέπω!!

  12. #27
    ότι και να πάρεις, στα λεφτά θα υπολογίζεις απαραίτητα κράνος, ένα μπουφάν, γάντια και μπότες

    δεν υπάρχει το "έχω 50cc, δε τα χρειάζομαι" και άλλα τέτοια...

    Αρχικά δημιουργήθηκε από naf
    Όχι δεν έχω...Άλλα όταν με το καλό πάρω μηχανάκι, θα φροντίσω να πάρω και τον εξοπλισμό!! Κράνος ΣΙΓΟΥΡΑ... τώρα για κάτι παραπάνω, για ένα 50άρι...ε??? Δεν είναι too much???
    διάβασε εδω μερικές στατιστικές και τα ξαναλέμε: http://www.moto.gr/forums/showthread...threadid=78781


    και όταν με το καλό ψωνήσεις, κάνε και ένα κλικ στο κόκκινο λινκ στην υπογραφή μου, κατέβασε το υλικο, βάλε το καλά στο μυαλό σου, και καλές βόλτες!

  13. #28
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    17/05/2009
    Μηνύματα
    13
    Συν το οτι ενα κοριτσακι πανω σε σκουτερ.. ειναι παντα πειρασμος...

    αν ειναι πανω σε παπι... φοβασαι και λιγο οτι θα σε δαγκωσει...

    Οσο για το κρανος, δεν το συζητω. ουτε για κατουρημα χωρις το κρανος. Το μπουφαν θα σε σωσει σιγουρα απο γρατζουνιες και ισως και απο κατι περισσοτερο...

    Τι? δε θα πεσεις? Δεν υπαρχει ανθρωπος που δεν επεσε...
    Τι? θα προσεχεις? Οι αλλοι ομως δε θα προσεχουν...

    εγω ευτυχως προλαβα και επεσε... βλακωδως και χωρις κοστος... παρα μονο λιγο πονο στον ωμο... Ποδια ηταν κρυμμενα μεσα στο σκουτερι... το κρανος εσωσε το κεφαλακι μου

  14. #29
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    30/05/2009
    Μηνύματα
    9
    road spirit, okay!! thnks!! ^^

    Felikios, αχ!! Μακριά από μένα οι τούμπες, αν και δεν νομίζω να αποτελέσω εξαίρεση!! Οπότε ας είμαι προετοιμασμένη σωστά!!

    MAΘΗΜΑ ΝΟ1 λοιπόν:Kράνος απαραίτητο!!Κ' ένα μπουφανάκι μάλλον!!

  15. #30
    μουσικο μελος Το avatar του/της GiannisBlessed
    Εγγραφή
    25/11/2008
    Μηνύματα
    1.812
    Αρχικά δημιουργήθηκε από naf
    road spirit, okay!! thnks!! ^^

    Felikios, αχ!! Μακριά από μένα οι τούμπες, αν και δεν νομίζω να αποτελέσω εξαίρεση!! Οπότε ας είμαι προετοιμασμένη σωστά!!

    MAΘΗΜΑ ΝΟ1 λοιπόν:Kράνος απαραίτητο!!Κ' ένα μπουφανάκι μάλλον!!
    οχι μαλλον....
    σιγουρα.
    το καλοκαιρι δεν ειναι για μηχανη αν δεν φορας μπουφαν.

    καταλαβαινεις ε?


    α...και παρε παπι.τα θεωρω τα πλεον αξιοπιστα(ειδικα στα μεταχειρισμενα).

Σελίδα 2 από 3 ΠρώτοΠρώτο 123 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. 50άρι για πρώτο μηχανάκι
    από Thomas Arianos στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 19/07/2013, 20:20
  2. Shiver ή Bandit για πρώτο μηχανάκι;
    από CostaB στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 80
    Τελευταίο μήνυμα: 19/07/2013, 14:54
  3. Απαντήσεις: 26
    Τελευταίο μήνυμα: 01/04/2009, 21:25
  4. Προτάσεις για 50cc-80cc
    από George-3- στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 11/09/2004, 17:50
  5. Προτάσεις για όμορφα μέρη ανά την Ελλάδα...
    από bikersonly στο forum Πληροφορίες
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 12/02/2004, 20:02

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF