Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 31

Θέμα: Απορίες-προτάσεις για πρώτο μηχανάκι!!sos!!!!!

  1. #1
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    30/05/2009
    Μηνύματα
    9

    Απορίες-προτάσεις για πρώτο μηχανάκι!!sos!!!!!

    Ξεκινώντας, καλό θα ήταν αναφέρω πως είμαι κοπέλα.. ΄Δεν ξέρω πολλά απο μηχανάκια (σχεδόν τίποτα είναι η αλήθεια), οπότε ελπίζω να βρεθεί κάποιος να μου λύσει κάποιες απορίες!

    Τον τελευταίο καίρο μου έχει καρφωθεί στο μυαλό να πάρω ένα μηχανάκι! Δεν το θέλω για πολλά, απλά να με εξυπηρετεί, να μετακινούμε στην πόλη, blah blah blah... τα γνώστα!!

    Έχω λοιπόν το γνωστό δίλλημα: παπάκι ή scouter?? Έχω ακούσει από φίλους μου την εξής άποψη, πως για τις κοπέλες είναι τα scooter!!!! Προσωπικά, κρίνοντας μόνο την εμφάνιση (ναι,ναι...είπαμε είμαι κοπέλα ), προτιμώ τα παπάκια χωρίς κάποιον ιδιαίτερο λόγο! Έχω δει όμως και κάποια σκουτερ, που μου άρεσαν πολύ, όπως το Gilera Runner 125.

    Όποια πρόταση και συμβουλή θα με βοηθούσε πολύ!!!

    Επίσης, θα ήθελα και κατι οικονομίκο, καθώς οι γονείς μου είναι κάτα, και υποθέτω πως δεν θα με βοηθήσουν και πολύ στο να το αγοράσω!!! Δεν θέλω λοιπόν να χρωστάω μία ζωή!!!

    Ευχαριστώ!!!!

  2. #2
    Γεια σου!καλος ηρθες στο moto.gr! θα σου προτεινα να παρεις σκουτερακι,θα σε βολεψει για την πολη το οτι δεν θα εχει ταχυτητες και εχει και αρκετο χωρο κατω απο την σελα,να βαλεις τσαντα,ενα κρανος (εξαρταται απο το scooter) κτλ. τωρα αν θες να σου προτεινουμε και μοντελο θα βοηθουσε να πεις ποσα εουρος διαθετεις.
    Rock hard ride free

  3. #3
    Μανιβελάτο μέλος
    Εγγραφή
    28/09/2007
    Μηνύματα
    1.896
    Μικρή μοτοσυκλέτα έχεις σκεφτεί? Τι δίπλωμα θα βγάλεις? Το θες καθαρά σαν μεταφορικό μέσο ή έχεις σκοπό μετά να προχωρήσεις? Ποιο είναι το budjet σου? Λύσε μας κάποιες απορίες για να σε βοηθήσουμε όσο καλύτερα μπορούμε.. Καλωσήρθες και από μένα!
    “Programming today is a race between software engineers striving to build bigger and better idiot-proof programs, and the Universe trying to produce bigger and better idiots. So far, the Universe is winning.” - Rich Cook

  4. #4
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    30/05/2009
    Μηνύματα
    9
    Thanks για το καλωσόρισμα και για τις απαντήσεις παιδιά!!Λοιπόν, η αλήθεια ειναι πως διαθέτω εργοστασιακή υποστήριξη(γονείς), καθώς είναι κατά!! Οπότε δεν διαθέτω πολλά!Σκέφτηκα τη λύση ενός μεταχειρισμένου, που μέχρι 1000ε πιστέυω πως μπορώ να βρω! Αλλά πόσο αξιόπιστο μπορεί να είναι ένα τέτοιο μηχανάκι?? Με 1000ε, καινούριο δεν μπορώ να βρω έτσι?? Οπότε μετά μάλλον θα πρέπει να περιμένω να μαζέψω περισσότερα!!
    Ναι!!Για μέσα στην πόλη το θέλω! Καμιά βολτίτσα, να μετακινούμαι, και έτσι!!! Όσο για μικρή μοτοσυκλέτα, έχω δει (μόνο από Internet), αλλά πέφτουν πολλοί μεγάλες για τα δικά μου κυβικά!! :P (48kg κοπέλα, λίγο δύσκολο να κουμαντάρει τέτοιο πράμμα :P )
    Όσο για το δίπλωμα που θα βγάλω, αν και δεν ξέρω από αυτά έχει νομίζω σχέση με κάτι που λέγεται cc (τέτοια ασχετοσύνη!!!!), και θέλω μέχρι 150!

    Tι έχετε λοιπόν να πείτε??

  5. #5
    Μανιβελάτο μέλος
    Εγγραφή
    28/09/2007
    Μηνύματα
    1.896
    Αρχικά δημιουργήθηκε από naf
    Thanks για το καλωσόρισμα και για τις απαντήσεις παιδιά!!Λοιπόν, η αλήθεια ειναι πως διαθέτω εργοστασιακή υποστήριξη(γονείς), καθώς είναι κατά!! Οπότε δεν διαθέτω πολλά!Σκέφτηκα τη λύση ενός μεταχειρισμένου, που μέχρι 1000ε πιστέυω πως μπορώ να βρω! Αλλά πόσο αξιόπιστο μπορεί να είναι ένα τέτοιο μηχανάκι?? Με 1000ε, καινούριο δεν μπορώ να βρω έτσι?? Οπότε μετά μάλλον θα πρέπει να περιμένω να μαζέψω περισσότερα!!
    Ναι!!Για μέσα στην πόλη το θέλω! Καμιά βολτίτσα, να μετακινούμαι, και έτσι!!!

    Tι έχετε λοιπόν να πείτε??
    με 1000 ευρώ δεν παίρνεις κάτι καινούριο, παρά μόνο με 1100 το zip 50 της piaggio. Σε ρώτησα αν έχεις σκοπό να συνεχίσεις αργότερα με μία μοτοσυκλέτα γιατί αν έχεις βλέψεις μπορείς να ξεκινήσεις με ένα μεταχειρισμένο μοτοσυκλετάκι σε αυτά τα χρήματα.. Καταρχήν για τι δίπλωμα μιλάμε? είσαι πάνω από 16? Νομίζω πως με λίγα παράπάνω χρήματα θα βρεις ybr 125, το προηγούμενο μοντέλο που είναι πολύ καλό για πρώτο μοτοσυκλετάκι. Έχει άνετη θέση οδήγησης για έναν αρχάριο, καίει ελάχιστα, ανταλλακτικά φτηνά, είναι γυμνό οπότε όταν ξαπλωθείς δεν θα έχεις και πολλά έξοδα και είναι αξιόπιστο..
    “Programming today is a race between software engineers striving to build bigger and better idiot-proof programs, and the Universe trying to produce bigger and better idiots. So far, the Universe is winning.” - Rich Cook

  6. #6
    Μανιβελάτο μέλος
    Εγγραφή
    28/09/2007
    Μηνύματα
    1.896
    τώρα διάβασα πιο προσεκτικά γιατί διαβάζω συγχρόνως..

    λογικά είσαι 18-21 και πας για δίπλωμα Α1 - πρακτικά σου επιτρέπει να οδηγήσεις μέχρι 250 cc.

    Μην φοβάσαι, μπορώ να σε διαβεβαιώσω ότι πιο εύκολα χειρίζεσαι μία μικρή μοτοσυκλέτα 100 κιλών με ανθρωπινούς τροχούς παρά ένα σκουτεράκι 80 κιλών με ροδάκια.. Μία φορά προσπάθησα να οδηγήσω σκουτεράκι.. δεν ξαναπροσπάθησα Προφανώς και δεν μιλάω για μεγάλα και καλά σκουτερ.. προς αποφυγή παρεξηγήσεων..
    “Programming today is a race between software engineers striving to build bigger and better idiot-proof programs, and the Universe trying to produce bigger and better idiots. So far, the Universe is winning.” - Rich Cook

  7. #7
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της VALES
    Εγγραφή
    16/02/2009
    Μηνύματα
    1.059
    Με 1000- 1100 ευρώ μπορείς να πάρεις παπάκι ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ.
    1ο: Αποκτάς μία πρώτη αίσθηση με λεβιέ ταχυτήτων
    2ο: Και σε δύο χρόνια να είναι για πέταμα(που δεν θα είναι), δεν θα σε πειράξει γιατί τόσα θα έδινες και σε ταξί για τις ματακινήσεις σου

  8. #8
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    30/05/2009
    Μηνύματα
    9
    Ναι το ξέρω!! Γι'αυτό θα περιμένω να μαζέψω περισσότερα για να έχω και περισσότερες επιλογές!! Απλά άρχισα να το ψάχνω από τώρα για να έχω μια ιδέα του τί παίζει!!

    Εκτός από το runner λοιπόν που έχω δει, (από internet πάντα), σε πάπι μου άρεσε πάαααααααρα πολύ το Modenas kristar!!
    Τι έχετε να πείτε γι΄αυτό??? Γιατί για μικρή μοτοσυκλέτα, δεν νομίζω πως ενδιαφέρομαι! Είναι μεταξύ παπιού και scooter!

    VALES, να σου πω...με τόσα λεφτά δλδ, τι μηχανάκι μπορείς να πάρεις??? Γιατί όσο να'ναι το θέλω και καλό!!!!

  9. #9
    Ζετα Αγαπη μου!!
    Εγγραφή
    29/05/2009
    Μηνύματα
    10
    με 2,000 ευρω σου δινω το δικο μου σκουτερ Aprillia sportcity 200cc με 10,000 χιλιομετρα μονο στο κοντερ και απεφτο.αν σε ενδιαφερει στειλε πμ. το μηχανακι ειναι εντελως καινουριο και το δινω γιατι θελω να παρω μεγαλη μηχανη.

  10. #10
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της VALES
    Εγγραφή
    16/02/2009
    Μηνύματα
    1.059
    Αρχικά δημιουργήθηκε από naf
    Ναι το ξέρω!! Γι'αυτό θα περιμένω να μαζέψω περισσότερα για να έχω και περισσότερες επιλογές!! Απλά άρχισα να το ψάχνω από τώρα για να έχω μια ιδέα του τί παίζει!!

    Εκτός από το runner λοιπόν που έχω δει, (από internet πάντα), σε πάπι μου άρεσε πάαααααααρα πολύ το Modenas kristar!!
    Τι έχετε να πείτε γι΄αυτό??? Γιατί για μικρή μοτοσυκλέτα, δεν νομίζω πως ενδιαφέρομαι! Είναι μεταξύ παπιού και scooter!

    VALES, να σου πω...με τόσα λεφτά δλδ, τι μηχανάκι μπορείς να πάρεις??? Γιατί όσο να'ναι το θέλω και καλό!!!!


    Ρίξε μία ματιά εδώ
    http://www.mototriti.gr/news/PREVIEW...category_id=81

  11. #11
    Μανιβελάτο μέλος
    Εγγραφή
    28/09/2007
    Μηνύματα
    1.896
    Κινέζικο? Για κανέναν λόγο. Με λίγα παραπάνω από 1000 ευρώ θα βρει πρόσφατο γιαπωνέζικο παπί. Και να μην τα δώσει απευθείας θα τα δώσει σταδιακά σε μηχανικό, άσε που όταν θα το σιχαθεί θα χάσει και τα 1000 ευρώ που έδωσε αφού ουσιαστικά μιλάμε για γάμο. Επειδή είδα ότι δεν σε ενδιαφέρουν οι μοτοσυκλέτες για την ώρα τουλάχιστον, ανάμεσα σε παπί και σκούτερ, παπί.

    Πιο οικονομικό, πιο απλή κατασκευή, πιο απλή συντήρηση (και φτηνή), και στην πρώτη χαζοπτώση τα έξοδα θα είναι υποπολλαπλάσια, και πιο μεγάλους τροχούς. Τις προάλλες πουλούσαν 1500 ένα άριστο crypton x εδώ μέσα με ελάχιστα χλμ..

    “Programming today is a race between software engineers striving to build bigger and better idiot-proof programs, and the Universe trying to produce bigger and better idiots. So far, the Universe is winning.” - Rich Cook

  12. #12
    Μανιβελάτο μέλος
    Εγγραφή
    28/09/2007
    Μηνύματα
    1.896
    ΑΑΑΑΑΑ

    και τώρα που το θυμήθηκα.. ΤΟ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟΤΕΡΟ.. ΑΠΟ ΕΞΟΠΛΙΣΜΟ ΠΩΣ ΠΑΜΕ?
    “Programming today is a race between software engineers striving to build bigger and better idiot-proof programs, and the Universe trying to produce bigger and better idiots. So far, the Universe is winning.” - Rich Cook

  13. #13
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    18/04/2009
    Μηνύματα
    291
    To kristar το χω κ γω σε γενικές γραμμέσ μου χει βγεί αρκετά καλό παρόλο το σκησιμο που χει φάει με delivery κ τέτοια!! Φρένα πραγματικά πολύ καλά !! Και για μεταχειρισμένο παίζει να το βρείς 1000 με 1300 σε αρκετά καλη κατάσταση!!!
    Α έχει πολύ βολική θέση και σέλα πολύ άνετη!!

    Αρνητικό σχετικά ακριβά πλαστικά!

  14. #14
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της thalasinos
    Εγγραφή
    20/08/2008
    Μηνύματα
    417
    Εχει η PIAGGIO προσφορα το FLY 100cc. με 1495 ?

  15. #15
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    30/05/2009
    Μηνύματα
    9
    epp1640, όταν λές για εξοπλισμό, τι εννοείς???

    asphyx, το Kristar αν και δεν το έχω δει από κοντά μου άρεσε πάαααρα πολύ!!Ειδικά στο πράσινο χρώμα!! Απλά κάποιοι μου είπαν πως αντι για αυτό, να προτιμήσω το crypton x!

    thalasinos, thnks!! Πολύ ωραίο αυτό που μου δείχνεις!!!

Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. 50άρι για πρώτο μηχανάκι
    από Thomas Arianos στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 19/07/2013, 20:20
  2. Shiver ή Bandit για πρώτο μηχανάκι;
    από CostaB στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 80
    Τελευταίο μήνυμα: 19/07/2013, 14:54
  3. Απαντήσεις: 26
    Τελευταίο μήνυμα: 01/04/2009, 21:25
  4. Προτάσεις για 50cc-80cc
    από George-3- στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 11/09/2004, 17:50
  5. Προτάσεις για όμορφα μέρη ανά την Ελλάδα...
    από bikersonly στο forum Πληροφορίες
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 12/02/2004, 20:02

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF