Σελίδα 2 από 2 ΠρώτοΠρώτο 12
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 30 από 30

Θέμα: Ερωτήσεις αρχάριου ...

  1. #16
    Μοναχικός καβαλάρης Το avatar του/της castoras
    Εγγραφή
    14/05/2007
    Μηνύματα
    468
    Αρχικά δημιουργήθηκε από megatim
    Ε τότε πήγαινε σε πεζοδρόμιο ή πες του να πηδήξει στην σέλα από το μπαλκόνι

    :rotflmao: :rotflmao:

    Καλά,με σκαμνάκι με βλέπω να κυκλοφορώ!!!

  2. #17
    Αρχικά δημιουργήθηκε από castoras
    Καλά,με σκαμνάκι με βλέπω να κυκλοφορώ!!!
    μπορείς και να φοράς της Wermacht τις 5-πατες

    :rotflmao: :rotflmao:

    Καλά μην νομίζεις πως και εγώ χειρίζομαι το Ζ καλύτερα. Όταν είναι σταματημένο ίσα ίσα που πατάω με τις μύτες Αφού λέω να του βάλω 10'αρι ζαντολάστιχο για να χαμηλώσει. Έχω βρει μπρος-πίσω ζευγάρι από chally

    :rotflmao: :rotflmao:
    # unzip ; strip ; touch ; grep ; > finger ; mount ; fsck ; > more ; yes ; umount ; sleep ...

  3. #18
    πατας,στο πατακι...
    πατας στο παταρακι..
    πατας στο πατητηρι...


    και μετα γελαμε μ'αυτους που ρωτανε "που θα βρω παρμπριζ για την μηχανη μου"....



    για να μην πω για κεινη την "στεκα" που του εκλεισε την ωρα που ειχε παθει "φουϊτ" με αποτελεσμα να πεσει και να σπασει το δεξι "χερουλι" ....






    :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:
    να κοιτας εκει που θες να
    πας,αλλοιως θα πας εκει που
    κοιτας....

  4. #19
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της McGyver
    Εγγραφή
    23/06/2005
    Μηνύματα
    6.962
    Ένα "κολπάκι" που συνιστώ σε νέους οδηγούς/συνοδηγούς (από προσωπική πείρα και μόνο) προκειμένου ο συνεπιβάτης να ακολουθεί την κλίση του σώματος του οδηγού στις στροφές...

    Πες στον/στην συνεπιβάτη σου να κοιτάει πάνω από τον ώμο σου που βρίσκεται στο εσωτερικό της επερχόμενης στροφής: δεξιά στροφή -> δεξιός ώμος και τανάπαλιν.

    Προσαρμόζεις βέβαια ανάλογα της υψομετρικής διαφοράς σας...

  5. #20
    Αρχικά δημιουργήθηκε από McGyver
    Ένα "κολπάκι" που συνιστώ σε νέους οδηγούς/συνοδηγούς.

    Προσαρμόζεις βέβαια ανάλογα της υψομετρικής διαφοράς σας...



    πολυ θα ηθελα ρε Θωμα να το δω αυτο εχοντας πισω σου την Ελενα (λατρης),ας πουμε!:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

    αληθεια,τι κανει αυτη η ψυχη??
    να κοιτας εκει που θες να
    πας,αλλοιως θα πας εκει που
    κοιτας....

  6. #21
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της McGyver
    Εγγραφή
    23/06/2005
    Μηνύματα
    6.962
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Μικρή Λουλού...
    πολυ θα ηθελα ρε Θωμα να το δω αυτο εχοντας πισω σου την Ελενα (λατρης),ας πουμε!
    :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

    Τι μ@λ@κα είσαι ρε θείο...


  7. #22
    Αρχικά δημιουργήθηκε από McGyver

    Πες στον/στην συνεπιβάτη σου να κοιτάει πάνω από τον ώμο σου που βρίσκεται στο εσωτερικό της επερχόμενης στροφής: δεξιά στροφή -> δεξιός ώμος και τανάπαλιν....
    Υπαινίσεσσαι ότι είμαστε τόσο αργοί που η συνεπιβάτης μας όχι μόνο προλαβαίνει να ξεπεράσει το εμπόδιο [που δημιουργούμε] μας αλλά και να αντιληφθεί τη ροή του δρόμου?


































    You BETA believe...
    ________________________________
    You should be exhausted.....
    ________________________________
    Hit me, crush me....

  8. #23
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της McGyver
    Εγγραφή
    23/06/2005
    Μηνύματα
    6.962
    Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtbird
    Υπαινίσεσσαι ότι είμαστε τόσο αργοί που η συνεπιβάτης μας όχι μόνο προλαβαίνει να ξεπεράσει το εμπόδιο [που δημιουργούμε] μας αλλά και να αντιληφθεί τη ροή του δρόμου?
    Εχμ...



























    Ναι...

  9. #24
    ΑΜΑΝΙΚΟ ΒΕΛΟΣ Το avatar του/της TROOPER
    Εγγραφή
    07/05/2006
    Μηνύματα
    10.590
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Μικρή Λουλού...


    αληθεια,τι κανει αυτη η ψυχη??
    οτι και συ!

    ειναι εξαφανισμενη !

    ΚΙ ΕΜΕΙΣ ΚΑΚΟ ΧΕΡΟΒΟΛΟ, ΚΙ ΕΣΕΙΣ ΚΑΚΟ ΔΕΜΑΤΙ...

  10. #25
    -Πάω με το λεωφορείο- Το avatar του/της Road67
    Εγγραφή
    20/06/2008
    Μηνύματα
    1.398
    Συνηθίζεται ο συνεπιβάτης να ανεβαίνει απ' την αριστερή πλευρά. Άρα πατάει στο πίσω αριστερό μαρσπιέ (δεν το πιέζει προς τα κάτω, δε χρειάζεται να το σπάσει, ούτε είναι παιχνιδάκι ώστε στη διάρκεια της διαδρομής να παίζει μ' αυτό ανοίγοντας και κλείνοντας το) με το αριστερό πόδι και στηρίζεται (αυτό δε σημαίνει να σου προκαλέσει εξάρθρωση) με το δεξί χέρι απ' το δεξί ώμο πιέζοντας ελαφρά προς τα κάτω ώστε να κάνει μοχλό και να περάσει το δεξί πόδι πάνω απ' τη σέλα.

    Στο κατέβασμα ακολουθεί τη διαδικασία ανάποδα. Πιέζει το δεξί ώμο σου ανασηκώνεται και περνάει το πόδι ενώ με το αριστερό πόδι πιέζει προς τα κάτω το πίσω αριστερό μαρσπιέ.

    Στην αρχή καλό είναι να μην ανεβάζεις ή κατεβάζεις συνεπιβάτη σε μέρη με κλίση.

    Ανεξάρτητα απ' αυτό, στη μηχανή σου πατάς και με τα δυο πόδια κάτω; Θα υποθέσω πως ναι γιατί εγώ είμαι 1.72 και ακουμπάνε τα πόδια μου στο ΤΑ700.

    Πέρα απ' αυτό όμως δεδομένου οτι ο συνεπιβάτης συνηθως ανεβαίνει από αριστερά προς τα δεξιά καλό είναι να είσαι σίγουρος πως πατάει κάτω γερά το δεξί σου πόδι, αλλά να πατάει και το αριστερό απλά πιο χαλαρά.

    Στο ταξίδι με δεύτερο άτομο, ένα βασικό είναι να τονίσεις πως στο φρενάρισμα δεν πρέπει να πέφτει πάνω σου αλλά με ίσιο κορμό να προσπαθεί να μένει ακίνητος είτε στηρίζεται στις λαβές της μηχανής, είτε κρατώντας σε χαλαρά. Αν κρατάει εσένα ουσιαστικά ενώ σε έχει τυλίξει κάνει μοχλό πιέζοντας την κοιλιά σου ελαφρά και σπρώχνοντας τον εαυτό του προς τα πίσω. Αν κρατιέται απ' τις λαβές, απλώς πιέζει με περισσότερη δύναμη ώστε να μετακινηθεί λιγότερο.

    Στις στροφές το καλύτερο είναι το στέρνο του να εφάπτεται με την πλάτη σου και να ακολουθεί το σώμα του την κλίση που παίρνει και το δικό σου.

    Το μπουφάν που φοράς δεν το ξέρω. Δεν το πρόβαρες όταν το αγόρασες; Έπρεπε κάτι να πεις εκείνη τη στιγμή στον πωλητή. Κανονικά πρέπει να ρυθμίζεται. Αν όχι, ας μην απαντήσω καλύτερα.
    Η μηχανη ειναι τροπος ζωης. Το αποδεικνυει ο αερας που αναπνεω, η ανεξαρτησια μου, η αισθηση πως μ' ''ακουει''...

    Honda Tact 50 1988, Honda C72 6V 1988, Honda MTX50R 1989, Suzuki GZ Marauder 125 2000, Kymco Hipster 125 2001, Yamaha XV250S Virago 1998, Honda CB400SF NC36, Yamaha FZ6 FI Fazer 2006, Yamaha Xmax250/YPR 2006, Honda VFR 800 Vtec, και τώρα...............................
    ----------------------> τίποτα!!
    σαν το λαλάκα πάω με το λεωφορείο

  11. #26
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    23/07/2006
    Μηνύματα
    8
    Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας.΅
    Έχω αρχίσει να ανεβάζω συνοδηγό σιγά σιγά , μεχρι τώρα οι γυναίκες πατάνε απο την αριστερή πλευρά , και ανεβάινουν όπως περιγράφετε ... Αν και έχουν την τάση να προσπαθούν να τραβιχτουν απο τον αγκώνα μου παρά τις παροτρύνσεις μου και όχι απο τον όμο . Οι άντρες απλά σηκώνουν το πόδι και περνάν ...
    Αυτό που μάλλον κάνω λάθος είναι οτι βάζω περισσότερη δύναμη στο αριστερό πόδι , μιάς και έιχα την έντύπωση οτι στηρίζω καλύτερα την μηχανή .
    Γενικά τις περισσότερες φορές μπορώ και έχω σταθερό το ένα πόδι , και το αλλο πατάει ολόκληρο οριακά (ίσως φταίει και η δική μου θέση οδήγησης είμαι 1,91 ...)

    Όσον αφορά το μπουφάν , όταν ήταν να πάρω μηχανή έψαχνα απεγνωσμένα να βρώ κάτι διακρίτικό στο νούμερο μου , και ήταν το μόνο που βρήκα νούμερο χωρίς να χρειαστεί να περιμένω , τα προστατευτικά των όμων , ρυθμίζονται με βελκτρο , αλλά των αγκόνων είναι απλά μέσα σε μιά εσωτερική θήκη , η λύση που ακολουθώ αν και δεν με ικανοποιεί πλήρως , είναι μόλις κάθομαι στην μηχανή , να κουμπόνο και το φερμουαρ απο τα μανίκια , και στη συνέχεια να τεριάζω τα προστατευτικά στη θέση τους , αν και κάτι μου λέει οτι αν χρειαστεί μπορεί και να μην μείνουν στη θέση τους ... με βλέπω για άλλο του χρόνου .

  12. #27
    Σημαντικό ρόλο επίσης παίζει και το έδαφος στο οποίο βρίσκεσαι.Όταν πρόκειται να φορτώσεις 2ο άτομο φρόντισε να είσαι σε επίπεδο έδαφος και κατά προτίμηση άσφαλτο.Το χαλίκι,η άμμος και το χώμα γλυστράνε όσο δεν φαντάζεσαι και αν δεν φοράς και τα κατάλληλα μποτάκια που έχουνε αντιολισθητική σόλα δεν είναι δύσκολο να βρεθείς εσύ και ο συνεπιβάτης σου κάτω από το μηχανάκι
    Fortis Fortuna Adiuvat

  13. #28
    Εισπνοή.... εκπνοή....
    Εγγραφή
    09/06/2008
    Μηνύματα
    517
    Αρχικά δημιουργήθηκε από DeusEx
    ο πιο βολικος τροπος για μενα σαν οδηγος, ειναι οταν ανεβαινει ο συνεπιβατης να (εχει ψηλα ποδια!)

    ...μεγάλο μπούστο και ωραίο κώλο.... τώρα το πως θα ανέβει... χέστηκες.

  14. #29
    Εισπνοή.... εκπνοή....
    Εγγραφή
    09/06/2008
    Μηνύματα
    517
    Αρχικά δημιουργήθηκε από SKALP
    Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας.΅
    Έχω αρχίσει να ανεβάζω συνοδηγό σιγά σιγά , μεχρι τώρα οι γυναίκες πατάνε απο την αριστερή πλευρά , και ανεβάινουν όπως περιγράφετε ... Αν και έχουν την τάση να προσπαθούν να τραβιχτουν απο τον αγκώνα μου παρά τις παροτρύνσεις μου και όχι απο τον όμο . Οι άντρες απλά σηκώνουν το πόδι και περνάν ...
    Αυτό που μάλλον κάνω λάθος είναι οτι βάζω περισσότερη δύναμη στο αριστερό πόδι , μιάς και έιχα την έντύπωση οτι στηρίζω καλύτερα την μηχανή .
    Γενικά τις περισσότερες φορές μπορώ και έχω σταθερό το ένα πόδι , και το αλλο πατάει ολόκληρο οριακά (ίσως φταίει και η δική μου θέση οδήγησης είμαι 1,91 ...)

    Όσον αφορά το μπουφάν , όταν ήταν να πάρω μηχανή έψαχνα απεγνωσμένα να βρώ κάτι διακρίτικό στο νούμερο μου , και ήταν το μόνο που βρήκα νούμερο χωρίς να χρειαστεί να περιμένω , τα προστατευτικά των όμων , ρυθμίζονται με βελκτρο , αλλά των αγκόνων είναι απλά μέσα σε μιά εσωτερική θήκη , η λύση που ακολουθώ αν και δεν με ικανοποιεί πλήρως , είναι μόλις κάθομαι στην μηχανή , να κουμπόνο και το φερμουαρ απο τα μανίκια , και στη συνέχεια να τεριάζω τα προστατευτικά στη θέση τους , αν και κάτι μου λέει οτι αν χρειαστεί μπορεί και να μην μείνουν στη θέση τους ... με βλέπω για άλλο του χρόνου .

    και ποτέ με σαγιονάρα στη μηχανή έχε υπόψη!

    κινδυνεύεις
    1ον) να σου έρθει καμιά ροχάλα
    2ον) να φας τα μούτρα σου αν βγει καμία σαγιονάρα

    (τα έχω πάθει και τα 2, μιλάω εκ πείρας)

  15. #30
    Αναγκαστηκά αν αυτός που ανβαίνει δεν έχει το απαραίτητο ύψος, πρέπει κάπου να πατήσει...για να ανέβει (ακόμα και σε χαμηλή μηχανη). Οπότε στο πατητηράκι θα πατήσει ... ή στο πεζοδρόμιο.

Σελίδα 2 από 2 ΠρώτοΠρώτο 12

Παρόμοια θέματα

  1. Ερωτήσεις για ιδιοκτήτες MONO Transalp 600!
    από transalper600 στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο μήνυμα: 13/04/2004, 21:13
  2. Ερωτησεις ενος νιουμπη
    από GhostDog στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 28
    Τελευταίο μήνυμα: 30/03/2004, 20:43
  3. Οι ερωτήσεις... και ο Bush (παλιό αλλά καλό)
    από cityfly στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 17/02/2004, 14:42
  4. Εχω μερικές ερωτήσεις...
    από almalibera στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 28
    Τελευταίο μήνυμα: 18/01/2004, 18:55
  5. Απαντήσεις: 17
    Τελευταίο μήνυμα: 12/12/2003, 14:31

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF