Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 30

Θέμα: Ερωτήσεις αρχάριου ...

  1. #1
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    23/07/2006
    Μηνύματα
    8

    Ερωτήσεις αρχάριου ...

    Καλησπέρα
    Πριν κανένα δίμηνο πήρα το δίπλωμα , και εδώ και ένα μήνα είμαι ευτυχής κάτοχος μιας transalp700 .
    Θέλω σιγά σιγά όμως να ανεβάσω και δεύτερο άτομο πάνω για καμιά βολτίτσα και δεν ξέρω τι μου γίνεται , οπότε προς αποφυγή του να γίνω ρεζίλι την επίμαχη στιγμή θα ήθελα να ρωτήσω :

    Ποίος είναι ο σωστός τρόπος ανεβάσματος κατεβάσματος του συνεπιβάτη ?
    Λογικά καθομαι πρώτα εγώ και μετά αυτός , αλλα πώς ?
    Για το κατεβασμα επίσης ...
    Υπάρχει φόβος πεσίματος στο ανέβασμα κατέβασμα ?

    Και ένα δευτερο , όταν αγόρασα την μηχανή είχα παραγγείλει και το διπλό σταντ , το οποίο επειδή άργισε να έρθει , το πείρα στο χέρι . Έκτωτε άκουσα διάφορες απόψεις σχετικά με το να το βάλω ή όχι , και για το αν θα προσφέρει τίποτα , εκτός ίσως απο την ευκολία συντήρησης της αλυσίδας .Τελικά τι να το κάνω ? να το στείλω πίσω ή να το περάσω ?

    Τέλος για την ώρα , αγόρασα το colori αιολος , όλα καλά , αρκετά δροσερό , αλλά έχω την εντύπωση οτι οι προστασίες στον αγκώνα είναι λίγο πιό κάτω απο όσο θα έπρεπε , ενώ οι υπόλοιπες είναι σωστά . Καλύπτουν μέν τους αγκώνες αλλά σχετικά στο τέρμα τους ... Αξίζει να το κρατήσω για δευτερο και να πάρω ένα dainese το οποίο οι προστασίες έμπαιναν τέλια πάνω μου (δεν το πήρα γιατί τότε δεν είχε στο νούμερο μου ...) ή σε όλους έτσι είναι ?

    Ευχαριστώ για τον χρόνο σας .

  2. #2
    Τσίκι; Το avatar του/της MikeG
    Εγγραφή
    22/05/2004
    Μηνύματα
    8.835
    Καλώς το παιδί.




    Πάμε ένα ένα.

    Λοιπόν, πριν βάλεις 2ο άτομο επάνω στη μοτοσυκλέτα, θα πρέπει εσύ ο ίδιος να νιώθεις τη σιγουριά ότι αυτή τη στιγμή μπορείς να ελέγξεις πλήρως τη μοτοσυκλέτα, τόσο όσο έχει να κάνει με το βάρος της, αλλά όσο έχει να κάνει και με πιθανούς ελιγμούς.
    Όταν φτάσεις σε αυτό το επίπεδο, τότε κάθεσαι κανονικά στη σέλα του οδηγού κρατώντας αρκετά καλά το τιμόνι και έχοντας σταθερά τα πόδια κάτω.
    Ο συνεπιβάτης υπάρχουν 2 τρόποι να ανέβει. Είτε ανασηκώνει το πόδι του περνώντας το πάνω από τη σέλα, είτε πατάει με το ένα πόδι στο παταράκι του, στηρίζεται στον ώμο σου και ανεβαίνει.
    Για αρχή θα πρότεινα τον πρώτο τρόπο.

    Όσον αφορά το 2πλο stand να το βάλεις. Πέρα από τη χρησιμότητα του στο λάδωμα της αλυσίδας, θα σε βοηθήσει να παρκάρεις τη μηχανή σου πιο σταθερά, και αν στο μέλλον βάλεις πλαϊνές μπαγκαζιέρες, είναι κάτι το οποίο πρέπει να έχεις.

    Τέλος, το μπουφάν είναι αρκετά καλό για καλοκαιρινό (συγκρινόμενο σίγουρα με κάποιο χειμερινό υστερεί). Να το φοράς πάντα, μαζί με γάντια, κράνος και minimum ένα καλό μποτάκι, αν όχι μοτοσυκλετιστικό παπούτσι.

    & ο συνεπιβάτης πάντα κράνος.


    Εν τέλει, άσε να περάσει ένας μήνας εξοικείωσης με τη μοτοσυκλέτα και μετά συνεπιβάτης.




  3. #3

    Re: Ερωτήσεις αρχάριου ...

    Αρχικά δημιουργήθηκε από SKALP Τέλος για την ώρα , αγόρασα το colori αιολος , όλα καλά , αρκετά δροσερό , αλλά έχω την εντύπωση οτι οι προστασίες στον αγκώνα είναι λίγο πιό κάτω απο όσο θα έπρεπε , ενώ οι υπόλοιπες είναι σωστά . Καλύπτουν μέν τους αγκώνες αλλά σχετικά στο τέρμα τους ... Αξίζει να το κρατήσω για δευτερο και να πάρω ένα dainese το οποίο οι προστασίες έμπαιναν τέλια πάνω μου (δεν το πήρα γιατί τότε δεν είχε στο νούμερο μου ...) ή σε όλους έτσι είναι ?
    Το συγκεκριμένο μπουφάν δεν το ξέρω αλλά στα περισσότερα τα προστατευτικά πιάνουν με σκρατς και επιτρέπουν να τα ανεβάσεις ή κατεβάσεις κάποια απόσταση ώστε να έρχονται ακριβώς στον αγκώνα σου (πολύ σημαντικό)

  4. #4

    Re: Ερωτήσεις αρχάριου ...

    Αρχικά δημιουργήθηκε από SKALP
    Καλησπέρα
    Πριν κανένα δίμηνο πήρα το δίπλωμα , και εδώ και ένα μήνα είμαι ευτυχής κάτοχος μιας transalp700 .
    Θέλω σιγά σιγά όμως να ανεβάσω και δεύτερο άτομο πάνω για καμιά βολτίτσα και δεν ξέρω τι μου γίνεται , οπότε προς αποφυγή του να γίνω ρεζίλι την επίμαχη στιγμή θα ήθελα να ρωτήσω :
    Φίλε έχεις οδηγήσει στο παρελθόν μικρότερα μηχανάκια;
    Εαν οχι μάλλον θα πρέπει να γράψεις πολλά χλμ μόνος σου πριν βάλεις 2ο πάνω.
    Δεν νομίζω οτι πρέπει να σε απασχολεί το ρεζιλίκι, αλλά πρώτα από όλα η ασφάλεια η δική σου και του συνεπιβάτη σου.

    Φιλικά

  5. #5
    Και καθώς ανεβαίνει ο συνεπιβάτης κράτα το μπροστινό φρένο πατημένο για να αποφύγεις πιθανή μετακίνηση της μοτοσυκλέτας που θα σε αποσταθεροποιήσει.

    Επίσης ενημέρωσέ τον πως πρέπει να κρατιέται από κάπου στην πορεία, να στρίβει μαζί σου (ίδια κλίση) και στα φρένα να μην πέφτει πάνω σου.

    Καλά μπάνια
    # unzip ; strip ; touch ; grep ; > finger ; mount ; fsck ; > more ; yes ; umount ; sleep ...

  6. #6
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της arisk
    Εγγραφή
    19/04/2007
    Μηνύματα
    171
    Και πες και στο συνεπιβάτη σου οτι δεν ανεβαίνει σε ...άλογο, ούτε οτι κρατάει τη μηχανή ο μασίστας.Να πατήσει μαλακά στο δικό του παταράκι και το σώμα του κοντά στη μηχανή (όταν ανεβαίνει) για να μην έχεις έντονη μετατόπιση κέντρου βάρους.
    Καλές βόλτες.

  7. #7
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    07/03/2009
    Μηνύματα
    302
    τουλάχιστον 5.000χλμ μόνος σου πριν βάλεις 2ο άτομο

    μην ξεχνάς πως παίρνεις δεύτερη ζωή στα χέρια σου

    να βάλεις το κεντρικό

    και το 2ο άτομο ανεβαίνει πατώντας πρώτα το αριστερό πόδι στο αριστερό παταράκι

  8. #8
    D-11 Earth Mover Το avatar του/της Tpap
    Εγγραφή
    11/10/2007
    Μηνύματα
    2.954
    Αρχικά δημιουργήθηκε από MikeG
    ..είτε πατάει με το ένα πόδι στο παταράκι του, στηρίζεται στον ώμο σου και ανεβαίνει...
    Mε συγχωρείς mike, αλλά αυτός ΔΕΝ είναι τρόπος.

  9. #9
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Tpap
    Mε συγχωρείς mike, αλλά αυτός ΔΕΝ είναι τρόπος.
    και όμως Τάσο, άσχετα με το ότι και εμένα δεν μου αρέσει αυτός ο τρόπος, αυτό γράφουν πλέον αρκετά manual νέων μηχανών (δεν κάνω πλάκα)

  10. #10
    Τσίκι; Το avatar του/της MikeG
    Εγγραφή
    22/05/2004
    Μηνύματα
    8.835
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Tpap
    Mε συγχωρείς mike, αλλά αυτός ΔΕΝ είναι τρόπος.

    Ασχέτως με το πως μας βολεύει, ο τρόπος που αναφέρεται στα manual, αλλά και από εκπαιδευτές είναι αυτός.
    Με αυτό το τρόπο ο οδηγός έχει πολύ καλύτερο έλεγχο της μοτοσυκλέτας, μέχρι να ανέβει ο συνεπιβάτης.

    Δοκιμάστε το και μετά ακούω..

  11. #11
    Και πώς να ανέβει ρε παιδιά ο άνθρωπος; Να κάνει ισορροπία στο ένα πατητήρι μέχρι να περάσει το άλλο πόδι πάνω από τη σέλα; Ή να ανέβει όπως ο Λούκι Λουκ στην Ντόλή (μακριά γαιδούρα ένα πράμα) :rotflmao:
    # unzip ; strip ; touch ; grep ; > finger ; mount ; fsck ; > more ; yes ; umount ; sleep ...

  12. #12
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της DeusEx
    Εγγραφή
    26/05/2009
    Μηνύματα
    702
    ο πιο βολικος τροπος για μενα σαν οδηγος, ειναι οταν ανεβαινει ο συνεπιβατης να (εχει ψηλα ποδια!) κ να περναει το ποδι του πανω απ την σελα χωρις να πατησει πρωτα το πατακι .

    Δυστηχως ομως , οι περισσοτεροι ή θα ναι κοντοι ή θαναι αγυμναστοι αρα δεν εχουν ανοιγματα κ πατανε στο πατακι πριν κατσουν.

    Εκει πιανεις σταθερα κ με τα 2 χερια το τιμονι, βαζεις κ τα 2 ποδια σταθερα στο εδαφος , κ ενημερωνεις το μελλοντικο σου συνεπιβατη να μην αναιβει οπως οι καουμποιδες στα αλογα τους μετα απο ληστεια στο φαρ ουεστ.

    Μεγαλο ρολο παιζει κ το βαρος τους. Μια κοπελιτσα πχ με 50κατι κιλα, ισα που θα την καταλαβεις οταν ανεβαινει.(αλλα κ παλι θελει 2 χερια 2 ποδια σταθερα)

    Ενω ενα γομαρι 90+ κιλα , χμ ... νταξ . Στα πρωτα χιλιομετρα μεχρι να μαθεις , μην τον αναιβασεις



  13. #13
    D-11 Earth Mover Το avatar του/της Tpap
    Εγγραφή
    11/10/2007
    Μηνύματα
    2.954
    Αρχικά δημιουργήθηκε από road spirit
    και όμως Τάσο, άσχετα με το ότι και εμένα δεν μου αρέσει αυτός ο τρόπος, αυτό γράφουν πλέον αρκετά manual νέων μηχανών (δεν κάνω πλάκα)
    Μπορεί να είναι έτσι όπως το λές.
    Αλλά δεν χρειάζεται τίποτε περισσότερο από κοινή λογική για να καταλαβει κανείς,
    ότι όσο πιό μακρυά από την μηχανή βρίσκεται το υποπόδιο,
    όσο πιό βαρύς ο συνεπιβάτης και με συνδυασμό ένα βαρύ μηχανάκι ..


    ..το πόδι του οδηγού πρέπει να είναι από μεταλλικό δοκάρι διατομής Η.

    Εδιτ: αν ανέβεις κανείς έτσι στο δικό μου, που πλησιάζει για πλάκα τα 250-270 κιλά, αν γλιτώσει από το μηχανάκι (γιατί θα το παρατήσω με ένα άλμα) δεν θα γλιτώσει από τα χέρια μου μετά...

  14. #14
    Μοναχικός καβαλάρης Το avatar του/της castoras
    Εγγραφή
    14/05/2007
    Μηνύματα
    468
    Αρχικά δημιουργήθηκε από DeusEx
    ο πιο βολικος τροπος για μενα σαν οδηγος, ειναι οταν ανεβαινει ο συνεπιβατης να (εχει ψηλα ποδια!) κ να περναει το ποδι του πανω απ την σελα χωρις να πατησει πρωτα το πατακι .

    Δυστηχως ομως , οι περισσοτεροι ή θα ναι κοντοι ή θαναι αγυμναστοι αρα δεν εχουν ανοιγματα κ πατανε στο πατακι πριν κατσουν.

    Εκει πιανεις σταθερα κ με τα 2 χερια το τιμονι, βαζεις κ τα 2 ποδια σταθερα στο εδαφος , κ ενημερωνεις το μελλοντικο σου συνεπιβατη να μην αναιβει οπως οι καουμποιδες στα αλογα τους μετα απο ληστεια στο φαρ ουεστ.

    Μεγαλο ρολο παιζει κ το βαρος τους. Μια κοπελιτσα πχ με 50κατι κιλα, ισα που θα την καταλαβεις οταν ανεβαινει.(αλλα κ παλι θελει 2 χερια 2 ποδια σταθερα)

    Ενω ενα γομαρι 90+ κιλα , χμ ... νταξ . Στα πρωτα χιλιομετρα μεχρι να μαθεις , μην τον αναιβασεις


    Κι αν δε φτάνουν και τα δυο πόδια του οδηγού κάτω????

  15. #15
    Αρχικά δημιουργήθηκε από castoras
    Κι αν δε φτάνουν και τα δυο πόδια του οδηγού κάτω????
    Ε τότε πήγαινε σε πεζοδρόμιο ή πες του να πηδήξει στην σέλα από το μπαλκόνι

    :rotflmao: :rotflmao:
    # unzip ; strip ; touch ; grep ; > finger ; mount ; fsck ; > more ; yes ; umount ; sleep ...

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Ερωτήσεις για ιδιοκτήτες MONO Transalp 600!
    από transalper600 στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο μήνυμα: 13/04/2004, 21:13
  2. Ερωτησεις ενος νιουμπη
    από GhostDog στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 28
    Τελευταίο μήνυμα: 30/03/2004, 20:43
  3. Οι ερωτήσεις... και ο Bush (παλιό αλλά καλό)
    από cityfly στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 17/02/2004, 14:42
  4. Εχω μερικές ερωτήσεις...
    από almalibera στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 28
    Τελευταίο μήνυμα: 18/01/2004, 18:55
  5. Απαντήσεις: 17
    Τελευταίο μήνυμα: 12/12/2003, 14:31

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF