Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 28

Θέμα: Τι θέλει να μου πει αυτό το μπουζί ?

  1. #1
    Γυρολόγος Το avatar του/της m1ke
    Εγγραφή
    28/07/2003
    Μηνύματα
    389

    Question Τι θέλει να μου πει αυτό το μπουζί ?

    Το μπουζί στη φωτογραφία έχει κάνει 7000 χλμ. Γύρω από το ηλεκτρόδιο έχει μαυρίλες, οι οποίες ανησυχώ ότι οφείλονται στο μίγμα (πολύ πλούσιο), επιπλέον τους τελευταίους δύο μήνες το μηχανάκι έχει αισθητά αυξημένη κατανάλωση. Είναι φυσιολογικές αυτές οι μαυρίλες ή να ξαναρυθμίσω τα καρμπυρατέρ. Το φίλτρο το κοίταξα και είναι καθαρό.


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	sparkplug.jpg 
Προβολές:	396 
Μέγεθος:	45,2 KB 
ID:	12456

  2. #2
    Φίλε αν και η φωτο δεν είναι και πολύ καθαρή άν ήταν πλούσιο το μείγμα η πορσελάνη γύρω από το ηλεκτρόδιο θα ήταν μαύρη και καπνισμένη.

    Εγώ βλέπω άσπρα κομμάτια πάνω στο μπουζί (άν βλέπω καλά) που λένε οτι το μοτέρ "τσιμπάει" λαδάκια.....
    NO BOOTS,
    NO JACKETS,
    NO HELMETS,
    JUST BALLS.

  3. #3
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της stefanos
    Εγγραφή
    16/06/2002
    Μηνύματα
    5.839
    Είναι αδύνατο να καταλάβεις το μίγμα απο το μπουζί.
    Αν έχεις κάνει λάθος ρύθμιση ψηλά ας πούμε, όταν το μοτέρ δουλεύει στις μεσαίες κανονικά η με φτωχό θα καθαρίζει και το μπουζί.
    Ισως να γινόταν πρίν 30 χρόνια κάτι τέτοιο αλλά όχι τώρα πλέον.

  4. #4
    Συμφωνώ απόλυτα με τον Στέφανο και συμπληρώνω οτι ο μοναδικός τρόπος για να ρυθμίσεις σωστά το μείγμα είναι από τα καυσαέρια. Μπορείς να φτιάξεις μόνος σου έναν "αναλυτή καυσαερίων" μεγάλης ακρίβειας χρησιμοποιώντας έναν αισθητήρα λ και ένα βολτόμετρο.

    Κάνεις μια τρύπα στον λαιμό της εξάτμησης (που μετά τη βουλώνεις με μια βίδα και σου μένει η "αναμονή" για μελλοντική χρήση) και βάζεις τον λ.

    Πάντα το γκρί καλώδιο είναι το σήμα, το μαύρο η γείωση και τα 2 άσπρα (άν υπάρχουν) είναι η ηλεκτρική προθέρμανση του αισθητήρα (πρέπει να φτάσει γύρω στους 300 βαθμούς για να δείξει σωστά).

    Συνδέεις το βολτόμετρο στο μαύρο (-) και στο γκρι (+). Στα 880 μιλιβόλτ είναι η στοιχειωμετρική αναλογία. Αυτά όλα είναι στάνταρ ανεξάρτητα με τι μάρκα αισθητήρα χρησιμοποιείς. Μπορείς να προμηθευτείς έναν πολύ φτηνά από κάποια μάντρα αυτοκινήτων. Στα 850 μιλιβόλτ είναι λίγο πλούσιο (εγώ εκεί το αφήνω) ενώ πάνω από 900 είναι φτωχό.
    NO BOOTS,
    NO JACKETS,
    NO HELMETS,
    JUST BALLS.

  5. #5
    Γυρολόγος Το avatar του/της m1ke
    Εγγραφή
    28/07/2003
    Μηνύματα
    389

    Thumbs up

    Η πατέντα με τον αναλυτή είναι σούπερ. Θα τη δοκιμάσω με την πρώτη ευκαιρία.

    Οι ασπρίλες που φαίνονται είναι αντανάκλαση από το φλας, το μοτεράκι δεν τσιμπάει λάδι.

  6. #6
    Γυρολόγος Το avatar του/της m1ke
    Εγγραφή
    28/07/2003
    Μηνύματα
    389
    και μιας και ανοίξαμε συζήτηση για τα μοτεράκια που τσιμπάνε λάδι, να πως γίνεται ένα μπουζί από μοτέρ που τσιμπάει μπόλικο λάδι στο θάλαμο


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	plug_oil.jpg 
Προβολές:	363 
Μέγεθος:	29,1 KB 
ID:	12487

  7. #7
    Γυρολόγος Το avatar του/της m1ke
    Εγγραφή
    28/07/2003
    Μηνύματα
    389
    και ένα άλλο σε μοτέρ που έχει διαρροή λαδιού από βαλβίδες


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	plug_oil2.jpg 
Προβολές:	360 
Μέγεθος:	28,1 KB 
ID:	12488

  8. #8
    It seems to me that Το avatar του/της OldMan
    Moderator
    Εγγραφή
    24/11/2004
    Μηνύματα
    17.659


    XXXρήστε, τα παραπάνω είναι σωστά ΜΟΝΟ αν χρησιμοποιείς ΑΜΟΛΥΒΔΗ βενζίνη !!!

    (Πράγμα που ΔΕΝ πρέπει να κάνεις αν ΔΕΝ έχεις καταλύτη !!!)

    Όμορφα παιδιά, η περιπέτεια πέθανε...

  9. #9
    Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan


    XXXρήστε, τα παραπάνω είναι σωστά ΜΟΝΟ αν χρησιμοποιείς ΑΜΟΛΥΒΔΗ βενζίνη !!!

    (Πράγμα που ΔΕΝ πρέπει να κάνεις αν ΔΕΝ έχεις καταλύτη !!!)

    Άν δεις πώς ακριβώς δουλεύει και τι έχει μέσα του ο αισθητήρας λ θα δεις οτι δεν είναι τίποτε άλλο παρά ένα στοιχείο που μεταβάλλει την τάση του σύμφωνα με την περιεκτικότητα του οξυγόνου στα καυσαέρια.

    Δέν έχει σημασία τι βενζίνη χρησιμοποιείς. Κάποια παλιά αυτοκίνητα injection είχαν αισθητήρα λ για το feedback του εγκεφάλου τους αν και χρησιμοποιούσαν super βενζίνη (απλά δεν ήταν καταλυτικής τεχνολογίας και δεν είχαν καταλύτη).

    Το έχω δοκιμάσει στο KLX για τη ρύθμιση του FCR με απόλυτη απιτυχία και με V-Power στο ντεπόζιτο.
    NO BOOTS,
    NO JACKETS,
    NO HELMETS,
    JUST BALLS.

  10. #10
    It seems to me that Το avatar του/της OldMan
    Moderator
    Εγγραφή
    24/11/2004
    Μηνύματα
    17.659


    ΧΧΧρήστε, επειδή έχω βοηθήσει σε Πτυχιακή με θέμα τους καταλύτες, επέτρεψέ μου να ξέρω για τι ακριβώς μιλάμε !!!!

    Η Πλατίνα, με την επικάθηση Μολύβδου, αποξειδώνεται με αποτέλεσμα να δίνει πλασματική διαφορά δυναμικού στην αρχή μέχρι να τα φτύσει εντελώς.!!!!

    Αυτό που μάλλον με στεναχωρεί όμως είναι, ΓΙΑΤΙ "κάνεις το κουνέλι" (και όχι μόνο εσύ) για την ΧΡΗΣΗ ΑΜΟΛΥΒΔΗΣ σε ΜΗ καταλυτικό κινητήρα !!!!!!

    Όμορφα παιδιά, η περιπέτεια πέθανε...

  11. #11
    Εγώ έχω γράψει πτυχιακή με θέμα την ανάλυση των καυσαερίων (πήρε Άριστα 10).

    Το στοιχείο του αισθητήρα οξειδώνεται ανεξάρτητα από το καύσιμο που καίγεται.

    Από τη στιγμή που καταργήθηκε ο μόλυβδος στις βενζίνες και μπήκαν υποκατάστατά του, όλες οι βενζίνες είναι πρακτικά αμόλυβδες.

    Ο μόλυβδος χρησιμοποιούνταν για τις αντικροτικές και λιπαντικές του ιδιότητες. Οι κινητήρες που έκαιγαν την παλιά super είχαν ελαφρώς μειωμένες απαιτήσεις λίπανσης από το λιπαντικό και μπορύσαν να λειτουργήσουν με υψηλότερη σχέση συμπίεσης απ' ότι οι καταλυτικοί που έκαιγαν αμόλυβδη.

    Ο μόλυβδος δηλητηριάζει τον καταλύτη και ουσιαστικά τον αχρηστεύει. Τόρα όμως πια ο μόλυβδος έχει καταργηθεί. Η σημερινή super έχει ελαφρώς αυξημένες λιπαντικές ιδιότητες και περισσότερα οκτάνια από την αμόλυβδη για να βρίσκουν καύσιμο οι κινητήρες παλαιάς τεχνολογίας. Αναμένεται να καταργηθεί εντελώς μόλις εκλείψουν όλα τα παλιά μοντέλα (κάτω του '90) τα οποία πρακτικά κάλιστα ακόμα και τώρα μπορούν να κάψουν αμόλυβδη ή (άν κάνουν πυράκια) αμόλυβδη 100 οκτανίων (V-Power, Ultimate, Kinitron, κτλ).

    Για το RGV μου, μοντέλο '94, ο κατασκευαστής προτείνει αμόλυβδη (χωρίς φυσικά να είναι καταλυτικό) επειδή η σχέση συμπίεσης είναι χαμηλή.

    Ο κόσμος δε βάζει πλέον αμόλυβδη επειδή είναι φτηνότερη σε σχέση με τη super αλλά επειδή προτιμάει μια super αμόλυβδη βενζίνη σε σχέση με τη super διότι εκτός από τα περισσότερα οκτάνια έχει και λιγότερα κατάλειπα και απικαθίσεις.

    Super βάζω μόνο στο αλυσοπρίονο, στην εξωλέμβια και στο Zastava. Στο KLX V-Power για καθαρές βαλβίδες και λόγω πολλής συμπίεσης.
    NO BOOTS,
    NO JACKETS,
    NO HELMETS,
    JUST BALLS.

  12. #12
    κοιμώμενος άγρυπνα Το avatar του/της Gandalf dr685sm
    Εγγραφή
    25/04/2004
    Μηνύματα
    1.755
    Μιλώντας για καύσιμα , να τονίσω οτι πέρα απο τον μόλυβδο.... μεγάλη και σημαντική παρα΄μετρος είναι τα απορρυπαντικά στοιχεία του καυσίμου , που ειδικά στην 100αρα , είναι ισχυρότατα και δεν ενδυκνείονται για παλιού τύπου κινητήρες , όπου μπορεί να προκαλέσουν απο μεγαλύτερες ανοχές μετάλλων μέχρι και την "ψωρίαση" τους...

    Προσωπικά νομίζω οτι καλύτερα είναι το κάθε μοτέρ να "καίει" το καύσιμο για το οποίο είναι σχεδιασμένο, έστω και αν ο μόλυβδος έχει αντικατασταθεί απο άλλα πρόσθετα...


    Gandalf
    Στην Ελλάδα θέλουμε να λειτουργούν τα πάντα υπέρ του ατόμου , έστω και εις βάρος του συνόλου.

  13. #13
    It seems to me that Το avatar του/της OldMan
    Moderator
    Εγγραφή
    24/11/2004
    Μηνύματα
    17.659


    ΧΧΧρήστε, μετά λύπης μου το σταματάω, γιατί είσαι μακρυά νυχτωμένος...
    (και λυπάμαι ακόμη περισσότερο, γιατί έχεις ασχοληθεί και με την ανάλυση καυσαερίων) !!!

    ΟΛΟΙ ΟΙ ΜΑΛΑΚΕΣ ΠΟΥ ΚΑΙΝΕ ΑΜΟΛΥΒΔΗ ΣΕ ΜΗ ΚΑΤΑΛΥΤΙΚΟ ΜΟΤΕΡ.....

    ΕΙΝΑΙ ΑΠΛΑ.....

    ΔΟΛΟΦΟΝΟΙ !!!!

    Όμορφα παιδιά, η περιπέτεια πέθανε...

  14. #14
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της stefanos
    Εγγραφή
    16/06/2002
    Μηνύματα
    5.839
    Σωστά όλοι που χρησιμοποιούμε βενζίνη χωρίς καταλύτη είμαστε δολοφόνοι, και ειδικά αυτοί που την φτιάχνουνε.

    xxxxristos μπας και ξέρεις που θα βρω ένα διάγραμμα V/αναλογία βενζινης αέρα?

  15. #15
    ανέ Μελος
    Εγγραφή
    21/11/2004
    Μηνύματα
    105
    τι σκοτώνουν;

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Ποιός μπορεί να μου πει για μποτάκια γύρω στα 100 ευρώ casual
    από BILLY FILTH στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 14/01/2010, 06:23
  2. Τα εχει κανεις για να μου πει γνωμη?
    από X_NR750 στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο μήνυμα: 11/11/2006, 20:16
  3. τελικά,τι θέλει να ακούσει ο ποιητής?
    από Latino στο forum Ιστορίες του δρόμου
    Απαντήσεις: 57
    Τελευταίο μήνυμα: 16/03/2006, 13:31
  4. Είναι καλό αυτό το μπουζί?
    από SF στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 15
    Τελευταίο μήνυμα: 30/01/2006, 10:33
  5. Μου βγάζει αυτό το error
    από H.A.Balafoutre στο forum Προτάσεις & σχόλια
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 21/12/2005, 11:19

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF