Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 19

Θέμα: Τί πρέπει να προσέξω σε μεταχειρισμένο R6 '06 πριν το πάρω?

  1. #1

    Τί πρέπει να προσέξω σε μεταχειρισμένο R6 '06 πριν το πάρω?

    Καλησπέρα παιδιά, βρήκα ένα R6, μοντέλο του 2006 με λίγα (5.000) χιλιόμετρα. Το μηχανάκι με την πρώτη ματιά φαίνεται πολύ καθαρό, δεν έχει γρατσουνιές και πτώσεις απ' ό,τι είδα. Τί πρέπει να προσέξω όμως γενικότερα πριν το πάρω, ωστέ να είμαι όσο το δυνατόν πιο σίγουρος?

    Δε νομίζω οτι πχ αν είχε πέσει κάτω θα μπορούσε ο ιδιοκτήτης να έχει "κρύψει" την πτώση τόσο, ώστε να μην έχει καθόλου γρατσουνιές, έτσι?

    Το μόνο που ξέρω είναι οτι πρέπει να πάω και να ελέγξω το φίλτρο αέρα αφού το πάρω, γιατί νομίζω οτι η Yamaha είχε κάνει ανάκληση των r6 τότε, για μια βίδα που μπορεί να ήταν χαλαρή.

    Ευχαριστώ προκαταβολικά... !

  2. #2
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της george72
    Εγγραφή
    14/07/2008
    Μηνύματα
    254
    Αν τα χιλιομετρα (5,000) ειναι πραγματικα, το μηχανακι ειναι καινουργιο, αστρωτο ακομη...

    οπωσδηποτε μην σταθεις στην πρωτη ματια, παρτο βολτα και τσεκαρε το αν μπορεις σε ενα εξουσιοδοτημενο της Yamaha...

    καλες βολτες...
    (το R6 δουλευει "ψηλα" και θελει λιγο παιχνιδισμα με τον συμπλεκτη στην εκκινηση:smilea: )

    http://www.youtube.com/watch?v=aRO5UtYxFjM&feature=related


  3. #3
    Δεν ξέρω αν είναι τόσο εύκολο να αλλάξεις στο ηλεκτρονικό κοντέρ της yamaha τα km, οπότε πιστεύω πως είναι πραγματικά. Απλά θέλω να δω τί μπορώ να τσεκάρω πριν πάρω την τελική απόφαση. Μάλλον θα κάνω αυτό που είπες, δηλ. να το πάω σε ένα συνεργείο yamaha!

  4. #4
    -------------------- Το avatar του/της jfx
    Εγγραφή
    28/02/2008
    Μηνύματα
    230
    τα δυο πλαστικά που μπαινουν απο τις δυο πλευρες του ντεποζιτου, ζορίζονται αρκετά αν ο προηγούμενος είχε βάλει μπάγκστερ. κοιταξε αν ειναι στο μπροστα τους μερος (εκει που ειναι μύτερά) εφαρμοστά, γιατι αν δεν ειναι, παει να πει οτι εχει σπασει το πινάκι που τα κραταει.

    Αυτο ειχα παθει εγω με το δικό μου ρ6 06. οχι οτι ειναι και κατι τρομερό, αλλα μπορεις να ρίξεις λίγο την τιμή.

    και φυσικά κοίτα και όλα τα στανταρ που κοιτάς σε όποια μεταχειρισμένη μηχανη κι αν ειναι.
    ( θα βρεις κι εδω μεσα διαφορους οδηγους για αγορά μεταχειρισμένου.)

    ΑΑΑ και ριξε και μια ματιά στις ζάντες, μην εχει κανενα στραβωματάκι.

    και με γεια σου, να το χαρεις!!
    κάποιος μαλάκας μου σβήνει τα ποστ.

  5. #5
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Tomahawk
    Εγγραφή
    29/09/2007
    Μηνύματα
    366
    Αν δε το έχεις πάρει ακόμη...

    Τα χιλιόμετρα αλλάζουν, είτε είναι ψηφιακό είτε αναλογικό το κοντερ...

    Κοίτα τα λάστιχα, αν είναι τα μαμίσια τότε υπάρχει πιθανότητα να είναι τα μαμίσια, αν όχι κατα 80% έχει αλλάξει τα χλμ!

  6. #6
    Αθόρυβο μέλος Το avatar του/της ledz
    Εγγραφή
    13/08/2005
    Μηνύματα
    335
    Να μην εχει συμμετασχει σε ληστεια χαχαχα (βλεπε σημερινες ειδησεις)
    Silence in the studio!

  7. #7
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Alarm
    Εγγραφή
    30/12/2007
    Μηνύματα
    159
    1) βαλτην μπρος και ακου στο ρελαντι αν ακους τιποτα χτυπιματακια, κουδουνισματα και περιεργους θορυβους
    2) εννοιειται πως κανεις βολτα και βλεπεις αν κουμπονουν καλα οι ταχυτητες και τα φρενα ανταποκρινονται καλα και ποσα χειλιομετρα τους απομενουν περιπου
    3) τσεκαρε αν τα λαδια που εχει μεσα ειναι οντως φρεσκα η οχι. μην ξεχνας αν οχι θα ειναι εξτρα κοστος παλι για εσενα
    4) τσεκαρε αλυσιδογραναζα αν ειναι φαγομενα. αν λεει 5.000 χλμ λογικα ΔΕΝ θα πρεπει να ειναι με τιποτα. αν ειναι , τοτε σιγουρα ειναι παραπανω απο 5.000.
    5) σικωσε την πισω ροδα και γιρνα την να δεις να εχει πουθενα κολλημενα σημεια και δεν λειτουργει ελευθερα
    6) δες σε οσα σημεια μπορεις να δεις για σκουριες
    7) τωρα αν εισαι και λιγο σχετικος με αναρτησεις δες επαναφορα και προφορτηση αν ειναι ενταξει. και δεν εννοω αν ειναι λαθος ρυθμισμενες αλλα αν ειναι κατεστραμενες οι αναρτησεις απο σουζες κλπ

    τα υπολοια εσωτερικα μαλλον θα πρεπει να σου τα πει μηχανικος δικος σου, μπουζια , δισκο πλακες κλπ

  8. #8
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Alarm

    3) τσεκαρε αν τα λαδια που εχει μεσα ειναι οντως φρεσκα η οχι. μην ξεχνας αν οχι θα ειναι εξτρα κοστος παλι για εσενα

    7) τωρα αν εισαι και λιγο σχετικος με αναρτησεις δες επαναφορα και προφορτηση αν ειναι ενταξει. και δεν εννοω αν ειναι λαθος ρυθμισμενες αλλα αν ειναι κατεστραμενες οι αναρτησεις απο σουζες κλπ

    ΠΩς ΑΚΡΙΒΩς ΘΑ ΤΑ ΤΣΕΚΑΡΕΙ ΑΥΤΑ ...????
    PROzacRIDER

  9. #9
    rolling fredo king Το avatar του/της DUKASII
    Εγγραφή
    11/07/2002
    Μηνύματα
    3.547
    Αρχικά δημιουργήθηκε από nikos force
    ΠΩς ΑΚΡΙΒΩς ΘΑ ΤΑ ΤΣΕΚΑΡΕΙ ΑΥΤΑ ...????
    ax ax
    ax
    ax
    axaxaxax
    axax
    axax
    axaxaxaxax


    tsekare kai ton aera mesa sta lastixa an einai freskos..toy boynoy..

  10. #10

    Re: Τί πρέπει να προσέξω σε μεταχειρισμένο R6 '06 πριν το πάρω?

    Αρχικά δημιουργήθηκε από hereticous
    Καλησπέρα παιδιά, βρήκα ένα R6, μοντέλο του 2006 με λίγα (5.000) χιλιόμετρα. Το μηχανάκι με την πρώτη ματιά φαίνεται πολύ καθαρό, δεν έχει γρατσουνιές και πτώσεις απ' ό,τι είδα. Τί πρέπει να προσέξω όμως γενικότερα πριν το πάρω, ωστέ να είμαι όσο το δυνατόν πιο σίγουρος?

    Δε νομίζω οτι πχ αν είχε πέσει κάτω θα μπορούσε ο ιδιοκτήτης να έχει "κρύψει" την πτώση τόσο, ώστε να μην έχει καθόλου γρατσουνιές, έτσι?

    Το μόνο που ξέρω είναι οτι πρέπει να πάω και να ελέγξω το φίλτρο αέρα αφού το πάρω, γιατί νομίζω οτι η Yamaha είχε κάνει ανάκληση των r6 τότε, για μια βίδα που μπορεί να ήταν χαλαρή.

    Ευχαριστώ προκαταβολικά... !



    Για τι χρήση το θέλεις δεν μας είπες.

  11. #11
    rolling fredo king Το avatar του/της DUKASII
    Εγγραφή
    11/07/2002
    Μηνύματα
    3.547

    Re: Re: Τί πρέπει να προσέξω σε μεταχειρισμένο R6 '06 πριν το πάρω?

    Αρχικά δημιουργήθηκε από notakos600
    Για τι χρήση το θέλεις δεν μας είπες.
    ντιλιβερι σε πιτσαρια επιασε δουλεια και το θελει γιατι ειναι στενο και χωρα αναμεσα στα αμαξια..

    αν ειναι για τετοια χρηση..κοιτα οτι σου παμε..και αν εχει κανα χταποδι για το κουτι.


    αν ειναι για αλλη μη κοιτασ τιποτα..δεν εχει αναγκη.

  12. #12
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της PortisHead
    Εγγραφή
    25/05/2006
    Μηνύματα
    2.470

    Re: Τί πρέπει να προσέξω σε μεταχειρισμένο R6 '06 πριν το πάρω?

    Αρχικά δημιουργήθηκε από hereticous
    Καλησπέρα παιδιά, βρήκα ένα R6, μοντέλο του 2006 με λίγα (5.000) χιλιόμετρα. Το μηχανάκι με την πρώτη ματιά φαίνεται πολύ καθαρό, δεν έχει γρατσουνιές και πτώσεις απ' ό,τι είδα. Τί πρέπει να προσέξω όμως γενικότερα πριν το πάρω, ωστέ να είμαι όσο το δυνατόν πιο σίγουρος?

    Δε νομίζω οτι πχ αν είχε πέσει κάτω θα μπορούσε ο ιδιοκτήτης να έχει "κρύψει" την πτώση τόσο, ώστε να μην έχει καθόλου γρατσουνιές, έτσι?

    Το μόνο που ξέρω είναι οτι πρέπει να πάω και να ελέγξω το φίλτρο αέρα αφού το πάρω, γιατί νομίζω οτι η Yamaha είχε κάνει ανάκληση των r6 τότε, για μια βίδα που μπορεί να ήταν χαλαρή.

    Ευχαριστώ προκαταβολικά... !
    Κατα κυριο λογο θα πρεπει να προσεξεις να μην ειναι του Τσουκαλα.

    http://www.moto.gr/forums/showthread...5&pagenumber=1


  13. #13
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Alarm
    Εγγραφή
    30/12/2007
    Μηνύματα
    159
    Αρχικά δημιουργήθηκε από nikos force
    ΠΩς ΑΚΡΙΒΩς ΘΑ ΤΑ ΤΣΕΚΑΡΕΙ ΑΥΤΑ ...????
    3) ανοιγεις την ταπα απο κατω, αφηνεις να τρεξει λιγο σε ενα δοχειο να δεις αν ειναι κατραμι μαυρο η εχει ρινισματα το λαδι

    7) πιεζοντας την αναρτηση μπρος πισω και βλεπωντας πως αντιδρα. αν ειναι κοκκαλομενες μαλλον δεν φταινε οι ρυθμισεις αλλα οι ιδιες οι αναρτησεις. εξου και ειπα "αν εισαι λιγο σχετικος με το θεμα" . δεν ειπα πως ειναι κατι ευκολο και πως ολοι ξερουμε. ακομα και σε μια βολτα αν κοπανανε τα παντα και νομιζεις πως θα μεινει ο κινητηρας στον δρομο ενω οι ρυθμισεις ειναι σωστες τοτε κατι απλα δεν παει καλα με τις αναρτησεις.

  14. #14
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της devil's animal
    Εγγραφή
    05/01/2005
    Μηνύματα
    11.994
    Αρχικά δημιουργήθηκε από DUKASII
    ax ax
    ax
    ax
    axaxaxax
    axax
    axax
    axaxaxaxax


    tsekare kai ton aera mesa sta lastixa an einai freskos..toy boynoy..

    :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:
    οχι ρε μλκ...
    :rotflmao: :rotflmao:

  15. #15
    Ο ΠΡΟΕΔΡΑΣ Το avatar του/της Anty12
    Εγγραφή
    04/09/2006
    Μηνύματα
    2.210
    Αρχικά δημιουργήθηκε από DUKASII

    tsekare kai ton aera mesa sta lastixa an einai freskos..toy boynoy..
    Θα με πεθάνεις ρε καρντάσι....θα με πεθάνεις σΕ λέω.....
    Στων χιλιομέτρων την ερημιά....
    ..... και στη σιωπή των χρονομέτρων

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 10/11/2012, 12:25
  2. τι να προσεξω σε μεχειρησμενη αφρικα?
    από tigionapas στο forum Honda Africa
    Απαντήσεις: 55
    Τελευταίο μήνυμα: 07/02/2009, 03:16
  3. Honda Varadero 1000 - Τι πρεπει να προσεξω ?
    από sunnymtx στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 25/03/2008, 10:52
  4. Τι πρεπει να προσεξω?
    από kseni στο forum BMW
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 03/11/2007, 12:06
  5. Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο μήνυμα: 23/07/2007, 11:25

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF