Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 10 από 10

Θέμα: Ανομοιογενή φθορά στην αλυσίδα

  1. #1
    skid in broadside Το avatar του/της chr1s_86
    Εγγραφή
    14/10/2002
    Μηνύματα
    3.162

    Ανομοιογενή φθορά στην αλυσίδα

    Γνωρίζει κανείς πως και γιατί δημιουργείται ανομοιογενή φθορά στην αλυσίδα; Δηλαδή αλλού είναι πιο σφικτή και αλλού πιο χαλαρή...

    (το έχω ακούει και σαν tight spots, είναι σωστός ο όρος; )



    thanks!

    Give me fuel, Give me fire

  2. #2
    κοιμώμενος άγρυπνα Το avatar του/της Gandalf dr685sm
    Εγγραφή
    25/04/2004
    Μηνύματα
    1.755
    Συνήθως είναι απο λάθος σφίξιμο στον πίσω άξονα στους ρυθμιστές. Τσέκαρε αν έχουν και οι δύο πίσω την ίδια ένδειξη. Διαφορετικά θα φάει τα έκκεντα και σινεμπλόκ, συν οτι θα σου χαλάει πολύ πιο εύκολα αλυσίδα και γρανάζια.

    http://www.webbikeworld.com/motorcyc...r-movement.gif

    Πρόσθεσε επίσης οτι μπορεί και η αλυσσίδα να είναι τελειωμένη και να κάνει τζόγο μεγάλο απο μόνη της.

    Αυτά όταν υπάρχει μεγάλη διαφορά.

    Gandalf
    Στην Ελλάδα θέλουμε να λειτουργούν τα πάντα υπέρ του ατόμου , έστω και εις βάρος του συνόλου.

  3. #3
    κοιμώμενος άγρυπνα Το avatar του/της Gandalf dr685sm
    Εγγραφή
    25/04/2004
    Μηνύματα
    1.755
    a..υπάρχει και αυτό για περισσότερες λεπτομέρειες.

    http://www.moto.gr/forums/showthread...threadid=35331

    Gandalf
    Στην Ελλάδα θέλουμε να λειτουργούν τα πάντα υπέρ του ατόμου , έστω και εις βάρος του συνόλου.

  4. #4
    ναι το εχω ακουσει και εγω για αυτο το θεμα.σωστο αυτο που λεει ο φιλος με λαθος ρυθμιση.
    εγω ειχα ακουσει αλα μπορει να ειναι λαθος,οτι αυτο γινετε αμα σε ορισμενα σημεια η αλυσιδα σου ειναι λαδωμενη και σε αλλα οχι,με αποτελεσμα οταν πας βολτα μακρινη και οατν αρχιζει και κρυωνει η αλυσιδα εκει που δεν εχει το λαδακι να σφιγγει η αλυσιδα.

    αλλα οπως ειπα το εχω ακουσει δεν ειναι δικο μου αυτο οποτε μπορει να ειναι λαθος μπορει να ειναι σωστο
    σας εχω ολους εσας τους παγκοσμοιους καφετερειακιδες και της ευθειακιδες,αιντε μαθετε να μπαινετε σε καμια στροφη και τα λεμε μετα.

  5. #5
    κοιμώμενος άγρυπνα Το avatar του/της Gandalf dr685sm
    Εγγραφή
    25/04/2004
    Μηνύματα
    1.755
    παληκάρια θεωρώ πως στο δεύτερο url που έχω βάλει και είναι στο εδώ forum, λέει τα πάντα σχεδόν για την αλυσίδα και το πως πρέπει να της συμπεριφερόμαστε... (αγάπη , προδέρμ κτλ... για να μην την βάλουμε για κουλούρα προστασίας αργότερα)...

    Ρίξτε μια ματια΄... αξίζει τον κόπο.


    Gandalf
    Στην Ελλάδα θέλουμε να λειτουργούν τα πάντα υπέρ του ατόμου , έστω και εις βάρος του συνόλου.

  6. #6
    skid in broadside Το avatar του/της chr1s_86
    Εγγραφή
    14/10/2002
    Μηνύματα
    3.162
    Ρυθμιστές δεν υπάρχουν γιατι είναι μονόμπρατσο και έχει ένα κεντρικό ρυθμιστη μέσα στο ψαλίδι...


    υπάρχει περίπτωση να έχει σχέση με το παρκάρισμα σε κατηφόρα/ανηφόρα με ταχύτητα στο κιβώτιο; (επειδή το μηχανάκι το κρατάει η ταχύτητα και τεντώνει η αλυσίδα; )






    το thread στο link είναι πάρα πολύ καλό, το είχα διαβάσει παλιότερα αλλά μάλλον θα το ξαναδιαβάσω... )
    Give me fuel, Give me fire

  7. #7
    Στρογγυλοφάναρος Το avatar του/της sapila racing
    Moderator
    Εγγραφή
    26/07/2005
    Μηνύματα
    18.171
    Αντίθετα με οτι γράφεται πιο πάνω, η ανομοιογενής φθορά της αλυσίδας είναι συνηθισμένο φαινόμενο και δεν παρουσιάζεται μόνο σε περιπτώσεις όπου οι ρυθμιστές δεν είναι στην ίδια θέση.

    Κατ αρχην η λίπανση της αλυσίδας ποτέ δεν είναι ομοιόμορφη, δεύτερον η αλυσίδα, όπως κι ενα γρανάζι εχει πάντα κάποιες ατέλειες και δεν είναι όλοι οι κρίκοι ίδιοι, τρίτον ανάλογα με τον αριθμό δοντιών μπορεί συγκεκριμένοι κρίκοι να πατάνε συνέχεια σε συγκεκριμένα δόντια κλπ κλπ.
    Πάντως συνήθως τα τεντώματα/χαλαρώματα προέρχονται απο λάθος τζόγο αλυσίδας, κυρίως απο υπερβολικό τέντωμα.

    Και τέλος μην μομίζετε οτι οι ενδείξεις ρύθμισης στο ψαλίδι της μοτοσυκλέτας σας είναι και 100% σωστοί....
    sapila racing team

    bimota SB6 1995

    Hornet 900 2005
    Yamaha SR500 1981
    BMW R75/6 1975
    BMW R26 1957

  8. #8
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της banditgr
    Εγγραφή
    30/05/2002
    Μηνύματα
    963
    pantws einai apolyta fysiologikh aytou tou eidous h fthora se alysida.
    An kaneis skeftei thn douleia pou vgazei h alysida tou kathe fora pou tsarouxwnei to gkazi me 160 aloga kai phgenei me 280+ gia wra einai pragmatika entypwsiakh h antoxh tous.
    Το κρεβάτι είναι το πιο επικίνδυνο μέρος του κόσμου.
    Ενενήντα τοις εκατό των ανθρώπων πεθαίνουν εκεί.

  9. #9
    ..πάλι αναβάτης.. Το avatar του/της sotpag
    Εγγραφή
    02/11/2002
    Μηνύματα
    1.395
    Αρχικά δημιουργήθηκε από sapila racing
    ....., δεύτερον η αλυσίδα, όπως κι ενα γρανάζι εχει πάντα κάποιες ατέλειες και δεν είναι όλοι οι κρίκοι ίδιοι, ....

    εδω θα διαφωνουσα αρκετα, ειδικα για τα γραναζια, + αν μαλιστα απο τη σχεση τους δεν εχουμε ακεραιο αποτελεσμα ολοι οι κρικοι θα περνουν απο ολα τα δοντια οποτε και αναλογη φθορα....


    η ανομοιομορφια της καδενα μπορει να ειναι φυσικα απο λιπανση αλλα ποιο λογικο ειναι το σημειο ή σημεια που θα την "ακουσουν" πρωτα να ειναι και αυτα που θα φθαρουν περισοτερο


    οπως γινεται και με τα λαστιχα (εχει παιζει και η ζαντα ρολο)
    13 Φ. ΑΝΤΙΑΝΑΚΥΚΛΩΤΙΚΕΣ ΤΑΞΙΑΡΧΙΕΣ

  10. #10
    It seems to me that Το avatar του/της OldMan
    Moderator
    Εγγραφή
    24/11/2004
    Μηνύματα
    17.659
    Αρχικά δημιουργήθηκε από sotpag
    εδω θα διαφωνουσα αρκετα, ειδικα για τα γραναζια, + αν μαλιστα απο τη σχεση τους δεν εχουμε ακεραιο αποτελεσμα ολοι οι κρικοι θα περνουν απο ολα τα δοντια οποτε και αναλογη φθορα....
    Ή λέτε ακριβώς το ίδιο με τον Σαπίλα ή λέτε κάτι εντελώς διαφορετικό ..???
    Όμορφα παιδιά, η περιπέτεια πέθανε...

Παρόμοια θέματα

  1. δεν κρατάει το λάδι πάνω στην αλυσίδα
    από gianhs8 στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 40
    Τελευταίο μήνυμα: 27/04/2011, 17:37
  2. Πρόβλημα στην αλυσίδα...
    από kriskris στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο μήνυμα: 13/08/2008, 15:14
  3. Τρίξιμο στην αλυσίδα
    από RideFree στο forum Honda CBF's
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 25/06/2008, 12:14
  4. Σκουριά στην αλυσίδα.Τί μπελάς!!!
    από athandim στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 22/10/2006, 22:24
  5. Εχω κανει μαλλον ελατωματικη λυπανση στην αλυσιδα μου
    από oulas στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 23/09/2005, 19:40

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF