Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 32

Θέμα: V-Strom 650 vs Fazer 600 vs TDM 900

  1. #1

    Question V-Strom 650 vs Fazer 600 vs TDM 900

    Πρώτα από όλα να συγχαρώ για το site, πολύ καλή δουλεία.

    Καλησπέρα σε όλους είμαι καινούριο μέλος, και είμαι υποψήφιος αγοραστής μηχανής.

    Ομολογώ να πω ότι δεν φανταζόμουν ότι θα βρεθώ τόσο πολύ μπερδεμένος για το τι μηχανάκι να διαλέξω. Λοιπών τι μηχανή την θέλω για καθημερινή χρήση, βόλτες τα σαββατοκύριακα, και κανένα ταξιδάκι με την παρέα μου, έχω και αυτοκίνητο.

    Τα υποψήφια μηχανάκια είναι VSTROM 650 (καινούριο), TDM 900 (μεταχειρισμένο, λόγο αυξημένης τιμής) και το Fazer 600 S2 (μεταχειρισμένο). Θεωρώ πολύ τίμια αγορά την V-STROM 650 (best value for money), χωρίς να θέλω να θίξω τα άλλα 2 μηχανάκια τα όποια τα θεωρώ πολύ καλά αλλά λίγο τσουχτερά στην τιμή τους.

    Πριν περίπου 4 χρόνια είχα αγοράσει την Transalp, με είχε προβληματίσει λίγο στο κοντρόλ (τα πόδια μου δεν πάταγαν κάτω με όλο το πέλμα, είμαι 1,73 ύψος). Από τα παραπάνω μηχανάκια έχω οδήγηση την Vstrom 650 του φίλου μου και μπορώ να πω ότι μου άρεσε πολύ. Λέτε να έχω πρόβλημα πάλι στο ύψος, όταν το οδήγησα μου φάνηκε ένταξη, αλλά σε δύσκολες περιπτώσεις δεν ξέρω αν θα μου δημιουργήσει πρόβλημα; Το TDM το θεωρώ πιο μαζεμένο, αυτό ήθελα να πάρω και πριν 4 χρόνια αλλά πάλι η τιμή του είχε σταθεί εμπόδιο, βεβαία δεν το έχω οδήγηση άπλα έχω κάτσει πάνω του. Επειδή είναι αρκετό καιρό στην αγορά το συγκεκριμένο μοντέλο (TDM 900) μήπως θα βγάλουν κάτι καινούριο, ξέρει κάνεις τίποτα; Από την άλλη το Fazer και αυτό είναι αρκετά πιο μαζεμένο, και συγκεκριμένα οδήγησα ένα μεταχειρισμένο σε μια αντιπροσωπία εκτός Αθηνών, όπου είχαμε πάει μαζί με ένα φίλο μου. Το συγκεκριμένο ζοριστήκαμε και οι 2 να το κουμαντάρουμε και να το κρατήσουμε σε μια ευθεία (μάλλον πρέπει να ήταν τρακαρισμένο το εργαλείο). Απογοητευτικά πολύ από την συμπεριφορά που είχε αυτό το μηχανάκι, με 40 χλμ. δεινοπαθούσες να το κρατήσεις σε μια ευθεία.

    Δεν είναι καλύτερα να αγοράσω ένα καινούριο VSTROM παρά να αγοράσω μεταχειρισμένο TDM ή
    FAZER; Τουλάχιστον θα έχω το κεφάλι μου ήσυχο ότι το μηχανάκι είναι καινούριο.

    Εσείς τι θα προτείνατε ρε παιδιά; Όλες οι συμβουλές είναι καλό δεχούμενες…


    Ευχαριστώ εκ των πρότερων

  2. #2
    Εισπνοή.... εκπνοή....
    Εγγραφή
    09/06/2008
    Μηνύματα
    517
    V-strom
    ΥΠΕΡ: α ν ε τ ο ς (190 με ένα χέρι), το καλύτερο στην κατηγορία του, καλό γκάζι και στήσιμο στο δρόμο, το φορτώνεις σα γαϊδούρι και είσαι πάλι ά ν ε τ ο ς.
    ΚΑΤΑ: εδώ και τόσα χρόνια το ίδιο σουλούπι, λόγω απόστασης του τιμονιού λίγο δύσκολο στην κίνηση μέχρι να το μάθεις και ψηλό κέντρο βάρους.

    TMD
    ΥΠΕΡ: (σύμφωνα με φίλο) πολύ αξιόπιστο μηχανάκι με καλό στήσιμο στο δρόμο, άνετο και γλήγορο.
    ΚΑΤΑ: το 94% που το έχουν είναι κάγκουρες και το 87,7% της βενζίνης το καταναλώνουν σε ξηρογκαζιές για να κάνουν μόστρα τις αγκράπες, όχι τόσο καλή κάλυψη αέρα (σε σύγκριση με v-strom)

    FASER
    Δεν ξέρω να σου... σκέψου μόνο πως, σε αντίθεση με τα άλλα, είναι 4 κύλινδρο άρα δεν θα έχεις το θέμα της συχνής αλλαγής ταχύτητας και θα έχεις και γκάζι 4κύλινδρου. Φίλος που το είχε ήταν απόλυτα ευχαριστημένος.


    Εγώ θα σου έλεγα για TDM. Επίσης μην ανησυχείς για το μεταχειρισμένο... πουλιούνται τόσα πολλά TDM που και θα βρεις και σε καλή τιμή και σε καλή κατάσταση.



  3. #3
    Εγώ πάλι θα σου έλεγα V-strom... Παρτο με κλειστά μάτια... Άνετη οδήγηση, τρελή οικονομία, καλό γκάζι, σταθερό, και με πολύ καλή μεταπώληση αν κάποια στιγμή αποφασίσεις να το δώσεις.

    Το έχω 1 χρόνο τώρα... κινούμε στο κέντρο και κάθε Σάββατο πάω Καλαμάτα.

    ΤΔΜ θα το απέφευγα λόγο ασχήμιας (παλιομοδιτικο σχεδιο). Αυτό το κολοφαναρο σαν παπάκι C50 είναι… και οι μαμά εξατμίσεις σαν jet ski

    Fazer σαφώς καλύτερο απο ΤΔΜ αλλά πολύ street και φαντάζομαι κουραστικό σε ταξιδάκια.

  4. #4
    Georgaras τι ύψος έχεις; Το μονό που με κρατεί από να κάνω την παραγγελία είναι ο φόβος μου για το ύψος σε συνθήκες δύσκολες, ανεβοκατέβασμα πεζοδρόμια κλπ. Πιστεύετε με 1.73 ύψος θα έχω πρόβλημα; Σε περίπτωση που έχω πρόβλημα μπορώ να το χαμηλώσω, η να βάλω χαμηλότερη σέλα, βεβαία να επισημάνω ότι το οδήγησα και μου φάνηκε OK.

    Ευχαριστω και παλι, περιμενω και αλλες απόψεις.

  5. #5
    Είμαι 1.95 .Νομιζω μπορείς να την χαμηλώσεις αλλά κάνε και καμία ερωτησουλα στα παιδιά στο V-strom section (αν δεν το διαβασουν απο εδω και απαντησουν) η στο v-strom Club(http://vstromhellas.forumotion.com/). Κάποιοι έχουν χαμηλώσει μερικά εκατοστά την μηχανή και θα σου πουν καλύτερα ποιος τρόπος είναι καλύτερος, ώστε να μην χαλάσει η γεωμετρία της μηχανής .

    Ότι και να πάρεις καλοτάξιδο να είναι φιλαράκι

  6. #6
    Ahmadinejad Το avatar του/της painterakis
    Εγγραφή
    24/06/2005
    Μηνύματα
    530
    απαντησε στα παρακατω και θα βρεις τη λυση:
    1. εισαι Α) πανω απο 25 ή Β) κατω απο τα 25;
    2. εχεις Α) σταθερη σχεση με μια κοπελια ή Β) εχεις σταθερα πολλες σχεσεις με πολλες;
    3. σου αρεσει το οπου γη και πατρις αλλα Α) να φορτωνεις το μηχανακι σα γαιδουρι ή Β) να περνεις ενα τσαντακι πλατης;
    4. στη παραλιακη (ή γενικα στο ποιο μουρατο δρομο της περιοχης σου) σου αρεσει να περνας Α) χαλαρα ή Β) διπλωμενος και τις remus να ξεσηκωνουν το κοσμο;
    5. θελεις να μπλεξεις Α) με τον tazako ή Β) οχι (δεν τον ξερεις αλλα αμα παρεις vstrom θα μαθεις το αρχοντα του power buy )
    αν εχεις περισσοτερα Α τοτε παρε vstrom
    αν τωρα εχεις περισσοτερα Β τοτε παρε ενα απο τα αλλα δυο
    μανώλης - Honda CBF 600Si C-ABS

  7. #7
    Αρχικά δημιουργήθηκε από painterakis
    απαντησε στα παρακατω και θα βρεις τη λυση:
    1. εισαι Α) πανω απο 25 ή Β) κατω απο τα 25;
    2. εχεις Α) σταθερη σχεση με μια κοπελια ή Β) εχεις σταθερα πολλες σχεσεις με πολλες;
    3. σου αρεσει το οπου γη και πατρις αλλα Α) να φορτωνεις το μηχανακι σα γαιδουρι ή Β) να περνεις ενα τσαντακι πλατης;
    4. στη παραλιακη (ή γενικα στο ποιο μουρατο δρομο της περιοχης σου) σου αρεσει να περνας Α) χαλαρα ή Β) διπλωμενος και τις remus να ξεσηκωνουν το κοσμο;
    5. θελεις να μπλεξεις Α) με τον tazako ή Β) οχι (δεν τον ξερεις αλλα αμα παρεις vstrom θα μαθεις το αρχοντα του power buy )
    αν εχεις περισσοτερα Α τοτε παρε vstrom
    αν τωρα εχεις περισσοτερα Β τοτε παρε ενα απο τα αλλα δυο

    Έλιωσα λέμε.... τα νεφρά μου.... χαχαχαχαααα:rotflmao: Tazakos =Θεος λεμε…


    Σε ολα σε βρισκω απολυτα σωστο....

  8. #8
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    03/10/2007
    Μηνύματα
    15
    Οσον αφορά το ύψος :είμαι και εγώ 1,73 έχω το μηχανάκι 2 χρόνια , έχω κάνει 25000 χλμ επι παντοδαπού εδάφους , και μπορώ να σου πω ότι ίσως δυσκολευτείς λίγο στην αρχή αλλα μετά , κανένα απολυτως πρόβλημα . Θελει λίγο προσοχή βεβαια γιατί δεν θα πατάς τελεια κατω αλλα είναι θέμα συνήθειας . πατάς καλά με το ένα πόδι και προσέχεις όπου υπάρχει στο δρόμο υψομετρική διαφορά γιατί μπορεί να γύρει πολύ και να μην μπορέσεις να κρατήσεις το βάρος . προσοχή στα επιτόπια και στα ανηφορικά . Αλλα είναι απλά , θα το συνηθίσεις και θα τοπαιζεις στα δαχτυλα μετα απο λίγο καιρό .

  9. #9
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    14/12/2008
    Μηνύματα
    7
    Φιλε μου εγω εχω ενα TDM 900 . Το ακριβο δεν ξερω που το ειδες αλλα μηπως ειδες τις τιμες του 2008 μοντελο καινουριο ? Για κανε ενα τσεκ .

    Το Fazer προσωπικα το αποκλειω δεν το γουσταρω . Ειδικα για το οτι το θες και για μεσα στην πολη νομιζω το 4κυλινδρο δεν ειναι και οτι καλυτερο .

    Τωρα απο τα αλλα 2 εννοειται οτι το TDM θες . :rotflmao: :rotflmao:
    Ειναι τωρα μουρη αυτη του Vstrom ?

    Χωρις πλακα τωρα . Αν εισαι αναμεσα σε 3 μηχανακια και μαλιστα βαζεις και το fazer μεσα που εχει εντελως διαφορετικο στησιμο απο τα αλλα 2 , το καλυτερο που εχεις να κανεις ειναι να οδηγησεις και τα 3 ενα test ride και να διαλεξεις . Μονο ετσι θα καταλαβεις ποιο σου ταιριαζει .

  10. #10
    Πάνω από όλα να ευχαριστήσω όλους για των πολύτιμο χρόνο τους…

    Βασικά από ότι βλέπω και εγώ τα πράγματα τείνουν μπρός την VSTROM ειδικά το λευκό χρώμα μου αρέσει πολύ. Για το test ride που λέτε έχω κάνει την προσπάθεια και μίλησα με Yamaha μου είπαν ότι από δευτέρα θα έχουν TDM και Fezer δεν υπάρχει στην Αθηνά για τεστ.

    Τώρα για το ΤDM, που λες φίλε η τιμή του μοντέλο 2008, χωρίς ABS, είναι 8510? δηλαδή ένα 1000 παραπάνω και χωρίς ABS. Από ανταλλακτικά και θέματα service προφανώς θα είναι πιο ακριβή η YAMAHA, λόγο μεγαλυτέρου κυβισμού, σωστά; Λοιπόν έχετε να προσθέσετε κάτι άλλο; Εκτός από χρώμα και αυτοκόλλητα έχει κάποια άλλη διάφορα το TDM 2008 με 2009;

    Πιο έχει καλύτερη άξια μεταπωλήσεις; Μήπως το TDM είναι του 2008, και αν βγάλει καινούριο μοντέλο η YAMAHA θα χάσω πολύ από την άξια του;


    Λέτε να περιμένω την δευτέρα να κάνω το test ride για Yamaha TDM ή μήπως το ψειρίζω πολύ το θέμα;

    Περιμένω νεααααααααααα σας 

  11. #11
    Εισπνοή.... εκπνοή....
    Εγγραφή
    09/06/2008
    Μηνύματα
    517
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Raoulh79
    Πάνω από όλα να ευχαριστήσω όλους για των πολύτιμο χρόνο τους…

    Βασικά από ότι βλέπω και εγώ τα πράγματα τείνουν μπρός την VSTROM ειδικά το λευκό χρώμα μου αρέσει πολύ. Για το test ride που λέτε έχω κάνει την προσπάθεια και μίλησα με Yamaha μου είπαν ότι από δευτέρα θα έχουν TDM και Fezer δεν υπάρχει στην Αθηνά για τεστ.

    Τώρα για το ΤDM, που λες φίλε η τιμή του μοντέλο 2008, χωρίς ABS, είναι 8510? δηλαδή ένα 1000 παραπάνω και χωρίς ABS. Από ανταλλακτικά και θέματα service προφανώς θα είναι πιο ακριβή η YAMAHA, λόγο μεγαλυτέρου κυβισμού, σωστά; Λοιπόν έχετε να προσθέσετε κάτι άλλο; Εκτός από χρώμα και αυτοκόλλητα έχει κάποια άλλη διάφορα το TDM 2008 με 2009;

    Πιο έχει καλύτερη άξια μεταπωλήσεις; Μήπως το TDM είναι του 2008, και αν βγάλει καινούριο μοντέλο η YAMAHA θα χάσω πολύ από την άξια του;


    Λέτε να περιμένω την δευτέρα να κάνω το test ride για Yamaha TDM ή μήπως το ψειρίζω πολύ το θέμα;

    Περιμένω νεααααααααααα σας 

    καλά μη νομίζεις.. εμφανισιακά και το στρόμ το ίδιο είναι. απλά το χρώμα αλλάζουν.
    και το μηχανάκι θα το βολευτείς απίστευτα. και στην πόλη και σε ταξίδια (το στρομ)

  12. #12
    Paidia to dilima teliose, thn ekleisa molis simera to apogeyma.

    V-Strom DL 650 Aspro xrwma…

    Allos enas sto group sas!!!


    Exete na me sumboulepsete kati gia to mixanaki??? Kati pou prepei na prosekso?

  13. #13
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Raoulh79
    Paidia to dilima teliose, thn ekleisa molis simera to apogeyma.

    V-Strom DL 650 Aspro xrwma…

    Allos enas sto group sas!!!


    Exete na me sumboulepsete kati gia to mixanaki??? Kati pou prepei na prosekso?
    Ναι... οταν δεις τα 220 στο κοντερ... να βαλεις 4η!! :rotflmao:

    Χιουμορ κανω... κολοριζικο φιλε και παντα ορθιος
    money cant buy me love !!!

  14. #14
    ΚΑΛΟΤΑΞΙΔΟΣ ΚΑΙ ΠΑΝΤΑ ΟΡΘΙΟΣ ΚΑΙ ΜΕ ΚΡΑΝΟΣ ΚΑΛΟ ΟΧΙ ΤΑ ΦΤΗΝΑ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΣΑ ΧΥΤΡΕΣ ΚΑΙ ΣΚΕΨΟΥ ΟΤΙ ΣΤΟ V STROM ΘΑ ΕΙΣΑΙ Ο ΠΡΩΤΟΣ ΠΟΥ ΘΑ ΤΟ ΟΔΗΓΗΣΕΙ ΚΑΙ ΘΑ ΤΟ ΣΤΡΩΣΕΙΣ ΣΙΓΟΥΡΑ ΟΠΩΣ ΠΡΕΠΕΙ
    table920

  15. #15
    καλοταξιδο φιλε μου! Και καλως ηρθες στην παρεα μας.

Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Fazer 600 vs Z 750
    από jimmy1986 στο forum Αντιπαραθέσεις
    Απαντήσεις: 20
    Τελευταίο μήνυμα: 20/07/2006, 03:27
  2. Fazer 600 Vs Hornet 600
    από KNOTIS21 στο forum Yamaha Fazer
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο μήνυμα: 08/06/2006, 14:45
  3. fazer 600 vs Z 750
    από lhasa2015 στο forum Yamaha Fazer
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 09/11/2004, 10:23
  4. Transalp 650 Vs Fazer 600 Vs Bmw 650 Gs
    από ΤΑSΟS στο forum Αντιπαραθέσεις
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο μήνυμα: 20/10/2004, 17:04
  5. Transalp Vs Fazer 600
    από ΤΑSΟS στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 19/10/2004, 10:13

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF