Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 12 από 12

Θέμα: Χαλασμένος αισθητήρας Abs

  1. #1
    Π'ρου τα ζ'α Το avatar του/της tamar
    Εγγραφή
    30/08/2007
    Μηνύματα
    649

    Χαλασμένος αισθητήρας Abs

    Αγαπητοί συμφορουμίτες V-Stromάδες παρακαλώ πολύ τα φώτα σας. Όπως μπορείτε να διαπιστώσετε από την παρακάτω φωτογραφία το καλώδιο του αισθητήρα του ABS του πίσω τροχού έχει κοπεί. Η μηχανή δεν έχει πέσει ούτε έχει χτυπήσει πουθενά. Επίσης τα υγρά φρένων είναι εντάξει. Το προβλήματα είναι τα εξής:

    1) Όλα ξεκίνησαν πριν από κανένα μήνα καθώς όταν πατούσα το πίσω φρένο αισθανόμουν κάποιες φορές ένα "κρακ" στο πεντάλ. Παρ όλους τους οπτικούς ελέγχους που είχα κάνει δεν είχα εντοπίσει τίποτα. Προχθές σε ένα φρενάρισμα ξανάνιωσα αυτό το "κρακ" και άναψε το λαμπάκι του ABS. Τότε διαπίστωσα ότι το καλώδιο είχε κοπεί. Από τότε δεν ξαναϋπήρξε άλλο "κρακ". Το ερώτημα είναι μπορεί ένα "κρακ" να οφείλεται σε ηλεκτρικούς λόγους ή κρύβεται και κάτι άλλο; Σημειωτέον ότι άλλο πρόβλημα με τη μηχανή δεν είχα πουθενά και σε καμία ταχύτητα, ενώ κάνω κανονικά όλα τα service.

    2) Από όσο μπορώ να καταλάβω ο αισθητήρας χρειάζεται αλλαγή. Γνωρίζει κανείς ποιο είναι περίπου το κόστος; Από ΗΠΑ κοστίζει περίπου στα 130-150 δολάρια.

    Ευχαριστώ πολύ προκαταβολικά.


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	img_6705.jpg 
Προβολές:	547 
Μέγεθος:	97,8 KB 
ID:	176368
    ....and you run, and you run
    to catch up with the sun....

  2. #2
    Π'ρου τα ζ'α Το avatar του/της tamar
    Εγγραφή
    30/08/2007
    Μηνύματα
    649
    Και μία ακόμα φωτο - πιο κοντινή...


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	img_6704.jpg 
Προβολές:	547 
Μέγεθος:	98,0 KB 
ID:	176369
    ....and you run, and you run
    to catch up with the sun....

  3. #3
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της tzrypvs
    Εγγραφή
    18/05/2005
    Μηνύματα
    103
    δεν νομίζω να έχει καποιό άλλο προβλημα εκτός απο το οτί δεν έχεις ABS.
    περίπου 100 ευρώ κάνει ο αισθητήρας απο suzuki.

  4. #4
    Ρε παιδιά, εγώ βλέπω ότι η δαγκάνα με τη βάση της έχει φύγει από τη θέση της.
    Αυτό έγινε μόνο του ή την ξεβίδωσες για να βγάλεις τη φωτογραφία ;;;
    Κάτι άλλο που παρατήρησα, είναι οι σκουριές στην αλυσίδα σου.
    Να ξέρεις ότι αν δεν τη φροντίσεις, τον χειμώνα δεν φαίνεται να τον βγάζει...

    Υ.Γ. το δικό μου είναι το παλιό, χωρίς ABS, και δεν έχω τέτοια προβλήματα...
    the motorcycleboy reigns

  5. #5
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της tzrypvs
    Εγγραφή
    18/05/2005
    Μηνύματα
    103
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Αταίριαστος
    Ρε παιδιά, εγώ βλέπω ότι η δαγκάνα με τη βάση της έχει φύγει από τη θέση της.
    ναι ναι τώρα το παρατήρησα και εγώ.Καλά πως έγινε αυτό??

    Γι'αυτό έκοψε ο αισθητήρας.βρήκε στο ψαλίδι.

  6. #6
    Aδερφέ, με όλη τη συμπάθεια, ΚΙΝΔΥΝΕΥΕΙΣ ΑΜΕΣΑ !!!!
    Πριν καβαλήσεις τη μηχανή προσπάθησε να βιδώσεις τη βάση της δαγκάνας είτε μόνος, είτε με τη βοήθεια κάποιου φίλου σου, ή έστω, να την στερεώσεις πρόχειρα μέχρι να πας στο συνεργείο.
    Τα 100 ευρώ μου ακούγονται πολλά...
    Αν είσαι ακόμη στην εγγύηση και έχεις εξουσιοδοτημένο (και ξηγημένο) μηχανικό, προσπάθησε να τον "ψήσεις" να περάσει τη ζημιά στην εγγύηση και να γλυτώσεις "τα σπασμένα"....
    Πάντως, μη στεναχωριέσαι γιατί είσαι τυχερός που γλύτωσες τα χειρότερα (βλ. αγορά οικοπέδου).
    the motorcycleboy reigns

  7. #7
    Π'ρου τα ζ'α Το avatar του/της tamar
    Εγγραφή
    30/08/2007
    Μηνύματα
    649
    Παιδιά έχετε απόλυτο δίκιο. Αφότου έβαλα αυτό το post κοίταξα πιο προσεκτικά και διαπίστωσα αυτό που είδε ο Αταίριαστος. Ομολογώ ότι δεν το είχα παρατηρήσει τόσο καιρό. Η δαγκάνα πρέπει να έφευγε σιγά - σιγά προς τα πίσω και σιγά - σιγά κατέστρεψε το καλώδιο του αισθητήρα. Ευτυχώς γλίτωσα τα χειρότερα. Έτσι αμέσως μετά το post πήγα τη μηχανή σε συνεργείο και τοποθετήθηκε η δαγκάνα στη θέση της. Ευτυχώς από τον έλεγχο που κάναμε δεν έχει πειραχθεί τίποτα άλλο. Απλώς τώρα δεν έχω ABS, αλλά θα το διορθώσω και αυτό. Τώρα για το πως συνέβη αυτό φίλε tzrypvs δεν ξέρω. Υποθέτω ότι στο τελευταίο service έγινε η μ@λ@κία.
    Ευχαριστώ πολύ για την άμεση ανταπόκριση!!


    ΥΓ: Η αλυσίδα πάει για αλλαγή.....
    ....and you run, and you run
    to catch up with the sun....

  8. #8
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    04/03/2005
    Μηνύματα
    9
    Το ίδιο έιχε συμβεί και σε μένα, το ανακάλυψα όταν σε μια κατηφόρα προς τα πίσω γύρισε ανάποδα καθώς ήταν εκτός θέσης. Και το χειρότερο, έγινε λίγες ώρες μετά από service στο Σφακιανάκη. Ήρθε μηχανικός στο σπίτι και το έφτιαξε επιτόπου. Δικαιολογία? Καμία!!

    Είναι σίγουρα λάθος του συνεργείου (αν είχε προηγηθεί service), δεν μπορεί να βγεί αλλιώς απο τη θέση της.

  9. #9
    Π'ρου τα ζ'α Το avatar του/της tamar
    Εγγραφή
    30/08/2007
    Μηνύματα
    649
    Αρχικά δημιουργήθηκε από thedian
    Το ίδιο έιχε συμβεί και σε μένα, το ανακάλυψα όταν σε μια κατηφόρα προς τα πίσω γύρισε ανάποδα καθώς ήταν εκτός θέσης. Και το χειρότερο, έγινε λίγες ώρες μετά από service στο Σφακιανάκη. Ήρθε μηχανικός στο σπίτι και το έφτιαξε επιτόπου. Δικαιολογία? Καμία!!

    Είναι σίγουρα λάθος του συνεργείου (αν είχε προηγηθεί service), δεν μπορεί να βγεί αλλιώς απο τη θέση της.
    Το γαμώτο είναι ότι τόσες φορές το κοίταξα, αλλά δεν το πρόσεξα. Επηρεασμένος από το "κρακ" έψαχνα για κάτι σπασμένο ή κάτι να μην είναι καλά στο πεντάλ του φρένου. Δεν πέρασε καθόλου από το μυαλό μου η δαγκάνα. Το πρόσεξα αφού είχε κοπεί το καλώδιο του αισθητήρα. Τι να πω; Το service έγινε πριν από κανά ενάμισι μήνα στη Θεσσαλονίκη, ενώ τώρα είμαι στη Νάξο επομένως το δίκιο μου δεν το βρίσκω. Ευτυχώς όπως είπε και ο Αταίριαστος γλίτωσα τα χειρότερα....
    ....and you run, and you run
    to catch up with the sun....

  10. #10
    Το γάμ.... το φρένο ρε Τάσο.
    Πάτα και λίγο μπροστίνο...
    Πάλι καλά που δεν έφυγε τελείως:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

  11. #11
    Στρογγυλοφάναρος Το avatar του/της sapila racing
    Moderator
    Εγγραφή
    26/07/2005
    Μηνύματα
    18.171
    Αρχικά δημιουργήθηκε από tamar
    Το γαμώτο είναι ότι τόσες φορές το κοίταξα, αλλά δεν το πρόσεξα. Επηρεασμένος από το "κρακ" έψαχνα για κάτι σπασμένο ή κάτι να μην είναι καλά στο πεντάλ του φρένου. Δεν πέρασε καθόλου από το μυαλό μου η δαγκάνα. Το πρόσεξα αφού είχε κοπεί το καλώδιο του αισθητήρα. Τι να πω; Το service έγινε πριν από κανά ενάμισι μήνα στη Θεσσαλονίκη, ενώ τώρα είμαι στη Νάξο επομένως το δίκιο μου δεν το βρίσκω. Ευτυχώς όπως είπε και ο Αταίριαστος γλίτωσα τα χειρότερα....
    Στο service άλλαξες τακάκια πίσω?
    Εβγαλαν τον τροχό η την δαγκάνα για κάποιον λόγο?

    Θα πρέπει να τους ζητήσεις όχι μονο το κόστος του αισθητήρα αλλά να γίνουν ρόμπα γενικώς.

    Εκτός κι αν πήγες και σε κανενα βουλκανιζατερ για 'αυτοκίνητα'... υπαρχουν πολλοί άσχετοι δυστυχως.
    sapila racing team

    bimota SB6 1995

    Hornet 900 2005
    Yamaha SR500 1981
    BMW R75/6 1975
    BMW R26 1957

  12. #12
    Π'ρου τα ζ'α Το avatar του/της tamar
    Εγγραφή
    30/08/2007
    Μηνύματα
    649
    Αρχικά δημιουργήθηκε από sapila racing
    Στο service άλλαξες τακάκια πίσω?
    Εβγαλαν τον τροχό η την δαγκάνα για κάποιον λόγο?

    Θα πρέπει να τους ζητήσεις όχι μονο το κόστος του αισθητήρα αλλά να γίνουν ρόμπα γενικώς.

    Εκτός κι αν πήγες και σε κανενα βουλκανιζατερ για 'αυτοκίνητα'... υπαρχουν πολλοί άσχετοι δυστυχως.
    Στο τελευταίο service μου έσφιξαν την αλυσίδα. Αυτό βέβαια δεν απαιτεί την αφαίρεση τροχού ή δαγκάνας, αλλά δεν μπορώ να σκεφτώ κάτι άλλο. Το service έγινε σε ένα από συνεργεία που έχουν καλή φήμη στη Θεσσαλονίκη - στο παρελθόν είχα ξαναπάει και είχα μείνει ικανοποιημένος. Πιστεύω όμως ότι εκεί έγινε η μ@λ@κία. Αφού δεν το πρόσεξα εκείνη τη στιγμή άντε να βρω το δίκιο τόσο καιρό μετά και βρισκόμενος στη Νάξο.
    ....and you run, and you run
    to catch up with the sun....

Παρόμοια θέματα

  1. Αισθητηρας Abs ?
    από Panopticon7 στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 26/06/2010, 05:22
  2. V-Strom ή CBF600 ABS
    από bllz στο forum Suzuki V-Strom series
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 03/08/2005, 16:36
  3. Πληροφορίες για CBF-600S ABS;
    από anixneyths στο forum Honda CBF's
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 01/04/2005, 12:54
  4. Abs
    από skous στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 21/02/2005, 13:55
  5. ETV 1000 ABS(11.500ευρο)H VARADERO ABS(13.000ευρο)
    από mentos1825 στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 20/12/2004, 09:57

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF