Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 25

Θέμα: Ερώτηση για tank bag

  1. #1

    Ερώτηση για tank bag

    καλημερα. εψαξα αρκετα μα δε καταφερα να βρω ενα αρθρο που να λυνει την απορια μου.


    Tank Bag με μαγνητη η χωρις????Τι κερδιζουμε τι χανουμε?
    Τελευταία τροποποίηση από lleonidas; 17/09/2019 στις 20:53.

  2. #2
    Αρχικά δημιουργήθηκε από planetsolega
    καλημερα. εψαξα αρκετα μα δε καταφερα να βρω ενα αρθρο που να λυνει την απορια μου.
    Tank Bag με μαγνητη η χωρις????Τι κερδιζουμε τι χανουμε?
    Τίποτα δεν κερδίζεις και τίποτα δεν χάνεις διαλέγοντας το ένα έναντι του άλλου !

    Αν έχεις κάλυμμα ντεποζίτου με πιαστράκια (της Bagster συνήθως) παίρνεις ένα tankbag με πιάστρες που να κουμπώνουν πάνω σ'αυτό. Αν δεν έχεις κάλυμμα τότε πας σε μαγνητικό, είναι ένας εύκολος τρόπος να το "κουμπώσεις" πάνω στο ντεπόζιτο της μηχανής σου εκτός κι αν είναι πλαστικό, αν δεν κάνω λάθος υπάρχουν και tankbag με ιμάντες δεσίματος (για πλαστικά ντεπόζιτα χωρίς κάλυμμα) αλλά φαντάζομαι πως θα είναι μπελάς στο "βάλε-βγάλε"..


  3. #3
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Alarm
    Εγγραφή
    30/12/2007
    Μηνύματα
    159

    Re: ερωτηση ια tank bag

    Αρχικά δημιουργήθηκε από planetsolega
    καλημερα. εψαξα αρκετα μα δε καταφερα να βρω ενα αρθρο που να λυνει την απορια μου.


    Tank Bag με μαγνητη η χωρις????Τι κερδιζουμε τι χανουμε?
    Επειδη το εχω ψαξει αυτες της μερες και εχω κανει αγορες

    1) μαγνιτηκο τανκ μπαγκ δεν θα σου κωλησει σε πλαστικο ντεποζιτο, λογικο
    2) με το τανκμπαγκ ισως εχεις φθορες στη μπογια ντεποζιτου με τον καιρο, σκονη κλπ

    Αν πας για τανκγ μπαγκ παρε με υμαντες σε περιπτωση που εχεις πλαστικο ντεποζιτο
    Αν βαλεις καλλημα ντεποζιτου πας 80+ ευρω εξτρα.

    Γιατι δεν κοιτας για βαλιτσακι για το πισω καθησμα ?

    Εγω εχω παρει αυτο. http://www.oxprod.com/index.php?pg=3...id=16&pid=2&p=
    Αγοραζεις εξτρα την βαση και μπορεις να το κανεις βαλιτσακι για την πισω σελα η τανκμπαγκ αν θες και ειναι αρκετα μεγαλουτσικο.

  4. #4
    Ξενιτεμέλος Το avatar του/της menos
    Εγγραφή
    05/07/2006
    Μηνύματα
    1.220

    Re: Re: ερωτηση ια tank bag

    Αρχικά δημιουργήθηκε από Alarm

    2) με το τανκμπαγκ ισως εχεις φθορες στη μπογια ντεποζιτου με τον καιρο, σκονη κλπ

    Εχω μαγνητικό tankbag σχεδον 3 χρονια, που χρησιμοποιω παντα σε καλοκαιρινη περιοδο, καθημερινα βαλε-βγαλε δεν μου εχει παρουσιασει το παραμικρο προβλημα στην μπογια (φτανει να αγορασεις ποιοτητα).

    Πανευκολο στην τοποθετηση και οταν το αφαιρεις χρησιμοποιειται ανετα και σαν σακιδιο πλατης.

    Το προτεινω ανεπιφυλακτα

  5. #5
    εχω δυο πλαινα σαμαρια oxford και πισω βαλιτσα αλλα θα κανω μεγαζλο ταξιδι με συνεπιβατη και θελω ενα tank bag για το στρωματακι μου και δε θελω να βαλω καλυμα στο ντεποζιτο.....

  6. #6
    Μην το φοβάσαι το μαγνητικό, ποτέ δεν είχα πρόβλημα. Απλά θα τσεκάρεις την επιφάνεια του τεπόζιτου όπως και του τανκμπαγκ (απο κατω) μην έχεις σκόνες και κάνα πετραδάκι πριν τα φέρεις σε επαφή. Έχεις μαζί σου ένα πανάκι για ένα γρήγορο ξεσκόνισμα του τεπόζιτου πριν το βάλεις απάνω και είσαι οκ

  7. #7
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της zzr2005
    Εγγραφή
    23/05/2005
    Μηνύματα
    450
    Αρχικά δημιουργήθηκε από road spirit
    Μην το φοβάσαι το μαγνητικό, ποτέ δεν είχα πρόβλημα. Απλά θα τσεκάρεις την επιφάνεια του τεπόζιτου όπως και του τανκμπαγκ (απο κατω) μην έχεις σκόνες και κάνα πετραδάκι πριν τα φέρεις σε επαφή.
    επίσης πολύ προσοχή να μην εχει κολησει πανω στους μαγνητες οποιοδήποτε μικρο μεταλλικό αντικειμενο , όπως πχ ρίνισμα σιδήρου, κτλ...
    συνηθως ετσι την πατας με γρατσουνιες στο ντεποζιτο...σε εμενα ειχε κολησει ενα κομενο κομματι συνδετηρα και φευγοντας βιαστικος απο τη δουλεια μου εκανε μια αρκετα καλη γρατσουνια....
    οπως ειπε ο φιλος καλο τσεκαρισμα ιδιαιτερα στο μερος που εχει τους μαγνήτες το tank bag..

    κατα τα αλλα ειναι τρομερα ευχρηστο και απολυτα ασφαλες...μεχρι 180 που εχω παει και τιγκα φορτωμενο δεν κουνιοταν..
    και ειναι και no name απο τα lidl...
    "δυο πραγματα είναι άπειρα: το Σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία και για το πρώτο δεν είμαι απόλυτα σίγουρος"....
    ....Αλμπερτ Αϊνστάιν

  8. #8
    Ζοχαδιασμέλος Το avatar του/της VGER
    Εγγραφή
    05/03/2008
    Μηνύματα
    305
    Ρε παιδιά, δοθείσης ευκαιρίας...
    Τι σόι μαγνήτης είναι αυτός που βεντουζάρει πάνω στο ντεπόζιτο χωρίς να "σέρνεται" πάνω του με τον αέρα;;;

    (Αυτός είναι κι ένας ακόμα λόγος που επέλεξα το bagster έναντι της τσάντας με μαγνήτες)...

  9. #9
    Ξενιτεμέλος Το avatar του/της menos
    Εγγραφή
    05/07/2006
    Μηνύματα
    1.220
    Το σακιδιο δεν κρατιεται μονο απο τους μαγνητες!

    Εχει και μια μικρη ζωνη που δενεται γυρω απο τον λαιμο του τιμονιου, ετσι δεν εχει προβλημα σε οποιαδηποτε ταχυτητα, οι μαγνητες το κρατανε για να μην πεσει δεξια η αριστερα.

  10. #10
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της zzr2005
    Εγγραφή
    23/05/2005
    Μηνύματα
    450
    Αρχικά δημιουργήθηκε από menos
    Το σακιδιο δεν κρατιεται μονο απο τους μαγνητες!

    Εχει και μια μικρη ζωνη που δενεται γυρω απο τον λαιμο του τιμονιου, ετσι δεν εχει προβλημα σε οποιαδηποτε ταχυτητα, οι μαγνητες το κρατανε για να μην πεσει δεξια η αριστερα.
    τη συγκεκριμενη ζώνη δεν τη χρησιμοποίησα ποτέ γιατι δεν βολευει για τη δικιά μου μηχανή...δεν υπάρχει χωρος να περασεις ιμαντα στο λαιμο...

    και πίστεψέ με δεν ειχα ποτέ προβλημα μονο με τους μαγνήτες....δεν παει πουθενά...
    τωρα αν καποιος θελει να πηγαινει με 250 σε γυμνό δεν ξερω...
    σε μηχανή με φερινγκ αποκλειεται να εχει προβλημα σε ταχυτητες εως 160...
    εκτος αν βαλει μεσα πετρες....
    με απλα ρουχαλάκια και το προβλεπόμενο βάρος φόρτωσης που γραφουν οι οδηγίες δεν τρεχει τιποτα...
    "δυο πραγματα είναι άπειρα: το Σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία και για το πρώτο δεν είμαι απόλυτα σίγουρος"....
    ....Αλμπερτ Αϊνστάιν

  11. #11
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της lleonidas
    Εγγραφή
    31/03/2010
    Μηνύματα
    2.246
    Ξεθάβω το θεματάκι για να μου πείτε γνώμες...σκέφτομαι να πάρω ένα tankbag και αποκλείοντας τη λύση του bagster, το δίλημμα είναι tanklock ή απλό μαγνητικό;
    Το tanklock είναι μια χαρά αλλά έχει δύο μειονεκτήματα: 1.μόνο για τη βάση του tanklock της Givi πρέπει να δώσω 40€ + άλλα 80-90€ για το tankbag, σύνολο 120-130€.
    2.Για τη δική μου μοτο η Givi προτείνει tankbags μέχρι 5 λίτρα.Μίλησα βέβαια σήμερα με τον Ιταλό και μου είπε πως δεν υπάρχει πρόβλημα αν θέλω να βάλω και ένα 15λιτρο ας πούμε, βασικά είναι θέμα εργονομίας.
    Πάμε τώρα στο απλό μαγνητικό tankbag(μιλάμε για κάποιο επώνυμο,Kappa ή Givi)...αυτό είναι σίγουρα πιο οικονομικό, το βρίσκω από 50€, το τοποθετώ πάνω και ξενοιάζω.Βασικά δεν είχα ποτέ μαγνητικό και φοβάμαι μόνο ένα πράγμα, το κλασικό: τις γρατζουνιές στο ντεπόζιτο.Αν είναι δηλαδή να κάνω ζημιά στη βαφή από το βάλε-βγάλε ή επειδή θα έχει ακουμπήσει σε ελαφρώς σκονισμένο σημείο και θα το γδέρνει, ε να μου λείπει.Αν όμως μπορώ να το χρησιμοποιώ άφοβα, τότε να κάνω κίνηση.

  12. #12
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.447
    Καπου διαβασα ΜΤ 7 εχεις? Ειναι μεταλλικό το ρεζερβουαρ σου?
    Ειχα μαγνητικό σε μηχανακια μου δεν ειχα γρατζουνιες γιατι οι μαγνήτες είναι εσωτερικα του υλικου του τανκμπαγκ και με επιπλέον ιμαντες δενεις πανω στα σημεια.
    Εντάξει ειναι λιγο πιο μπελαλιδικα τα δεσιματα με τους ιμαντες για τα ταξίδια(μεσα στη πόλη δε χρειαζονται), αλλα ειναι πιο οικονομική λύση

  13. #13
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    29/03/2017
    Μηνύματα
    544
    Προχώρα άφοβα στην αγορά του μαγνητικού Givi!
    Δοκιμασμένο πολλάκις σε εκδρομές και ταξίδια. Πολύ εργονομικό και γίνεται και τσαντάκι πλάτης. Με τους 2 "ορόφους" ανοιχτούς εντελώς χωράει 35 λίτρα.

    Θέμα με γρατσουνιές δεν έχω.

  14. #14
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    28/02/2014
    Μηνύματα
    3.730
    Λεωνιδα θα πηγαινα σε απλο μαγνητικο. Αν αγχωνεσαι τοσο για γρατζουνιες (προσωπικα δεν ειχα θεμα οταν ειχα χρησιμοποιησει tankbag) μπορεις να κανεις το ντεποζιτο ενα vinyl wrap με διαφανη μεμβρανη ή απλα να βαλεις λιγη 3Μ clear protective tape στα σημεια που θα πιανουν οι μαγνητες. Αν μιλαμε για το ΜΤ07 που εχει πλαστικο ντεποζιτο θα χρειαστει πατεντα με μαγνητες απο μεσα (δεν ειναι κατι δυσκολο βεβαια). Οποτε παραγγελνεις απο ebay το wrap και τους μαγνητες που θα χρειαστεις και σε ενα μεσημερι εχεις τελειωσει. Δες και το παρακατω θεμα.

    https://fz07.org/thread/7462/magnetic-tank-bag-mod/

  15. #15
    Οταν θα πλενεις την μοτο μην βάζεις κερι κ αλοιφες γιατι τα μαγνητικα θα γλυστρανε λογο βαρους.
    Για μενα τανκλοκ
    ''Εμείς τις βόλτες τις κάνουμε ταξίδια..!!

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Ερωτηση για Tank bag
    από matas στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 11/04/2010, 06:16
  2. tank bag
    από grsart στο forum BMW
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 25/04/2005, 23:53
  3. Africa και Tank Bag
    από Nik0s στο forum Honda Africa
    Απαντήσεις: 17
    Τελευταίο μήνυμα: 13/04/2005, 11:25

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF