Σελίδα 2 από 2 ΠρώτοΠρώτο 12
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 25 από 25

Θέμα: Ερώτηση για tank bag

  1. #16
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της giorgos.boun
    Εγγραφή
    02/09/2015
    Μηνύματα
    230
    Λεωνιδα επειδή είχα με tanklock θα πήγαινα κατευθείαν σε αυτό. Πιστεύω είναι πολύ πιο εύχρηστο από το μαγνητικό. Άσε που για να το βάλεις πρέπει να κανεις μοντες λόγο πλαστικού ρεζερβουάρ.
    Το 1ο μειονέκτημα που λες δεν ισχύει. Γιατί 50 ευρώ η βάση; Αν θυμάμαι καλα γύρω στο 11-12€ έκανε.
    Άρα 30-40 για την ευκολία μου παραπάνω θα τα έδινα.
    Άσε που σου δίνει μια σιγουριά αυτό το κλικ που κάνει, σε σχέση με το μαγνητικό που λες θα κάτσει τώρα στην θέση του; Ψυχολογικό μόνο.

  2. #17
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Tsber
    Εγγραφή
    13/06/2019
    Μηνύματα
    1.354
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από lleonidas Προβολή μηνύματος
    Ξεθάβω το θεματάκι για να μου πείτε γνώμες...σκέφτομαι να πάρω ένα tankbag και αποκλείοντας τη λύση του bagster, το δίλημμα είναι tanklock ή απλό μαγνητικό;
    Το tanklock είναι μια χαρά αλλά έχει δύο μειονεκτήματα: 1.μόνο για τη βάση του tanklock της Givi πρέπει να δώσω 40€ + άλλα 80-90€ για το tankbag, σύνολο 120-130€.
    2.Για τη δική μου μοτο η Givi προτείνει tankbags μέχρι 5 λίτρα.Μίλησα βέβαια σήμερα με τον Ιταλό και μου είπε πως δεν υπάρχει πρόβλημα αν θέλω να βάλω και ένα 15λιτρο ας πούμε, βασικά είναι θέμα εργονομίας.
    Πάμε τώρα στο απλό μαγνητικό tankbag(μιλάμε για κάποιο επώνυμο,Kappa ή Givi)...αυτό είναι σίγουρα πιο οικονομικό, το βρίσκω από 50€, το τοποθετώ πάνω και ξενοιάζω.Βασικά δεν είχα ποτέ μαγνητικό και φοβάμαι μόνο ένα πράγμα, το κλασικό: τις γρατζουνιές στο ντεπόζιτο.Αν είναι δηλαδή να κάνω ζημιά στη βαφή από το βάλε-βγάλε ή επειδή θα έχει ακουμπήσει σε ελαφρώς σκονισμένο σημείο και θα το γδέρνει, ε να μου λείπει.Αν όμως μπορώ να το χρησιμοποιώ άφοβα, τότε να κάνω κίνηση.
    Καλημέρα, αν πας για tanklock νομίζω είναι η καλύτερη και πιο εξειδικευμένη λύση, από εκεί και πέρα τα μαγνητικά είναι και αυτά εξαιρετικά πρακτικά και ασφαλή με σωστή χρήση όπως έγραψαν τα παιδιά πιο πάνω. Θέμα με γρατζουνιές δεν υπάρχει αλλά η συνεχής χρήση δημιουργεί τον "ιστό αράχνης", μία ανεπαίσθητη θαμπάδα δηλαδή. Όταν "παρκάρεις" έναν σάκο πάνω στο χρώμα είναι λογικό να υπάρχει φθορά με τον καιρό αλλά είναι φυσιολογική και δεν ενοχλεί ή αν ενοχλεί φεύγει εύκολα με μια αλοιφή. Προσωπικά δεν με πειράζει αλλά για μηδενική φθορά κάνεις αυτό που έγραψε ο ptc με την 3Μ ταινία και ησυχάζεις.

    Εγώ χρησιμοποιώ αυτό το tank bag χρόνια και χρόνια και είναι εξαιρετικό, πολύ βολικό και άφθαρτο στην κυριολεξία, σαν καινούργιο μετά από 16 χώρες

    https://www.louis.eu/artikel/louis-t...3522dbc00e2105

    Έχει επτά μαγνήτες και στο γυμνό μηχανάκι μου δεν κουνιέται ούτε χιλιοστό με 140 - 160χλμ (μη σου πω ότι εκτελεί και χρέη ζελατίνας )

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	photo 3.jpg 
Προβολές:	222 
Μέγεθος:	51,8 KB 
ID:	409940

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	photo 5.jpg 
Προβολές:	227 
Μέγεθος:	88,1 KB 
ID:	409941

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	photo 2.jpg 
Προβολές:	225 
Μέγεθος:	85,7 KB 
ID:	409942

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	photo 1.jpg 
Προβολές:	225 
Μέγεθος:	79,8 KB 
ID:	409943

    Να προσθέσω κι ένα μικρό τιπ μια που αναφέρθηκε η ταινία, όταν φορτώνω τη μοτοσικλέτα για ταξίδι με σαμάρια - tail bags κλπ βάζω δυο τρία στρώματα μπλε χαρτοταινία στα πλαστικά για προστασία, προσοχή όχι κίτρινη κανονική γιατί δε βγαίνει με τίποτα μετά, φθηνή και καλή λύση
    Τελευταία τροποποίηση από Tsber; 18/09/2019 στις 10:01.

  3. #18
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της lleonidas
    Εγγραφή
    31/03/2010
    Μηνύματα
    2.246
    Αγόρια, σας ευχαριστώ όλους για τις χρήσιμες πληροφορίες!
    Με βλέπω να κινούμαι για tanklock διότι δεν μπορώ να προσέχω διαρκώς για γδαρσίματα + όλα όσα μου γράψατε με μαγνητάκια, μόντες κτλ τα οποία θα με κουράσουν, το ξέρω
    Εκτός και αν περάσω από κάποιο κατάστημα και μου βρουν μια εναλλακτική που να μου ταιριάζει.

    @Giorgos.boun, και εγώ έτσι νόμιζα διότι όντως στα περισσότερα μοντέλα οι τιμές της βάσης είναι πολύ χαμηλές αλλά για το ΜΤ-07 2018+ η τιμή της BF 36 δυστυχώς είναι αυτή που έγραψα, 42€!
    Και κανένα 90άρι μετά για το Givi ΧS 307 που μου αρέσει ή για κάποιο μικρότερο όπως το ST 602

  4. #19
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    28/02/2014
    Μηνύματα
    3.730
    Νομιζα πως το σκεφτοσουν καθαρα απο οικονομικης πλευρας γι'αυτο προτεινα το απλο μαγνητικο (ολη η φαση με wrap/ μαγνητες / tankbag παιζει να βγαινει πιο οικονομικα και μονο απο τη βαση του tanklock). Αλλα αν καταλαβα καλα μαλλον δεν ειχες υπολογισει το πλαστικο ντεποζιτο.

  5. #20
    Δεν ξερω τι είδους οδήγηση κάνεις αλλά αν εχεις σκοπό να ακουμπάς το στήθος στο ντεπόζιτο, ξέχνα το με το tank lock. Το πλαστικό σε τρυπάει και σου αποσπάει την προσοχή απο την οδήγηση. Εγώ το έβγαλα εντελως και το βάζω μόνο οταν πηγαίνω ταξιδάκι. Αυτό σημαίνει οτι κάνω την διπλάσια δουλεια απότι αν ειχα ενα μαγνητικό.
    The R is for Respect.

  6. #21
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Vice Προβολή μηνύματος
    Δεν ξερω τι είδους οδήγηση κάνεις αλλά αν εχεις σκοπό να ακουμπάς το στήθος στο ντεπόζιτο, ξέχνα το με το tank lock. Το πλαστικό σε τρυπάει και σου αποσπάει την προσοχή απο την οδήγηση. Εγώ το έβγαλα εντελως και το βάζω μόνο οταν πηγαίνω ταξιδάκι. Αυτό σημαίνει οτι κάνω την διπλάσια δουλεια απότι αν ειχα ενα μαγνητικό.
    Φαντάζομαι με το μτ07 δεν μπορεί να ακουμπάει το στήθος στο ντεπόζιτο ακομα κι αν το προσπαθεί συνειδητά.
    Στα σσ όπου ο χώρος είναι περιορισμένος δεν κάθεται πολύ ψηλότερα με το τανκλοκ? Μιλάμε για τανκμπαγκ ικανής χωρητικότητας, 35-40 λίτρα.
    NdGT: "A great challenge of life: Knowing enough to think you're doing it right, but not enough to know you're doing it wrong"Το'χω πάθει και στις Σέρρες
    riding coach του πληκτρολογίου

  7. #22
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από RaGe_Raptor Προβολή μηνύματος
    Φαντάζομαι με το μτ07 δεν μπορεί να ακουμπάει το στήθος στο ντεπόζιτο ακομα κι αν το προσπαθεί συνειδητά.
    Στα σσ όπου ο χώρος είναι περιορισμένος δεν κάθεται πολύ ψηλότερα με το τανκλοκ? Μιλάμε για τανκμπαγκ ικανής χωρητικότητας, 35-40 λίτρα.
    Της GIVI που έχω εγω η βάση έχει μια απόσταση απο το ντεπόζιτο 1-2 εκατοστά

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	givi.jpg 
Προβολές:	164 
Μέγεθος:	23,6 KB 
ID:	409963

    Με 25 άρι tankbag ισα ισα βλέπω κοντέρ και είμαι και 1.87

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	IMG_20180911_102922.jpg 
Προβολές:	168 
Μέγεθος:	101,8 KB 
ID:	409964
    The R is for Respect.

  8. #23
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Vice Προβολή μηνύματος
    Της GIVI που έχω εγω η βάση έχει μια απόσταση απο το ντεπόζιτο 1-2 εκατοστά

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	givi.jpg 
Προβολές:	164 
Μέγεθος:	23,6 KB 
ID:	409963

    Με 25 άρι tankbag ισα ισα βλέπω κοντέρ και είμαι και 1.87

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	IMG_20180911_102922.jpg 
Προβολές:	168 
Μέγεθος:	101,8 KB 
ID:	409964
    Με τανκλοκ σε ss, μονο μικρό "τανκμπαγκάκι", λοιπόν
    NdGT: "A great challenge of life: Knowing enough to think you're doing it right, but not enough to know you're doing it wrong"Το'χω πάθει και στις Σέρρες
    riding coach του πληκτρολογίου

  9. #24
    Μέλος Το avatar του/της runner
    Εγγραφή
    12/08/2021
    Μηνύματα
    225
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από lleonidas Προβολή μηνύματος
    Αγόρια, σας ευχαριστώ όλους για τις χρήσιμες πληροφορίες!
    Με βλέπω να κινούμαι για tanklock διότι δεν μπορώ να προσέχω διαρκώς για γδαρσίματα + όλα όσα μου γράψατε με μαγνητάκια, μόντες κτλ τα οποία θα με κουράσουν, το ξέρω
    Εκτός και αν περάσω από κάποιο κατάστημα και μου βρουν μια εναλλακτική που να μου ταιριάζει.

    @Giorgos.boun, και εγώ έτσι νόμιζα διότι όντως στα περισσότερα μοντέλα οι τιμές της βάσης είναι πολύ χαμηλές αλλά για το ΜΤ-07 2018+ η τιμή της BF 36 δυστυχώς είναι αυτή που έγραψα, 42€!
    Και κανένα 90άρι μετά για το Givi ΧS 307 που μου αρέσει ή για κάποιο μικρότερο όπως το ST 602
    Ξεθαβω το θεμα καθως εψαχνα πληροφοριες για tank bag μεταξύ tanlock και μαγνητικού. Παρομοιες ανησυχιες για τα μαγνητικα με στρεφουν στην επιλογη του tanlock. Ωστοσο κοιταζω τις τιμες και βλεπω 130€ το Givi ΧS 307! Δηλ 145€ μαζι με την βαση του για 15l ρε φουστη μου ; Εντωμεταξυ αυξηση 50% σε 3,5 χρονια (ειναι μηνες αυτη η τιμη). Το λεμε ολοι οτι εχει ξεφυγει η κατασταση.

    Τελικα , το πήρες; Σε βολεψε στο κουβαλημα οταν το παρκάρεις ; Φανταζομαι δεν κοβει τη θεαση του κοντερ ή και του gps στο τιμονι.

  10. #25
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Tsber
    Εγγραφή
    13/06/2019
    Μηνύματα
    1.354
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Tsber Προβολή μηνύματος
    Εγώ χρησιμοποιώ αυτό το tank bag χρόνια και χρόνια και είναι εξαιρετικό, πολύ βολικό και άφθαρτο στην κυριολεξία
    Μια που το ξαναείδα ένα update για αυτούς που επιμένουν μαγνητικά

    Μετά από τέσσερα έτη συν τα χρόνια και χρόνια που προαναφέρθηκαν εξακολουθώ να το χρησιμοποιώ συνεχώς και είναι σαν καινούργιο

    Αυτό είναι το τωρινό μοντέλο, φαίνεται ίδιο οπτικά αλλά έχει λιγότερους (4) μαγνήτες για να ανανεώσω και το link:

    https://www.louis.eu/en/louis-tank-b...umber=10068994
    Τελευταία τροποποίηση από Tsber; 29/07/2023 στις 12:45.

Σελίδα 2 από 2 ΠρώτοΠρώτο 12

Παρόμοια θέματα

  1. Ερωτηση για Tank bag
    από matas στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 11/04/2010, 06:16
  2. tank bag
    από grsart στο forum BMW
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 25/04/2005, 23:53
  3. Africa και Tank Bag
    από Nik0s στο forum Honda Africa
    Απαντήσεις: 17
    Τελευταίο μήνυμα: 13/04/2005, 11:25

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF