Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 30

Θέμα: παντα με μοτο οτι και αν συμβει!

  1. #1

    παντα με μοτο οτι και αν συμβει!

    Εχω να θυμαμαι τον εαυτο μου σε διαφορες ''φασεις'' αναλογα την περιοδο , με φιλους που εμειναν , αλλους που εφυγαν , δουλειες που αλλαξα , γυναικες που με σημαδεψανε και αλλες που προσπερασα αδιαφορα , σημαντικα γεγονοτα και ασημαντα....

    Παντα οταν μιλαω με τον αδερφο μου και με φιλους για το παρελθον , οτιδηποτε ασχετο προσπαθουμε να επαναφερουμε στην μνημη , συνηθιζω να χρησιμοποιω τα εντονοτερα χαρακτηριστικα που με σημαδευαν εκεινη την περιοδο......με ποια γυναικα τραβιομουνα , ποια δουλεια εκανα (εχω αλλαξει καμποσες) , με ποιον εκανα παρεα , αν ζουσε τοτε η γιαγια μου , και ποια μηχανη ειχα....σε φαση λεπτομερειας μαλιστα: ''φοραγα τοτε την acrapa? , με βαμμενη την μασκα το thunderace? , σηκωμενη ουρα στο Blackbird? , ειχα βαλει το Dynojet στο gsxr?

    .....ο μονος κοινος παρονομαστης που βρισκω τα τελευταια 20 χρονια ειναι οτι....ειχα παντα μηχανη!

    ναι....αυτο ειναι......ειχα παντα μηχανη οτιδηποτε και αν εκανα , οπου και αν ειμουνα , καλη η κακη περιοδος της ζωης μου......

    Απλα μπορω να πω οτι διαφερανε οχι τοσο οι μηχανες που ειχα , οσο το ποσο μπορουσα να χαρω την καθε μια απο αυτες....μπορει να σημαδευε ο ορος μοτοσυκλετα ολη την ενηλικη ζωη μου , μπορει οσοι με ξερουν να με ρωτανε ''τι καβαλας τωρα?'' (και ας με πετυχαινουν με το επαγγελματικο τυχαια στο δρομο) , αλλα η ζωη πανω σε μια σελα δεν κυλα παντα το ιδιο , εχει τα σκαμπανεβασματα της σαν ολα τα υπολοιπα που μας συμβαινουν , ασχετα με το αν αποτελει (για πολλους) εναν σταθερο παραγοντα η κατοχη μοτοσυκλετας.....

    Θα χαρακτηριζα σαν καλη περιοδο το ξεκινημα μου (μετα το κλασσικο παπι) με το cbr400'89 , οπου λογω του νεαρου της ηλικιας (κυριως) , ολη η παρεα ειχαμε λυσσαξει στις βολτες...στανταρ σαββατο και κυριακη σε εξορμηση τυπου επιδαυρου-σουνιου κλπ , και καθε βραδυ-μα καθε βραδυ στα λιμανακια!

    Ακομα καλη θα χαρακτηριζα και την περιοδο, πολλα χρονια μετα με thunderace1000'97 (πολυ καλυτερος σαν οδηγος πλεον) , ειχαμε στησει ενα παρεακι που πηγαινε ολο τρελα και κορδελα με βασικοτερο προορισμο τριπολη και μπραλο.....


    Απο την αλλη σαν κακη περιοδο θυμαμαι τα χρονια που δουλευα στις πορτες σε διαφορα club στον πειραια....που να πας βολτα την κυριακη οταν εχεις παει σπιτι σου στις 7 το ξημερωμα......

    Ακομα πιο ασχημα ηταν τοτε που μου ειχαν κατασχεσει τη μηχανη οι μπατσοι ως...εμπλεκομενη σε καποια απο τις παρανομες δραστηριοτητες μου....(βιος και πολιτεια)....την οποια μπορεσα να αποκτησω ξανα με το δικαιωμα του μισεγγυουχου μετα απο δικαστικη μαχη....(το διαστημα των 4 μηνων που την αποχωρηστικα αγορασα αλλη-ειπαμε-δεν εμεινα ποτε χωρις μοτο...)

    ...επισης χαλια ηταν οταν εσπασα με ζηλο τον κινητηρα του yamaha για τριτη φορα εν μεσω περιοδου οικονομικης υφεσης με αποτελεσμα την καθυστερηση της ενεργους επαναφορας μου στις τσαρκες με τα φιλαρακια , αλλα απο τετοια..... ετσι απλα το θυμαμαι!

    Απο τις πιο αμφιλεγομενες περιοδους ηταν οταν εργαζομουν με μηχανη μεγαλου κυβισμου στην συνοδεια ασφαλειας επιφανους ελληνα επιχειρηματια....αμφιλεγομενη γιατι αν και η μηχανη ηταν της ''δουλειας'' , τελευταιο μοντελο και πληρωμενα τα παντα(!) , δεν το ευχαριοστιομουνα οσο θα ηθελα, ισως και λογω του τυπου αυτης (bmw1200gs) , αλλα και λογω των παροχων γενικοτερα (ασφαλιστρα , βενζινες , τελη κλπ) ειχα ''ψιλο-παροπλισει'' την δικη μου μηχανη για καιρο.

    Αξιοσημειωτο ειναι οτι τους τελευταιους μηνες (τωρα στα γεραματα) , διανυω μια πολυ καλη φαση με αρκετους φιλους , συνεχομενες εξορμησεις , αριστη επικοινωνια σε μηκος κυματος οδηγικα , μοτοσυζητησεις που γουσταρω αφανταστα και πολλα κοινα ενδιαφεροντα.....αν δεν ειχαμε και ενα μοιραιο περιστατικο με εναν φιλο ισως να ηταν η καλυτερη ever.....



    Αναμοχλευοντας τη μνημη μου αυτο εχω παντα να θυμαμαι......παντα το ιδιο σκηνικο....παντα να με περιμενει κατω απο το μπαλκονι μου στωικα να σχολασω και να την παρω να φυγουμε...μπορει να την λεγανε yamaha ή honda ή suzuki ....μπορει να ηταν μαυρη , μπορει μπλε , μπορει ασημενια...μπορει να την προσεχα μεχρι παραμικρης λεπτομερειας μπορει να την ειχα παραμελησει και λιγο.....

    ....ολοι οι παραγοντες που με οριζανε σαν υπαρξη ισως να αλλαζανε αργα , ισως ξαφνικα , αλλα αυτη ποτε.....

    ...παντα ηταν εκει και με περιμενε.....
    πετσα μη συμβατη , bye bye love

  2. #2
    KAFROS
    www.myspace.com/maronsrad

  3. #3
    ΑΜΑΝΙΚΟ ΒΕΛΟΣ Το avatar του/της TROOPER
    Εγγραφή
    07/05/2006
    Μηνύματα
    10.591
    ΚΙ ΕΜΕΙΣ ΚΑΚΟ ΧΕΡΟΒΟΛΟ, ΚΙ ΕΣΕΙΣ ΚΑΚΟ ΔΕΜΑΤΙ...

  4. #4
    Προκατειλημμέλος Το avatar του/της SVX
    Εγγραφή
    25/07/2008
    Μηνύματα
    4.098

    Re: παντα με μοτο οτι και αν συμβει!

    Αρχικά δημιουργήθηκε από zefos1100xx
    Απλα μπορω να πω οτι διαφερανε οχι τοσο οι μηχανες που ειχα , οσο το ποσο μπορουσα να χαρω την καθε μια απο αυτες....


    Αξιοσημειωτο ειναι οτι τους τελευταιους μηνες (τωρα στα γεραματα) , διανυω μια πολυ καλη φαση με αρκετους φιλους , συνεχομενες εξορμησεις , αριστη επικοινωνια σε μηκος κυματος οδηγικα , μοτοσυζητησεις που γουσταρω αφανταστα και πολλα κοινα ενδιαφεροντα.....αν δεν ειχαμε και ενα μοιραιο περιστατικο με εναν φιλο ισως να ηταν η καλυτερη ever.....


    αυτα κραταω εγω σαν ουσια ....και αυτο που εξωτερικευσες εκφραζει πολλους εδω μεσα....(οτι ονομα κι αν του δωσεις .... )


    Υ.Γ. ...για να μην λεμε μετα οτι τα Forums ειναι κωλοπαιδοτσογλανοκαγκουρωμαζωξεις....
    Accipere quam facere praestat injuriam

  5. #5
    Μετά την ετήσια 2008, γνωστός στην πιάτσα και ως "Το σαλιγκάρι που έτυχε σε άλλους..."

    XR
    XTR
    XJR

    There are old pilots and there are bold pilots, but there are no old bold pilots.

  6. #6

  7. #7


    παντα διαβαζω με "ζηλο" τετοιες "βιογραφιες" και ελπιζω οταν φτασω την ηλικια σας (μην παρεξηγηθει κανεις ειμαι μονο 20 ) να ειμαι σαν και σας
    θελω 4κυλινδρο για Α1!!!!!!!!!!!!

    πωλειται cbf250

    http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=96752

  8. #8
    Αρχικά δημιουργήθηκε από TassosK


    παντα διαβαζω με "ζηλο" τετοιες "βιογραφιες" και ελπιζω οταν φτασω την ηλικια σας (μην παρεξηγηθει κανεις ειμαι μονο 20 ) να ειμαι σαν και σας

    ....εγω ξερω οτι εφτασα στην δικη σου ηλικια.......ειμαι 20 χρονων αυτη τη στιγμη , σε λιγο σχολαω καθοτι σαββατο και θα περασει ο αδερφος μου με το fzr400 και ο παρασκευας με το gpz να παμε λιμανακια για κανα ''πανω-κατω'' και καφεδακι σε πλαστικο.....εξω απο το μοτομαγαζο που δουλευω εχω αραξει το cbr400 ακριβως στην τζαμαρια για να το καμαρωνω ολη μερα....αντε λιγα λεπτα ακομα μεχρι τις δυο.....δεν εχω το corsair ουτε το kiyonari ,αλλα ενα φτηνιαρικο kiwi ,ουτε την dainese,αλλα κατι ''χοντροκομμενα'' mpa της κακιας ωρας (αλλα την δουλεια τους την κανουνε και δεν με πολυνοιαζει...η βολτα να γινει....)


    .....παω να ξυπνησω τωρα και να ξαναγινω 36 με R1 και dainese και kiyonari και rx7corsair.....πλακα εχει ομως ε?

    ...ειναι στον δρομο αυτη τη στιγμη ο jimk με το busa , ο αδερφος μου και ο blitzerr με τα 1000RR , να με παρουνε για καφεδακι με τα μοτορια.....

    ''.............ολα τριγυρω αλλαζουνε και ολα τα ιδια μενουν...........''

    Ευχαριστω φιλαρακι που μου εκανες 20 χρονων και παλι....ειχα την ευκαιρια να ξανασκεφτω την κεντρικη ιδεα του αρχικου μου ποστ....μερικα πραγματα παραμενουν αναλοιωτα , αλλα παλι οχι.....

    ..αλλα αυτη ειναι κατω απο το μπαλκονι και με περιμενει...εκει......τωρα......δεν παει πουθενα παρα μονο μαζι μου.........
    πετσα μη συμβατη , bye bye love

  9. #9
    ΑΜΑΝΙΚΟ ΒΕΛΟΣ Το avatar του/της TROOPER
    Εγγραφή
    07/05/2006
    Μηνύματα
    10.591
    Αρχικά δημιουργήθηκε από zefos1100xx
    ....εγω ξερω οτι εφτασα στην δικη σου ηλικια.......ειμαι 20 χρονων αυτη τη στιγμη , σε λιγο σχολαω καθοτι σαββατο και θα περασει ο αδερφος μου με το fzr400 και ο παρασκευας με το gpz να παμε λιμανακια για κανα ''πανω-κατω'' και καφεδακι σε πλαστικο.....εξω απο το μοτομαγαζο που δουλευω εχω αραξει το cbr400 ακριβως στην τζαμαρια για να το καμαρωνω ολη μερα....αντε λιγα λεπτα ακομα μεχρι τις δυο.....δεν εχω το corsair ουτε το kiyonari ,αλλα ενα φτηνιαρικο kiwi ,ουτε την dainese,αλλα κατι ''χοντροκομμενα'' mpa της κακιας ωρας (αλλα την δουλεια τους την κανουνε και δεν με πολυνοιαζει...η βολτα να γινει....)


    .....παω να ξυπνησω τωρα και να ξαναγινω 36 με R1 και dainese και kiyonari και rx7corsair.....πλακα εχει ομως ε?

    ...ειναι στον δρομο αυτη τη στιγμη ο jimk με το busa , ο αδερφος μου και ο blitzerr με τα 1000RR , να με παρουνε για καφεδακι με τα μοτορια.....

    ''.............ολα τριγυρω αλλαζουνε και ολα τα ιδια μενουν...........''

    Ευχαριστω φιλαρακι που μου εκανες 20 χρονων και παλι....ειχα την ευκαιρια να ξανασκεφτω την κεντρικη ιδεα του αρχικου μου ποστ....μερικα πραγματα παραμενουν αναλοιωτα , αλλα παλι οχι.....

    ..αλλα αυτη ειναι κατω απο το μπαλκονι και με περιμενει...εκει......τωρα......δεν παει πουθενα παρα μονο μαζι μου.........
    ΚΙ ΕΜΕΙΣ ΚΑΚΟ ΧΕΡΟΒΟΛΟ, ΚΙ ΕΣΕΙΣ ΚΑΚΟ ΔΕΜΑΤΙ...

  10. #10
    Σας το 'πα ???


    Λαστιχάάάάάάρες !!!


    Πατέρας πια...!

  11. #11
    Oτι να ναι μελος Το avatar του/της cheos13
    Εγγραφή
    25/09/2008
    Μηνύματα
    75




    Περασαμε Μπραλο ρε φιλος.....??

    Angels on the sideline,
    Puzzled and amused.
    Why did Father give these humans free will?
    Now they're all confused.....

    Voice of the soul

  12. #12

  13. #13
    ΑΝΑΠΟΦΑΣΙΣΤΟΣ Το avatar του/της kawasaki ZX-12
    Εγγραφή
    29/06/2005
    Μηνύματα
    213
    Αρχικά δημιουργήθηκε από zefos1100xx
    ....εγω ξερω οτι εφτασα στην δικη σου ηλικια.......ειμαι 20 χρονων αυτη τη στιγμη , σε λιγο σχολαω καθοτι σαββατο και θα περασει ο αδερφος μου με το fzr400 και ο παρασκευας με το gpz να παμε λιμανακια για κανα ''πανω-κατω'' και καφεδακι σε πλαστικο.....εξω απο το μοτομαγαζο που δουλευω εχω αραξει το cbr400 ακριβως στην τζαμαρια για να το καμαρωνω ολη μερα....αντε λιγα λεπτα ακομα μεχρι τις δυο.....δεν εχω το corsair ουτε το kiyonari ,αλλα ενα φτηνιαρικο kiwi ,ουτε την dainese,αλλα κατι ''χοντροκομμενα'' mpa της κακιας ωρας (αλλα την δουλεια τους την κανουνε και δεν με πολυνοιαζει...η βολτα να γινει....)


    .....παω να ξυπνησω τωρα και να ξαναγινω 36 με R1 και dainese και kiyonari και rx7corsair.....πλακα εχει ομως ε?

    ...ειναι στον δρομο αυτη τη στιγμη ο jimk με το busa , ο αδερφος μου και ο blitzerr με τα 1000RR , να με παρουνε για καφεδακι με τα μοτορια.....

    ''.............ολα τριγυρω αλλαζουνε και ολα τα ιδια μενουν...........''

    Ευχαριστω φιλαρακι που μου εκανες 20 χρονων και παλι....ειχα την ευκαιρια να ξανασκεφτω την κεντρικη ιδεα του αρχικου μου ποστ....μερικα πραγματα παραμενουν αναλοιωτα , αλλα παλι οχι.....

    ..αλλα αυτη ειναι κατω απο το μπαλκονι και με περιμενει...εκει......τωρα......δεν παει πουθενα παρα μονο μαζι μου.........


    Αυτα ειναι ζεφακο!!!!

  14. #14

    Ρε Ζεεεεφοοοοο!!!

    Ελιωσα!!!

    Καθε βραδυ Λιμανακια?
    Στο Πλαστικο?

    Ρε κυνηγουσες τον Παρασκευα Πανω-κατω ( μαλακια σου! Αφου το ατομο ηταν σε δικη του κατηγορια! Τωρα στα 36 μπορεις πια να χαλαρωσεις και να το αποδεχτεις... ) και ρωτουσα τον Πατερα σου "δε φοβασαι"?
    -Τι να ελεγε κι ο Γιαννης...

    Ο αδερφος σου που ειναι? Νομιζα οτι ειστε οικογενειακως στον Πορο ή καπου εκει.

    Ρε Ζεφο καθε βραδυ Λιμανακια ημασταν...με τσακισες...

    Ολοι παντρευτηκαν ρε Ζεφο, τις πουλησαν και δεν εχω εναν πουστη να παω μια κυριακατικη. Οχι γρηγορα ρε, οχι κυνηγωντας τον Παρασκευα, χαλαρα, καπου για καφε στο πλαστικο.
    Εμεινα να παλευω μονος μου να παραμεινω μηχανοβιος χωρις βολτες. Σαν υπουργος ανευ χαρτοφυλακιου...

    Την επομενη Κυριακη που θα βγειτε στειλε ενα μηνυμα ζεφο! Παρτε με μαζι!
    Μην ρωτησεις ποιος ειμαι, θα θυμηθεις. Κι εμεις ερχομασταν στην καντινα και παντα οι ιδιοι τρεις: Δυο μαυρα ZZR 600 - ενα εγω και ενα ο Βαγγελης και το πιο γρηγορο ΧΤ 600 του ντουνια. Οχι γιατι ηταν τουμπανο το ΧΤ, αλλα γιατι ο Νικος ηταν τουμπανο οδηγος. Τωρα ειναι τουμπανο μπαμπας...

    Στειλε ενα μηνυμα ρε Ζεφο, να ξαναερθω κι εγω.

    Με τσακισες ρε πουστη μου...
    Οι πολιτικοί στην Ελλάδα παρενοχλούν τον πολίτη. Αν εξαιρέσεις ελάχιστους, οι υπόλοιποι είναι ασήμαντες προσωπικότητες με σκανδαλώδη έλλειψη παιδείας. Είναι απλώς στοργικοί μπαμπάδες που νοιάζονται να κάνουν τα παιδιά τους υπουργούς και αρχηγούς. Μεγάλη μάστιγα.


  15. #15
    Προκατειλημμέλος Το avatar του/της SVX
    Εγγραφή
    25/07/2008
    Μηνύματα
    4.098

    Re: Ρε Ζεεεεφοοοοο!!!

    Αρχικά δημιουργήθηκε από urban

    Ολοι παντρευτηκαν ρε Ζεφο, τις πουλησαν και δεν εχω εναν πουστη να παω μια κυριακατικη.

    οχι δα :wacko: δεν χτυπας περιπτερο εσυ?
    Accipere quam facere praestat injuriam

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF