Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 37

Θέμα: "Για το φίλο με τη μηχανή"στο Τροκτικο

  1. #1
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    20/05/2009
    Μηνύματα
    20

    "Για το φίλο με τη μηχανή"στο Τροκτικο

    Σας παραθετω την αποψη αναγνωστη που αναρτήθηκε στο ¨Τροκτικο¨ για να δειτε τι ζωα κυκλοφορουν στο δρομο.

    Κυριακή, 14 Ιούνιος 2009
    "Για το φίλο με τη μηχανή"

    "Μπρος γκρεμός και πίσω ρέμα: Μια Αθήνα ή Ελλάδα με πολλά μηχανάκια και επικίνδυνους οδηγούς, ή λιγότερα μηχανάκια και περισσότερες ζωές;
    Πολύ λίγοι μοτοσυκλετιστές...

    σκοτώθηκαν γιατί δεν τους είδαν τα αυτοκίνητα. Αν τηρούσαν τους κανόνες και δεν χωνόντουσαν, ή δεν πέρναγαν με μεγάλη ταχύτητα (για τα δεδομένα του δρόμου) ενδιάμεσα από τα αυτοκίνητα, δε θα πάθαιναν τίποτα.

    Αν ο έλληνας οδηγός στο αυτοκίνητο ο χειρότερος (από νοοτροπία) στην Ευρώπη, ο μοτοσυκλετιστής είναι 4 φορές πιο κακός.

    Το χειρότερο όλων;
    Αμφιβάλλω αν οι ίδιοι οι μοτοσυκλετιστές ενδιαφέρονται για τη ζωή τους. Γιατί να ενδιαφερθώ εγώ;"
    ΑΝΑΓΝΩΣΤΗΣ
    Freedom
    http://www.youtube.com/watch?v=sFNWe_EsUFg

    Bmw R75/5 (1972) www.youtube.com/watch?v=GUYeaZGvp88
    Honda ss50 (1976)
    Ktm 125exc (2005)
    Vespa 200px (1995)

  2. #2
    balls of steel Το avatar του/της p@nos
    Εγγραφή
    04/09/2007
    Μηνύματα
    5.809
    και το κακο ειναι οτι δεν εχει και αδικο...


  3. #3
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της PortisHead
    Εγγραφή
    25/05/2006
    Μηνύματα
    2.470
    Αρχικά δημιουργήθηκε από p@nos
    και το κακο ειναι οτι δεν εχει και αδικο...

    Δυστυχως μονο να συμφωνησω μπορω.

    Εκτος απο αυτο που ειναι απαραδεκτο :
    "Αμφιβάλλω αν οι ίδιοι οι μοτοσυκλετιστές ενδιαφέρονται για τη ζωή τους. Γιατί να ενδιαφερθώ εγώ;""


  4. #4
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    20/05/2009
    Μηνύματα
    20
    Σωστα μπορει να μην εχει αδικο το θεμα ειναι οτι δεν ειναι αντιληψη αυτη οδηγου.

    και δεν ειναι ολοι οι οδηγοι μοτο αυτοι που περιγραφει,
    ουτε την πατανε τελικα μονο οι κακοι οδηγοι.
    εγω νομιζω οτι ο χειροτερος οδηγος μηχανης ειναι ο καλυτερος οδηγος αυτοκινήτου.
    και αυτο γιατι το εχει δει το εργοτουλαχιστον μια φορα και σέβεται

    Freedom
    http://www.youtube.com/watch?v=sFNWe_EsUFg

    Bmw R75/5 (1972) www.youtube.com/watch?v=GUYeaZGvp88
    Honda ss50 (1976)
    Ktm 125exc (2005)
    Vespa 200px (1995)

  5. #5
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Derti

    εγω νομιζω οτι ο χειροτερος οδηγος μηχανης ειναι ο καλυτερος οδηγος αυτοκινήτου.
    και αυτο γιατι το εχει δει το εργοτουλαχιστον μια φορα και σέβεται

    Aυτο το συμπερασμα απο που το βγαζεις?
    εγω που οδηγαω και αυτοκινητο και μηχανη, με την ιδια καυλα τι ειμαι?

    Οταν οδηγω με το αυτοκινητο μεσα στην πολη, πολλοι μοτοσυκλετιστες πεταγονται απο την δεξια τυφλη γωνια μου, αναμεσα απο τον δικο μου δεξι καθρεφτη και τον αριστερο του παρκαρισμενου, ενω ειμαι σε κινηση και οχι σταματημενος, γραφοντας στα @@ τους και εμενα που εχω κι αλλον αριστερα μου, και τον εαυτο τους.Αν κανω 2-3 εκατοστα δεξια τοτε..αντε γεια.Εγω που οδηγαω μηχανη τους σκεφτομαι, οι μη μοτοσυκλετιστες κουτακηδες??
    Υπαρχει προβλημα προβλεψης.
    Λιγοι μοτοσυκλετιστες σκεφτονται πριν προσπερασουν την ασφαλη οδο, και τις συνεπειες μιας πιθανης μαλακιας.
    Αυτο ειναι το προβλημα κυριως, και σε συνδυασμο με την ελλειψη εξοπλισμου, οι συνεπειες ειναι γνωστες.
    Start doing what's necessary, then what's possible and suddenly doing the impossible. Just start.

  6. #6
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της TOLISTOLAROS
    Εγγραφή
    05/04/2008
    Μηνύματα
    1.386
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Derti
    εγω νομιζω οτι ο χειροτερος οδηγος μηχανης ειναι ο καλυτερος οδηγος αυτοκινήτου.
    και αυτο γιατι το εχει δει το εργοτουλαχιστον μια φορα και σέβεται

    Διαφωνώ.Ξέρω άτομα που οδηγάνε χρόνια μηχανάκια αλλά όταν πιάνουν τιμόνι είναι ο χάρος αυτοπροσώπως ειδικά για τ'άλλα μηχανάκια,ειδικά μεσ'την πόλη.
    Ίσως επειδή έχοντας συνηθίσει την ευελιξία του δίτροχου δεν καταλαβαίνουν ότι με 2 μέτρα πλάτος λαμαρίνας απλά δε χώνεσαι και δεν προσπερνάς όπου να'ναι

  7. #7
    Αποτοξίνωση από το spam.. Το avatar του/της FestoNero
    Εγγραφή
    29/05/2005
    Μηνύματα
    556

    Re: "Για το φίλο με τη μηχανή"στο Τροκτικο

    Αρχικά δημιουργήθηκε από Derti
    Σας παραθετω την αποψη αναγνωστη που αναρτήθηκε στο ¨Τροκτικο¨ για να δειτε τι ζωα κυκλοφορουν στο δρομο.

    Κυριακή, 14 Ιούνιος 2009
    "Για το φίλο με τη μηχανή"

    "Μπρος γκρεμός και πίσω ρέμα: Μια Αθήνα ή Ελλάδα με πολλά μηχανάκια και επικίνδυνους οδηγούς, ή λιγότερα μηχανάκια και περισσότερες ζωές;
    Πολύ λίγοι μοτοσυκλετιστές...

    σκοτώθηκαν γιατί δεν τους είδαν τα αυτοκίνητα. Αν τηρούσαν τους κανόνες και δεν χωνόντουσαν, ή δεν πέρναγαν με μεγάλη ταχύτητα (για τα δεδομένα του δρόμου) ενδιάμεσα από τα αυτοκίνητα, δε θα πάθαιναν τίποτα.

    Αν ο έλληνας οδηγός στο αυτοκίνητο ο χειρότερος (από νοοτροπία) στην Ευρώπη, ο μοτοσυκλετιστής είναι 4 φορές πιο κακός.

    Το χειρότερο όλων;
    Αμφιβάλλω αν οι ίδιοι οι μοτοσυκλετιστές ενδιαφέρονται για τη ζωή τους. Γιατί να ενδιαφερθώ εγώ;"
    ΑΝΑΓΝΩΣΤΗΣ
    Πράγματι, κάτι ζώα που κυκλοφορούν στο δρόμο..
    Ζώα, που σταματάνε στο φανάρι πάνω στη διάβαση, αν σταματήσουν στο φανάρι.
    Ζώα που προσπερνάνε απο δεξιά ακόμη και αν είναι αναμμένο το φλας για στροφή δεξιά.
    Ζώα που προσπερνάνε περνώντας τη διπλή διαχωριστική μέσα στη πόλη, παίζοντας "κότα" με τους αντίθετα ερχόμενους.
    Ζώα που βάζουν ανοιχτές εξατμίσεις και ακούγονται από 4 οικοδομικά τετράγωνα μακριά.
    Ζώα που είναι αγενέστατα, που όταν τους λες "πως οδηγάς έτσι, θα σκοτωθείς!" σου απαντάνε "Να με προσέχεις περισσότερο".

    Δε σημαίνει οτι οι "κουτάκηδες" είναι καλύτεροι, αλλά τουλάχιστον σέβονται περισσότερα άρθρα του κοκ, έστω και λόγω μεγέθους.
    Για τα λεφτά τα κάνεις όλα
    Για τα λεφτά δεν μ' αγαπάς
    Mα θα 'ρθει κάποτε η ώρα
    Kαι δε θα ξέρεις που χρωστάς..

  8. #8
    ΑΜΑΝΙΚΟ ΒΕΛΟΣ Το avatar του/της TROOPER
    Εγγραφή
    07/05/2006
    Μηνύματα
    10.591
    θα συμφωνησω με τον αγνωστο που εβαλε αυτο το αρθρο αν συμφωνησει μαζι μου οτι αυτοι που κατηγορει δεν ειναι μοτοσυκλετιστες αλλα χειριστες δικυκλου.
    ΚΙ ΕΜΕΙΣ ΚΑΚΟ ΧΕΡΟΒΟΛΟ, ΚΙ ΕΣΕΙΣ ΚΑΚΟ ΔΕΜΑΤΙ...

  9. #9

    Re: "Για το φίλο με τη μηχανή"στο Τροκτικο

    Αρχικά δημιουργήθηκε από Derti
    Σας παραθετω την αποψη αναγνωστη που αναρτήθηκε στο ¨Τροκτικο¨ για να δειτε τι ζωα κυκλοφορουν στο δρομο.
    ......

    Το χειρότερο όλων;
    Αμφιβάλλω αν οι ίδιοι οι μοτοσυκλετιστές ενδιαφέρονται για τη ζωή τους. Γιατί να ενδιαφερθώ εγώ;"
    ΑΝΑΓΝΩΣΤΗΣ
    Ότι δίκια και να είχε σε αυτά που έλεγε , με την παραπάνω φράση τα έχασε….
    Ένας ακόμη μ@λ@κ@ς είναι …..


  10. #10
    Να γράφει το κοντερ...... Το avatar του/της Maira
    Εγγραφή
    22/09/2005
    Μηνύματα
    1.455

    Re: Re: "Για το φίλο με τη μηχανή"στο Τροκτικο

    Αρχικά δημιουργήθηκε από ggs
    Ότι δίκια και να είχε σε αυτά που έλεγε , με την παραπάνω φράση τα έχασε….
    Ένας ακόμη μ@λ@κ@ς είναι …..



    Συμφωνώ μαζί σου και συμπληρώνω!!!!!



    Γιατί τους βάζει όλους σε ένα καζάνι????

    Τότε θα λέγαμε ότι όσοι οδηγούν αυτοκίνητο:

    1)Δεν κοιτάνε ποτέ καθρέφτες όταν αλλάζουν λωρίδα
    2) Δεν βγάζουν φλας σε αλλαγή λωρίδας ή κατεύθυνσης
    3) βλέπουν το βαθύ πορτοκαλί και περνάνε με καρακόκκινο
    4) περνάνε τα στοπ νύχτα
    5) Οδηγάνε μιλώντας στο κινητό και όποιον πάρει ο χάρος
    6) Ξεπαρκάρουν χωρίς να τους νοιάζει αν έρχεται άλλο όχημα ή όχι
    7) Όταν πίζουν στην κίνηση, το μόνο που τους ενδιαφέρει είναι να μην περάσει ούτε κουνούπι ανάμεσα από αυτόν και τον δίπλα του
    8) Νομίζουν ότι λόγω όγκου ο δρόμος τους ανήκει
    9) Όλοι είναι οδηγοί αγώνων
    10) Στίβουν σε στενό από την μεσαία λες και δεν υπάρχει δεξιά λωρίδα.....


    Και άλλα πολλά!

    Αν θέλουμε να τους βάλουμε όλους σε ένα καζάνι!!!!


    ....Έχω επιλεκτική ακοή. Συγνώμη δεν επιλέχτηκες.......

  11. #11
    δυστυχώς μάλλον έχει δίκιο σε πολλά....
    http://giorgos-fantasyfotos.blogspot.com/

  12. #12
    Αρχικά δημιουργήθηκε από GATHAN
    δυστυχώς μάλλον έχει δίκιο σε πολλά....
    @@ δίκιο έχει. Ανάλυση του κώλου και συμπεράσματα Τατιάνας. Μόνο και μόνο που αναφέρει ως βασική (?) αιτία ατυχημάτων ότι έκαναν διηθήσεις δείχνει ότι έχει μαύρα μεσάνυχτα για τις αιτίες των ατυχημάτων.

    Μου θυμίζει γριά στο φανάρι που όταν βλέπει μοτοσυκλέτα με +20 +30 μεγαλύτερη ταχύτητα και αρχίζει τα πω πω...
    SRX6 & Tuono Rulezzz
    Επί αμφιβολίας άνοιξε τέρμα το γκάζι. Μπορεί να μη δώσει λύση στο πρόβλημα αλλά θα δώσει τέλος στην αγωνία..

  13. #13
    Lock up the wolves Το avatar του/της harris_x
    Administrator
    Εγγραφή
    27/03/2008
    Μηνύματα
    8.701
    Τα πάντα μπορούμε να τα δούμε και από τις δύο πλευρές, όπως ο οδηγός του αυτοκινήτου περνά το κόκκινο έτσι κάνουν και πολλές μηχανές.
    Δεν ρισκάρουν τα ίδια, αλλά η λανθασμένη νοοτροπία μπορεί να είναι και από τις δυο πλευρές.

    Δεν νομίζω ότι η συζήτηση αυτή οδηγεί κάπου αλλού εκτός από το ότι η οδική ασφάλεια όλων μας εξαρτάτε από την παιδεία μας.

  14. #14
    Αρχικά δημιουργήθηκε από byr0n
    @@ δίκιο έχει. Ανάλυση του κώλου και συμπεράσματα Τατιάνας. Μόνο και μόνο που αναφέρει ως βασική (?) αιτία ατυχημάτων ότι έκαναν διηθήσεις δείχνει ότι έχει μαύρα μεσάνυχτα για τις αιτίες των ατυχημάτων.

    Μου θυμίζει γριά στο φανάρι που όταν βλέπει μοτοσυκλέτα με +20 +30 μεγαλύτερη ταχύτητα και αρχίζει τα πω πω...
    Βυρωνα εχεις εν μερει δικιο...γιατι αν εβλεπες χτες την επιστροφη στην Αθηνων-Κορινθου δεν ξερω τι θα σκεφτοσουνα....μηχανακια ΥΠΕΡΤΟΥΜΠΑΝΑ (καποια) με οδηγο και συνεπιβατη ψαραδες....το κρανακι του οδηγου καποια καλα καποια οχι....του συνοδηγου ηταν ο κουβας για το δολωμα....σαγιοναριτσα....βερμουδιτσα....το αμανικο καργα....και να πηγαινουν αναμεσα απο τα σχεδον σταματημενα αυτοκινητα με 100+....καλα ρε πουστη μου...τοσο ''ψυχη'' εχουν καποιοι???δεν θελω και ουτε το εχω παιξει ποτε ηθικολογος και αριστος χρηστης του ΚΟΚ και του εξοπλισμου αλλα το χτεσινο ηταν πραγματικα για λυπηση....καπως ετσι ισως να εννοει ο οδηγος για τον μη σεβασμο στην ζωη τους....

  15. #15
    στρίβειν εστί φιλοσοφείν Το avatar του/της mizz
    Εγγραφή
    18/06/2007
    Μηνύματα
    203
    Αρχικά δημιουργήθηκε από blackbusa
    Βυρωνα εχεις εν μερει δικιο...γιατι αν εβλεπες χτες την επιστροφη στην Αθηνων-Κορινθου δεν ξερω τι θα σκεφτοσουνα....μηχανακια ΥΠΕΡΤΟΥΜΠΑΝΑ (καποια) με οδηγο και συνεπιβατη ψαραδες....το κρανακι του οδηγου καποια καλα καποια οχι....του συνοδηγου ηταν ο κουβας για το δολωμα....σαγιοναριτσα....βερμουδιτσα....το αμανικο καργα....και να πηγαινουν αναμεσα απο τα σχεδον σταματημενα αυτοκινητα με 100+....καλα ρε πουστη μου...τοσο ''ψυχη'' εχουν καποιοι???δεν θελω και ουτε το εχω παιξει ποτε ηθικολογος και αριστος χρηστης του ΚΟΚ και του εξοπλισμου αλλα το χτεσινο ηταν πραγματικα για λυπηση....καπως ετσι ισως να εννοει ο οδηγος για τον μη σεβασμο στην ζωη τους....
    εποχιακοί
    χειριστές δικύκλων

Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. quote: VANDA Πριν κατεβούμε από τη μηχανή...
    από mikios400 στο forum Στραβά κι ανάποδα
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 19/10/2008, 00:03
  2. Με τη μηχανή στη δουλειά ?
    από xristoforos στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο μήνυμα: 25/03/2008, 23:27
  3. Τι γνώμη έχετε για το τεφλόν.? Και τη λάδια βάζετε.?
    από paris13 στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 24/09/2007, 01:12
  4. τι ειναι αυτο που νοιωθεις με τη μηχανη;
    από diuco στο forum Αναζητήσεις, σκέψεις & προβληματισμοί
    Απαντήσεις: 88
    Τελευταίο μήνυμα: 22/08/2007, 14:25
  5. Το ατύχημα μου με τη μηχανη...
    από ANDREAS27 στο forum Στραβά κι ανάποδα
    Απαντήσεις: 27
    Τελευταίο μήνυμα: 25/12/2005, 10:47

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF