Σελίδα 3 από 4 ΠρώτοΠρώτο 1234 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 31 έως 45 από 52

Θέμα: ερωτηση για στροφη στα Gp

  1. #31
    ΑΜΑΝΙΚΟ ΒΕΛΟΣ Το avatar του/της TROOPER
    Εγγραφή
    07/05/2006
    Μηνύματα
    10.591
    αυτο που νομιζουμε οτι εχουμε την ικανοτητα να εξηγησουμε εμεις το τι και γιατι κανει οτι κανει ενας παγκοσμιος πολυ μου αρεσει !!!

    ΚΙ ΕΜΕΙΣ ΚΑΚΟ ΧΕΡΟΒΟΛΟ, ΚΙ ΕΣΕΙΣ ΚΑΚΟ ΔΕΜΑΤΙ...

  2. #32
    ΚΩΣΤΗΣ ZZR1400R Το avatar του/της booktsio
    Εγγραφή
    15/09/2003
    Μηνύματα
    81
    Αρχικά δημιουργήθηκε από TROOPER
    αυτο που νομιζουμε οτι εχουμε την ικανοτητα να εξηγησουμε εμεις το τι και γιατι κανει οτι κανει ενας παγκοσμιος πολυ μου αρεσει !!!


    ΟΝΤΩΣ , ΠΛΑΚΑ ΕΧΕΙ, ΛΕΜΕ Ο ΚΑΘΕΝΑΣ ΤΟ ΜΑΚΡΥ ΤΟΥ ΚΑΙ ΤΟ ΚΟΝΤΟ ΤΟΥ...

    ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΠΟΧΗ ΠΟΥ ΚΑΘΟΜΑΣΤΑΝ ΣΑΝ ΧΑΝΟΙ, ΚΟΙΤΑΖΑΜΕ ΚΑΙ ΛΕΓΑΜΕ ΤΙ ΚΑΝΟΥΝ ΤΩΡΑ ΤΑ ΑΤΟΜΑ- ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΠΟΛΥ ΜΑΚΡΙΑ ΑΥΤΗ Η ΕΠΟΧΗ- ΦΤΑΣΑΜΕ ΝΑ ΜΗΝ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΔΙΑΧΕΙΡΙΣΤΟΥΜΕ ΤΟΣΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΠΟΥ ΕΧΟΥΜΕ ΚΑΙ ΝΑ ΛΕΜΕ ΜΑΛΑΚΙΕΣ ΩΡΕΣ ΩΡΕΣ...

    ΣΩΣΤΟΣ...

  3. #33
    ...και γυμνιστής Το avatar του/της odt
    Εγγραφή
    24/05/2006
    Μηνύματα
    824
    πιθανότατα επειδή ήδη πριν αρχίσουν να στρίβουν, αρχίζουν και πιέζουν το εξωτερικό μαρσπιέ...
    Εισαι σωστος μοτοσυκλετιστής...
    …αν
    Τα προφυλακτικά που χρησιμοποιείς ειναι δίγομα , σκληρά στο κέντρο και μαλακά στα πλάγια
    Βρέθηκε πένσα, παρακαλείται ο κάτοχος να επικοινωνήσει με πμ :a29:

    Pics


  4. #34
    ____________________ Το avatar του/της G M
    Εγγραφή
    06/05/2006
    Μηνύματα
    206
    Στους "θνητους" οδηγους οπως εμεις δεν νομιζω οτι θα δουμε σημαντικη διαφορά

    για να μην μενουμε στην θεωρεία το εφαρμόσαμε με έναν φίλο σε συνθήκες πίστας.
    Οπως φάνηκε μπορεί να εφαρμοστεί μονο σε 1 ή 2 σημεία (πχ Σερρες Κ1 & Κ5 όπου εχουμε δυνατά φρένα).
    Συμφωνα με τις δυνατότητες μας διαπίστώσαμε ως θετικά την αισθηση οτι ξεμουδιαζει το ποδι, δίνει την αίσθηση οτι μεταφερει επιπλέον βαρος στο εσωτερικο δίνοντας παράλληλα και μερικά ακόμη κλικ "αυτοπεποίθησης"
    Το μονο αρνητικό οτι θελει προσοχή ποτε θα βγει και κυριως ποτε θα μαζευτεί το ποδι για να μην χαλασει η εισοδος της στροφής.....

    στο σύνολο παντως της προσπάθειας για γρήγορο γύρο δεν βελτιώνει τους χρόνους.....

  5. #35
    Αρχικά δημιουργήθηκε από G M
    Στους "θνητους" οδηγους οπως εμεις δεν νομιζω οτι θα δουμε σημαντικη διαφορά

    για να μην μενουμε στην θεωρεία το εφαρμόσαμε με έναν φίλο σε συνθήκες πίστας.
    Οπως φάνηκε μπορεί να εφαρμοστεί μονο σε 1 ή 2 σημεία (πχ Σερρες Κ1 & Κ5 όπου εχουμε δυνατά φρένα).
    Συμφωνα με τις δυνατότητες μας διαπίστώσαμε ως θετικά την αισθηση οτι ξεμουδιαζει το ποδι, δίνει την αίσθηση οτι μεταφερει επιπλέον βαρος στο εσωτερικο δίνοντας παράλληλα και μερικά ακόμη κλικ "αυτοπεποίθησης"
    Το μονο αρνητικό οτι θελει προσοχή ποτε θα βγει και κυριως ποτε θα μαζευτεί το ποδι για να μην χαλασει η εισοδος της στροφής.....

    στο σύνολο παντως της προσπάθειας για γρήγορο γύρο δεν βελτιώνει τους χρόνους.....
    Eνδιαφέρουσα παρατήρηση, αλλα μου δημιουργήθηκε μια απορία (έχοντας την λανθασμένη εντύπωση ότι ο Rossi το κάνει μόνο στις αριστερές).
    Οι Κ1 & Κ5 είναι δεξιές. Δεν πατάγατε πίσω φρένο κατά το δυνατό φρενάρισμα?
    SRX6 & Tuono Rulezzz
    Επί αμφιβολίας άνοιξε τέρμα το γκάζι. Μπορεί να μη δώσει λύση στο πρόβλημα αλλά θα δώσει τέλος στην αγωνία..

  6. #36
    ΚΩΣΤΗΣ ZZR1400R Το avatar του/της booktsio
    Εγγραφή
    15/09/2003
    Μηνύματα
    81
    Αρχικά δημιουργήθηκε από byr0n
    Eνδιαφέρουσα παρατήρηση, αλλα μου δημιουργήθηκε μια απορία (έχοντας την λανθασμένη εντύπωση ότι ο Rossi το κάνει μόνο στις αριστερές).
    Οι Κ1 & Κ5 είναι δεξιές. Δεν πατάγατε πίσω φρένο κατά το δυνατό φρενάρισμα?
    Στην πίστα το πίσω φρένο το ξεχνάει ένας οδηγός του επιπέδου μας- εννοώ όχι πρωταθλητής, να μην παρεξηγηθώ και πέσετε να με φάτε!!!

    Σωστή παρατήρηση πάντως...



  7. #37
    Αρχικά δημιουργήθηκε από booktsio
    Στην πίστα το πίσω φρένο το ξεχνάει ένας οδηγός του επιπέδου μας- εννοώ όχι πρωταθλητής, να μην παρεξηγηθώ και πέσετε να με φάτε!!!

    Σωστή παρατήρηση πάντως...


    Δεν είναι έτσι. Και οι κοινοί θνητοί πατάνε φρένο . Οι λόγοι εκτός της μικρής επιβραδυντικής βοήθειας, είναι ότι βοηθά και στην πίσω ανάρτηση και στις διορθώσεις της γραμμής.
    Οι αγωνιζόμενοι του παγκοσμίου δε, με κάποιες εξαιρέσεις όπως του Spencer που δεν είχε καθόλου, το χρησιμοποιούν αρκετά με, με τον Hayden πχ να έχει πίσω δίσκο μεγέθους ταψιού.
    SRX6 & Tuono Rulezzz
    Επί αμφιβολίας άνοιξε τέρμα το γκάζι. Μπορεί να μη δώσει λύση στο πρόβλημα αλλά θα δώσει τέλος στην αγωνία..

  8. #38
    ΚΩΣΤΗΣ ZZR1400R Το avatar του/της booktsio
    Εγγραφή
    15/09/2003
    Μηνύματα
    81
    Αρχικά δημιουργήθηκε από byr0n
    Δεν είναι έτσι. Και οι κοινοί θνητοί πατάνε φρένο . Οι λόγοι εκτός της μικρής επιβραδυντικής βοήθειας, είναι ότι βοηθά και στην πίσω ανάρτηση και στις διορθώσεις της γραμμής.
    Οι αγωνιζόμενοι του παγκοσμίου δε, με κάποιες εξαιρέσεις όπως του Spencer που δεν είχε καθόλου, το χρησιμοποιούν αρκετά με, με τον Hayden πχ να έχει πίσω δίσκο μεγέθους ταψιού.

    Θεωρητικά έχεις δίκιο. Δεν ξέρω αν το έχεις δοκιμάσει όμως. Στα CSS 1-2-3 μας είχαν πει -ο Χούντρας συγκεκριμένα- να το ξεχάσουμε τελείως γιατί είναι πιο πολλά αυτά που χάνεις παρά αυτά που κερδίζεις.
    Δηλαδή, προσπαθώντας να πατήσεις ΚΑΙ πίσω φρένο ταυτόχρονα με το ή τα κατεβάσματα το πιο πιθανό είναι να μπλοκάρεις τον πίσω τροχό και να αποστεθεροποιήσεις τη μηχανή που , σ'αυτα τα level σου μαθαίνουν πως να την σταθεροποιείς. Γιαυτό είπα για το επίπεδό μας, δηλαδή ένας οδηγός που ανεβαίνει ερασιτεχνικά για να γουστάρει στην πίστα και ,ναι μεν κοιτάει χρονόμετρο, αλλά πρωτίστως κοιτάει να περνάει καλά, δεν είναι ανάγκη να μπερδεύει τα πραγματα.

    Δυστυχώς ο Χούντρας επιβεβαιώθηκε όταν μετά από λιγο καιρό αφού είχα κανει το level 1 και μου τα είχε πει αυτά, ανέβηκα πίστα και συνεχίζοντας να φρενάρω σαν μανιακός ΚΑΙ με τα δύο φρένα, είχα την πτώση της ζωής μου στην Κ1 με σπασμένα κόκκαλα... Όπως καταλαβαίνεις, δεν ξανασχολήθηκα με το πίσω φρένο και πάω μια χαρά, όπως και φίλοι μου που γυρνάν καλύτερα, στο 1,28-1,30 και τρέχουν Πανελλήνιο.



  9. #39
    ΚΩΣΤΗΣ ZZR1400R Το avatar του/της booktsio
    Εγγραφή
    15/09/2003
    Μηνύματα
    81
    Αρχικά δημιουργήθηκε από byr0n
    Δεν είναι έτσι. Και οι κοινοί θνητοί πατάνε φρένο . Οι λόγοι εκτός της μικρής επιβραδυντικής βοήθειας, είναι ότι βοηθά και στην πίσω ανάρτηση και στις διορθώσεις της γραμμής.
    Οι αγωνιζόμενοι του παγκοσμίου δε, με κάποιες εξαιρέσεις όπως του Spencer που δεν είχε καθόλου, το χρησιμοποιούν αρκετά με, με τον Hayden πχ να έχει πίσω δίσκο μεγέθους ταψιού.

    Και πάλι λέω , καμία σχέση με τους οδηγούς παγκοσμίου, εδώ αυτοί πατάν φρένα-και τα δύο- μέχρι το κέντρο της στροφής, εννοείται πως το χρησιμοποιούν και το πίσω!!!

  10. #40
    skid in broadside Το avatar του/της chr1s_86
    Εγγραφή
    14/10/2002
    Μηνύματα
    3.162
    Τη στιγμή που βλέπουμε στο αργό replay τον πίσω τροχό στον αέρα πατάνε πίσω φρένο;
    Give me fuel, Give me fire

  11. #41
    Αρχικά δημιουργήθηκε από booktsio
    Θεωρητικά έχεις δίκιο. Δεν ξέρω αν το έχεις δοκιμάσει όμως. Στα CSS 1-2-3 μας είχαν πει -ο Χούντρας συγκεκριμένα- να το ξεχάσουμε τελείως γιατί είναι πιο πολλά αυτά που χάνεις παρά αυτά που κερδίζεις.
    Στο CSS1-2-3 που είχα επίσης παρακολουθήσει δεν θυμάμαι να ειπώθηκε κάτι τέτοιο. Και προφανώς για το ότι έπεσες δεν έφταιγε το πίσω φρένο ΠΡΙΝ τη στροφή, αλλα το φρένο μέσα στη στροφή. Εκτός και αν είχες αργήσει πολύ να φρενάρεις και τσαρούχωσες.
    SRX6 & Tuono Rulezzz
    Επί αμφιβολίας άνοιξε τέρμα το γκάζι. Μπορεί να μη δώσει λύση στο πρόβλημα αλλά θα δώσει τέλος στην αγωνία..

  12. #42
    ΚΩΣΤΗΣ ZZR1400R Το avatar του/της booktsio
    Εγγραφή
    15/09/2003
    Μηνύματα
    81
    Αρχικά δημιουργήθηκε από byr0n
    Στο CSS1-2-3 που είχα επίσης παρακολουθήσει δεν θυμάμαι να ειπώθηκε κάτι τέτοιο. Και προφανώς για το ότι έπεσες δεν έφταιγε το πίσω φρένο ΠΡΙΝ τη στροφή, αλλα το φρένο μέσα στη στροφή. Εκτός και αν είχες αργήσει πολύ να φρενάρεις και τσαρούχωσες.
    Δεν μας το είχαν πει στο μάθημα κανονικά, τον ρώτησα κατ'ιδίαν και μου το είπε. Και αργότερα στην πίστα ο Συνιώρης μου είπε να μην το πατάω και εγώ το βιολί μου, το έπαιζα πλαγιολίσθηση στην είσοδο της στροφής και μ@@κίες... είχα και super moto τότε...

    Πάντως όντως αυτό μου είχε πει, μπορείς πιθανόν να το διασταυρώσεις και από τον ιδιο, με ένα mail.
    Όσο για την τούμπα μου, ναι , τσαρούχωσα...

  13. #43
    ΚΩΣΤΗΣ ZZR1400R Το avatar του/της booktsio
    Εγγραφή
    15/09/2003
    Μηνύματα
    81
    Αρχικά δημιουργήθηκε από chr1s_86
    Τη στιγμή που βλέπουμε στο αργό replay τον πίσω τροχό στον αέρα πατάνε πίσω φρένο;
    Νομίζω πως τότε όχι ακόμη...

  14. #44
    ____________________ Το avatar του/της G M
    Εγγραφή
    06/05/2006
    Μηνύματα
    206
    Προσωπικα το πισω φρενο παιδιά το εχω για ωρα αναγκης.....ο καθε οδηγος εχει τον τροπο του....

    Θυμαμαι οδηγο που δεν μπορουσε να παει γρηγορα σε αγωνα οταν το πισω φρενο ειχε παρει "αερα" και δεν δουλευε σωστα....τον περασαν ακομη και οι τελευταιοι.....

    Το βγαλσιμο του ποδιου που αναφερθηκε δεν μας επηρεάζει στο πίσω φρένο γιατί γίνεται στο τελειωμα των φρενων και οχι στην αρχη! Το πισω φρενο το δουλευεις στιγμιαια στην αρχη του φρεναρισματος ενα κλικ νωριτερα πριν μαγκωσεις με δυναμη το μπροστινο και μετα το αφηνεις γιατι ελαφρωνει το πισω.....συνεπως εαν αφησεις το ποδι να φυγει απο το μαρσπιέ θα εχεις ήδη τελειώσει με το πίσω φρενο....

  15. #45
    ΚΩΣΤΗΣ ZZR1400R Το avatar του/της booktsio
    Εγγραφή
    15/09/2003
    Μηνύματα
    81
    Αρχικά δημιουργήθηκε από G M
    Προσωπικα το πισω φρενο παιδιά το εχω για ωρα αναγκης.....ο καθε οδηγος εχει τον τροπο του....

    Θυμαμαι οδηγο που δεν μπορουσε να παει γρηγορα σε αγωνα οταν το πισω φρενο ειχε παρει "αερα" και δεν δουλευε σωστα....τον περασαν ακομη και οι τελευταιοι.....

    Το βγαλσιμο του ποδιου που αναφερθηκε δεν μας επηρεάζει στο πίσω φρένο γιατί γίνεται στο τελειωμα των φρενων και οχι στην αρχη! Το πισω φρενο το δουλευεις στιγμιαια στην αρχη του φρεναρισματος ενα κλικ νωριτερα πριν μαγκωσεις με δυναμη το μπροστινο και μετα το αφηνεις γιατι ελαφρωνει το πισω.....συνεπως εαν αφησεις το ποδι να φυγει απο το μαρσπιέ θα εχεις ήδη τελειώσει με το πίσω φρενο....
    Σωστά, τέτοια χρήση δεν του έχω κάνει ποτέ. Δηλαδή το πατάς λίγο στην αρχή για να "καθίσει" η μοτοσυκλέτα;

Σελίδα 3 από 4 ΠρώτοΠρώτο 1234 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Ερώτηση για Gps-Pda ....
    από catmaster στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 22/09/2008, 12:20
  2. ερωτηση για καθρεφτες στα 200 χλ/ω
    από ktm640lc4 στο forum Kawasaki
    Απαντήσεις: 52
    Τελευταίο μήνυμα: 02/12/2006, 17:29
  3. Ερώτηση για προγράμματα πλοήγησης σε Pc / Pda / Gps / Κινητά
    από Innersense στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 30
    Τελευταίο μήνυμα: 09/11/2006, 15:13
  4. Ερωτηση Για Fmf
    από ctpanoramix στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο μήνυμα: 04/11/2003, 15:58
  5. Ερωτηση Για Fmf
    από bikersonly στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο μήνυμα: 31/10/2003, 01:47

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF