Σελίδα 4 από 4 ΠρώτοΠρώτο 1234
Προβολή αποτελεσμάτων 46 έως 52 από 52

Θέμα: ερωτηση για στροφη στα Gp

  1. #46
    Αρχικά δημιουργήθηκε από G M

    Thanks
    SRX6 & Tuono Rulezzz
    Επί αμφιβολίας άνοιξε τέρμα το γκάζι. Μπορεί να μη δώσει λύση στο πρόβλημα αλλά θα δώσει τέλος στην αγωνία..

  2. #47
    ____________________ Το avatar του/της G M
    Εγγραφή
    06/05/2006
    Μηνύματα
    206
    Αρχικά δημιουργήθηκε από booktsio
    Σωστά, τέτοια χρήση δεν του έχω κάνει ποτέ. Δηλαδή το πατάς λίγο στην αρχή για να "καθίσει" η μοτοσυκλέτα;
    Καπως ετσι....

    για να μην παρεξηγηθω δεν πατας μονο το πισω και μετα το αφηνεις για να συνεχισεις με το εμπρος αλλα ξεκινας σχεδον ταυτοχρονα δινοντας ελαχιστο προβαδισμα στο πισω και το κρατάς μέχρι να περασεις στο δευτερο σταδιο φρεναρισματος με το εμπρος (πρωτο σταδιο = μαλακό φρενο / δευτερο σταδιο = σκληρό φρενο)

    δεν ειναι ευκολο να γινει αναλυτικη περιγραφή!!! :hypnotize

  3. #48
    ΚΩΣΤΗΣ ZZR1400R Το avatar του/της booktsio
    Εγγραφή
    15/09/2003
    Μηνύματα
    81
    Αρχικά δημιουργήθηκε από G M
    Καπως ετσι....

    για να μην παρεξηγηθω δεν πατας μονο το πισω και μετα το αφηνεις για να συνεχισεις με το εμπρος αλλα ξεκινας σχεδον ταυτοχρονα δινοντας ελαχιστο προβαδισμα στο πισω και το κρατάς μέχρι να περασεις στο δευτερο σταδιο φρεναρισματος με το εμπρος (πρωτο σταδιο = μαλακό φρενο / δευτερο σταδιο = σκληρό φρενο)

    δεν ειναι ευκολο να γινει αναλυτικη περιγραφή!!! :hypnotize

    thanks, mate!!!


  4. #49
    ΑΜΑΝΙΚΟ ΒΕΛΟΣ Το avatar του/της TROOPER
    Εγγραφή
    07/05/2006
    Μηνύματα
    10.591
    Αρχικά δημιουργήθηκε από G M
    ..........
    μπραβο ρε γιωργη !!!

    πολυ ξεκαθαρος και κατατοπιστικος !!!ευχαριστουμε
    ΚΙ ΕΜΕΙΣ ΚΑΚΟ ΧΕΡΟΒΟΛΟ, ΚΙ ΕΣΕΙΣ ΚΑΚΟ ΔΕΜΑΤΙ...

  5. #50
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της fotisdragon
    Εγγραφή
    18/01/2009
    Μηνύματα
    123
    Αρχικά δημιουργήθηκε από G M
    Στους "θνητους" οδηγους οπως εμεις δεν νομιζω οτι θα δουμε σημαντικη διαφορά
    Συμφωνα με τις δυνατότητες μας διαπίστώσαμε .. οτι ... δίνει την αίσθηση οτι μεταφερει επιπλέον βαρος στο εσωτερικο δίνοντας παράλληλα και μερικά ακόμη κλικ "αυτοπεποίθησης"
    Το μονο αρνητικό οτι θελει προσοχή ποτε θα βγει και κυριως ποτε θα μαζευτεί το ποδι για να μην χαλασει η εισοδος της στροφής.....
    στο σύνολο παντως της προσπάθειας για γρήγορο γύρο δεν βελτιώνει τους χρόνους.....
    Ελπίζω να μή με πάρετε με τις ντομάτες, (πολλοί φίλοι με έχουν κράξει γι'αυτό) αλλά το αριστερό πόδι το πετάω και εγώ έξω πολλές φορές, κυριως όταν οδηγώ το παπί της δουλειάς (κάνω διανομή πίτσας).
    Εκτός από την αίσθηση του βάρους, της αυτοπεποίθησης κλπ, έχω παρατηρήσει ότι βγάζοντας το αριστερό πόδι όταν κατεβάζω ταχύητες μπορώ να ελέγχω καλύτερα την πλαγιολίσθηση του πίσω τροχού όταν αρχίζει τα κουνήματα δεξιά αριστερά. (Όταν είχα μπεί Σέρρες με το CBR δε θυμάμαι να το έκανα καθόλου βέβαια, εκεί υπήρχε φοβερή πρόσφυση κ δεν είχα φτάσει σε σημείο drifr, και επίσης είχα αλλού το νού μου). Σαφώς και δε πάς πιο γρήγορα έτσι, πιστεύω πως είναι καθαρά θέμα το τί βολεύει το καθένα.
    Όσον αφορά τον Rossi τώρα (και τους αγώνες γενικά), έχω και μια δική μου θεωρία :
    Παρατήρησα οτι όταν κυνηγάνε το Rossi, όταν αυτός φρενάρει βαθιά στις στροφές ,για να μη τον περάσει κάποιος, (έχω την εντύπωση οτι) αυτό το πόδι στο εσωτερικό της στροφής παίζει και αποτρεπτικό ρόλο στη προσπάθεια του πίσω να "χώσει μούτρα", σαν να τους κλείνει και τη πόρτα ένα πράγμα. Αν παρατηρήσετε (ίσως και να κάνω λάθος βέβαια) κερδίζει σχεδόν άλλο ένα μηχανάκι σε πλάτος δίπλα του απο την έκταση του ποδιού.
    Το έχει σκεφτεί ποτέ αυτό κανείς; Μήπως λέω πίπες;
    "Πολύ συχνά αναρωτιέμαι για τους ντελιβεράδες. Είναι φανταστικοί αναβάτες. Θα σε προσπεράσουν στο βρεγμένο, στην κίνηση, στο πλακόστρωτο, τα καταφέρνουν παντού και είναι πάντα γρήγοροι. Πίστευω πως μερικοί απο αυτούς χαραμίζουν το ταλέντο τους, στη πράξη μερικοί μπορεί να είναι πιο γρήγοροι απο μένα!"
    - V. Rossi, What if I had never tried it -

    ...Φταίω εγώ μετά αν παραγγέλνουν πίτσες αλλά φτάνουν καλτσόνε???

  6. #51
    Το τί αρλούμπα διάβασα δε λέγεται.



    Το αριστερό πόδι το πετάς για να το ξεκουράζεις-χαλαρώνεις, ενίοτε πετάω και το δεξί στις δεξιές στροφές.

  7. #52
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της devil's animal
    Εγγραφή
    05/01/2005
    Μηνύματα
    11.995
    :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

Σελίδα 4 από 4 ΠρώτοΠρώτο 1234

Παρόμοια θέματα

  1. Ερώτηση για Gps-Pda ....
    από catmaster στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 22/09/2008, 12:20
  2. ερωτηση για καθρεφτες στα 200 χλ/ω
    από ktm640lc4 στο forum Kawasaki
    Απαντήσεις: 52
    Τελευταίο μήνυμα: 02/12/2006, 17:29
  3. Ερώτηση για προγράμματα πλοήγησης σε Pc / Pda / Gps / Κινητά
    από Innersense στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 30
    Τελευταίο μήνυμα: 09/11/2006, 15:13
  4. Ερωτηση Για Fmf
    από ctpanoramix στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο μήνυμα: 04/11/2003, 15:58
  5. Ερωτηση Για Fmf
    από bikersonly στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο μήνυμα: 31/10/2003, 01:47

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF