Σελίδα 2 από 16 ΠρώτοΠρώτο 123456712 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 30 από 228

Θέμα: Gs500

  1. #16
    αλλοπροσαλλο μελος Το avatar του/της VOLK
    Εγγραφή
    23/01/2008
    Μηνύματα
    46
    φιλαρακο εγω ενας...αλλα στην Αθηνα εχω δει συνολικα καμια δεκαρια...γυμνα και fτωρα το πηρες??

  2. #17
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    17/07/2009
    Μηνύματα
    325
    Αρχικά δημιουργήθηκε από VOLK
    φιλαρακο εγω ενας...αλλα στην Αθηνα εχω δει συνολικα καμια δεκαρια...γυμνα και fτωρα το πηρες??
    απο το 2004 αυγουστο το εχω.43000 χιλιομετρα του εχω κανει κανενα προβλημα δεν μου εχει βγαλει.του εχω αλαξει κανα 2 φορες αλλησογραναζα και λαστιχα και μια φορα μπαταρια.λεω να του βαλω καναφιλτρο και εξατμηση θα δουμε....ανετα ταξιδι με 2 ατομα και 150 χιλιομετρα και στην πολη ευκολοδηγητο αλλα οταν καλητερευσουν τα οικονομικα λεω να παω για κατι παραπανω[gsxr 750].
    καλαματιανος

  3. #18
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    17/07/2009
    Μηνύματα
    325
    [QUOTE]Αρχικά δημιουργήθηκε από VOLK
    φιλαρακο εγω ενας...αλλα στην Αθηνα εχω δει συνολικα καμια δεκαρια...γυμνα και fτωρα το πηρες?? [/QUOT

    ειδα οτι εχεις αλλαξει φιλτρο,απο το φιλτροκουτι η κατευθειαν απο τα καρπιρατερ το εχεις βαλει?ο ηχος εχει αλλαξει ετσι?εβαλες και ζιγκλερ?σου εχει βγαλει κανα προβλημα?
    καλαματιανος

  4. #19
    αλλοπροσαλλο μελος Το avatar του/της VOLK
    Εγγραφή
    23/01/2008
    Μηνύματα
    46
    φιλτρο dna μεσα στο φιλτροκουτι, κιτ της dynojet, λαστιχα sport demon με πισω 140 , τακακια μπροστα πισω της sbs τα HH, αυτα...προβλημα οχι απλαθεωρω οτι μπορει να ρυθμιστει καλυτερα, ισως με αλλη εξατμιση, θα δουμε...οσο για τη χρηση που του κανω ειναι μια χαρα και ειναι και απλο και μπορω να κανω αρκετα πραγματα μονος μου.Ειμαι ευχαριστημενος , αποδεικνυεται μια χαρα επιλογη , επαναλαμβανω για τη χρηση που το θελω, δηλαδη σαν παπι καθε μερα και ταξιδια αλλα βεβαια οχι πιστα..

  5. #20
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    17/07/2009
    Μηνύματα
    325

    μπαταρια

    αυριο παω για μπαταρια!αυτη την ευδομαδα με αφησε 2 φορα.το πρωι με το κρυο δεν επερνε μπροστα.την ειχα κανα 3 χρονια παμε γιαλλη!
    αυτη που φοραει ειναι 12v 10L-B2.να βαλω λιγο μεγαλητερη?
    καλαματιανος

  6. #21
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της gsman
    Εγγραφή
    25/01/2010
    Μηνύματα
    273
    Γεια παιδια, και γω με gs500 06' γυμνό. Βασικα εχω ξαναγράψει εδώ με άλλο όνομα αλλα κατι γινεται με το λογαριασμό και έκανα καινουργιο...τεσπα..

    Φίλε gs 500 f- εχω παρατηρήσει οτι το χειμωνα η μπαταρία του μηχανιού μας τα παίζει με το κρύο-και μάλιστα πολύ γρήγορα. Θα έλεγα είναι πολύ καλή λύση να πάρεις ένα καλό φορτιστή(εγώ έχω τον οptimate4) και να την φορτίζεις όσο συχνά χρειάζεται. Τώρα αν έχει ξεφορτίσει τελείως .....

    Φίλε VOLK, με τα λάστιχα που έβαλες είσαι ευχαριστημένος? Πως είναι το 140 πίσω, κάνει διαφορα στην οδήγηση κτλ?

    Γενικά και γω ευχαριστημένος. Οι αλλαγές που έχω κάνει δεν είναι στην απόδοση του κινητήρα αλλα στον τομέα της εργονομίας και της πρακτικότητας.

    Έχω βάλει ζελατίνα της kappa, την ka600 γιατι κάνω ταξίδια και βοηθάει πολύ στο δρομο.
    Πίσω έχω μπρατσα και βαλίτσα kappa 35 λίτρα. Έχω βάλει αποστάτες στο τιμόνι και το έχω ψηλώσει αρκετα και το έχω φέρει πιο κοντα. Μπροστα έχω αλλαξει τη γραμμή φρένων με σωληνάκια της venhill.

    Πολύ σύντομα πάω για λάστιχα--έχει τα μαμίσια με 45000 χλμ.

    Εχω και αλλα πραματα στο μυαλό μου για πρακτικές βελτιώσεις αλλά ακομα δεν εχω κατασταλάξει στο αν θα πάρω mega scooter(μετάχειρο) για τα καλοκαιρινά ταξίδια και την προστασία από τα φαινόμενα, οπότε δεν ξανοίγομαι προς το παρόν...πάντως το gs θα το κρατήσω ουτως ή άλλως-τα πιο πολλά τα κάνω μονος μου και γω.

    Παιδια μιας και βρεθήκαμε να ανταλλασουμε απόψεις για το μηχανακι μας.


    Τα λεμεεεε!!!!!!

  7. #22
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    17/07/2009
    Μηνύματα
    325

    45000

    45000 χιλιομετρα με τα μαμισια λαστιχα ειναι υπερβολη πιστευω!στα 25000 τα αλλαξα μαζι με αλλησογραναζα.ξαναλλαξα αλλησογραναζα στα 40000.μπαταρια η δευτερη που βαζω.
    εχω βαλει με την αγορα της civi βαλιτσα στο χρωμα της μηχανης[μλε πανω μερος ανοιγμα και μαυρο κατω βαση]τανκ μπαγκ τεποζιτο, βαριδια τιμονιου με μπλε φως κια μπροστα στο φερινγκ λαμπες νεον μπλε.μεσα στο μηνα θα πρεπει να το παω για σερβις σουζουκι για βαλβιδες λαδια μπουζι φιλτρα.α ξεχασα να πω οτι αλλαξα στο μπροστινο και λαδια στις 40000 χιλιομετρα γιατι βυθιζοταν πολλη.
    ειναι σε αριστη κατασταση και οτιδηποτε βλεπω περιεργο η πρεπει αλλαγμα!
    καλαματιανος

  8. #23
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της gsman
    Εγγραφή
    25/01/2010
    Μηνύματα
    273
    Tα λαστιχα όντως εχουν φτασει στα όριά τους—αλλά άντεξαν γιατι οδηγώ συντηρητικά το μηχανακι μας που ούτως ή άλλως δεν είναι επιδόσεων και δύσκολα να αφήσεις κάτω λαστιχο…δεν ξέρω κιόλας – από την αρχη μου φαινονταν σκληρα τα λαστιχα και καθόλου εμπιστοσυνης…

    Φίλε gs 500 f άλλαξες τελικά μπαταρία?Τι έβαλες—σκεφτηκες καθολου να βάλεις κλειστού τύπου? Για πιο μεγάλη χωρητικότητα δεν ξέρω αν μπαίνει στο μηχανακι με αξιώσεις να δουλέψει σωστα… Ακόμα βαλβίδες δεν του εχω κάνει…αν το πας για βαλβίδες ενημέρωσέ μας αν θες, αν κάποια βαλβιδα ήταν εκτος οριων κτλ---εχουμε τα ιδια χλμ. Φοβαμαι τις ηλεκτρολογικές μεταβολές στο μηχανακι—το θεωρω αδυνατο σε αυτό τον τομεα—με τα φώτα που εβαλες είχες κανενα προβλημα? Αυτά τα βαρίδια με φώτα που τα πήρες?

    Εγώ στα πρώτα σερβις στην εγγυηση το πηγαινα το μηχανακι στη suzuki αλλα γενικώς δεν έμεινα ικανοποιημένος από τιμές και εργασία.

    Στα 26000 άλλαξα αλυσογραναζα και έβαλα αλυσιδα did vx 520. Τακάκια μπροστα ακόμα τα μαμίσια. Πίσω εχω αλλαξει τρεις φορές---της suzuki τα τακακια που βαζουνε είναι χαλια, μακρια. Μπαταρίες εχω αλλάξει 2, οπότε βαρέθηκα, πηρα το φορτιστή και όταν πέφτει η μπαταρία τη φορτιζω…μεχρι στιγμής οκ…

    Τα επιπλέον που έχω κατά καιρους σκεφτεί είναι να βάλω μανιτάρια ή καγκελα για προστασία κινητήρα, αλλαγη προς σέλλα ανατομική γιατι η μαμίσια καλή αλλά μετα από 150 χλμ πιάνεσαι, καλλυμα Bagster και τσαντα για τεποζιτο και βάσεις πλαινές για βαλίτσες…ιδωμεν…

    Και κατι τελευταιο γιατι με έπιασε η πολυλογια—τα motul 5100(15-50) που μου βάζανε και έβαζα και γω ποτέ δεν δουλεψαν σωστα στη μηχανή-το κιβωτιο υπέφερε και γω μαζι. Λοιπον δοκιμασα τα Torco 10-40 ημισυνθετικά και έχω αλλαγη 100%--το κιβώτιο έχει μαλακώσει, οι ταχυτητες μπαίνουν εύκολα, το μοτέρ δουλευει καλύτερα.!!!!! Πλέον και χωρίς δόση ειρωνείας τα motul 5100 τα βάζω στην αλυσίδα για λίπανση κάθε 1000χλμ, ούτε σπρει ουτε τπτ άλλο ούτε πλύσιμο και είναι σε τέλεια κατάσταση μετα από σχεδον 20000χλμ-μονο ένα τεντωμα..



  9. #24
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    17/07/2009
    Μηνύματα
    325
    κανενα προβλημα με τα φωτ.τα βαριδια τα πηρα απο την δυραχιου σεπολια αν θυμαμαι 25 ευρωκαι το βραδυ ειναι φανταστικα.αυτο που μου κανει τελευταια οτων το βαζω μπροστα το πρωι για ελαχιστα δευτερολεπτα κολαει ο δικτης του στροφομετρου....δεν ξερω γιατι πρεπει να φτιαξει λιγο ο καιρος για να το κοιταξω.θα βαλω και φωτο εν καιρω μια και εγω ειμαι κουλος με το πσ και πρεπει να λαδωσω τον πιτσιρικαμου για να το κανει....χα χα χα.
    σημερα αυριο θα παρω και φορτιστη και μπαταρια,θα σας πω στην πορεια.ειχα φορτιστη παρει απο το λιντλ αλλα δεν μου δουλευει τωρα.ασφαλεια οκ δεν ξερω γιατι?
    καλαματιανος

  10. #25
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της gsman
    Εγγραφή
    25/01/2010
    Μηνύματα
    273
    Aξίζει να δώσεις κατι παραπάνω για ένα καλό φορτιστή πιστεύω--είναι επένδυση.

    Αυτα που κάνει το κοντερ είναι μάλλον λόγω μπαταρίας που είναι ξεφορτισμένη. Μου έκανε και μένα το στροφόμετρο κάτι τετοια κουλά, σε πορεία όμως, όταν τα είχε φτυσει η προηγούμενη μπαταρία.

    Θα προσπαθήσω να βάλω και γω τωρα κάποια φοτο.

  11. #26
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της gsman
    Εγγραφή
    25/01/2010
    Μηνύματα
    273
    θα βαλω μια φοτο του μηχανιου απο ταξίσι το προηγουμενο καλοκαιρι στην Ευβοια. Ελπιζω να τα καταφερω...


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	gs500.jpg 
Προβολές:	896 
Μέγεθος:	95,7 KB 
ID:	186741

  12. #27
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    17/07/2009
    Μηνύματα
    325
    πρωτο το εργαλειο!παντως με το φερινγκ καμια σχεση εμφανισιακα τουλαχιστον!
    καλαματιανος

  13. #28
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    17/07/2009
    Μηνύματα
    325
    μπαταρια εβαλα καινουργια 30 ευρω απο κινα μου ειπε με 6 μηνες εγκυηση απο δυρραχιου μαρκα μεκαψες!!!με υγρα γιατι κλειστου τυπου δεν την επερνε λογω υψους δεν κουμπωνε η σελλα.
    την παλια που μου μετρησε ειναι οκ μουπε με ενα καλο φωρτισμα και κατα διαστηματα τακτικα θα την εχω σε περιπτωση αναγκης η θατην βαλω σε ενα ζ 200 καβασακι που τοχω σε ακινησια ωστε να το βαζω που και που μπροστα.
    καλαματιανος

  14. #29
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της gsman
    Εγγραφή
    25/01/2010
    Μηνύματα
    273
    Ναι καμμία σχεση εμφανισιακά το γυμνο με το ντυμένο--αν δεν είσαι εξοικιωμένος δεν μπορείς να καταλάβεις ότι είναι το ίδιο μοντέλο.Καθένα έχει τη χάρη του...

  15. #30
    αλλοπροσαλλο μελος Το avatar του/της VOLK
    Εγγραφή
    23/01/2008
    Μηνύματα
    46

    a

    απο τα λαστιχα ετσι και ετσι , μαλλον τα μαμα ηταν καλυτερα, αλλα επειδη εχω κανει μονο 350 χλμ με τα καινουργια δεν μπορω να πω σιγουρα κατι. το μονο σιγουρο ειναι οτι αυτα δεν ζεστενονται οπως τα μαμα, επισης το 140 πισω με πιο αργη κορωνα ειναι πιο σταθερο στην ευθεια αλλα μην περιμενεις και τρελλες διαφορες.Οσο για τα υπολοιπα , ψαχνω να βαλω την ιδια μπαταρια της gs γιατι μου αρεσε αν την βρω θα σας πω τυπο , τιμη και που για οποιον βεβαια ενδιαφερεται. Για λαδια χωρις να ειμαι ειδικος επειδη και εμενα δεν μου αρεσουν τα motul , εχω βαλει της castrol ,μπορω να πω οτι μου αρεσουν περισσοτερο ,αυτα οταν σκεφτω αλλα θα ξαναστειλω...να ειστε καλα

Σελίδα 2 από 16 ΠρώτοΠρώτο 123456712 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. gs500 f tuning
    από Mafiozos στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 18/03/2007, 22:20
  2. Πρώτη μηχανή Gs500 ερωτήσεις
    από filtatos στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 20/11/2006, 10:58
  3. Suzuki Gs500
    από btmxyz στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 28
    Τελευταίο μήνυμα: 23/09/2006, 13:31
  4. Gs500
    από estefan στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 22/05/2005, 23:19

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF