Σελίδα 4 από 16 ΠρώτοΠρώτο 12345678914 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 46 έως 60 από 228

Θέμα: Gs500

  1. #46
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    17/07/2009
    Μηνύματα
    325

    Re: aa

    Αρχικά δημιουργήθηκε από VOLK
    παιδια εγω παραγειλα μια yuasa στα 40 ε, με υγρα αλλα τελικα δν ειχε ο μαστορας και μου εδωσε την εκπληκτικη , ανεπαναληπτη (ελπιζω να κρατησει κανα χρονο ) fukuyama..
    δυστυχως σημερα που παλευα να τη φορτισω ο φορτιστης εβγαζε συνεχεια σφαλμα. Η αληθεια ειναι οτι ενω επρεπε να μπει διαλυμα θειικου οξεως για την πρωτη φορτιση , επειδη ηθελα να την χρησιμοποιησω εβαλα το κλασικο υγρο μπαταριας απο το βενζιναδικο. Πιθανα αυτος ηταν ο λογος που ο φορτιστης δεν την φορτιζε με τιποτε.
    Τελικα του την πηγα πισω να την ελεγξει , και να την ετοιμασει αυτός. Ευγενικο παιδι ειναι , ελπιζω να τα καταφερω γιατι στην gs απο το εργοστασιο που εχω ακομη επανω εχω κανει ενα σωρο πατεντες για να δουλευει ακομα και κυριως τις ημερες που εχει πολυ κρυο και δεν την βλεπω να κραταει για πολυ ακομα...
    α εσυ εισαι χειροτερος απο μενα βλεπω απο τεχνολογια[ακου υγρα μπαταριας]!ευτυχως που εχουμαι εδω τον lamoun [λαμπρο] και βοηθαει την κατασταση διαφορετικα θα καναμε την μια μ........α πισω απο την αλλη!!!!χα χα χα!:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:
    καλαματιανος

  2. #47
    αλλοπροσαλλο μελος Το avatar του/της VOLK
    Εγγραφή
    23/01/2008
    Μηνύματα
    46

    α

    εχεις δικιο αλλα εχει και ενα καλο η παλια τεχνολογια....μπορεις να βαλεις χερι σχεδον σε ολα...για σκεψου το..παρεπιπτοντως την πληρωσα 26 ευρώ.
    επισης μου ειπε οτι ειναι γιαπωνεζικη...η αληθεια ειναι οτι ισως ειναι η μονη μπαταρια που δεν γραφει χωρα κατασκευης....

  3. #48
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    17/07/2009
    Μηνύματα
    325

    Re: α

    Αρχικά δημιουργήθηκε από VOLK
    εχεις δικιο αλλα εχει και ενα καλο η παλια τεχνολογια....μπορεις να βαλεις χερι σχεδον σε ολα...για σκεψου το..παρεπιπτοντως την πληρωσα 26 ευρώ.
    επισης μου ειπε οτι ειναι γιαπωνεζικη...η αληθεια ειναι οτι ισως ειναι η μονη μπαταρια που δεν γραφει χωρα κατασκευης....

    30 εγω και σαν την δικια σου κινεζικη οχι γιαπωνεζικη.....ασε τι λεει!κινα κινα!!!
    καλαματιανος

  4. #49
    αλλοπροσαλλο μελος Το avatar του/της VOLK
    Εγγραφή
    23/01/2008
    Μηνύματα
    46

    αα

    εννοειται οτι με τοσα λεφτα ειναι κινεζικη απλα μου φανηκε αστειο που μου ελεγε οτι ειναι γιαπωνεζικη ο τυπος...φανταζομαι οτι το ελεγε απο υπερβολικη χαρα , η ισως εβλεπε κατι βουνα που εχει σαν σημα μαρκα και θα σκεφτηκε οτι το ορος Φουτζι...

  5. #50
    Stops Squeaks!! Το avatar του/της lamoun
    Εγγραφή
    20/08/2004
    Μηνύματα
    1.363

    Re: aa

    Αρχικά δημιουργήθηκε από VOLK
    παιδια εγω παραγειλα μια yuasa στα 40 ε, με υγρα αλλα τελικα δν ειχε ο μαστορας και μου εδωσε την εκπληκτικη , ανεπαναληπτη (ελπιζω να κρατησει κανα χρονο ) fukuyama..
    :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:


    Πάντως αυτό το πράγμα με την μπαταρία και το κρύο δε παλεύεται, όταν η θερμοκρασία φτάσει κοντά στο 0 μόνο με σπρώξιμο παίρνει το ρημάδι.
    O lamoun στη βροχή με λάδια είναι μέγας βρόντακας!


    Λάμπρος

  6. #51
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    17/07/2009
    Μηνύματα
    325

    tsimoyxa

    παιδια ξερει κανεις να μου πει η εχει αλλαξει τσιμουχες πηρουνιου?βλεπω στο αριστερο μπροστινο λαδια και σιγουρα θα παω για τσιμουχα.το καλοκαιρι στο γενικο που του ειχα κανει μου εβαλε λαδια δεν θυμαμαι αν μου αλλαξε τσιμουχες ο τσοκος στο ηρακλειο ηταν οκ αν και λιγο σκληρο το μπροστινο.θα πρεπει να τις αλλαξω και τις δυο?το καλοκαιρι παντως με ξυρισε καλα και δεν θελω να παω στον ιδιο.αν και ειναι καλος!λαδια θα πρεπει να ξανα αλλαξω?θα πρεπει να εχουν την ιδια ποιοτητα στις μπουκαλες/δεν ξερω τι λαδια εβαλε!αν σας φενονται ανοητες η ερωτησεις μου,σορυ ειμαι ανιδεος!
    καλαματιανος

  7. #52
    Stops Squeaks!! Το avatar του/της lamoun
    Εγγραφή
    20/08/2004
    Μηνύματα
    1.363
    ΕΔΩ είσαι.
    Στάζει που στάζει, δοκίμασέ τό μήπως γλυτώσεις.
    O lamoun στη βροχή με λάδια είναι μέγας βρόντακας!


    Λάμπρος

  8. #53
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της gsman
    Εγγραφή
    25/01/2010
    Μηνύματα
    273
    Χμμ, φιλε δεν εχω αλλαξει ποτε λάδια στα πηρουνια - ουτε και τσιμούχες.

    Δεν το ξερω καθόλου το ζήτημα για να σου πω κατι υπεύθυνα... Δεν ξέρω και πόσο σοβαρό είναι να έχεις διαρροή με την έννοια του πόσο μπορεί να το καθυστερήσεις...

    Θα σε βοηθήσουν τα άλλα παιδια---κατι θα ξέρουν περισσότερο...

    Εγω όταν βρω χρόνο αλλάζω φλάντζα κεφαλής.

    Με ενδιαφέρει και μένα το ζήτημά σου γιατί βλέπω πως και οι δικές μου τσιμουχες έχουν αρχισει να πολυκαιρίζονται...

    Eδω από gstwins σχετικα με το θέμα, με γρηγορο ψαξιμο
    http://gstwins.com/gsboard/index.php?topic=41764.0

    και από www.wemoto.com, ανταλλακτικά για το μηχανάκι--έχω ψωνίσει αναλώσιμα από αυτον
    http://www.wemoto.com/bikes/Suzuki/G...FK4_FK5/04-05/ --- πηγαινε εκεί που λέει Forks And Suspension Section.

    Τωρα από τιμες Ελλαδα-εξωτερικό ανάλογα....

    Αντε τα λεμμεεε!!!

  9. #54
    αλλοπροσαλλο μελος Το avatar του/της VOLK
    Εγγραφή
    23/01/2008
    Μηνύματα
    46

    a

    εγω αλλαξα λαδια στο μπροστινο στο πρωτο service των 6000 γιατι θεωρω οτι ηταν πολυ μαλακο το πηρουνι. Με πιο χοντρο λαδι ,,εστρωσε.
    Τωρα για τις τσιμουχες ασφαλως θα πρεπει να αλλαχτουν ...οποτε ευκαιρια να αλλαχτει και οτιδηποτε αλλο...παντως για την αλλαγη , αν δεν ανω λαθος θελει και ειδικο εργαλειο.

  10. #55
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    17/07/2009
    Μηνύματα
    325

    την εκανα την μαλακια....

    την εκανα την μαλακια σημερα.....αλλαξα πρωτη φορα μονος μου λαδια κινητηρα και φιλτρο λαδιου στην μωτο μου.
    ολα καλα μεχρι το σημειο που αρχισα να ριχνω τα καινουργια λαδια[ βαλβολιν 10- 40,9.50 ευρω το λιτρο] αλλα ειχα ξεχασει να βιδωσω την ταπα του καρτερ.μεχρι να το παρω χαμπαρι πανε τα 2 λιτρα!
    ναμαστε καλα και μη χειροτερα!
    καλαματιανος

  11. #56
    αλλοπροσαλλο μελος Το avatar του/της VOLK
    Εγγραφή
    23/01/2008
    Μηνύματα
    46

    a

    επιδοξε μηχανικε αυτα συμβαινουν..παντως νομιζω οτι εβαλες πολυ ψιλο λαδι...η suzuki βαζει 15-50 και εγω που το αλλαξα μονος μου κανα μηνα πριν εβαλα castrol 20-50 και δεν μπορω να πω οτι παει ασχημα...επιπλεον σε bandit κουμπαρου μου αεροψυκτο , εβαλε χειμωνιατικα 10-40 και του το εκαψε ...εμεινε χωρις λαδια...
    μηχανικος δεν ειμαι οποτε οτι θελετε λαμβανετε υποψην ..μπορει να κανω και λαθος

  12. #57
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της gsman
    Εγγραφή
    25/01/2010
    Μηνύματα
    273

    Re: την εκανα την μαλακια....

    Αρχικά δημιουργήθηκε από gs 500 f
    την εκανα την μαλακια σημερα.....αλλαξα πρωτη φορα μονος μου λαδια κινητηρα και φιλτρο λαδιου στην μωτο μου.
    ολα καλα μεχρι το σημειο που αρχισα να ριχνω τα καινουργια λαδια[ βαλβολιν 10- 40,9.50 ευρω το λιτρο] αλλα ειχα ξεχασει να βιδωσω την ταπα του καρτερ.μεχρι να το παρω χαμπαρι πανε τα 2 λιτρα!
    ναμαστε καλα και μη χειροτερα!
    Oχι ρε φιλε τι μου θυμησες τωρα...

    την έχω πατησει και γω ακριβώς έτσι, και να φανταστείς είχα αλλάξει αρκετες φορές λαδια κτλ.

    Περσι τον Αύγουστο, ήταν Κυριακή και ετοιμαζόμουν να φυγω ταξίδι. Βιαζόμουνα κιόλας, το άφησα τελευταία στιγμη, πάω να αλλαξω τα λάδια και ξεχνάω και γω την τάπα από κάτω και χάνω και γω περιπου 2 λιτρα motul 15-50. Τελικά, πηγα σε ενα βενζιναδικο με τα πόδια και βρήκα κατι λάδια για σκουτερ castrol- 5-40 ή 5-50 αν θυμαμαι καλα. Τα άλλαξα μετα από καμια βδομαδα --είχα κάνει περιπου 1000 χλμ. Δεν το πηγα πάνω από 120.

    Αλλά κάθε εμπόδιο για καλο... το σασμαν δουλευε καλύτερα με το λεπτό λάδι από σκουτερ. Eτσι αποφασισα να του βάλω λάδι 10-40 και έχω βρει την υγειά μου.

    Φίλε gs 500 f δεν πειράζει, γίνονται αυτά...

    Μια άλλη φορα πήγα να αλλάγω μαζι με το φιλτρο λαδιου και το τσιμουχακι(o-ring) που είναι στο αυλάκι του καπακιου. Το φιλτρο λαδιου(hi-flo) συνοδευόταν στη συσκευασια με αυτο το λαστιχακι. Mετα ετρεχαν σιγα - σιγα σταγονες λαδι από το κάπακι του φιλτρου--έβαλα πάλι το μαμισιο τσιμουχακι και όλα οκ. Δεν λέω--μπορει να μην έφταιγε το λαστιχάκι που μου στειλανε με το φιλτρο, ίσως να μην το έβαλα εγω καλα ή να μην βίδωσα σωστα τις τρεις βιδες στο καπακι...

    Προσοχή κιολας!!!!--οι βίδες στο καπάκι του φιλτρου λαδιου δεν θέλουν παρα πολύ σφιξιμο γιατι υπάρχει κινδυνος να ''κλοτσήσουν'' .

    Πάντως έχω σκεφτει και γω τα valvoline 10-40. Πως σου φαινονται αυτα τα λάδια--είσαι ευχαριστημένος?? Για πόσα χλμ κάνουν?

    Έγω με τα torco 10-40 ημισυνθετικά ειμαι πολύ ευχαριστημενος. Τόσο έχουν περιπου και αυτα, όσο τα valvoline. Moυ είπαν από το μαγαζι ότι κάνουν για 4.500χλμ.


    Αντε τα λεμεεεεε

  13. #58
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της gsman
    Εγγραφή
    25/01/2010
    Μηνύματα
    273

    Re: a

    Αρχικά δημιουργήθηκε από VOLK
    επιδοξε μηχανικε αυτα συμβαινουν..παντως νομιζω οτι εβαλες πολυ ψιλο λαδι...η suzuki βαζει 15-50 και εγω που το αλλαξα μονος μου κανα μηνα πριν εβαλα castrol 20-50 και δεν μπορω να πω οτι παει ασχημα...επιπλεον σε bandit κουμπαρου μου αεροψυκτο , εβαλε χειμωνιατικα 10-40 και του το εκαψε ...εμεινε χωρις λαδια...
    μηχανικος δεν ειμαι οποτε οτι θελετε λαμβανετε υποψην ..μπορει να κανω και λαθος
    Φίλε VOLK, στο βιβλιαράκι της suzuki για τη μηχανή μας, που είναι γραμμένο στα ελληνικά, έχουν σαν προτεινόμενο λάδι το 15-50 ενώ στο άλλο βιβλιαρακι που μου δώσανε και είναι γραμμενο στα αγγλικα προτείνεται λάδι 10-40.... Το 20-50 προτεινεται και στα δύο βιβλιαρακια ως εναλλακτικο οπότε είσαι μέσα. Αρχιζω να πιστεύω με αυτά που διαβάζω πως τα castrol είναι καλύτερα από τα motul(δεν θέλω να κάνω δυσφημιση κτλ, χωρίς παρεξηγηση...)

    Ισως λόγω πιο υψηλών θερμοκρασιών στη χώρα μας, έχουν δει ότι λειτουργει καλύτερα το 15-50.....?????

    Πάντως στη μηχανή μου έκατσε καλύτερα το λεπτο λάδι...μπορώ να πω κιολάς ότι μέχρι στιγμης το 10-40 δεν μου έχει κάψει καθόλου, αλλά θα το δω το λάδι όλη την καλοκαιρινή σαιζον--καλα να είμαστε...-- πως συμπεριφερεται.

    Ενταξει, το 5-50 που είχα για 1000χλμ δεν μου έκαψε σταγονα αλλά δεν το ζόρισα το μηχανάκι... αλλα βεβαια είναι πολύ λεπτο λαδι και πιστευω πως ίσως μπορει να κάνει και ζημια μακροπροθεσμα στον συμπλεκτη...

    Φίλε VOLK, το κιβώτιο με το 20-50 δεν είναι σκληρό με τις πρωινές θερμοκρασίες--πως συμπεριφερεται το μηχανακι?? θέλει κάποια ώρα να ζεσταθεί κτλ?? Αυτο το λάδι που έβαλες είναι απλό ορυκτέλαιο? ή ημισυνθετικο?

    CU!!!!

  14. #59
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    17/07/2009
    Μηνύματα
    325

    Re: Re: την εκανα την μαλακια....

    Αρχικά δημιουργήθηκε από gsman
    Oχι ρε φιλε τι μου θυμησες τωρα...

    την έχω πατησει και γω ακριβώς έτσι, και να φανταστείς είχα αλλάξει αρκετες φορές λαδια κτλ.

    Περσι τον Αύγουστο, ήταν Κυριακή και ετοιμαζόμουν να φυγω ταξίδι. Βιαζόμουνα κιόλας, το άφησα τελευταία στιγμη, πάω να αλλαξω τα λάδια και ξεχνάω και γω την τάπα από κάτω και χάνω και γω περιπου 2 λιτρα motul 15-50. Τελικά, πηγα σε ενα βενζιναδικο με τα πόδια και βρήκα κατι λάδια για σκουτερ castrol- 5-40 ή 5-50 αν θυμαμαι καλα. Τα άλλαξα μετα από καμια βδομαδα --είχα κάνει περιπου 1000 χλμ. Δεν το πηγα πάνω από 120.

    Αλλά κάθε εμπόδιο για καλο... το σασμαν δουλευε καλύτερα με το λεπτό λάδι από σκουτερ. Eτσι αποφασισα να του βάλω λάδι 10-40 και έχω βρει την υγειά μου.

    Φίλε gs 500 f δεν πειράζει, γίνονται αυτά...

    Μια άλλη φορα πήγα να αλλάγω μαζι με το φιλτρο λαδιου και το τσιμουχακι(o-ring) που είναι στο αυλάκι του καπακιου. Το φιλτρο λαδιου(hi-flo) συνοδευόταν στη συσκευασια με αυτο το λαστιχακι. Mετα ετρεχαν σιγα - σιγα σταγονες λαδι από το κάπακι του φιλτρου--έβαλα πάλι το μαμισιο τσιμουχακι και όλα οκ. Δεν λέω--μπορει να μην έφταιγε το λαστιχάκι που μου στειλανε με το φιλτρο, ίσως να μην το έβαλα εγω καλα ή να μην βίδωσα σωστα τις τρεις βιδες στο καπακι...

    Προσοχή κιολας!!!!--οι βίδες στο καπάκι του φιλτρου λαδιου δεν θέλουν παρα πολύ σφιξιμο γιατι υπάρχει κινδυνος να ''κλοτσήσουν'' .

    Πάντως έχω σκεφτει και γω τα valvoline 10-40. Πως σου φαινονται αυτα τα λάδια--είσαι ευχαριστημένος?? Για πόσα χλμ κάνουν?

    Έγω με τα torco 10-40 ημισυνθετικά ειμαι πολύ ευχαριστημενος. Τόσο έχουν περιπου και αυτα, όσο τα valvoline. Moυ είπαν από το μαγαζι ότι κάνουν για 4.500χλμ.


    Αντε τα λεμεεεεε

    τα torco 10-40 δεν ταξερε για να εβαζα και εγω μια και σε ειχα διαβασει και μουπε οτι ειναι τα βαλβολιν για 2500 χιλ χιλιομετρα.το φιλτρο λαδιου ειναι k\n 5 ευρω απο στιλπετ μοναστηρακι.οταν εβγαλα το φιλτρο λαδιου παρατηρησα οταν σκουπισα το καβουκι φωλια που μπαινει το φιλτρο κατι σαν λασπη ρινισματων μεταλου.
    πρεπει να βγαλω και τα καρπιρατερ καποια στιγμουλα να τα καθαρισω,οχι οτι εχω προβλημα αλλα να δω ποτε θα βρω χρονο....
    τα λαδια στις μπουκαλες δεν τα εκανα ακομα[τσιμουχες] γιατι ολο και κατι εξτρα μου βγαινει καθε μηνα απο εξοδα[γαμωτο].τεςπα!
    παντως εγω δεν μπορω να καταλαβω διαφορα με τα προηγουμενα λαδια που ειχα βαλει [μοτουλ 15\50]πλην του οτι ερχονται σε θερμοκρασια πολυ πιο γρηγορα!μια και εχω βαλει οργανο θερμοκρασιας στην ταπα λαδιου που βιδωνει με δειχτη που φτανει οπως το μαμα και βλεπεις την ποσοτητα λαδιου!
    σας ζαλισα λιγακι......
    καλαματιανος

  15. #60
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της gsman
    Εγγραφή
    25/01/2010
    Μηνύματα
    273

    Re: Re: Re: την εκανα την μαλακια....

    Αρχικά δημιουργήθηκε από gs 500 f
    τα torco 10-40 δεν ταξερε για να εβαζα και εγω μια και σε ειχα διαβασει και μουπε οτι ειναι τα βαλβολιν για 2500 χιλ χιλιομετρα.το φιλτρο λαδιου ειναι k\n 5 ευρω απο στιλπετ μοναστηρακι.οταν εβγαλα το φιλτρο λαδιου παρατηρησα οταν σκουπισα το καβουκι φωλια που μπαινει το φιλτρο κατι σαν λασπη ρινισματων μεταλου.
    πρεπει να βγαλω και τα καρπιρατερ καποια στιγμουλα να τα καθαρισω,οχι οτι εχω προβλημα αλλα να δω ποτε θα βρω χρονο....
    τα λαδια στις μπουκαλες δεν τα εκανα ακομα[τσιμουχες] γιατι ολο και κατι εξτρα μου βγαινει καθε μηνα απο εξοδα[γαμωτο].τεςπα!
    παντως εγω δεν μπορω να καταλαβω διαφορα με τα προηγουμενα λαδια που ειχα βαλει [μοτουλ 15\50]πλην του οτι ερχονται σε θερμοκρασια πολυ πιο γρηγορα!μια και εχω βαλει οργανο θερμοκρασιας στην ταπα λαδιου που βιδωνει με δειχτη που φτανει οπως το μαμα και βλεπεις την ποσοτητα λαδιου!
    σας ζαλισα λιγακι......
    Aυτο με τη λασπη ρινισματων μεταλλου πρέπει να είναι κατι φυσιολογικό---καπου το έχω ξαναδιαβάσει.... οτι το φιλτρο μαζευει και υπολείματα μεταλλου από τον κινητηρα. Ίσως να είχες και καιρό να αλλάξεις φιλτρο γι' αυτο έγινε αυτό.

    Θα το έχω και γω υπόψιν μου μήπως δω κατι παρόμοιο.

    Τα καρμπυρατερ και μενα μέχρι στιγμής δεν μου εχουν δημιουργησει προβλημα...αλλα απο καρμπυρατερ δεν κατεχω για να το καθαρισω αν καποια στιγμή θελησω--αν και υπαρχει υλικό να βρω.

    φιλε gs 500 f με ενδιαφερει και μενα η ταπα που εχεις..!!!!!!!! καλη μόντααα---δωσε αν θες καμια παραπάνω πληροφορια από που την αγορασες κτλ...

    Λοιπον τα λεμε παιδιααα.........

Σελίδα 4 από 16 ΠρώτοΠρώτο 12345678914 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. gs500 f tuning
    από Mafiozos στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 18/03/2007, 22:20
  2. Πρώτη μηχανή Gs500 ερωτήσεις
    από filtatos στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 20/11/2006, 10:58
  3. Suzuki Gs500
    από btmxyz στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 28
    Τελευταίο μήνυμα: 23/09/2006, 13:31
  4. Gs500
    από estefan στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 22/05/2005, 23:19

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF