Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 5 από 5

Θέμα: Honda Astrea Grand 100cc - Αλλαγή Λαδιών

  1. #1

    Honda Astrea Grand 100cc - Αλλαγή Λαδιών

    Παιδιά, πρόσφατα μου κάηκε η μηχανή του παπιού (honda astrea grand - μοντέλο 2002) - έσπασε η μπιέλα και πήρε μαζί της και πολύ πράμα... Τόσο καιρό, άλλαζα λάδια κάθε 1000χλμ - προτιμούσα τη μάρκα Motul (και έπαιρνα συνθετικό λάδι) και γενικά το πρόσεχα πολύ.

    Θέλω να ρωτήσω το εξής: πόση ποσότητα λαδιού χρειάζεται; Άλλοι μου λένε μέχρι εκεί που δείχνει ο δείκτης και άλλοι μου λένε 750ml... Ξέρει κάποιος την απάντηση;

    Ευχαριστώ προκαταβολικά. Εδώ να σημειώσω ότι το μηχανάκι είχε κλήσει τα 18000 χλμ...

  2. #2
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της transalpblack
    Εγγραφή
    21/04/2009
    Μηνύματα
    334
    Μα και φυσικα μεχρι εκει που λεει ο δεικτης με το μηχανακι σε ευθεια θεση
    Χρειαζεται και ρωτημα
    Όποιος πουκάμισο φορεί που έχει της νύχτας χρώμα ή έχει πόνο στην καρδιά ή άνθρωπο στο χώμα...

    Όταν πεθάνω, θέλω να με θάψουν οι φίλοι μου. Δεν θα είναι η πρώτη φορά άλλωστε...

  3. #3
    Ευχαριστώ, για την άμεση απάντηση. Κι εγώ με βάση αυτήν την ένδειξη έκανα την αλλαγή - μάλλον κάτι άλλο θα έφταιγε τότε...

  4. #4
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της transalpblack
    Εγγραφή
    21/04/2009
    Μηνύματα
    334
    Αρχικά δημιουργήθηκε από RemAliPasas
    Ευχαριστώ, για την άμεση απάντηση. Κι εγώ με βάση αυτήν την ένδειξη έκανα την αλλαγή - μάλλον κάτι άλλο θα έφταιγε τότε...

    Συνηθως τα μαμισια μοτορια δεν χτυπανε μπιελα τοσο ευκολα και γρηγορα. Και ειδικα τα HONDA. Ετυχες στην περιπτωση
    Όποιος πουκάμισο φορεί που έχει της νύχτας χρώμα ή έχει πόνο στην καρδιά ή άνθρωπο στο χώμα...

    Όταν πεθάνω, θέλω να με θάψουν οι φίλοι μου. Δεν θα είναι η πρώτη φορά άλλωστε...

  5. #5
    Πήγα στο μηχανικό και πήρα απάντηση: "καλά ρε το hondaκι σου φορούσε κινέζικη μηχανή"...

    Μεταχειρισμένο το είχα πάρει μόλις 11000χλμ... Το (κωλο)παιδο που το είχε πιο πριν το είχε πουλήσει στην εταιρία με αλλαγμένο μοτόρι... Τεσπα, έβαλα αυθεντική κεφαλή κλπ κλπ. Ας ελπίσουμε ότι αυτή θα αντέξει...

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF