Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 6 από 6

Θέμα: Τακάκια για Honda Bros 650

  1. #1
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της georgio
    Εγγραφή
    01/07/2008
    Μηνύματα
    1.215

    Τακάκια για Honda Bros 650

    Παιδιά καλησπέρα,
    είμαι καιρό γραμμένος στο forum αλλά μέχρι τώρα παρακολουθούσα συζητήσεις και έψαχνα σε παλαιότερες διάφορα που ήθελα. Εδώ και κάποιον καιρό είμαι ευτυχής κάτοχος ενός Honda Bros 650.
    Ήρθε η ώρα να αλλάξω τακάκια στο μηχανάκι και η απορία μου αφορά στο τι να βάλω... Όσοι έχουν το συγκεκριμένο μοντέλο και έχουν δοκιμάσει διάφορα ας δώσουν τα φώτα τους. Αυτά που είχε πάνω από τον προηγούμενο ήταν Nissin μπροστά, πίσω δεν πρόσεξα γιατί έχουν ψωμί ακόμα. Ξέρει κανείς τι φορούσε από μαμά και αν είναι καλά; Έχω ακούσει ότι πολύ καλά είναι τα ferodo ισχύει;
    Ευχαριστώ

    Υ.Γ.: ξέρει κανείς πως βγαίνει το πίσω αριστερό τακάκι; από ό,τι είδα έβρισκε κάπου και δεν γλυστρούσε όπως το δεξί. Πρέπει να βγάλω και την δαγκάνα;

  2. #2
    Πάρτε τα βουνά! Το avatar του/της nassosxlvbros
    Εγγραφή
    30/03/2005
    Μηνύματα
    1.651
    Καλώς όρισες!Είχα 2 BROS (και όχι Bros) σχεδόν 6 χρόνια και τα ξέρω καλά...Όσο για το τι φορούσε από μαμά που να ξέρει κανεις εδώ και 20 χρόνια....Πάντως τα ferodo τα κόκκινα σαν απόδοση/αίσθηση ήταν κορυφή...αλλά δυστυχώς το εργοστάσιο τα σταμάτησε... πολύ καλή αίσθηση έχουν και τα Premier...μην τα βάζεις τα Νισιν είναι αρκετά καλά αλλά σκληρά:τρώνε το δίσκο και έιναι πανάκριβος...

    Για να βγάλεις τα πίσω τακάκια,ξεβιδώνεις,βγάζεις πείρο,ανασηκώνεις τη δαγκάνα και τα βγάζεις...πάνω από 5 λεπτά δε θα σου πάρει...
    Throw down the sword,The fight is done and over,
    Neither lost, neither won.To cast away the fury of the battle
    And turn my weary eyes for home....
    www.youtube.com/c/nassosxlvbros

  3. #3
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της georgio
    Εγγραφή
    01/07/2008
    Μηνύματα
    1.215
    Ok BROS λοιπόν!
    Από μαμά τα nissin φορούσε από ότι βρήκα αλλά όπως μου είπες και εσύ και στο μαγαζί που πήγα, είναι μεταλλικά και για αυτό τρώνε το δίσκο. Μου κάνει εντύπωση βέβαια που ο μαμά συνδυασμός χαλάει γρήγορα τον δίσκο αλλά τι να κάνουμε...
    Τελικά μετά από συζήτηση και με τον μαγαζάτορα πήρα τα premier τα οποία και έβαλα χθές. Άποψη δεν έχω ακόμα καθώς έκανα μόνο το τετράγωνο και θέλουν και στρώσιμο στην αρχή αλλά θα ενημερώσω!
    Μια ακόμα ερώτηση: αφού έβαλα τα τακάκια (μου βγήκε η παναγία να σπρώξω πίσω τα έμβολα...) πίεζαν πολύ το δίσκο τόσο που με τη ρόδα στον αέρα ήταν πολύ δύσκολο να τη γυρίσεις με τα χέρια. Μετά το γύρο του τετραγώνου βελτιώθηκε αλλά και πάλι φρενάρουν αρκετά τη ρόδα. Όλα αυτά εννοείται χωρίς να πατάω φρένο ε! Καμιά ιδέα;
    thanx nassosxlvbros

  4. #4
    Πάρτε τα βουνά! Το avatar του/της nassosxlvbros
    Εγγραφή
    30/03/2005
    Μηνύματα
    1.651
    Δεν πρέπει να κολλάει ο τροχός σε καμμία περίπτωση!! Μάλλον πας για Rebuilt στα φρένα!!! ξεκίνα με κάνα καθαριστικό και αν συνεχίζει το πρόβλημα αλλάζεις όλα τα τσιμουχάκια,καθαρίζεις τα έμβολα και επανατοποθετείς...συνεχίζεις με τη τρόμπα:αλλάζεις τσιμουχάκια,και τέλος βάζεις και φρέσκα υγρά....Το αυτό και πίσω,και είσαι κομπλέ!
    Throw down the sword,The fight is done and over,
    Neither lost, neither won.To cast away the fury of the battle
    And turn my weary eyes for home....
    www.youtube.com/c/nassosxlvbros

  5. #5
    Σημερα αλλαξα τα πισω τακακια στη BROS μου.

    Ειχε της FERODO και τυχαια ξαναγορασα τα ιδια απο ενα καταστημα.

    Αφου εβγαλα τον πυρο ,το δεξι γλυστρησε ευκολα και βγηκε αλλα το αριστερο ηθελε κολπο,ηθελε λιγο γυρισμα ...

    Οταν ηρθε η ωρα να βαλω τα καινουργια ,προχωρησα σε αφαιρεση ολου του υγρου φρενων απο την εξαερωση ,μετα πιεσα μεσα το εμβολο, τοποθετησα πλεον ευκολα τα καινουργια ,εκανα εξαερωση αφου εβαλα καινουργια υγρα και τωρα ειναι μια χαρα .
    Δεν παρατηρησα "κολλημα" του τροχου ,γυριζει μια χαρα.




  6. #6
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της georgio
    Εγγραφή
    01/07/2008
    Μηνύματα
    1.215
    Αρχικά δημιουργήθηκε από nitso
    Σημερα αλλαξα τα πισω τακακια στη BROS μου.

    Ειχε της FERODO και τυχαια ξαναγορασα τα ιδια απο ενα καταστημα.

    Αφου εβγαλα τον πυρο ,το δεξι γλυστρησε ευκολα και βγηκε αλλα το αριστερο ηθελε κολπο,ηθελε λιγο γυρισμα ...

    Οταν ηρθε η ωρα να βαλω τα καινουργια ,προχωρησα σε αφαιρεση ολου του υγρου φρενων απο την εξαερωση ,μετα πιεσα μεσα το εμβολο, τοποθετησα πλεον ευκολα τα καινουργια ,εκανα εξαερωση αφου εβαλα καινουργια υγρα και τωρα ειναι μια χαρα .
    Δεν παρατηρησα "κολλημα" του τροχου ,γυριζει μια χαρα.



    nice!

    έχει και δύο μεταλλικά ελάσματα εκεί μέσα ώστε να μην κουνιούνται τα τακάκια μπροστά κατά το φρενάρισμα και ακούγεται "τακ", το λέω γιατί συνήθως φεύγουν από τη θέση τους εύκολα όταν αλλάζεις τακάκια.


    Για την ιστορία, με τα δικά μου παραπάνω, αλλάχθηκαν οι τσιμούχες στη δαγκάνα (8 τον αριθμό επί 3 ευρώ περίπου από το Σαρακάκη έκαστη) καθαρίστηκε η δαγκάνα και η τρόμπα, έβαλα και ένα σωληνάκι υψηλής και είμαι τζετ! Μια χαρά ευχαριστημένος από τα premier. Θα επανέλθω και για την διάρκεια τους.


    Υ.Γ.: πρέπει να κανονίσουμε κάτι εμείς οι μπροσάκιδες μιας και γυρίσαμε πια όλοι
    "Με το ένα χέρι να αγγίζεις τ' άστρα και με το άλλο να ανακατεύεις τη λάσπη"
    Μιχάλης Δερτούζος


    "Άμες δε γ' εσόμεθα πολλώ κάρρονες"

Παρόμοια θέματα

  1. αξεσουαρ για honda transhalp 650
    από giannis.s στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 29/12/2005, 08:54

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF