Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 4 από 4

Θέμα: Επιλογή μοντέλου: Μια βοήθεια βρε παιδιά;!!

  1. #1
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    16/07/2009
    Μηνύματα
    3

    Μια βοήθεια βρε παιδιά?!!!

    Σε άλλο μου post ζήτησα μια βοήθεια αλλά μάλλον λείπουν όλοι διακοπές.
    Έχω διαβάσει όλο το συγκεκριμένο φόρουμ άλλα πάλι έχω μπερδευτεί.
    Παρακαλώ αν είναι εύκολο να απαντήσουν μέλη που έχουν προσωπική εμπειρία.
    Δεδομένο- Κινούμαι μέσα στην Αθήνα και στην Αττική οδό καθημερινά και κάνω κατά μέσω όρο 50-60χμ, διαδρομή Μαρούσι-Φάληρο από Κηφισίας ή απο Αττική οδό και παρεμφερείς διαδρομές. Μηχανή πάντα με ABS.
    1) CBF 600 S ή CBF 1000 S ??? Μεγάλη διαφορά στην ευελιξία, στα κιλά και στη κατανάλωση??
    2) CBF 600 S ή Hornet ??? Ομοίως " " " " " ???
    Δεν με ενδιαφέρουν οι τελικές, αλλά μια άλλη οδηγική εμπειρία μιας και βαρέθηκα το transalp. Αντίστοιχα street είχα στο απώτερο παρελθόν. Δεν κάνω κόντρες δεν με ενδιαφέρουν τα CBR και γουστάρω ήρεμη οδήγηση αλλά και να ξεσπάω και να το ευχαριστίεμαι όταν μου τι δίνει.
    Για ύψος 1,73-1,74 ποίο είναι ποιό άνετο???
    3) Αξίζει να τα πάρει κανένας καινούργια ??? διότι βρίσκω τα 2006-2007 με 2.500 ποιό κατω και το να δώσω αυτή τη στιγμή 7 με 8χιλιάρικα με ματώνει άσχημα. Θα το κάνω όμως αν πραγματικά αξίζει .
    4)Ποιό απο τα CBF 600 s, Hornet, CBF 1000 s πιστεύετε ότι έχει καλύτερη μεταπωλιτική αξία???
    Η κανένα δεν έχει??? και ν απάρω νε fazer?. Ειμαι όμως 33 χρόνια χοντάκιας.

    Πάντως παιδιά η οδήγηση στην Αθήνα δεν έχει καμμία σχέση με αυτή των δεκαετιών 70-80.
    Τότε πλακωνόμσταν και κάναμε το Χίλτον-Κεφαλάρι Rock club σε χρόνους κάτω του 10λέπτου και με ασφάλεια και χωρίς ABS.
    Σήμερα έχουμε γεμίσει άσχετους οδηγούς με αγοραστά διπλώματα, επικίνδυνες τύπισσες με Smart και περίεργους αλλοδαπούς που οδηγάνε λες και είναι στην Ινδία. Όλοι στρίβουν χωρίς να κυττάνε και χωρίς φλάς. Ξεκινάς και νομίζεις ότι οδηγάς σε προσομοιωτή.
    (Σημείωση- τη συγκεκριμένη χώρα την έχω γυρίσει το 81 με βέσπα).
    Βασικά πολύ χρόνο για να κάνω test drive δεν έχω, δοκίμασα ένα CBF 600 s του 2005 για πολύ λίγο και το κάθισμα φάνηκε βολικό και είχε καλή ροπή απο χαμήλα.
    Ευχαριστώ.

  2. #2
    λοιπον αποψη μου ειναι αν σε ενδιαφερει αρκετα το εκτος πολης και θες προστασια ζελατινας προτιμισε cbf apo hornet

    τωρα πολλα για το μοντελο δεν ξερω εγω εχω το 250 κ ο πατερας το 1000. το 1000 καιει σαν χιλιαρι εχει ομως τρομερη ροπη αλλα μου φανηκε λιγο βαρυ.

    ο πτρς μου ομως το κουμανταρι σαν παπακι και ειναι 1,6κατι

    μεταπωλητικη αξια δεν ξερω αλλα νομιζω του μικροτερου κυβισμου ειναι πιο ευκολο να τα δωσεις απο 1 1000αρι

    για μοντελο δν ξερω ποια χρονολογια καλο θα ειναι ομως να παρεις με ABS

    αυτα
    θελω 4κυλινδρο για Α1!!!!!!!!!!!!

    πωλειται cbf250

    http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=96752

  3. #3
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    06/06/2008
    Μηνύματα
    111
    Nai ειμαστε διακοπες...αργησα να σε δω..

    cbf kai hornet ειναι παπια στην πολη...με το hornet νομιζεις οτι εισαι σε παπι...προτιμω το cbf που κοβει και λιγο αερα.
    Και τα 2 πανε πανω απο 200...τα εχω οδηγησει.
    Το hornet ποιο ελαφρυ αλλα ποιο σκυφτη θεση οδηγησης...ισως σε πολη να σε κουρασει
    Το hornet εχει ποιο πολλα καλουδια επανω......και για 600 ειναι βρομογκαζο....αν αποφευγεις τις εθνικες παρτο.....ειναι κουκλι

  4. #4
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    27/02/2008
    Μηνύματα
    142
    file mou egw pira to cbf 1000 kai eimai eyxaristimenos...eykola kai grigora taxidia kai aneta mesa stin poly...

    an thes pio polu gia tin poli kalytera na protimiseis kati se 600...

Παρόμοια θέματα

  1. μια βοηθεια ρε παιδια
    από KOSTIS1976 στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 25/07/2010, 11:16
  2. Μια ρωτηση βρε παιδια
    από alexara_1_9_9_4 στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 40
    Τελευταίο μήνυμα: 29/05/2010, 17:08
  3. Μια βοηθεια βρε παιδια!!
    από Roussaks στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 56
    Τελευταίο μήνυμα: 17/02/2010, 12:54
  4. Μια βοήθεια ρε παιδιά...
    από tdm900 στο forum Suzuki V-Strom series
    Απαντήσεις: 19
    Τελευταίο μήνυμα: 06/02/2008, 21:11
  5. Μια βοήθεια ρε παιδιά
    από MikeG στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο μήνυμα: 29/01/2007, 09:41

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF