Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 9 από 9

Θέμα: Suzuki V strom 650 vs ΒMW GS 620

  1. #1

    Suzuki V strom 650 vs ΒMW GS 650

    Αγαπητοί φίλοι έχω έναν έντονο προβληματισμό ανάμεσα σε ποιό από τα 2 να διαλέξω και για αυτό θα ήθελα τα φώτα σας.Είναι η πρώτη μηχανή που θα πάρω.
    Θέλω να με βοηθήσετε στα θέματα:
    1) Σέρβις ανά πόσα χιλιόμετρα και περίπου πόσο στοιχίζει ανά εταιρεία
    2) Κατανάλωση καυσίμου
    3) ΤΚατα πόσο είναι άνετα σε ταξίδι με ή χωρίς συνεπιβάτη
    4) Κίνηση μέσα στην πόλη i
    5) Γενικά ποιο θα προτιμούσατε και γιατί ανάλογως με την εμπειρεία σας.

    Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

  2. #2
    Πάρτε τα βουνά! Το avatar του/της nassosxlvbros
    Εγγραφή
    30/03/2005
    Μηνύματα
    1.651
    Χμμμμ...γιατί δεν κοιτάς και αυτό; το είχε σε προσφορά πριν από κάνα 2μηνο και δεν είναι καθόλου κακό...


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	gx650.jpg 
Προβολές:	281 
Μέγεθος:	49,4 KB 
ID:	166487
    Throw down the sword,The fight is done and over,
    Neither lost, neither won.To cast away the fury of the battle
    And turn my weary eyes for home....
    www.youtube.com/c/nassosxlvbros

  3. #3
    Σκέφτομαι για κάτι πιο ταξιδιάρικο και βασικά μεταχειρισμένο.
    Για την μηχανή λέω να δώσω μέχρι 5 χιλιάρικα.
    Χώρια κράνος,μπουφαν κλπ.

  4. #4
    ΟΡΓΙΣΜΕΝΟ ΜΕΛΟΣ Το avatar του/της AUFGEBRACHT
    Εγγραφή
    16/12/2007
    Μηνύματα
    3.966
    Έχω το F650GS, οπότε έχουμε και λέμε:
    1)Σέρβις κάθε 10.000χλμ σύμφωνα με την εταιρεία αλλά εγώ αλλάζω λάδια κάθε 5.000...Κόστος λογικό,ανάλογα που θα το πάς,εγώ συνήθως κανα 60-70ρι δίνω...
    2)Κατανάλωση ΜΗΔΕΝΙΚΗ....αέρα καίει...Μέσος όρος για γέμισμα 250-260χλμ. σε ταξιδάκι με ταχύτητα μέχρι 120-130 μου έβγαλε 360 χλμ μέχρι τη ρεζέρβα...Το Vstrom σίγουρα καίει περισσότερο
    3)Σίγουρα το Vstrom είναι ασυναγώνιστο σε άνεση και με θέση πολυθρόνα...το δυνατό του σημείο.Το ΒΜW από την άλλη κάνει ΑΝΕΤΑ ταξίδια με ή χωρίς συνεπιβάτη και η σέλα του είναι πολύ καλή ιδιαίτερα για το συνεπιβάτη.Από όλα τα μονοκύλινδρα που κυκλοφορούν μακράν το πιο ταξιδιάρικο...
    4)Όσο κερδίζει πόντους το Σουζούκι στην εθνική και στο ταξίδι,χάνει σε κίνηση στην πόλη...Βαρύ,ογκώδες και δύσχρηστο,η μπέμπα από την άλλη κυριολεκτικά παπί...σφήνες,καθρέπτες πάνω από το ύψος των αυτοκινήτων,πανάλαφρη και πιο χαμηλή,πατάς πάντα σταθερά με τα δυο πόδια κάτω,ασυναγώνιστη με μία λέξη...
    5)Πάρε αυτή που γουστάρεις...Αν τη θες μόνο για ταξίδια Σουζούκι,αν θες μια για καθημερινή χρήση και με την πρώτη ευκαιρεία ταξιδάκι,μάλλον μπέμπα.Εμένα προσωπικά η επιλογή μου ήταν αυτή επειδή μου ταίριαζε στο σωματότυπο,τη γούσταρα οπτικά περισσότερο,οικονομική,τα κάνει όλα τίμια...το Σουζούκι φοβερός κινητήρας,τέλειο ταξίδι,αλλά βαριά,φιγουρατζίδικη και βρωμάει ο τόπος από δαύτες...Καλή επιλογή...

  5. #5
    Σε ευχαριστώ φίλε AUFGEBRACHT!
    Η αλήθεια είναι ότι μένω σε χωριό και δεν με ενδιαφέρουν τόσο πολύ τα εντός πόλης χαρακτηριστικά,δεν μου είναι όμως και αδιάφορα.Πάντως στο μάτι και εμένα το bmw μου κάθεται κάπως καλύτερα.

    Στις στροφές τι γίνεται?Συγκριτικά με το suzuki πάντα.

  6. #6
    ΟΡΓΙΣΜΕΝΟ ΜΕΛΟΣ Το avatar του/της AUFGEBRACHT
    Εγγραφή
    16/12/2007
    Μηνύματα
    3.966
    Σε αυτό δυστυχώς δε μπορώ να σε βοηθήσω,καθώς δεν έχω μέτρο σύγκρισης της BMW με το Vstrom...Είναι και κάπως γενικόλογο το ερώτημά σου...Τι εννοείς τί γίνεται στις στροφές; Έχεις σκοπό να ξύνεις γόνατο με τέτοιες μοτοσυκλέτες; Όσον αφορά το BMW, επειδή έχει περίεργο κέντρο βάρους λόγω της τοποθέτησης του ρεζερβουάρ πίσω και σε συνδυασμό με τη μεγάλη γωνία κάρτερ,ενώ σε χαμηλές ταχύτητες και ορεινό στροφιλίκι είναι παιχνιδιάρικο,σε μεγάλες ταχύτητες τείνει να ανοίγει την τροχιά της και χρειάζεται χέρια για να τη διορθώσεις.

  7. #7
    Εεε όχι και να ξύνω γόνατο!
    Απλά επειδή διάβασα ότι η μπέμπα στα ελάχιστα μείον της έχει τις λίγο μαλακές αναρτήσεις γιαυτό ρώτησα.

  8. #8
    ΟΡΓΙΣΜΕΝΟ ΜΕΛΟΣ Το avatar του/της AUFGEBRACHT
    Εγγραφή
    16/12/2007
    Μηνύματα
    3.966
    Σε άσφαλτο έχει πολύ καλή ποιότητα κύλισης,αυτό για τις μαλακές αναρτήσεις ισχύει για χώμα,αν τις ζορίσεις τερματίζουν επειδή είναι μαλακές...εγώ πάντως προσωπικά δεν έχω κάποιο πρόβλημα.Υποθέτω ότι κυρίως άσφαλτο θα κινείσαι..΄.

  9. #9
    Εεε ναι.Αλλιώς θα κοίταζα για εντουράκι.
    Κανενας με V strom ρε παιδιά να μας πει τίποτα?
    Ή ακόμα καλύτερα κανείς που να έχει δοκιμάσει και τα 2 μηχανάκια?

Παρόμοια θέματα

  1. V-Strom 650 vs Multistrada 620
    από FILIPPOS στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 01/06/2006, 06:45
  2. Suzuki V-strom 650
    από petridist στο forum Νέα
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 25/08/2005, 07:58
  3. V strom 650 Vs FZ6 fazer
    από zoudis στο forum Suzuki V-Strom series
    Απαντήσεις: 51
    Τελευταίο μήνυμα: 17/03/2004, 21:23

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF