Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 17

Θέμα: Ποια να αγοράσω;

  1. #1
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    26/06/2007
    Μηνύματα
    3

    Ποια να αγοράσω;

    Καλημέρα, πριν σας αναφέρω τον προβληματισμό μου, θα σας αναφέρω ένα περιστατικο που μου συνεβη.

    Η πρώτη και μοναδική μου μοτοσυκλέτα ήταν ένα χτ 500 μοντέλο '01 mottard (μεταχειρισμένο)
    Πάνω στο 8 μηνο που το είχα, πήγα ένα ταξιδάκι, και αμέσως αποφάσισα να το αλαξω με κάτι πιο δυνατό. Ξεκίνησα έρευνα αγοράς και κατέληξα στο Ζ750. Πήρα προσφορες απο πολλες μάντρες και η πιο συμφερουσα ήταν απο γνωστο όνομα στη Λ. Μεσογείων . Για να μην πολυλογώ συμφώνησα ανταλαγη το χτ και τα υπόλοιπα με δώσεις.
    Τα χαρτία έγιναν, οι λογαριασμοί από την τράπεζα ήρθαν, το Ζ750 ομως δεν το είδα ποτέ! Μετα απο 4 μήνες που πλήρωνα δώσεις για το τίποτα έβαλα δικηγόρο, κυνηγησα τράπεζα και έμπορο, και την εβδομάδα που ξεκαθάρισα με την τράπεζα (σταμάτησα να πληρώνω δώσεις), έπεσα με περίπου 140χλμ/ω απο λακούβα....
    Δόξα το Θεό δεν έπαθα κατι σοβαρό, αλλά το χτ έκοψε σκελετό!
    Και από τότε (23/10/07) λίγο το σοκ απ'την πτώση, λίγο τα οικονομικά, δεν έχω καβαλήσει παρα μόνο 5-6 φορες παπι.
    Και τώρα είμαι σε φάση ψαξίματος για καινούρια μοτοσυκλέτα ΑΠΟ ΑΝΤΙΠΡΟΣΩΠΕΙΑ και μόνο!

    Σίγουρα ένα γυμνό θα μου έδιωχνε το γινάτι λόγω της ιστορίας, αλλά οι πιο έμπειροι οδηγοί μου λένε να το αποφύγω καθώς δεν βολεύει ούτε για την πόλη, ούτε για ταξίδια και μου προτείνουν κάτι σε on-off και λόγω υψους (1,92).
    Ωραία και τα on-off αλλά θα ήθελα κάτι πιο παιχνιδιάρικο που να με εξυπηρετεί και στην πόλη, αλλά να μπορώ να κάνω και ταξίδια...

    Αυτή τη στιγμή έχω γυρίσει όλες τις αντιπροσωπείες και μου αρέσουν διάφορα μοντέλα, τα οποία δεν έχουν καμία σχέση μεταξύ τους. Αυτα είναι τα

    KAWASAKI Versys, er6f
    yamaha fazer,xt
    suzuki gsr, vstrom

    Επειδή δεν έχω μεγάλη εμπειρία και επειδή πάω σε καινούριο θέλω να κάνω μια αγορά που θα μου μείνει για αρκετα χρόνια και θα ήθελα τη βοήθεια των πιο έμπειρων αναβατών.


    Ευχαριστώ.

  2. #2
    Προκατειλημμέλος Το avatar του/της SVX
    Εγγραφή
    25/07/2008
    Μηνύματα
    4.098

    Re: Ποια να αγοράσω;

    Αρχικά δημιουργήθηκε από nikoas
    Καλημέρα, πριν σας αναφέρω τον προβληματισμό μου, θα σας αναφέρω ένα περιστατικο που μου συνεβη.

    Η πρώτη και μοναδική μου μοτοσυκλέτα ήταν ένα χτ 500 μοντέλο '01 mottard (μεταχειρισμένο)
    Πάνω στο 8 μηνο που το είχα, πήγα ένα ταξιδάκι, και αμέσως αποφάσισα να το αλαξω με κάτι πιο δυνατό. Ξεκίνησα έρευνα αγοράς και κατέληξα στο Ζ750. Πήρα προσφορες απο πολλες μάντρες και η πιο συμφερουσα ήταν απο γνωστο όνομα στη Λ. Μεσογείων . Για να μην πολυλογώ συμφώνησα ανταλαγη το χτ και τα υπόλοιπα με δώσεις.
    Τα χαρτία έγιναν, οι λογαριασμοί από την τράπεζα ήρθαν, το Ζ750 ομως δεν το είδα ποτέ! Μετα απο 4 μήνες που πλήρωνα δώσεις για το τίποτα έβαλα δικηγόρο, κυνηγησα τράπεζα και έμπορο, και την εβδομάδα που ξεκαθάρισα με την τράπεζα (σταμάτησα να πληρώνω δώσεις), έπεσα με περίπου 140χλμ/ω απο λακούβα....
    Δόξα το Θεό δεν έπαθα κατι σοβαρό, αλλά το χτ έκοψε σκελετό!
    Και από τότε (23/10/07) λίγο το σοκ απ'την πτώση, λίγο τα οικονομικά, δεν έχω καβαλήσει παρα μόνο 5-6 φορες παπι.
    Και τώρα είμαι σε φάση ψαξίματος για καινούρια μοτοσυκλέτα ΑΠΟ ΑΝΤΙΠΡΟΣΩΠΕΙΑ και μόνο!

    Σίγουρα ένα γυμνό θα μου έδιωχνε το γινάτι λόγω της ιστορίας, αλλά οι πιο έμπειροι οδηγοί μου λένε να το αποφύγω καθώς δεν βολεύει ούτε για την πόλη, ούτε για ταξίδια και μου προτείνουν κάτι σε on-off και λόγω υψους (1,92).
    Ωραία και τα on-off αλλά θα ήθελα κάτι πιο παιχνιδιάρικο που να με εξυπηρετεί και στην πόλη, αλλά να μπορώ να κάνω και ταξίδια...

    Αυτή τη στιγμή έχω γυρίσει όλες τις αντιπροσωπείες και μου αρέσουν διάφορα μοντέλα, τα οποία δεν έχουν καμία σχέση μεταξύ τους. Αυτα είναι τα

    KAWASAKI Versys, er6f
    yamaha fazer,xt
    suzuki gsr, vstrom

    Επειδή δεν έχω μεγάλη εμπειρία και επειδή πάω σε καινούριο θέλω να κάνω μια αγορά που θα μου μείνει για αρκετα χρόνια και θα ήθελα τη βοήθεια των πιο έμπειρων αναβατών.


    Ευχαριστώ.

    παρε V- strom εισαι 1.92 και απο ολα τα υπολοιπα που ανεφερες , θα προεξεχεις...

    το Vstrom καντο βολτα να δεις πως το κουμΑνταρεις ..... και αφου σιγουρευτεις ...
    Accipere quam facere praestat injuriam

  3. #3
    κοιμώμενος άγρυπνα Το avatar του/της Gandalf dr685sm
    Εγγραφή
    25/04/2004
    Μηνύματα
    1.755
    χμμμμ...

    Μιας και ήθελες κάτι σε πιο σκυφτό , λέγοντας πως πήγαινες για Ζ750 , προσωπικά θα έλεγα οτι το Versys θα σου δώσει περισσότερα (με κάποιους συμβιβασμούς) σε αυτά που ζητάς.

    Είναι κάπως δυνατό, έχει street χαρακτήρα και σίγουρα μπορείς να το πείς και κάπως On-Off. Συν το οτι αισθητικά θα έλεγα οτι έχει μια δική του μοναδικότητα.

    Gandalf
    Στην Ελλάδα θέλουμε να λειτουργούν τα πάντα υπέρ του ατόμου , έστω και εις βάρος του συνόλου.

  4. #4
    ΑΜΑΝΙΚΟ ΒΕΛΟΣ Το avatar του/της TROOPER
    Εγγραφή
    07/05/2006
    Μηνύματα
    10.592
    φαζερ
    ΚΙ ΕΜΕΙΣ ΚΑΚΟ ΧΕΡΟΒΟΛΟ, ΚΙ ΕΣΕΙΣ ΚΑΚΟ ΔΕΜΑΤΙ...

  5. #5
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της kostas_1100gs
    Εγγραφή
    25/02/2009
    Μηνύματα
    404

    Re: Ποια να αγοράσω;

    Αρχικά δημιουργήθηκε από nikoas
    Τα χαρτία έγιναν, οι λογαριασμοί από την τράπεζα ήρθαν, το Ζ750 ομως δεν το είδα ποτέ! Μετα απο 4 μήνες που πλήρωνα δώσεις για το τίποτα έβαλα δικηγόρο, κυνηγησα τράπεζα και έμπορο, και την εβδομάδα που ξεκαθάρισα με την τράπεζα (σταμάτησα να πληρώνω δώσεις), έπεσα με περίπου 140χλμ/ω απο λακούβα....
    Τελικά γιατί δεν έφερε ποτέ την μοτοσυκλέτα? Τι έγινε εκεί?
    Κατά την γνώμη μου παιχνιδιάρικο και για ταξιδάκια, είναι ένα 950adve, ή ένα tiger.

  6. #6
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    26/06/2007
    Μηνύματα
    3

    Re: Re: Ποια να αγοράσω;

    Αρχικά δημιουργήθηκε από kostas_1100gs
    Τελικά γιατί δεν έφερε ποτέ την μοτοσυκλέτα? Τι έγινε εκεί?
    Κατά την γνώμη μου παιχνιδιάρικο και για ταξιδάκια, είναι ένα 950adve, ή ένα tiger.

    Δεν ξέρω φίλε μου, το μόνο που ξέρω είναι οτι ανακαίνισε το μαγαζί του και το έκανε αντιπροσωπεία YMC και απότι έμαθα άνοιξε μαγαζι του γιου του στη Λούτσα.
    Δεν ξέρω αν πήγαν εκεί τα λεφτά μου, πάντως είχε εξαπατήσει άλλα 6-7 άτομα εκείνη τη περίοδο.
    Και δεν είναι και κανένας τυχαίος, είναι απο τα μεγαλύτερα ονόματα στην αγορά!

    Συμφωνώ μαζί σου ειδικα το tiger είναι η καψούρα μου, αλλα το budjet φτάνει μετα βίας τα 7500 euro οπώτε αυτά θα τα βλέπω το βράδυ στα ονειρά μου...


    Τhanks για τις γνώμες όλων. Βοηθάνε πολύ!

  7. #7
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της kostas_1100gs
    Εγγραφή
    25/02/2009
    Μηνύματα
    404

    Re: Re: Re: Ποια να αγοράσω;

    Αρχικά δημιουργήθηκε από nikoas
    Συμφωνώ μαζί σου ειδικα το tiger είναι η καψούρα μου, αλλα το budjet φτάνει μετα βίας τα 7500 euro οπώτε αυτά θα τα βλέπω το βράδυ στα ονειρά μου...
    8.000e κάνει μεταχείρω.

  8. #8
    ninjaki the dragon Το avatar του/της EVI
    Εγγραφή
    02/02/2006
    Μηνύματα
    2.504
    versys , v-strom
    i am ninja you can't see me
    Revvin' up your engine ,Listen to her howlin' roar , Metal under tension ,Beggin' you to touch and go , Ride into the Danger Zone

  9. #9
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της devil's animal
    Εγγραφή
    05/01/2005
    Μηνύματα
    11.987
    μαζεψε χρημα και παρε tiger.
    δεν θα το μετανοιωσεις στιγμη!

  10. #10
    ΠΑΤΕΡΑΣ. Το avatar του/της z.k.a.p.
    Εγγραφή
    08/05/2009
    Μηνύματα
    100
    ΑΝΕΚΑΘΕΝ ΠΙΣΤΕΥΑ ΟΤΙ ΤΟ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΜΗΧΑΝΑΚΙ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΕΠΟΜΕΝΟ. ΤΩΡΑ ΕΙΝΑΙ ΒΛΕΠΕΙΣ ΚΑΙ ΤΟ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΟ. ΕΓΩ ΕΙΧΑ ΚΑΙ ΑΝΑΦΕΡΩ ΕΙΧΑ ΓΙΑΤΙ ΤΟ ΠΟΥΛΗΣΑ ΑΝΑΘΕΜΑ ΜΟΥ ΕΝΑ V-STROM 650. ΤΩΡΑ ΕΙΜΑΙ ΚΑΙ ΕΓΩ <ΟΡΦΑΝΟΣ> ΚΑΙ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΤΙ ΝΑ ΑΓΟΡΑΣΩ ΜΕ ΤΑ ΛΙΓΟΣΤΑ ΛΕΦΤΑ ΠΟΥ ΜΟΥ ΑΠΟΜΕΙΝΑΝΕ. ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΤΡΟΠΟΣ ΣΧΕΔΙΟ Ή ΦΟΡΜΟΥΛΑ ΓΙΑΤΟ ΤΙ ΜΗΧΑΝΑΚΙ ΘΑ ΑΓΟΡΑΣΕΙΣ ΣΚΕΨΟΥ ΜΟΝΟ ΓΙΑΤΙ ΧΡΗΣΗ ΤΟ ΘΕΣ ΚΑΙ ΚΟΙΤΑ ΤΗΝ ΤΣΕΠΗ ΣΟΥ. ΜΟΝΟ ΜΗΝ ΠΕΣΕΙΣ ΣΑΝ ΚΑΙ ΜΕΝΑ ΣΤΗΝ ΛΟΥΜΠΑ ΠΟΥ ΘΕΛΩ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΟΥΤΕ ΟΙ ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΣΥΜΦΩΝΟΥΝ ΑΥΤΟΥΣ ΠΟΥ ΡΩΤΗΣΑ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΟΥΤΕ Η ΤΣΕΠΗ ΜΟΥ. ΝΑ ΣΟΥ ΘΥΜΙΣΩ ΜΟΝΟ ΤΑ ΛΟΓΙΑ ΤΟΥ ΠΟΙΗΤΗ, ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ Η ΔΟΞΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΑ ΛΕΦΤΑ ΕΙΝΑΙ ΤΟΥ ΔΡΟΜΟΥ Η ΧΑΡΑ. ΑΣΕ ΤΟ ΧΡΟΝΟ ΝΑ ΘΕΡΑΠΕΥΣΕΙ ΠΛΗΓΕΣ ΚΑΙ ΜΕ ΑΝΕΒΑΣΜΕΝΟ ΥΘΙΚΟ ΘΑ ΑΠΟΦΑΣΙΣΕΙΣ ΠΙΟ ΩΡΙΜΑ. ΚΑΛΗ ΕΠΙΛΟΓΗ ΚΑΙ ΚΑΛΑ ΧΙΛΙΟΜΕΤΡΑ ΦΙΛΕ.
    Z.K.A.P

  11. #11
    ΠΑΤΕΡΑΣ. Το avatar του/της z.k.a.p.
    Εγγραφή
    08/05/2009
    Μηνύματα
    100
    ΑΝΕΚΑΘΕΝ ΠΙΣΤΕΥΑ ΟΤΙ ΤΟ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΜΗΧΑΝΑΚΙ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΕΠΟΜΕΝΟ. ΤΩΡΑ ΕΙΝΑΙ ΒΛΕΠΕΙΣ ΚΑΙ ΤΟ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΟ. ΕΓΩ ΕΙΧΑ ΚΑΙ ΑΝΑΦΕΡΩ ΕΙΧΑ ΓΙΑΤΙ ΤΟ ΠΟΥΛΗΣΑ ΑΝΑΘΕΜΑ ΜΟΥ ΕΝΑ V-STROM 650. ΤΩΡΑ ΕΙΜΑΙ ΚΑΙ ΕΓΩ <ΟΡΦΑΝΟΣ> ΚΑΙ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΤΙ ΝΑ ΑΓΟΡΑΣΩ ΜΕ ΤΑ ΛΙΓΟΣΤΑ ΛΕΦΤΑ ΠΟΥ ΜΟΥ ΑΠΟΜΕΙΝΑΝΕ. ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΤΡΟΠΟΣ ΣΧΕΔΙΟ Ή ΦΟΡΜΟΥΛΑ ΓΙΑΤΟ ΤΙ ΜΗΧΑΝΑΚΙ ΘΑ ΑΓΟΡΑΣΕΙΣ ΣΚΕΨΟΥ ΜΟΝΟ ΓΙΑΤΙ ΧΡΗΣΗ ΤΟ ΘΕΣ ΚΑΙ ΚΟΙΤΑ ΤΗΝ ΤΣΕΠΗ ΣΟΥ. ΜΟΝΟ ΜΗΝ ΠΕΣΕΙΣ ΣΑΝ ΚΑΙ ΜΕΝΑ ΣΤΗΝ ΛΟΥΜΠΑ ΠΟΥ ΘΕΛΩ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΟΥΤΕ ΟΙ ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΣΥΜΦΩΝΟΥΝ ΑΥΤΟΥΣ ΠΟΥ ΡΩΤΗΣΑ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΟΥΤΕ Η ΤΣΕΠΗ ΜΟΥ. ΝΑ ΣΟΥ ΘΥΜΙΣΩ ΜΟΝΟ ΤΑ ΛΟΓΙΑ ΤΟΥ ΠΟΙΗΤΗ, ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ Η ΔΟΞΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΑ ΛΕΦΤΑ ΕΙΝΑΙ ΤΟΥ ΔΡΟΜΟΥ Η ΧΑΡΑ. ΑΣΕ ΤΟ ΧΡΟΝΟ ΝΑ ΘΕΡΑΠΕΥΣΕΙ ΠΛΗΓΕΣ ΚΑΙ ΜΕ ΑΝΕΒΑΣΜΕΝΟ ΥΘΙΚΟ ΘΑ ΑΠΟΦΑΣΙΣΕΙΣ ΠΙΟ ΩΡΙΜΑ. ΚΑΛΗ ΕΠΙΛΟΓΗ ΚΑΙ ΚΑΛΑ ΧΙΛΙΟΜΕΤΡΑ ΦΙΛΕ.
    Z.K.A.P

  12. #12
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    14/08/2008
    Μηνύματα
    12
    και εγω πιστευω οτι το v-strom θα σε βολευε αλλα θα σου προτηνα να κανεις καμια με τα μηχανακια που σου αρεσουν για δεις αν σε βολευουν και σου τεργιαζουν

  13. #13
    εχω γλαροοοο... Το avatar του/της jimmy10
    Εγγραφή
    13/02/2009
    Μηνύματα
    321
    nikoas... στα ιδια κυβικα ειμαστε. εγω εχω ενα V-strom και το εχω καταευχαριστηθει. Ευκολο, ανετο και σκυλι. Τωρα απο ταχυτητα, για τα δικα μου δεδομενα ειναι μια χαρα.

    Το Versys το εχει ενας φιλος και αυτο που μπορω να σου πω ειναι οτι ειναι σαφως πιο προσανατολισμενο για χρηση μεσα στην πολη λογω του οτι ειναι αρκετα μαζεμενο...

    ενα test ride θα σε βοηθαγε παντως...

  14. #14
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    21/10/2008
    Μηνύματα
    1.388
    Το V-strom το οδηγω καθημερινα. Γνωμη μου ειναι πως ειναι ενα μηχανακι που αξιζει γι'αυτα που προσφερει στην τιμη που τα προσφερει.
    Εχει ροπη αρκετη, αξιοπιστο μοτερ αλλα και ψιλοδυνατο για την κατηγορια του, θελει προσοχη στα λαδια αν το πιεζεις, καταναλωση πολυ χαμηλη. Ανετο και ταξιδιαρικο αλλα απο την αλλη εχει γινει σουπα και δεν ειναι και τοσο μουρατο.

    Φρενα οχι και τοσο καλα, κανουν ομως τη δουλεια τους, και το μπροστινο δε μου αρεσει καθολου.
    Αν εχεις εμπειρια χωρις abs γιατι ειναι πολυ μακρι και γυρναει δυσκολα στην κινηση και δυσκολευει στις μανουβρες.
    Νομιζω ειναι το καλυτερο απο αυτα που αναφερεις αλλα γουστα ειναι αυτα.....

  15. #15
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    26/06/2007
    Μηνύματα
    3
    Μάγκες έκλεισα το versys τελικά και μου ακύρωσε το δάνειο η τράπεζα. Έλεος, με νορμάλ

    εκκαθαριστικό, μόνιμη εργασία,χωρίς άλλα δάνεια και καλοπληρωτής στα προηγούμενα

    (ξεχρέωσα 1 χρόνο νωρίτερα)!!

    Ξενέρωσα εντελώς....

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Τι να αγορασω ????
    από anco στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο μήνυμα: 01/07/2007, 19:53
  2. Ποιο arai να αγοράσω;
    από makaronachis στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο μήνυμα: 11/11/2005, 19:25
  3. Ποιά ss να αγορασω και γιατι
    από djchech στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 35
    Τελευταίο μήνυμα: 04/11/2005, 12:57
  4. Θελω να αγορασω...
    από Tasosneo στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 03/09/2005, 23:55

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF