Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 10 από 10

Θέμα: με το ζόρι πιστωτική και έξοδα φακέλου

  1. #1
    Γυρίστε όλοι στην επαρχία Το avatar του/της glargkatzis
    Εγγραφή
    05/03/2009
    Μηνύματα
    222

    με το ζόρι πιστωτική και έξοδα φακέλου

    ...καλησπέρα,
    θέλω να παραθέσω πρόσφατη δικαίωσή μου από την εμπορική credicom , θυγατρική η οποία σε όποιον πιάσει χρεώνει πιστωτικές κάρτες και έξοδα φακέλου και χρηματοδότησης κτλ.
    Πρόσφατα αγόρασα κουτί 1400 (οκτάβια) και χωρίς να το καταλάβω και να με ενημερώσουν μου βγάλαν πιστωτική την οποία μάλιστα χωρίς να αποδεχθώ, μου χρεώσαν και τα έξοδα φακέλου και χρηματοδότησης αντιπροσώπου (!) σύνολο 210+70 ευρώ. με λίγα λόγια μετά από μαραθώνιο επιστολών και τηλεφωνημάτων μου τα ΕΠΙΣΤΡΕΨΑΝΕ !!!
    πρόσφατα αυτά τα έξοδα θεωρηθήκαν παράνομα για τις τράπεζες , υπάρχει σχετική απόφαση κτλ.
    τους έστειλα μια επιστολή, την κοινοποίησα σε συνήγορο καταναλωτή και με πήραν τηλ να μου πουν ότι δεν είναι παράνομο απλά μου τα επιστρέφουν έτσι για το καλό!!!

    θα σας επισυνάψω τη δευτέρα την επιστολή γιατί φαίνεται ότι πιάνει τόπο
    (δεν έχει σχέση με μοτό το επεισόδιο απλά μπορεί να βοηθήσουμε κανένα χριστιανό)

    ΤΕΛΙΚΑ , ΣΕ ΟΠΟΙΟΝ ΠΙΑΣΟΥΝΕ !!!!
    Vstrom 650
    PieceLand,Larissa

  2. #2
    ευχαριστούμε για την ενημέρωση
    στιγμές ...


    Τα βόδια τα δένουν απ' τα κέρατα, τον άνθρωπο απ' το λόγο του ...

  3. #3
    Παλαιουρας :) Το avatar του/της Lazio
    Εγγραφή
    22/04/2005
    Μηνύματα
    548

    Re: με το ζόρι πιστωτική και έξοδα φακέλου

    Αρχικά δημιουργήθηκε από glargkatzis
    ...καλησπέρα,
    θέλω να παραθέσω πρόσφατη δικαίωσή μου από την εμπορική credicom , θυγατρική η οποία σε όποιον πιάσει χρεώνει πιστωτικές κάρτες και έξοδα φακέλου και χρηματοδότησης κτλ.
    Πρόσφατα αγόρασα κουτί 1400 (οκτάβια) και χωρίς να το καταλάβω και να με ενημερώσουν μου βγάλαν πιστωτική την οποία μάλιστα χωρίς να αποδεχθώ, μου χρεώσαν και τα έξοδα φακέλου και χρηματοδότησης αντιπροσώπου (!) σύνολο 210+70 ευρώ. με λίγα λόγια μετά από μαραθώνιο επιστολών και τηλεφωνημάτων μου τα ΕΠΙΣΤΡΕΨΑΝΕ !!!
    πρόσφατα αυτά τα έξοδα θεωρηθήκαν παράνομα για τις τράπεζες , υπάρχει σχετική απόφαση κτλ.
    τους έστειλα μια επιστολή, την κοινοποίησα σε συνήγορο καταναλωτή και με πήραν τηλ να μου πουν ότι δεν είναι παράνομο απλά μου τα επιστρέφουν έτσι για το καλό!!!

    θα σας επισυνάψω τη δευτέρα την επιστολή γιατί φαίνεται ότι πιάνει τόπο
    (δεν έχει σχέση με μοτό το επεισόδιο απλά μπορεί να βοηθήσουμε κανένα χριστιανό)

    ΤΕΛΙΚΑ , ΣΕ ΟΠΟΙΟΝ ΠΙΑΣΟΥΝΕ !!!!



    Καλα εκανες και το εγραψες .... πραγματικα υπαρχει κοσμος που την παταει πιστευωντας οτι δε μπορει να κανει κατι σε παρομοιες περιπτωσεις

  4. #4
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Red Rider
    Εγγραφή
    13/12/2007
    Μηνύματα
    963
    Σου εγραψαν ετσι,για να μην εχουν "πατημα" ετσι οι υπολοιποι αν διεκδικησουν τα χρηματα.Θα ηταν σαν να παραδεχοντουσαν την παρανομια τους.
    The only easy day was yesterday.

  5. #5
    Canibalise Legallis Το avatar του/της the who
    Εγγραφή
    27/06/2006
    Μηνύματα
    1.619
    Αρχικά δημιουργήθηκε από REDRS
    Σου εγραψαν ετσι,για να μην εχουν "πατημα" ετσι οι υπολοιποι αν διεκδικησουν τα χρηματα.Θα ηταν σαν να παραδεχοντουσαν την παρανομια τους.

    Αν και δεν ειμαι δικηγορος πιστευω οτι με την επιστροφη των χρηματων παραδεχονται εμμεσα την παρανομια τους.Γιατι δεν εχω ακουσει τραπεζες να σου επιστρεφουν χρηματα,το αντιθετο μαλιστα.

    Φιλε glargkatzis ωραια αντιδραση.
    «Γαμώ την πίστιν σας και τον Μωχαμέτη σας. Δεν εντρέπεσθε να ζητείτε “από ημάς” συνθήκην με “έναν” κοντζιά σκατο-Σουλτάν Μαχμούτην -να τον χέσω και αυτόν και τον Βεζίρην σας και τον Εβραίον Σιλιχτάρ Μπόδα την πουτάνα! Άμα ζήσω, θα τους γαμήσω. Άμα πεθάνω θα μου κλάσουν τον πούτσο!»

    Στρατηγός Γεώργιος Καραϊσκάκης (1782-1827)

    http://www.youtube.com/watch?v=Ggd3TkJjlk8&feature=related

  6. #6
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Red Rider
    Εγγραφή
    13/12/2007
    Μηνύματα
    963
    Εχεις δικιο,εμεσα,το εμεσο ομως δεν ειναι καταδικαστεο απ'οτι φαινεται.
    The only easy day was yesterday.

  7. #7
    Γυρίστε όλοι στην επαρχία Το avatar του/της glargkatzis
    Εγγραφή
    05/03/2009
    Μηνύματα
    222
    Γενική γραμματεία καταναλωτή Fax:2103842642
    Συνήγορος καταναλωτή Fax:2106460414 Αρ.συμβασης
    Emporiki Credicom
    Εμπορική τράπεζα Fax: 210 9396909

    Fax:210 3284726 Αρ.λογαρισμού



    ΕΓΓΡΑΦΗ ΚΑΤΑΓΓΕΛΙΑ-ΔΙΑΜΑΡΤΥΡΙΑ 28/5/2009


    1) ΕΚΔΟΣΗ ΠΙΣΤΩΤΙΚΗΣ ΚΑΡΤΑΣ ΧΩΡΙΣ ΑΙΤΗΣΗ
    2) ΑΥΘΑΙΡΕΤΗ ΧΡΕΩΣΗ ΣΤΗΝ ΜΗ ΑΙΤΗΘΕΙΣΑ ΠΙΣΤΩΤΙΚΗ ΚΑΡΤΑ
    3) ΕΞΟΔΑ ΦΑΚΕΛΟΥ 70 ΕΥΡΩ
    4) ΕΞΟΔΑ ΧΡΗΜΑΤΟΔΟΤΗΣΗΣ 210 ΕΥΡΩ
    5) ΑΥΘΑΙΡΕΤΗ ΑΣΦΑΛΙΣΗ ΧΡΗΜΑΤΟΔΟΤΗΣΗΣ ΚΑΙ ΑΝΤΙΛΟΓΙΣΜΟΣ ΑΥΤΗΣ


    Μετά από αίτηση χρηματοδότησης της αγοράς ΙΧ(από ……………..-ΛΑΡΙΣΑ) από την ΕΜΠΟΡΙΚΗ ΤΡΑΠΕΖΑ προκύψαν τα παρακάτω προβλήματα :

    1) εκδόθηκε και εστάλει πιστωτική κάρτα στο όνομά μου, στην επιστολή της οποίας έγραφε ότι αν θέλω να την ενεργοποιήσω θα πρέπει να τηλεφωνήσω στην τράπεζα. Δεν τηλεφώνησα, παρ’όλα αυτά μετά από ένα μήνα περίπου ήρθε επιστολή με το PIN της αυθαίρετης κάρτας.
    2) Μαζί με το ΡΙΝ της κάρτας που ποτέ δεν ζήτησα μου ήρθε και αντίγραφο λογαριασμού (!!!) στο οποίο έχει χρεωθεί 210 ευρώ για ΕΞΟΔΑ ΧΡΗΜΑΤΟΔΟΤΗΣΗΣ (παράνομα και από το ΣΤΕ προσφάτως) .
    3) Στο ποσό της χρηματοδότησης (12877 ευρώ) όπως φαίνεται και στην σύμβαση με την αντιπροσωπεία του αυτοκινήτου, ενσωματώθηκαν αυθαιρέτως και 70 ευρώ έξοδα φακέλου τα οποία τοκίζονται επίσης. (παράνομα και από το ΣΤΕ προσφάτως)
    4) Παρανόμως χρεώθηκα έξοδα χρηματοδότης 210 ευρώ σε πιστωτική κάρτα μάλιστα την οποία δεν αιτήθηκα ποτέ.
    5) Εξαρχής αυξήθηκε το ποσό χρηματοδότησης και με άλλα 289 ευρώ ΑΣΦΑΛΙΣΗ ΔΑΝΕΙΟΥ χωρίς να την αιτηθώ επίσης, αλλά μετά από έγγραφη διαμαρτυρία μου και άρνηση έγινε αντιλογισμός αυτής.

    ΑΙΤΟΥΜΑΙ :
    1) Tην άρνηση πληρωμής των έξόδων φακέλου και χρηματοδότησης (70 +210 ευρώ) και τον αντιλογισμό των πράξεων που έχουν γίνει αυθαιρέτως ήδη.
    2) Την κατάργηση της πιστωτικής και την μη ενεργοποιήση αντίστοιχης στο μέλλον
    3) Να μην ισχύσουν οι καταχρηστικοί αυτοί όροι και στο μέλλον

    ΕΠΙΦΥΛΛΑΣΟΜΑΙ ΓΙΑ ΜΗΝΥΣΗ ΠΡΟΣ ΤΗΝ ΤΡΑΠΕΖΑ ΣΑΣ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΠΑΡΑΚΑΤΩ ΛΟΓΟΥΣ:

    Η πρακτική αυτή προώθησης πιστωτικών καρτών προσβάλλει δύο θεμελιώδη δικαιώματα του ατόμου. Το πρώτο είναι το ευρύ δικαίωμα επί της προσωπικότητας του, όπως ορίζεται στα άρθρα 57 και 59 του Αστικού Κώδικα, και ειδικότερα της έκφανσης της οικονομικής και συμβατικής του ελευθερίας. Σύμφωνα με τα συγκεκριμένα άρθρα, σε περίπτωση παράνομης προσβολής της προσωπικότητας ενός ατόμου, αυτό αποκτά το δικαίωμα να ζητήσει την άρση της προσβολής και την παράλειψή της στο μέλλον. Επιπλέον δικαιούται να ζητήσει και την καταβολή χρηματικής ικανοποίησης για ηθική βλάβη, υπό την προϋπόθεση ότι η δράση του υπευθύνου ήταν εκτός από παράνομη και υπαίτια.

    Στην προκειμένη περίπτωση, η προσβολή της οικονομικής ελευθερίας του καταναλωτή συνίσταται στην επιβολή σε αυτόν, χωρίς τη θέλησή του, της κατοχής πιστωτικής κάρτας και παράλληλα του αποκλεισμού κάθε δυνατότητας του να μην την αποκτήσει.

    Παράλληλα όμως, η έκδοση πιστωτικής κάρτας με τον παραπάνω τρόπο συνιστά και παράβαση του νόμου 2472/1997 περί προστασίας των προσωπικών δεδομένων του ατόμου. Σύμφωνα με το άρθρο 2 του νόμου αυτού, δεδομένα προσωπικού χαρακτήρα είναι κάθε πληροφορία που αφορά το υποκείμενο των δεδομένων, φυσικό πρόσωπο, του οποίου η ταυτότητα είναι γνωστή ή μπορεί να εξακριβωθεί. Κατά συνέπεια, στην έννοια αυτή περιλαμβάνεται και η υπογραφή του ατόμου.

    Η επεξεργασία των προσωπικών δεδομένων του καταναλωτή που συμβλήθηκε με ένα κατάστημα ή Τράπεζα πχ για την χορήγηση δανείου, είναι επιτρεπτή μόνο στα πλαίσια κατάρτισης και εκτέλεσης της σύμβασης που συμφωνήθηκε, οπότε ο υπεύθυνος επεξεργασίας δικαιούται να συλλέγει, να καταχωρεί στο αρχείο του και να επεξεργάζεται νομίμως τα αναγκαία προσωπικά δεδομένα του αντισυμβαλλομένου του για τον σκοπό της εκτέλεσης της συγκεκριμένης και μόνο σύμβασης. Κατά συνέπεια, καθίσταται παράνομη η αξιοποίησή τους προς έκδοση πιστωτικής κάρτας, καθώς αυτή αποτελεί σύμβαση διαφορετικού περιεχομένου, για την οποίαν το υποκείμενο δεν χορήγησε ποτέ την συγκατάθεσή του.

    Η ρύθμιση αυτή απορρέει από το άρθρο 5 του παραπάνω νόμου, σύμφωνα με το οποίο "Επεξεργασία δεδομένων προσωπικού χαρακτήρα επιτρέπεται μόνον όταν το υποκείμενο των δεδομένων έχει δώσει τη συγκατάθεσή του. Κατ’ εξαίρεση επιτρέπεται η επεξεργασία και χωρίς τη συγκατάθεση, όταν: α) Η επεξεργασία είναι αναγκαία για την εκτέλεση σύμβασης, στην οποία συμβαλλόμενο μέρος είναι υποκείμενο δεδομένων ….". Ωστόσο, από την στιγμή που το υποκείμενο δεν είχε εκφράσει ποτέ την βούλησή του για την έκδοση πιστωτικής κάρτας, δεν μπορεί να θεωρηθεί συμβαλλόμενος και κατά συνέπεια δεν θεμελιώνεται ούτε ο παραπάνω λόγος εξαίρεσης, που επιτρέπει την επεξεργασία των προσωπικών του δεδομένων ακόμα και χωρίς την συναίνεσή του.

    Επομένως, όταν η πιστωτική κάρτα εκδίδεται χωρίς αίτηση, ο "δικαιούχος" της έχει το νόμιμο δικαίωμα να απαιτήσει καταρχήν την άμεση ακύρωσή της και παράλληλα να αξιώσει από την εκδότρια Τράπεζα ή εταιρεία να παραλείψει στο μέλλον παρόμοιες μεθοδεύσεις. Επιπλέον μπορεί να ζητήσει χρηματική ικανοποίηση για ηθική βλάβη, σύμφωνα με το άρθρο 932 ΑΚ, αν συντρέχει υπαιτιότητα της εκδότριας. Η χρηματική αυτή ικανοποίηση ορίζεται από το άρθρο 23 του νόμου 2472/1997 στο ποσό των 6.000 ευρώ (2.000.000 δραχμών) κατ’ ελάχιστο, εκτός αν ο ενάγων αιτηθεί μικρότερο ποσό ή η παράβαση οφείλεται σε αμέλεια.

    Η χρηματική αυτή ικανοποίηση είναι μάλιστα ανεξάρτητη από την αποζημίωση που μπορεί να ζητηθεί σε περίπτωση που από την συμπεριφορά του εκδότη της πιστωτικής κάρτας προκλήθηκε στον καταναλωτή και περιουσιακή βλάβη. Παράλληλα ο τελευταίος, έχει το δικαίωμα να στραφεί και ποινικά κατά του υπευθύνου, υποβάλλοντας μήνυση για πλαστογραφία μετά χρήσεως του εγγράφου που φέρει την υπογραφή του ως αιτούμενου την έκδοση της πιστωτικής κάρτας που δεν ζήτησε ποτέ.






    ΣΣ. Υπάρχει εγγράφως όλο το ιστορικό της έγγραφής επικοινωνίας (μέσω φάξ) καθώς και οι καταγεγραμμένες συνομιλίες της τράπεζας για επιβεβαίωση.

    Παρακαλώ για τις άμεσες ενέργειές σας,


    Λάρισα 28 μαίου 2009
    …………………………..
    Vstrom 650
    PieceLand,Larissa

  8. #8
    Τσαντισμενο Μελος Το avatar του/της Buenaventura
    Εγγραφή
    01/05/2009
    Μηνύματα
    171
    Αρχικά δημιουργήθηκε από glargkatzis
    Γενική γραμματεία καταναλωτή Fax:2103842642
    Συνήγορος καταναλωτή Fax:2106460414 Αρ.συμβασης
    Emporiki Credicom
    Εμπορική τράπεζα Fax: 210 9396909

    Fax:210 3284726 Αρ.λογαρισμού



    ΕΓΓΡΑΦΗ ΚΑΤΑΓΓΕΛΙΑ-ΔΙΑΜΑΡΤΥΡΙΑ 28/5/2009...........................

    .............................ΣΣ. Υπάρχει εγγράφως όλο το ιστορικό της έγγραφής επικοινωνίας (μέσω φάξ) καθώς και οι καταγεγραμμένες συνομιλίες της τράπεζας για επιβεβαίωση.

    Παρακαλώ για τις άμεσες ενέργειές σας,


    Λάρισα 28 μαίου 2009
    …………………………..

    Αυτο ειναι που λενε τους τυλιξε σε μια κολα χαρτι... Τσακο και μια
    The Ace of Spades

  9. #9
    Scooteroμέλος Το avatar του/της Dimos35
    Εγγραφή
    18/07/2007
    Μηνύματα
    235

    Ωραίος. Αν και όπως είπες δεν είναι μοτοσυκλετιστικό post, πολύ χρήσιμο για τέτοιες περιπτώσεις. Και πάλι μπράβο.

  10. #10
    Γυρίστε όλοι στην επαρχία Το avatar του/της glargkatzis
    Εγγραφή
    05/03/2009
    Μηνύματα
    222
    πιστωθήκαν τα λεφτάκια επισήμως! κερνάω λάρισα το σκ
    Vstrom 650
    PieceLand,Larissa

Παρόμοια θέματα

  1. Με το ζόρι 130χλμ CBF-250
    από maikon στο forum Honda CBF's
    Απαντήσεις: 69
    Τελευταίο μήνυμα: 14/03/2010, 15:36
  2. Σήμερα το βράδυ μπύρα και βόλτα με τους Θεσσαλονικείς...
    από Tropeas στο forum Συναντήσεις & βόλτες
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 11/11/2006, 17:12
  3. Απαντήσεις: 22
    Τελευταίο μήνυμα: 02/12/2005, 11:32
  4. Απαντήσεις: 46
    Τελευταίο μήνυμα: 24/10/2005, 16:47
  5. ΣΧετικα Με Το ΑτυΧημα Και Την Υγεια Του Διονυση
    από fire στο forum Συναντήσεις & βόλτες
    Απαντήσεις: 62
    Τελευταίο μήνυμα: 01/06/2005, 16:38

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF