Σελίδα 2 από 2 ΠρώτοΠρώτο 12
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 21 από 21

Θέμα: ρυθμιση αναρτησης για φορτωμα

  1. #16
    αράζω άρα ζω Το avatar του/της LOUKILOUK
    Εγγραφή
    10/01/2009
    Μηνύματα
    1.690
    Αρχικά δημιουργήθηκε από THEOD
    Με τον κίνδυνο να με πάρει με τις πέτρες ο παλιόγερος να προσπαθήσω να στο πω πολύ-πολύ απλά ???

    Ρυθμίζεις τις αναρτήσεις σου (προφόρτιση - αποσβέσεις) μπρος-πίσω εκεί που νοιώθεις ότι δουλεύουν σωστά-καλά ως μονοκάβαλλος και για συνθήκες για τις οποίες την χρησιμοποιείς συνήθως... Εδώ για δική μου ευκολία θεωρώ δεδομένο ότι ξέρεις και κατανοείς τα βασικά ώστε να το κάνεις σχετικά σωστά αυτό...

    Με βάση λοιπον αυτό το σετ-απ ρυθμίσεων που έχεις ήδη καταλήξει, όταν φορτώνεις χοντρά δίνεις +2 κλικ επιπλέον προφόρτιση πίσω και συνήθως (δεν είναι πάντα απαραίτητο) ακόμα μια ιδέα προφόρτιση μπροστά... Αν η ανάρτησή σου έχει την δυνατότητα δεν θα ήταν άσχημη κίνηση κάθε φορά που αυξάνεις την προφόρτιση να αυξάνεις ταυτόχρονα και λίγο (+2κλικ ίσως) την απόσβεση επαναφοράς...

    Δεν είναι ότι πιο επιστημονικό ή τεκμηριωμένο έχει ακούσει, αλλά κατά βάση λειτουργεί σωστά...
    Ωραίος...
    Το 990 είναι ρυθμισμένο για καθημερινή χρήση και είμαι απόλυτα ικανοποιημένος...
    με βάση αυτό το σετ απ πέρισυ εσφιξα λίγο ακομα την προφόρτιση πίσω(3-4 στροφές) όπως προτείνεις... μπροστά δεν το άγγιξα καθόλου... παρόλα αυτά κοσκίνισε σε συνθήκες που ήδη περιέγραψα...
    Το επόμενο που προτείνεις είναι αυτό που λέω και εγώ να κάνω (+ - μερικά κλικ, αλλά ας μείνουμε στην ουσία...) και περιμένω τον γηραιό να με κράξει ή να με αποθεώσει... (περιμένω και το λιοντάρι εντο μεταξί*)...:rotflmao:
    Θεωρητικά περισσότερο βάρος χρειάζεται και σφυχτότερες αναρτήσεις... αλλά περιμένω να δω τι θα πουν και οι ειδικοί...
    μη ζητας μονο χρονια απο τη ζωη,δωσε ζωη στα χρονια

  2. #17
    αράζω άρα ζω Το avatar του/της LOUKILOUK
    Εγγραφή
    10/01/2009
    Μηνύματα
    1.690
    Αρχικά δημιουργήθηκε από teneres
    τώρα με φόβο και εγω να φάω κράξιμο , θα ήθελα να θέσω ένα ερώτημα !!!!

    αυτή η ανάρτηση , http://www.emcfrance.com/PBProduct.asp?ItmID=1298892

    που έχει δύο ψιψιψίνια και κοκοκόψαρα , πως θα πρέπει χοντρικά να ρυθμιστεί για δικάβαλο με

    βαλίτσες πλαινές και μπαγκάζια ??
    εεε ψιτ , στη σειρα σας κύριος....

    νομίζω ότι η ουσία θα είναι ίδια πάντως...
    μη ζητας μονο χρονια απο τη ζωη,δωσε ζωη στα χρονια

  3. #18
    Αρχικά δημιουργήθηκε από LOUKILOUK
    εεε ψιτ , στη σειρα σας κύριος....

    νομίζω ότι η ουσία θα είναι ίδια πάντως...
    ααααα...μπαρδόν δε σας είδα !!!!

  4. #19
    Louki ρίξε μια ματιά εδώ μήπως και "αναγνωρίσεις" το σύμπτωμα που περιγράφεις :
    http://www.moto.gr/forums/showthread...756#post848756


  5. #20
    αράζω άρα ζω Το avatar του/της LOUKILOUK
    Εγγραφή
    10/01/2009
    Μηνύματα
    1.690
    road spirit ευχαριστώ...
    τα έχω διαβάσει αυτά που προτείνεις αλλά δεν έβγαλα και άκρη να σου πω την αλήθεια... έχω την εντύπωση ότι είναι για ss και διαφορετική οδηγική συμπεριφορά....
    Αυτό που εγώ ένοιωθα ήταν ότι το θηρίο κοσκίνιζε λίγο όταν έκλεινα το γκάζι και ίσως λίγο σκληρότερη ρύθμιση θα βοηθούσε... το κακό είναι ότι αυτά τα φορτώματα δεν είναι καθημερινά και οι δοκιμές θα γίνουν on road... Δεν πειράζει... θα έχω και κάτι να κρατάω τον εγκέφαλο σε εγρήγορση...
    μη ζητας μονο χρονια απο τη ζωη,δωσε ζωη στα χρονια

  6. #21
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της THEOD
    Εγγραφή
    12/04/2003
    Μηνύματα
    2.220
    Αρχικά δημιουργήθηκε από LOUKILOUK

    Αυτό που εγώ ένοιωθα ήταν ότι το θηρίο κοσκίνιζε λίγο όταν έκλεινα το γκάζι και ίσως λίγο σκληρότερη ρύθμιση θα βοηθούσε...
    Μην είσαι και απολύτως σίγουρος ότι είναι θέμα ρυθμίσεων ή ότι η λύση θα βρεθεί μέσω αυτών...
    Ένα βαρύ φόρτωμα κοντά ή και πάνω από τα όρια του μέγιστου επιτρεπτού (και ίσως και όχι τόσο συμμετρικό όσο θα έπρεπε-ψάξου λίγο εκεί...) αλλάζει τόσο δραματικά την ισσοροπία και την δυναμική συμπεριφορά της μηχανής που πολλές φορές καμμία ρύθμιση ανάρτησης δεν είναι δυνατόν να εξαλείψει μερικά συμπτώματα... Ή χρειάζεται τόσο δραστική επέμβαση στις ρυθμίσεις που τελικά δορθώνεις ελάχιστα αυτά τα συμπτώματα και χειροτερεύεις αισθητά πολλά άλλα σημεία, οπότε είναι δώρον-άδωρον...
    Σε αυτές τις περιπτώσεις απλώς μαθαίνεις να ζεις με αυτά, ειδικά την στιγμή που δεν ειναι σημαντικά και παρουσιάζονται σε πολύ συγκεκριμένες και σπάνιες συνθήκες.

Σελίδα 2 από 2 ΠρώτοΠρώτο 12

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο μήνυμα: 22/03/2009, 02:24
  2. Ρύθμιση τιμονιού για Cbf-600
    από makis206 στο forum Honda CBF's
    Απαντήσεις: 16
    Τελευταίο μήνυμα: 27/03/2007, 14:09
  3. Ρύθμιση βαλβίδων για KLE 250 anhelo
    από gkalo στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 26/08/2005, 12:43
  4. Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 03/05/2004, 14:21

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF